Řecko – tipy na výlet

CO MUSÍTE VIDĚT

Řecko je už řadu let tradičním cílem českých turistů. Všechny ostrovy a oblasti Řecka mohou nabídnout spoustu krásných a zajímavých míst. Prakticky na každém místě, kam se do Řecka jezdí, jsou v dosahu cca hodiny různé hrady a kláštery, archeologické vykopávky či přírodní zajímavosti.
I když máte rádi pláže a koupání v moři, určitě si to s autem užijete mnohem lépe. Pláže ve střediscích bývají plné lidí a jsou rušné bez možnosti klidu a relaxace. A přitom stačí kousek popojet a hned se před vámi otevře nový svět. Jakmile jste mobilní, máte možnost si zajet na klidné a romantické pláže, kde budete sami, nebo naopak na velké písečné pláže s vlnami. Každý den tak můžete strávit na jiné pláži.

Nejkrásnější pláže:

V Řecku najdete stovky úžasných pláží, od malebných zátok a přírodních unikátů, které se hrdě vyjímají na pohlednicích, až po skryté a zapomenuté plážičky schované doslova na konci světa, kam se vydává jen pár dobrodruhů. A věřte nevěřte, i to je v dnešním Řecku, které každé léto navštíví desítky milionů lidí, stále možné.

Lefkada

Jednou z nejlepších plážových destinací celého Řecka je ostrov Lefkada, který je spojen mostem s pevninou, a řada Čechů sem i přes velkou vzdálenost jezdí autem.

Na západní části ostrova se rozprostírá několik pláží, které se řadí ke klenotům Středomoří.

 • Porto Katsiki – Zřejmě nejopěvovanější, do půlkruhu zaříznutá zátoka uprostřed kolmých bílých skal patří mezi nejromantičtější místa Evropy, ale právě tato pláž bývá totálně přeplněná.
 • Egremni – klidnější dlouhá „karibská“ pláž, ke které vedou prudké schody, které už z výšky odhalují její velkolepou nádheru – několik set metrů dlouhá pláž s nádherným pískem lemovaná nekonečnou modrou hladinou nabízí opravdu „luxusní“ zážitek. A vzhledem k náročnému výstupu zpět není až zas tak vyhledávaná.
 • Milos – Sem se turisté dostanou buď lodí, nebo náročnou cestou přes nedaleký kopec, díky čemuž bývá pláž hlavně dopoledne téměř prázdná.

Korfu
Věčně zelený ostrov Korfu nabízí skvělé koupání v dokonale průzračné vodě. Za nejkrásnější pláž je obecně považována Paleokastritsa, ležící u kosmopolitního a pestrobarevného městečka, ale na ostrově je ještě jedna krásnější pláž, která se jmenuje Mirtiotissa a kromě běžných turistů slouží také nudistům, jako víceméně oficiální nudistická pláž (dříve byla pouze nudistická, dnes je smíšená, nudistům slouží krajní části).

Leží na západním pobřeží mezi vesničkami Pelekas a Vatos. Samotná pláž není příliš velká, ale její poloha u obrovské kolmé skály jí dává nezapomenutelný romantický ráz, stejně jako další dvě malé skalky stojící přímo v mělké a vyhřáté vodě. Na pláži jsou k pronajmutí lehátka a slunečníky a turistům zde slouží malý bar, v němž si můžete objednat ledovou kávu frappé či skvělý řecký jogurt s medem.

Rhodos
Za nejromantičtější pláž na ostrově Rhodos je považována oblázková pláž v zátoce sv. Pavla u starobylého městečka Lindos. Záliv je téměř uzavřený skalami a z dálky připomíná spíše sytě modrou lagunu, návštěvníkům slouží malá oblázková pláž s průzračně čistou vodou. Nedaleko pláže stojí malá kaple, která je vyhlášeným místem pro konání romantických svateb a první krok novomanželů často vede právě na pláž.

KAM S DĚTMI

Chalkidiki

 • Hotel Pella Beach
  • Komplex Pella Beach patřící renomovanému hotelovému řetězci Grecotel, byl vybudován přímo u písečné pláže. Skládá se z hlavní budovy a několika bungalovů obklopených krásnou zahradou. Díky své poloze, skvělé kuchyni, bohaté nabídce různých aktivit a v neposlední řadě příjemnému personálu je hotel ideálním místem pro strávení klidné dovolené klientů všech generací.
  • Grecoland Club zajišťuje pestrý program pro děti od 3 do 12 let šest dní v týdnu, bezplatně jsou poskytovány postýlky a jídelní židličky. Od poloviny června do poloviny září Club 4 U organizuje zajímavé aktivity pro juniory od 12 do 17 let.
 • Rodinné pokoje v Sani Beach
  • Nejjižnější komplex areálu Sani Resort u kilometr dlouhé písčité pláže, oceněné Modrou vlajkou, s nádherným výhledem na Egejské moře. Tvoří ho přízemní a jednopatrové bungalovy s prostornými vyvýšenými terasami nebo balkóny. Domky jsou postaveny terasovitě nad sebou v rozlehlé a pečlivě udržované zahradě. Celý areál Sani Beach Club je určen především pro pobyty rodin s dětmi.
  • Pro děti je k dispozici dětský bazén, hřiště se skluzavkou a houpačkami a možnost využít nabídky zajímavých aktivit.

Kos

 • Gaia Village Complex
  • Moderní hotelový komplex tvořený několika budovami se rozkládá v krásné zahradě v klidné části populárního letoviska Tigaki. Jedna z nejkrásnějších písečných pláží na ostrově je vzdálena cca 300 m. Pro děti je připraven miniklub a dětské hřiště.

Rhodos

 • Avra Beach
  • Zrenovovaný hotel se skládá z hlavní budovy a bungalovů a leží přímo v centru střediska Ixia.
  • Písčito-oblázková pláž v těsné blízkosti hotelu.
  • Nově zrekonstruovaný čtyřpatrový komplex s obrovskou udržovanou kvetoucí zahradou.
  • Součástí hotelového vybavení je velký venkovní bazén, dětský bazén se nachází mezi mořem a zahradou. Všudypřítomné palmy poskytují stín a přirozené prostředí pro relaxaci a zábavu. 

CO MUSÍTE OCHUTNAT

Řecká kuchyně patří k nejlepším na světě a celá řada místních jídel se stala dobře známými i v zahraničí.

Středomořské klima umožňuje pěstování mnoha zemědělských plodin, takže si Řekové potrpí na čerstvé ingredience, podobně jako je tomu i v jiných středomořských kuchyních. Nejcharakterističtější a nejstarší přísadou je olivový olej, který je obsažen téměř v každém jídle. Dále se hojně používají olivy (nejznámější jsou černé olivy z města Kalamata), rajčata, papriky, lilky, cukety, cibule, brambory, zelené fazole a okra (jedlý ibišek). Koření se celou řadou bylinek, asi nejtypičtějšími je oregano, máta a muškát.

Co se týče druhů masa, maso z ovcí a koz je daleko běžnější než ze skotu, pro jehož chov nejsou v Řecku příznivé podmínky. Světoznámý je sýr feta, tvarohový sýr ve slaném nálevu z ovčího či kozího mléka (sýr „balkán“ je naše obdoba fety). Zcela běžná jsou samozřejmě rybí jídla, zejména na pobřeží. Oblíbený je také jogurt, do něhož se často přidává vyhlášený řecký med.

Typické řecké pokrmy

Tzatziky – studený pokrm z filtrovaného (přecezeného) jogurtu (v Řecku i Turecku bývá z ovčího či kozího mléka), okurek a česneku. Přidává se také olivový olej, ocet a bylinky (kopr).

Gyros (řecká výslovnost „jiros“) – řecký fast food, který se rozšířil po celé Evropě. Jde o kořeněné maso opékané na obrovské vertikální grilovací jehle. Maso se opéká postupným otáčením grilu a od kraje se postupně odřezávají jednotlivé kousky. Nejčastěji se prodává v pitě (chlebová placka) s rajčaty, cibulí a s tzatziki, v dnešní době už také s hranolkami. Názvem gyros se označuje nejen grilované maso, ale i celý takto vytvořený sendvič, někdy se zase celému sendviči říká “souvlaki”. Na gyros se používá kuřecí, vepřové nebo jehněčí maso.

Musaka (moussaka) – mezinárodně známé řecké jídlo. Přestože se dělá i v Turecku, na Balkáně a na Blízkém východě a slovo pochází z arabštiny, je musaka známá především jako řecké jídlo. Tvoří ji několik na sebe kladených a zapečených vrstev různých pochutin. Tři základní (tradiční) vrstvy jsou tvořeny plátky lilku (méně často cuket), mletým jehněčím masem a bešamelovou omáčkou (ta se dělá z horkého mléka a jíšky z mouky a tuku), dále se přidávají rajčata, koření a často také brambory.

Baklava – sladkost známá v zemích bývalého Osmanského impéria, vrstvy filo těsta s oříšky a medem.

Typické řecké nápoje

Ouzo – anýzový likér destilovaný z vína a pak ochucený různými bylinkami, zejména anýzem, ale také fenyklem, hřebíčkem, skořicí, koriandrem. Je podobný turecké rakii i francouzskému pastisu. Ouzo má obsah alkoholu až 48 %. Je bezbarvé, ale mísí se s vodou nebo s ledem, čímž získá mléčně zakalenou barvu.

K ouzu se tradičně podávaly nejrůznější chuťovky zvané mezedhes (mezedes), které byly do 80. let většinou zdarma, ale dnes už se za ně v restauracích platí. Jako mezedhes se nabízejí např. tzatziky, kousky sýra či zeleniny, chobotničky, rybičky, klobása loukaniko, taštičky.

Metaxa – po ouzu druhá nejpopulárnější lihovina v Řecku. Destiluje se z několika druhů vína, potom zraje minimálně tři roky v dubových sudech a následně je ochucena směsí bylin, jejíž složení je pochopitelně tajné, ale zahrnuje třeba i lístky růže a destilovanou vodu.

Lihovinu vymyslel Spyros Metaxas v roce 1888. Kvalita Metaxy se liší podle počtu hvězdiček, k dostání je nejméně kvalitní tříhvězdičková, dále pěti a sedmihvězdičková. Daleko vzácněji jsou k dostání ještě kvalitnější varianty, samozřejmě také výrazně dražší.

Zdroj:
http://cestovani.idnes.cz/nejhezci-recke-plaze-0ls-/kolem-sveta.aspx?c=A140721_114922_kolem-sveta_tom
http://www.mundo.cz/recko/kuchyne