Řecko

Řecko, země na jihu Balkánského poloostrova, je už řadu let tradičním cílem českých turistů. Vzhledem k velké vzdálenosti je vhodné do Řecka volit leteckou dopravu, na místě si ale můžete půjčit auto a zemi pořádně procestovat. Máme pro vás pár rad, jak si po přistání následně užívat Řecka i jako motorista.
Mimo letní sezónu jsou v provozu jen ta největší a nejvytíženější letiště, naopak během sezóny se letecky dostanete prakticky všude, kde letiště existuje. Tato cesta bývá nejlevnější, nejpohodlnější a také nejdostupnější – i z ČR totiž můžete odletět z méně frekventovaného letiště, ne jen z letiště Václava Havla.

Letiště s přímými lety z ČR
Letiště Lemnos, Soluň, Mykény, lsitia, Kréta – letiště, letiště Preveza, Ikaria, Korfu, Araxos, Skiros, Rhodos, Skiathos Island National, Leros, Kos, Zakinthos, Kasos Island, letiště Alexandroupoli Dimokritos a další.

Všechny ostrovy a oblasti Řecka mohou nabídnout spoustu krásných a zajímavých míst. Prakticky na každém místě, kam se do Řecka jezdí, jsou v dosahu cca hodiny různé hrady a kláštery, archeologické vykopávky či přírodní zajímavosti.
I když máte rádi pláže a koupání v moři, určitě si to s autem užijete mnohem lépe. Pláže ve střediscích bývají plné lidí a jsou rušné bez možnosti klidu a relaxace. A přitom stačí kousek popojet a hned se před vámi otevře nový svět. Jakmile jste mobilní, máte možnost si zajet na klidné a romantické pláže, kde budete sami, nebo naopak na velké písečné pláže s vlnami. Každý den tak můžete strávit na jiné pláži.

Informace o podmínkách pro vstup na území Řecka, možnostech dopravního spojení a mimořádných opatřeních.

Odpovědi na časté otázky:

Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?
Od 15. 6. 2020 lze do Řecka přicestovat bez udání důvodu.

Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?
Od 15. 6. 2020 test nepotřebujete. Testování však namátkově provádí řecká strana a do výsledku testu můžete být ubytován v určeném karanténním hotelovém zařízení. Odmítnutí podstoupit namátkový test je zpravidla důvodem odepření vstupu do země.

Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?
Od 15. 6. je volný průjezd zemí. Při pobytu nad 3 měsíce lze požádat o povolení k pobytu pro občana EU. Žádost o povolení k pobytu spolu s dalšími náležitostmi se podává na místním oddělení cizinecké policie.

Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?
Od 1. 5. 2006 Řecko plně uvolnilo svůj pracovní trh pro občany nových členských států EU, včetně ČR. Při výkonu závislé pracovní činnosti v Řecku již čeští občané nepotřebují dosud vyžadované pracovní povolení.

Na co si mám dát pozor?
Platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup 1,5-2 m, pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky ve zdravotnických a diagnostických zařízeních, veškerých hromadných dopravních prostředcích a v prostorách letiště, v taxi a výtahu, jakož i v obchodních domech, centrech a uzavřených prostorách. Porušení je pokutováno (150 €).


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Do 14. června 2020 doporučuje MZV i nadále cestovat do zahraničí včetně Řecka jen v nezbytných případech. S platností od 15. června 2020 Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje dbát při cestě do Řecka zvýšené opatrnosti. MZV upozorňuje, že při cestách do zahraničí je nutno se informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních dané země. MZV současně důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. Více viz stránka MZV ČR -> AKTUALIZUJEME: Rozcestník informací k cestování do ostatních států  


2. VSTUP NA ÚZEMÍ ŘECKÉ REPUBLIKY 

Řecko neomezuje vstup na své území, do 15. 6. 2020 12.00 hod. však platí povinnost podrobit se testu na Covid-19 a domácí karanténě v místě trvalého nebo přechodného pobytu. V případě, že cestovatel takové místo nemá, musí setrvat na vlastní náklady v určeném karanténním zařízení (hotelu) -> viz bod 4. OPATŘENÍ

Od 15. 6. do 30. 6. 2020 Řecko umožní občanům České republiky a dalších zemí, kteří cestují z letiště neuvedeného na seznamu oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19, vydaného Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA), vstup na své území přes mezinárodní letiště v Athénách a Soluni i za účelem turistiky bez povinné karantény. Cestující mohou být při vstupu do Řecka podrobeni namátkovým testům na Covid-19 a budou povinni tyto testy strpět, stejně jako případná karanténní opatření v případě pozitivity na Covid-19.

Od 1. 7. 2020 plánují řecké úřady rozšířit možnost vstupu za výše uvedených podmínek i na další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů.

Tyto podmínky se mohou změnit v případě zhoršení epidemiologické situace ve výchozích zemích nebo v Řecku.

Platný seznam oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19 vydaný Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA) dne 27. 5. 2020 neuvádí mezinárodní letiště v České republice a s výjimkou Polska ani mezinárodní letiště ve státech sousedících s Českou republikou. Seznam je publikován  na webových stránkách EASA zde.

Informace MZV Řecka ke vstupu na území od 1. 6. 2020


3. DOPRAVA

Letecké spojení s Řeckem je nadále omezené. Zcela přerušené je osobní letecké spojení s Itálií, Nizozemskem, Španělskem, Velkou Británií, Albánií, Severní Makedonií, Tureckem a Katarem (do 14. 6. 23.59 hod.). 

Letecké spojení s ostatními zeměmi je povoleno pouze pro athénské mezinárodní letiště Elevtherios Venizelos a od 15. června 2020 bude povoleno i pro soluňské letiště Makedonia. 

Osobní dopravní spojení přes pozemní hranici se Severní Makedonií, Albánií, Bulharskem a Tureckem je omezené. Silniční dopravu lze až do 15. 6. využít pouze pro dovoz/vývoz zboží a zdravotnického materiálu. Od 15. 6. 2020 bude možné cestovat přes hraniční přechody s Albánií, Severní Makedonií a Bulharskem, kde budou při příjezdu prováděny namátkové testy na Covid-19.

Osobní lodní doprava do Řecka bude možná od 1. 7. 2020. Při vylodění budou prováděny namátkové testy na Covid-19. Od 25. 5. funguje pravidelná vnitrostátní lodní doprava na ostrovy a je povoleno použití soukromých lodí, profesionálních i amatérských (jachting).

Před cestou do Řecka automobilem doporučujeme občanům, aby si předem ověřili podmínky u zastupitelského úřadu ČR ve státu, přes který chtějí tranzitovat:


​4. OPATŘENÍ

Po příletu/příjezdu do Řecka probíhá v současné době u všech cestujících bez ohledu na státní příslušnost a zemi, ze které cestují, testování na onemocnění  COVID-19. Cestující musí do výsledku testu (zpravidla 24 hodin) setrvat v úřady určeném hotelu.

Všichni cestující musí po příletu/příjezdu ze zahraničí setrvat v karanténě, v případě negativního testu na Covid-19 po 7 dní na jimi udané adrese, v případě pozitivního testu 14 dní v úřady stanoveném hotelu; porušení karantény je pokutováno (5.000 €). 

Od 15. 6. do 30. 6. budou rychlotesty na Covid-19 prováděny namátkově u cestujících z letiště neuvedeného na seznamu oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19  vydaného Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA) a v případě negativního výsledku nebudou cestovatelé povinni setrvat v karanténě. U cestujících z letiště uvedeného na seznamu oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19 vydaného EASA, platí vždy povinnost podrobit se testu na Covid-19 a setrvat po 7 dní v domácí karanténě na jimi udané adrese, v případě pozitivního testu 14 dní v úřady stanoveném karanténním hotelu.

Od 1. 7. 2020, kdy plánuje řecká vláda otevřít zahraničním návštěvníkům také ostatní mezinárodní letiště v zemi, budou i na těchto letištích platit výše uvedená opatření.

Řecká vláda si vyhrazuje právo podmínky vstupu do země a opatření kdykoliv upravit nebo změnit podle vývoje epidemiologické situace v Řecku a v zemích, odkud cestovatelé přijíždějí.

Doporučujeme, aby cestovatelé průběžně sledovali aktualizovaná cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jimi. Cestovatelé si musí být vědomi toho, že stav globální pandemie nadále trvá, a pro pobyt v Řecku musí počítat se změnou epidemiologické situace a příslušných opatření a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, cestovním pojištěním kryjícím uvedená rizika nebo vlastními finančními prostředky.

Obecná hygienická opatření platná v Řecku:

Doporučuje se dodržovat vzájemný odstup 1,5 – 2 m, pravidelnou hygienu rukou a setrvat doma při sebemenším příznaku onemocnění. Je povoleno veřejné shromažďování maximálně 10 osob. Porušení je pokutováno (1.000 €/osobu).

Použití roušky je povinné pro veřejnost ve zdravotnických a diagnostických zařízeních, veškerých hromadných dopravních prostředcích a v prostorách letiště, v taxi a výtahu, jakož i v obchodních domech a centrech. Porušení je pokutováno (150 €). Rouška je doporučena v obchodech a uzavřených prostorách. Není potřeba v přírodě a otevřených prostorách.

Omezení pro počet osob cestujících autem:

V taxíku mohou kromě řidiče cestovat maximálně 2 osoby, pro transfery a pronájem vozidla platí:
5místné vozidlo – řidič+1 pasažéři, event. 2, jsou-li spolu,
6-7místné vozidlo – řidič + 2
8-9místné vozidlo – řidič + 3
Výjimky platí pro rodiny s dětmi.

Pravidla provozu:

Pro turistická zařízení (hotely a ubytovací zařízení, kempy, restaurace, kavárny) a služby (pláže, pozemní a námořní doprava, transfery) vydaly řecké úřady závazné hygienické protokoly, které stanoví rovněž pravidla, které budou muset návštěvníci strpět. Přehled hlavních zásad uvádíme zde: Hygienické protokoly pro turistická zařízení a dopravu (PDF, 652 KB)  Dodržování vládou nařízených hygienických protokolů v turistickém zařízení osvědčuje certifikační známka HEALTH FIRST (viz obr. níže).

Postup v případě onemocnění Covid-19 v průběhu pobytu v Řecku:

Cestovatel s příznaky nákazy musí být vyšetřen a do potvrzení nebo vyloučení nemoci Covid-19 musí setrvat v izolaci ve svém pokoji. V případě potvrzení onemocnění Covid-19 bude pacient umístěn do vyčleněného karanténního hotelu, ve kterém bude muset setrvat až do vyléčení v izolaci. Hrazení náklady na ubytování a stravu řecká strana teprve vyjasňuje, pravděpodobně budou cestovatelé nejméně část nákladů hradit sami (např. stravu). V případě vážného průběhu onemocnění bude nutná hospitalizace v nemocnici. Budou evidovány kontaktní údaje příbuzných pacienta pro případ, že pacient nebude schopen komunikovat a bude třeba souhlas s chirurgickým zákrokem. Návrat do ČR bude umožněn až po vyléčení a dvojím potvrzení negativity testu na Covid-19. Pokud u nemocného nebude potvrzeno onemocnění Covid-19 zůstane pacient v hotelu pod lékařským dohledem.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu, převoz ostatků), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje. Běžným cizím komunikačním jazykem v Řecku je angličtina.

Důrazně doporučujeme, aby se návštěvníci Řecka ubytovávali pouze v zařízeních certifikovaných známkou HEALTH FIRST, která zaručuje dodržování vládou nařízených hygienických protokolů (viz obr. níže)


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

  • Řecká organizace veřejného zdraví (National Public Health Organization of Greece EODY)
  • Ministerstvo zahraničích věcí Řecka
  • Koronavirová linka 1135 (v řečtině)
  • Tísňová linka 112 
  • Konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Athénách:
    – v pracovní době (po – pá 07:30 – 16:00) +30 210 67 299 14 a/nebo -12
    – po pracovní době v neodkladných případech a ohrožení života občana ČR: +30 6944 733769

 

PUJČOVNY

Půjčovnu aut nebo skútrů najdete snad úplně všude, ceníky se liší podle místa, sezóny, typu auta nebo motorky atd. Při sepisování smlouvy budete potřebovat řidičský průkaz a občanský průkaz nebo pas. Bude vám nabídnuto i uzavření pojištění auta, které je samozřejmě doporučeno – budete v cizím prostředí s jiným stylem řízení, který vám může dělat problémy.
Před podpisem smlouvy, která musí být v angličtině, si ji dobře prostudujte.
Bývá zvykem, že vůz vracíte se stejným obsahem pohonných hmot, s jakým jste si ho půjčovali.
Pokud trávíte svou dovolenou na některém z ostrovů a chcete jej lépe poznat, máte možnost si zapůjčit nejen auto, ale i motorku. Na motorce se budete po ostrově snáze pohybovat, proplétat se kolonami, zácpami a odpadne i starost s parkováním, se kterým bývá obecně v Řecku problém. Přilba je zde povinná, i když Řekové tuto povinnost moc nerespektují.

POPLATKY NA SILNICÍCH

Řecké placené silnice jsou levné. Můžete jet pronajatým autem ze Soluně do Atén na rychlé dálnici pod 20 EURO, zatímco na cestě z letiště do centra Atén na rychlé dálnici vám ubydou 3 EURa. Platí se nejen mýto ale také za používání silničního tunelu např. do Prevezy a také za velké mosty.
V Řecku je velmi dobře vymyšleno, které trasy by měly mít mýtné a kde by měly být umístěny brány na výběr. Jejich umístění je takové, že pokud se jim budete chtít vyhnout, tak vás cesta zavede do velmi úzkých a klikatých špatných silnic, kde se odhaduje až trojnásobek času strávený na cestě. Samotné silnice jsou povětšinou na ne velmi slušné úrovni.

Ceny mýtného pro vybrané úseky v Řecku 2020:

Motocykly

Osobní vozy

Nákladní vozy, autobusy

Evzoni – Athény

651 Kč

954 Kč

2 385 Kč

Evzoni – Chalkidiki

33 Kč

46 Kč

115 Kč

Evzoni – Igoumenitsa

194 Kč

276 Kč

692 Kč

Athény – Kalamata

273 Kč

424 Kč

1 070 Kč

Athény – Patras

235 Kč

363 Kč

919 Kč

Athény – Sparta

271 Kč

417 Kč

1 053 Kč

Ceník mýtného pro mosty a tunely

Místo / kategorie motocykly osobní vozy nákl. vozy s 2 nápr. nákl. vozy s 3 nápr. autobusy
Aktio – Preveza (podmořský tunel) €0,70 €3,00 €5,00 – €8,00 €5,00 – 8,00 €8,00 – €14,00
Rio – Antirio (Charilaos Trikoupis) €1,90 €13,30 €20,00 €32,50 €30,00 – €65,00

http://www.autopujcovnalevne.cz/blog/58-silnice-a-placene-silnice-v-recku.html
www.mundo.cz
http://www.mzv.cz/athens/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt_v_recku/vseobecne_informace_pro_cesty_a_pobyt.html
http://www.recko-pujcovna.cz/Jake-auto.php
http://www.greece-tours.cz/pronajem-auta-v-recku/