Polsko – tipy na výlet

CO MUSÍTE VIDĚT

Polsko je zemí plnou přírodního a kulturního bohatství.

Velkým turistickým lákadlem jsou polské hory. Určitě může být zajímavé prohlédnout si Tatry jinak, než ze slovenské strany, a nebo vyrazit do dalších horských oblastí jako jsou Polské Beskydy, Bieszczady, Pieniny nebo Stolové hory. V oblasti středního Polska (na hranici s Běloruskem) se rozkládá Bialowiazský národní park – místo světového dědictví UNESCO. Tento park chrání poslední původní evropský lužní prales a unikátní stádo evropských zubrů.

Pokud jste unaveni chozením po kopcích a horách, můžete ještě využít celého baltického pobřeží – Balt je sice studený, ale pro nás, suchozemce, má své kouzlo. Můžete navštívit třeba Gdaňský záliv, obzvláště poloostrov Hel je turisticky velmi oblíbeným místem.

Dalším místem s nádhernými vodními plochami je Mazurská jezerní oblast. Velká jezera jsou navzájem propojena systémem umělých i přirozených kanálů, stačí si jen půjčit loď (kanoi, kajak nebo plachetnici) a můžete brázdit jezerní hladinu.

Jedete-li za historií a kulturou, musíte mít na paměti, že polská historická města velmi zpustošila Druhá světová válka. Kromě historického Krakova byla téměř všechna starobylá polská města totálně zlikvidována. Po válce však byla historická jádra většiny zničených měst velmi dobře zrestaurována (a často doslova znova vybudována). Kam tedy za kulturou? Kromě již zmíněného Krakova je to samozřejmě hlavní město Polska – Varšava, dále města Poznaň, Toruň, Gdaňsk, Vratislav a mnohá další. Mezi jedny z nejnavštěvovanějších historických památek také patří solné doly ve Wieliczce a hrad řádu Německých rytířů – Malbork. Nesmíme zapomínat ani na místa ne příliš příjemná ale o to poučnější – památníky na místech koncentračních táborů Osvětim a Březinka.

KAM S DĚTMI

Krakov

Vodní park
Vodní park Krakov je největším krytým aquaparkem v Polsku a zároveň patří k největším zařízením v Evropě. Na ploše 2000 m2 jsou k dispozici 3 velké bazény a různé atrakce jako podvodní masáže, divoká řeka, vířivky a další. Nechybí tu ani plavecký bazén, prostor pro vodní basketbal a jiné vodní sporty, pára a suché sauny. Aquapark Krakov nabízí i tobogány o celkové délce téměř 800 m. Nejdelší z nich měří 202 m a je zatím nejdelším tobogánem v Polsku. Teplota vody v bazénech se pohybuje okolo 30°C. Součástí komplexu je i wellness centrum, fitness studio, horolezecká stěna, taneční studio i kosmetický salón.

Vratislav
Až se budete chtít vypravit do jednoho z nejstarších polských měst Vratislavi, svá dítka můžete motivovat hledáním skřítků. Skřítci Krasnale či Krasnoludki, kteří zaplavili město, se téměř okamžitě stali jeho novým symbolem a hitem turistů, kteří je podle speciálních map hledají a hojně fotografují. Dost možná, že je o ně v posledních letech větší zájem než o středověké památky města v čele s malebnou radnicí a výstavní katedrálou. Ale téměř nikomu se nepodaří ukořistit celou trpasličí sbírku, neboť skřítků už zde bylo instalováno kolem tří stovek. Tak vzhůru do ulic, a děti ať fotí a počítají!

Poznaň
Při cestě po Polské straně se můžete zastavit v jednom z nejstarších a největších polských měst, v hlavním městě Velkopolska Poznani. Kromě prohlídky historických památek města máme pár tipů pro děti:

  • Jezero Malta
    Polsky Jezioro Maltańskie, je umělá vodní nádrž v Polsku na severovýchodním okraji města Poznaně, která vznikla přehrazením řeky Cybiny. Nachází se zde řada turistických, rekreačních, zábavních a kulturních atrakcí, jako je nová poznaňská zoologická zahrada, do které se doporučujeme dopravit po poznaňské úzkorozchodné železnici (Kolejka Parkowa Maltanka).
  • Muzeum croissantů
    Polsky Rogalowe muzeum se nachází v krásném renesančním domě naproti Radnici a místní pekaři vám odhalí taje výroby této delikatesy.

CO MUSÍTE OCHUTNAT

Cesta za polskými chutěmi je objevováním dob, kdy na jednom území žily různé národnosti – Židé, Litevci, Ukrajinci, Tataři. Vnášeli vlastní kulturu s odlišnými stravovacími zvyklostmi. Tuto pestrost je dodnes možné vidět na polských stolech.

V Polsku jsou stále kultivovány staré receptury. Vydejte se do oblasti Podlasie a ochutnejte kibiny, typické pro litevskou kuchyň, bramborové kartacze nadívané mletým skopovým masem a kindziuk – originální sušenou uzeninu.

V okolí Sejn můžete narazit na pozůstatky pruské kuchyně – sękacz, těsto pečené na rožni nad topeništěm, jemné v chuti a neobvyklého vzhledu. V Lubelském regionu si můžete pochutnat na biłgorajských pirozích staropolského původu neboli na placce zapékané s tvarohem a pohankovou kaší.

V Podhale pod Tatrami ochutnejte nejslavnější polský sýr – uzený oštěpek (oscypek) z ovčího mléka, jehož výroba byla před staletími převzata od valašských pastýřů. Ochutnejte také i jiné pochoutky z mléčné rodiny z Podhale – jemný bundz, pikantní brynzu nebo żętycę (žinčici), mimořádně zdravou ovčí syrovátku.
Malopolsko se proslavilo lisieckým salámem, vyráběným od třicátých let minulého století v Liszkach u Krakova. Polskou kuchyň si nelze představit bez polévek – boršče, vývaru nebo houbové polévky. Jednou z velmi známých je żurek (kyselo, kyselá polévka z chlebového kvásku), kyselice populární zejména ve Slezsku a mezi horaly, vývar z husího masa s kysaným zelím.

Jako zákusek si dejte perníky z Toruně. Toto je sladká vizitka Polska, jejíž tradice sahají do středověku. Zákusky různých tvarů, vonící medem a kořením, byly při významných příležitostech nabízeny velkým osobnostem – císařům, nositelům nobelových cen, prezidentům. Jiná města si také z pečených dobrot udělala místní zvláštnosti. Krakov má preclíky sypané mákem, solí nebo sezamem. Nazývají je bajgle. Jedná se o název židovského původu. Kazimierz Dolny je známý plackami s krájenou cibulí (cebularze) a kynutými kohouty, Poznaň martinskými rohlíky, pečenými 11. Listopadu, na svátek sv. Martina, patrona města.

Zdroj:
http://cestovani.idnes.cz
http://www.polsko.travel/cz
http://cestovani.lidovky.cz