Itálie – tipy na výlet

Itálie nám nabízí spoustu možností, jak využít tolik očekávaný odpočinek od práce či studia. Ať už jste zastánci aktivní dovolené v horách, milovníci kultury a historie, labužníci, anebo dáváte přednost pobytu u moře, určitě si v této zemi přijdete na své.

K návštěvě lákají obrovské písečné pláže, slavná města plná uměleckých skvostů, průzračně čistá jezera i skalnaté Dolomity. Přinášíme vám několik rad a tipů na místa, která stojí za návštěvu. Cesta do všech těchto italských lokalit se dá zvládnout autem. Zmíněné destinace se nachází maximálně 1000 km od našich hranic. Většinou však méně.

Jezero FedaiaSeceda
Kousek od vrcholu Marmolada se nachází jezero Fedaia (vlevo). Pokud máte zájem spíše o pěší túru, pak můžete využít turistické trasy na vrchol Seceda (vpravo).
 • Passo di Gardena je rájem pro milovníky serpentin. Klikatící se zatáčky šplhají až do výšky 2 220 m n. m. Pokud si však chcete jízdu užít, vyjeďte brzo ráno, nebo naopak k večeru. Přes den jsou serpentiny plné turistů, cyklistů, motorkářů, aut i autobusů a řízení je velmi náročné, neboť i tady každý předjíždí. Údolí i okolní horské masivy v Itálii ale stojí za podívanou.
 • Nejsnadněji přístupnou evropskou třítisícovkou je nepochybně Piz Boé v Italském pohoří Sella. Měří 3 152 m n. m. a výchozím bodem bývá horský průsmyk Passo Pordoi ve výšce 2 239 m n. m. Turistická trasa vede převážně po kamenné suti až na vrchol. Výstup si můžete zjednodušit lanovkou na Sasso Pordoi (2 950 m n. m.). Za zmínku také stojí technicky poměrně náročná ferrata Cesare Piazzeta s obtížností C/D. Nadšení lezci si zde určitě přijdou na své.
 • Výstup na Marmoladu, nejvyšší horu italských Dolomit, je zvládnutelný i za jediný den. Při pěkném počasí není trasa nijak náročná. Začínající lezci zde často zkouší své první krůčky na ledovci i jednoduché ferratě. Samozřejmě je ale zapotřebí horolezecké vybavení a zkušený vůdce.
 • Piccolo Lagazuoi je další zajímavou horou v oblasti. Známá je především kvůli bojům v 1. světové válce v letech 1915 až 1917. Na vrchol se dostanete zajištěnou výstupovou trasou obtížnosti A/B, lanovkou nebo štolami, což je zřejmě nejatraktivnější varianta.
 • Italské Dolomity ocení i milovníci pěší turistiky bez horolezeckých úseků. Velice krásnou trasou je výstup ze Santa Cristiny na vrchol Seceda do výšky 2 440 m n. m. Po cestě uvidíte malebné horské louky, pasoucí se stáda krav i zajímavé skalní útvary Piera Longia.

Tipy na výlety – pobřeží, památky a moře

Kam do Itálie k moři a za památkami vám odpoví tato kapitola. Oblíbenou a nejbližší lokalitou je Benátská riviéra s dlouhými písčitými plážemi. Zde se nacházejí oblíbená a autem dostupná letoviska Bibione a Caorle. Pokud máte rádi výlety za památkami, určitě svoji cestu do Itálie můžete spojit s pobytem u moře a poznáváním.

Okolí Janova

Nejkrásnější pláže

 • Monterosso al Mare La Spezia (Liguria)
  Městečko Monterosso al Mare v provincii La Spezia ležící mezi Janovem a Pisou patří mezi pět městeček, která svět zná pod názvem Cinque Terre. V minulosti se tam dalo dostat jen lodí nebo pěšky, dnes sem dojedete úzkou, 20 kilometrů dlouhou silnicí i vlakem. A stojí to za to. Zdejší pláž je písečná, obklopují ji ostré útesy a voda je krásně čistá. Hned nad pláží se na skalách rozpíná malebné staré město s ruinou hradu.

  Každý rok sem míří tisíce turistů. A ti mohou využít veškeré plážové vybavení: slunečníky, lehátka, restaurace, záchody. Vezměte si však s sebou pořádné boty. Podél pobřeží vedou krásné turistické stezky.

 • Balzi Rossi
  Obdivovaná pláž se nachází v severní Itálii u městečka Ventimiglia. Jestli ale hledáte písčitou pláž, jeďte jinam, tady najdete příjemné bílé oblázky. Ohraničují ji vysoké útesy a poskytuje tak dostatek soukromí. Pokud se chcete vyhnout davům a obřím plážím, kde beznadějně hledáte svůj ručník, vyrazte sem. I když patří Balzi Rossi spíše k menším, najdete zde kompletní vybavení: slunečníky, lehátka, dokonce i wi-fi.

  Když už vás přestane koupání bavit, můžete vyrazit po stopách jeskynních lidí z mladší doby kamenné. A když už vás omrzí i to, vydejte se do Francie, Ventimiglia se totiž nachází pouhých sedm kilometrů od italsko-francouzských hranic.

Město Janov
Budete-li se pohybovat v severozápadní části Itálie, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Janova.

 • Janov, italsky Genova, je hlavním městem severoitalského regionu Liguria.

Ve středověku spolu s Benátkami, Amalfi a Pisou byl Janov součástí Námořní republiky, která byla nejvýznamnějším ekonomickým centrem Itálie. To bezpochyby platí i dnes.

 • Janov má velmi krásné historické centrum, které patří k těm největším v Evropě. Byl zařazen ke světovým památkám UNESCO. Dominantou města je Lanterna, přístavní maják, na kterém můžete vidět městský erb.
 • Další velmi navštěvovanou památkou je Boccadesse. Charakterizují ho okolní barevné loďky, a pokud milujete italskou zmrzlinu, pak se tu jistě rádi zastavíte.
 • V antickém přístavu se nachází největší akvárium v Itálii. To ocení zejména děti.
 • Každý první víkend v měsíci zase můžete navštívit trh se starožitnostmi. I když si možná nic nekoupíte, podívaná je to určitě pěkná.
 • Pokud při cestování rádi ochutnáváte místní specialitky, pak si nezapomeňte u stánku na ulici koupit tradiční janovskou foccacciu, třeba se sýrem. Je to typické italské pečivo, které se dá koupit i u nás, ale Janov je tou svou vyhlášený.

Okolí Benátek

Nejkrásnější pláže

 • Lignano Sabbiadoro
  Jen pár kilometrů od Čechy oblíbeného letoviska Bibione leží přímořské středisko Lignano Sabbiadoro. Ještě v 50. letech to byla jen líná rybářská vesnice, dnes je to moderní přímořské letovisko s kilometry čistých písečných pláží. U každého vstupu na pláž jsou dětské skluzavky, nikde nechybějí slunečníky, lehátka.
  V hlavní sezoně se tu konají koncerty, několikrát denně si můžete zacvičit aerobik. Jen pár kroků odtud se podél pláže táhne hlavní třída s desítkami obchodů, restaurací a barů. V Lignanu je několik zábavních center, poblíž města se nachází i zoologická zahrada Punta Verde s více než 1 500 druhy zvířat.
 • Riccione, Rimini
  Další pěknou italskou pláž najdete nedaleko San Marina a Rimini,  v Riccione u jaderského pobřeží. Jde o jeden z nejoblíbenějších prázdninových regionů a podle toho to tady také vypadá. V létě tu bývá plno. Zdejší pláže jsou písečné, táhnou se kilometry, voda je čistá a je tu vše, co si návštěvník může přát. Slunečníky, lehátka, dozor plavčíka, zmrzlinové stánky, pizzerie, půjčovny šlapadel i další atrakce.

Večer se pláž mění na velkou diskotéku, což si mladí nesmějí nechat ujít. Jezdí se sem už od 30. let. Oblíbil si to tu třeba fotbalista Pele či režisér Vittorio De Sica. Pokud hledáte zábavu a veškerý servis pro turisty, dovolenou si tady užijete.

Město Benátky
Benátky tvoří naprosto nejdůležitější turistický cíl, ležící na severním pobřeží Jaderského moře. Svou romantickou polohou a neopakovatelným šarmem lákají statisíce turistů z celého světa. Jejich historické, umělecké a kulturní dědictví z nich činí světové kulturní centrum.

 • Město leží na 118 ostrovech. Spojuje je přes 400 mostů. Kromě kanálů jsou ve městě také ulice a uličky pro pěší, takže se lze všude v rámci starých Benátek dostat také pěšky.
 • Nejdůležitější z kanálů je Kanál Grande (Canal Grande – Velký kanál). Přes něj se dnes klenou 4 mosty). Kanál lze překonat také četnými přívozy.
 • Turisticky nejatraktivnější čtvrtí je San Marco, kde se nachází Dóžecí palác, chrám Svatého Marka, stejnojmenné náměstí a piazzetta se dvěma sloupy, symboly Benátek.
 • V Benátkách je i s dobrou mapou snadné zabloudit. Není to však velký problém, město je relativně malé, a tak ho lze od jednoho kraje k druhému projít pomalou chůzí za přibližně 3 hodiny.

KAM S DĚTMI

Kromě tipů, zmíněných v kapitole Co musíte v Itálii vidět, zde máme ještě pár dalších tipů, kam se v Itálii vydat s dětmi.

Bibione
V Česku nepochybně jedno z nejznámějších letovisek v Itálii, oblíbené pro rodinnou dovolenou. Patří mezi moderní střediska, které, kromě příznivé polohy, je navíc příjemné svými širokými plážemi a klidným a bezpečným mořem. Bibione nabízí širokou škálu možností sportu a zábavy pro děti, dětská hřiště a vodní parky, stravování od restaurací, pizzerií, barů až po cukrárny.

Tipy na ubytování

 • Hotel Garni Renania
  • Nachází se v centru Bibione, 4 minuty pěšky od písečné pláže, na které jsou zdarma k dispozici lehátka a slunečníky.
  • Je vzdálen 1 km od městských lázní. Do městské části Lignano Pineta dojedete autem asi za 20 minut. Do Benátek lze dojet lodí nebo autem za 90 minut.
  • Má krásnou zahradu, kde je možné se pod stromy schovat před slunečním žárem.
 • Hotel Ariston
  • Nachází se v centru Bibione, 50 metrů od volně přístupné soukromé pláže a 200 metrů od wellness centra, a nabízí pokoje s balkonem, dobře udržovanou zahradu, sluneční terasu s bazénem a vířivkou i 2 restaurace.
  • Mnoho atrakcí pro děti, zahrada s dětským hřištěm.
  • 5 minut chůze od zábavního parku Luna Park Adriatico.

   Ceny ubytování a stravování v Itálii

   Ceny za ubytování jsou v italských hotelech oproti českým poměrům velmi vysoké. Na italském pobřeží se v hlavních přímořských destinacích pohybují od 95 EUR za 2 osoby/noc. Místa v kempu jsou často rozdělená podle intenzity slunečního záření. Ta nejvíce slunná jsou nejlevnější a stojí zhruba 15,5 EUR za auto a stan + 10,9 EUR za osobu. Ceny v restauracích začínají na hodnotě 7 EUR za hlavní jídlo. Nečekejte ale velké porce jako u nás. Italové jsou zvyklí jíst méně, to kvůli horkému středomořskému počasí. V každé restauraci, občerstvení, baru, ale i stánku se zmrzlinou vám také započítají do ceny tzv. coperto neboli spropitné. Tato částka se liší podle typu restaurace. Nejlevnější začínají na 0,50 EUR. V tabulce naleznete orientační ceny jednotlivých potravin.

   Potraviny v EUR v CZK
   Chléb (500 g) 1,50 39
   Bageta velká 0,60 15,5
   Jablka (1 kg) 1,70 44
   Banány (1 kg) 1,00 26
   Polotučné mléko (1 l) 1,20 31
   Džus (1,5 l) 2,00 52
   Kuřecí prsa (1 kg) 7,80 203
   Cappuccino 1,70 44
   Pivo točené (0,5 l) 4,00 104

   Kempování a bivakování ve volné přírodě a na pobřeží je v Itálii zakázáno. Nicméně na severu země v horách se turisté tímto nařízením příliš neomezují. Často tam potkáte turisty s karimatkami i stany, protože zde tolik nehrozí vysoké pokuty od místní policie. I tak si ale raději najděte ke spaní méně viditelné místo, snažte se příliš nevyčnívat a nezapomeňte po sobě řádně uklidit.

CO MUSÍTE OCHUTNAT

Italská kuchyně je mezi školami vaření naprostou legendou. Vyniká lehkostí, pestrostí, chuťovou harmonií a navzdory tomu také úplnou jednoduchostí. Kdo by odolal nápaditým úpravám těstovin, originálně servírovaným salátům či světoznámé italské klasice v podobě pizzy? Základem italské gastronomie jsou vždy čerstvé suroviny a dodržování bezkonkurenčních tradičních receptur. A ochuzeni nebudete ani o sladké pokušení. Pro mlsné jazýčky jsou připraveny vynikající moučníky a chybět samozřejmě nesmí osvěžení v podobě pravé italské zmrzliny.

Víno
Itálie patří k nejlepším na světě co se kvality a chuti vína týče. Zároveň je i jedním z největších producentů vína. Existuje mnoho odrůd. Ale přesto jedna jasně vítězí – a to je Sangiovese. Dále jsou známé Barbera, Chianti, Nebbiolo, Aglianico del Vulture, Catarrato Bianco Siciliano, Nero ďAvola, Montepulciano, Trebbiano Toscano.

Zdroj:
http://cestovani.idnes.cz
www.invia.cz
www.orbion.cz
www.booking.com
www.wikipedia.org