Řecko – cestování s dětmi a zvířaty

Desatero zábavy na cesty…

Než sáhneme po zaručených prostředcích k zábavě, jako jsou DVD přehrávače či tablety a telefony s hrami, nad kterými plesá snad každé dítko, zkusme nechat více pracovat naši fantazii a zapojit do her celou rodinu. Máme pro vás desatero herních tipů, seskupených dle věku nejmladších hráčů.

Pro děti do pěti let

1. Hádejte, co vidím barevného
Vhodné pro malé děti. Hráč uvidí nějaký objekt a řekne: “Hádejte, co vidím červeného/modrého.” Ostatní se rozhlédnou a hádají. Nevybírejte však objekty, které při jízdě zmizí za malou chvíli. Vhodné pro dobu čekání (benzínová pumpa, závory, nádraží…).

2. Hra s citáty
Kdo řekl: Babičko, proč máš tak velké oči?
a) Sněhurka
b) kouzelný dědeček
c) červená karkulka
d) vlk
Pro malé děti musí být tři možnosti ze čtyř tak absurdní, aby byli schopné vybrat správnou odpověď.

3. Hádej, kdo jsem?
Někdo si myslí pohádkovou bytost nebo zvíře (pro starší děti lze obdoba s filmovými postavami) a ostatní hádají pomocí otázek ANO/NE, na koho myslí.

Pro děti do deseti let

4. Viděl jsem z okna..
První hráč začne popisem, co viděl: “Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem.” Druhý hráč zopakuje a přidá, co viděl on: ” Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem a zajíce.” Další hráč vždy zopakuje celý dosavadní seznam a přidá, co viděl. Kdo zkazí, má ještě jeden pokus. Zkazí-li podruhé, vypadne. Vyhrává poslední, kdo zbyl.

5. Škrtni, co uvidíš
U této hry je třeba malé přípravy předem. Vytvořte seznam asi dvaceti objektů, které můžete během cesty vidět: zvířata, budovy, řeka, rybník, kopec, vlak, policista. Dejte každému hráči kopii seznamu. Jakmile hráč uvidí daný objekt, oznámí to nahlas a škrtne ho ze svého seznamu. Ostatní hráči si ho ze svého seznamu v tu chvíli škrtnout nemohou a musejí čekat na okamžik, kdy sami nějaký objekt uvidí a první ho ohlásí. Pro menší děti můžete nakreslit obrázky. Je dobré určit časový limit, po kterém je vyhlášen vítěz s největším počtem přeškrtnutých objektů.

6. Společný příběh
Na vymyšlení příběhu se podílejí postupně všichni hráči.
1.varianta: každý přidá jen jedno slovo.
2.varianta: každý mluví po určený čas nebo se rozhodne přestat, kdy sám chce.
3.varianta: každému hráči je přidělen jeden předmět, který najdete u sebe (peněženka, klíč, jablko). Hráč pak musí tento předmět zmínit ve své části příběhu.
4.varianta: shromáždíte více předmětů, na které všichni vidí. Cílem je, aby byly postupně všechny předměty zahrnuty do společného příběhu.

7. Příběhy o lidech
Když už máte dost soutěživých her, je zábavné vymýšlet příběhy o lidech, které vidíte z vašeho dopravního prostředku: Jak se jmenují? Kam jdou/jedou? Co budou dělat, až se tam dostanou? Čím humornější historka, tím více děti baví.

8. Poznávací značky
Každý hráč si předem zvolí 5-10 dvoumístných čísel, která si zapíše. Pak se snaží najít tato dvojčíslí na poznávacích značkách projíždějících aut. Zvolené dvojčíslí může být součástí vícemístného čísla na poznávací značce.

Pro děti nad deset let

9. Po stopách
Hra spočívá ve vaší poctivé přípravě, kdy dětem vytisknete nebo nakreslíte trasu vaší plánované cesty a do ní zaznačíte města, významné památky, které budete míjet, i běžné věci z provozu – děti je pak musí odškrtávat a doplňovat do trasy, kde také vidí, jak jim cesta ubíhá

10. 60 sekund na dané téma
Úkolem je mluvit co nejzajímavěji po dobu 60 sekund na téma zadané (vylosované). Příklady témat: Můj pokoj, Jak bych utratil 1000 Kč, nejlepší jídlo, které jsem kdy jedl, apod.

Jak s dětmi cestovat letadlem

Je rozdíl, zda cestujete s dítětem do 2 let, nebo s dítětem od 2 do 12 let. Podmínky pro cestování se výrazně liší. Letecké společnosti jsou na malé cestovatele připraveny, nabízejí speciální tarify a služby, které se řídí věkem dítěte.
Pokud je to možné, vyberte si noční let. Je větší pravděpodobnost, že dítě usne.
O tom, že cestujete s dítětem, informujte cestovní kancelář nebo prodejce letenek při rezervaci.
Bude lepší, pokud budete sedět v první řadě nebo u okénka. V první řadě máte víc místa pro věci, které k péči o dítě potřebujete, u okénka se dítě může dívat ven.
Zapisování dětí do pasu rodičů je minulostí. Každé dítě potřebuje pas. I miminko.
Pokud cestujete s novorozencem nebo batoletem, nezapomeňte dudlík.
V letadle si můžete nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Přeprava dětské stravy na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.
Děti do 5 let musí cestovat v doprovodu dospělého.

Cesta letadlem s dítětem do 2 let

Podmínky leteckých společností se mohou lišit, doporučujeme informace ověřit ještě těsně před odletem. Děti do 2 let mohou cestovat na klíně dospělých nebo na vlastním sedadle. Dítě na klíně většinou cestuje zdarma. Například u ČSA za dítě na klíně zpravidla zaplatíte pouze 10 % ceny z použitelného tarifu (pokud podmínky tarifu umožňují poskytnout slevu pro dítě do 2 let (infanta). Za dítě s vlastním sedadlem zaplatíte 67 % použitelného tarifu (pokud to podmínky tarifu umožňují).
Při vzletu, přistání a v době, kdy svítí nápis „Připoutejte se“, musí vaše dítě sedět na klíně a být připoutáno bezpečnostním pásem spolu s vámi. Nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle (označena štítkem ECE R44/03, případně nápisem This restraint is certified for use in motor and aircraft). Pro bezpečné uchycení autosedačky nesmí její spodní část přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm. Některé společnosti omezují počet dětí, které s vámi cestují. Například na linkách provozovaných Českými aeroliniemi můžete cestovat maximálně se dvěma dětmi mladšími dvou let, ale druhé dítě musí mít potvrzenou rezervaci místa a vlastní autosedačku. Můžete si autosedačku zdarma půjčit. Při letu mohou děti dostat speciální dětské menu, je třeba jej objednat při rezervaci letenky. V letadle si můžete také nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Přeprava dětského jídla na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.

Kam s kočárkem?

Pro dítě do dvou let můžete odbavit jedno zavazadlo. Kromě toho můžete odbavit skládací kočárek (přenosný koš, spací tašku nebo autosedačku). Kočárek je možné vzít až k letadlu, kde je letušky uloží do zavazadlového prostoru letadla, po příletu bude kočárek připraven při výstupu. Rodiny s dětmi mají obvykle přednost před ostatními cestujícími.

Cesta letadlem s dítětem od 2 do 12 let

Dítě má svoje sedadlo a platí za letenku, někdy se slevou. Letecké společnosti nabízejí speciální dětské tarify. Děti v této věkové kategorii mají stejný nárok na přepravu zavazadla jako dospělí. Letušky se budou snažit vaše dítě zabavit, mají připraveny drobné dárky. Nespoléhejte se na to a vezměte i vy sami oblíbenou knížku nebo malou hru. Děti na palubě dostávají stejné jídlo jako dospělí, někdy mohou mít speciální občerstvení, tzv. children meal (bývá obvyklé, že se objednává při rezervaci letenky). V letadle sedí děti vedle rodičů.

Jak cestují těhotné ženy

Do konce 34. týdne těhotenství můžete cestovat bez omezení, pokud nemáte zdravotní komplikace. Jestli máte problematické těhotenství, potvrdí to váš lékař či lékařka na předepsaném formuláři MEDIF. Pokud vaše těhotenství překročilo 34. týden, je třeba vždy předložit lékařské potvrzení. To nesmí být starší než 6 dní před nástupem na palubu.

Dítě cestuje bez vás. Jak funguje služba Nedoprovázené dítě?

I bez doprovodu se vaše děti dostanou tam, kam mají. Letušky a personál se o ně postará od vašeho předání až po převzetí v cíli. Služba Nedoprovázené dítě je určena pro věkovou kategorii 5–11 let. Děti do 5 let samy cestovat nesmějí. Jako nedoprovázené mohou cestovat i děti ve věku od 12 do 17 let. Za službu se platí a poplatek je většinou násobkem úseků letu. Dítě musí mít vlastní doklady – pas, víza (pokud jsou pro danou zemi požadována), případně zdravotní průkaz. Při odbavení dostane na krk speciální kartičku „Unaccompanied Minor“ (UM), kde je uvedeno číslo letu, jméno dítěte, jeho věk, jazyky, kterými je možno na dítě hovořit.

Vybavení lékárničky

Vybavení dětské lékárničky rozhodně nepodceňujte, může nastat chvíle, kdy vám v podstatě zachrání dovolenou. Protože většina zdravotních problémů, se kterými se vaše děti mohou o prázdninách potýkat, jsou maličkosti. Lze je velmi rychle zažehnat, jen musíte mít čím. Na tohle proto určitě nezapomeňte!

Nevolnost v autě či letadle

Trpí-li vaše dítko nevolnostmi, můžete mu před jízdou naordinovat Kinedryl. Zabírá celkem spolehlivě a navíc se po něm dítě pěkně prospí. Dále je možné žvýkat Travel Gum, nebo užít homeopatický přípravek Cocculine. Kdo chce jít vyloženě přírodní cestou, může zkusit zázvorový čaj – pokud tedy dítě zvládne jeho pálivou chuť.

Do boje proti teplotám

Může to být jen teplota z rozrušení, z přehršle nových zážitků, nebo reakce na sluníčko či malá viróza. Každopádně by ale ve vaší dovolenkové lékárničce pro dítě neměl chybět teploměr, protože je potřeba vědět, zda má vaše dítko jen lehce přes 37 stupňů (tudíž není třeba panikařit, třeba se z toho vyspí), nebo mu teplota stoupla přes 38 stupňů, a je na místě podat léky na její snížení. Je dobré s sebou mít více druhů léků podle věku dítěte. Sirup pro ty nejmenší, pro starší pilulky. Vhodné je vzít i čípky, které se podávají v případě, že dítě zvrací. S těmito léky máte jistě zkušenost i z domácího prostředí, můžete užívat Panadaol, Paralen či Nurofen, nebo další prostředky, na které jste zvyklí.

Průjmy

Je to jedna z nejběžnějších potíží, se kterými se děti na dovolené potýkají. Průjmy se mohou objevit třeba jen jako reakce na jinou stravu, ale také z toho, že prostě není možné zabránit tomu, aby si malé dítě loklo vody z bazénu či moře. To všechno v kombinaci se sluníčkem a novým prostředím jednoduše může u dětí vyvolat průjem. K jeho zastavení můžete použít buď klasické černé uhlí, ale třeba i Smectu. Vzhledem k tomu, že hrozí dehydratace, dbejte vysokého příjmu tekutin. Pokud dítě odmítá dostatečně pít, podejte rehydratační lék, např. Kulíšek.

Alergické reakce a podráždění

Sluníčko, chlorovaná či slaná voda, ale také komáří či vosí píchnutí – to vše způsobuje podráždění kůže či alergické reakce. Doporučujeme Fenistil gel, ale třeba i malé balení Zyrtecu či Zodacu. Vhodné jsou i oční kapky.

Proti kašli a rýmě

Nechce se tomu věřit, ale i u moře v teple může vaše dítě prochladnout, případně chytit nějakou drobnou virózu. Proto byste měli v lékárničce určitě mít dětské kapky do nosu a také něco na kašel, a to jak na usnadnění vykašlávání (Mucosolvan, Sinecosin, Bromhexin), tak i na zklidnění suchého dráždivého kašle (Solmucol, Sinecod).

Odřeniny a spáleniny

Odřeniny, rozbitá kolena či drobná poranění. Žádný velký problém, ovšem chce to mít u sebe nějakou dezinfekci (Peroxid vodíku, Betadine, Jodisol, Septonex), případně mast podporující hojení (Traumaplant, Betadine mast či kalciovou mast). Samozřejmostí je dostatek náplastí (různé velikosti, ideálně voděvzdorné), obvazů a podobně.

V případě spálenin od sluníčka pomůže cokoli s výtažky Aloe vera, případně klasický Panthenol.

Cestování s našimi zvířecími miláčky…

Převoz domácích mazlíčků přes hranici je možný pouze s potřebnou veterinární dokumentací:
– psi, kočky a fretka domácí musí být označeni mikročipem
– musí mít pas nebo certifikát, vydaný oprávněným veterinářem, kde je uvedeno číslo mikročipu
– pas musí nosit majitel spolu se zvířetem
– zvíře musí být očkováno proti vzteklině
– speciální ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům a doba ošetření před vstupem do Řecka není požadováno
– vstup mláďat mladších 3 měsíců neočkovaných proti vzteklině je umožněno ze všech členských států EU na základě obecné výjimky, musí být ale doprovázena pasem a od narození pobývat v tomtéž místě. Podmínkou je, že mláďata nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
Dovoz do pěti domácích mazlíčků lze uskutečnit přes hraniční přechody, určené pro převoz určených domácích mazlíčků, zatímco převážení většího počtu zvířat lze uskutečnit pouze přes hraniční přechod, který má veterinární inspekci.
Když cestujete se svým domácím mazlíčkem, tak jste za něj zodpovědní!

Cesta v letadle…

Před koupí zájezdu je nezbytné informovat CK, že chcete cestovat se psem a nahlásit rasu a především váhu psa. CK musí pro každé konkrétní zvíře žádat o svolení u letecké společnosti a také hotelu. To proto, aby se nestalo, že se v jednom letu nebo v jednom turnusu sejde více zvířat, než umožňují předpisy. Většina hotelů akceptuje psy do váhy 3-5 kg. Limity u vámi vybraného hotelu vám na vyžádání sdělí CK.
Podmínky u jednotlivých leteckých přepravců se mírně liší, v zásadě je ale třeba počítat s tím, že do kabiny letadla je možné vzít jen malé psy ve schráně, velcí psy pak (rovněž ve schráně) se přepravují v zavazadlovém prostoru. Za přepravu se platí dle stanoveného ceníku.
Povětšinou platí, že v kabině pro cestující mohou být přepravována max 2 zvířata (psi nebo kočky) za předpokladu, že váha zvířete včetně schrány nepřesáhne 5 kg a rozměry schrány budou max 55x35x35 cm. Schrána musí mít nepropustné dno, musí být umístěna pod sedadlem cestujícího a zvíře ji nesmí během letu opustit. (konkrétní podmínky vám sdělí jednotlivé letecké společnosti)
V ostatních případech jsou zvířata přepravována pouze v zavazadlovém prostoru jako zapsaná zavazadla (pokud to technické parametry letadla dovolují). V tomto případě nesmí max hmotnost schrány se zvířetem překročit 32 kg, součet rozměrů všech tří stran nesmí převyšovat 250 cm. Překonat přepravu v zavazadlovém prostoru může psovi pomoci podání vhodných uklidňujících prostředků, které vám doporučí veterinář.
V době, kdy letadlo stojí na ploše, není zavazadlový prostor ani ochlazován ani vyhříván. Snažte se tedy vybírat let na dobu, kdy nejsou ani velká vedra v létě ani velké mrazy v zimě. Také proto, aby při nakládání a vykládání nemusel váš pes v přepravní kleci čekat s ostatními zavazadly někde v horku nebo na mrazu.
Informujte palubní personál, že máte v zavazadlovém prostoru živé zvíře. Požádejte je, aby piloti monitorovali teplotu a tlak v zavazadlovém prostoru.
Některé letecké společnosti nepřepravují v zavazadlovém prostoru psy typu boxera nebo buldoga, kteří mohou mít za letu potíže s dýcháním.
Před cestou je rovněž potřeba mít zajištěny všechny potřebné doklady, prohlídky a očkování.

Ubytování pro zvířecí miláčky

Ne všude je zvířecí doprovod vítaný, dovolenou však pracující člověk potřebuje.
Je tedy dobré zvážit všechny možnosti, zda není lepší zvolit komfort psího hotelu.

Jak poznat dobrý hotel?

Čistota především – správný majitel psího hotelu je schopný i při velkém vytížení zvládnout uklízet a nikde po dvorku ani v kotcích se neválejí psí exkrementy nebo špinavé misky na vodu.
Je také dobré si všimnout povahy majitele nebo lidí, kteří se budou o zvíře starat, aby se zvíře po dobu vašeho odloučení cítilo v pohodě.
Ptejte se také na režim dne, který zvíře čeká. Nebojte se popsat důležité zvláštnosti svého zvířete. Čím více otázek, tím lépe. Je dobré zjistit si i recenze.
Psí hotel by měl mít současně zajištěn i veterinární pomoc.
Dobrý hotel dává na výběr možnosti ubytování – v budově či v kotcích.
Správný hotel se přizpůsobí vašemu zvířeti i se stravou, takže mu smíte přinést s sebou granule, které má rád.
V nabídce hotelů bývá i základní výcvik poslušnosti, náprava určitých zlozvyků či kondiční běhání.
Dnes už psí hotel může pro vaše miláčky nabídnout i sledování televize.

Cena hotelů se odvíjí v závislosti na službách, které s hlídáním požadujete. Cena za jedno zvíře a den v hotelu začíná na 100 Kč, ale může to být až 300 Kč. Důležité je včas zvířeti rezervovat místo.

Zdroj:
www.sepsem.cz
www.vtt.cz
www.havex.cz
www.jaktak.cz
www.baron.cz
www.vitalia.cz
www.tn.nova.cz
www.prozeny.cz
http://www.azrodina.cz/2976-hry-na-cesty
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/deti-chovani-zdravi/hry-a-zabava-na-cesty-do-auta-automobilu-pro-deti-i-dospele