Itálie

  Trasy na dovolenou

Kudy autem do Itálie

Do Itálie je z ČR možné se dostat přes Německo nebo Rakousko.
Pokud se chystáte na západ země, do Toskánska, je nejvýhodnější vydat se přes Německo.
Pokud máte namířeno do Rimini, Bibione či na Gargáno, je rychlejší vydat se přes Rakousko.

 1. Trasa přes Německo

  • Pokud se vydáme touto trasou, opouštíme ČR na hraničním přechodu v Rozvadově, dále pak na Mnichov, Rosenheim a na rakouský Innsbruck. Odtud vede cesta přes zpoplatněný Brennerský průsmyk (9 EUR) na italské Bolzano a dále do Itálie.
   Možnou variantou je i cesta z Mnichova po dálnici A95 na Garmisch-Partenkirchen a dále po silnici 177 do Innsbrucku, což šetří kilometry a někdy i nervy z případných dopravních zácp.
  • Výhodou Německa je, že zatím nemá zpoplatněné dálnice pro osobní automobily.
 2. Trasa přes Rakousko

  • Tato trasa je využívaná hlavně Moravany. Ti se hraničním přechodem v Mikulově dostanou na dálnici směr Vídeň, zde je třeba koupit dálniční známku (10 denní 8,90 eur, 2 měsíční 25,90 eur). Další poplatky cestou Rakouskem nejsou potřeba. Dále se pokračuje směrem na jih na Graz, Klagenfurt, Villach a poté již třeba na italské Benátky.

Poplatky na silnicích

Výše jsme popsali zpoplatněné rychlé trasy, nyní máme ještě tipy na trasy bez poplatků.

Pokud netlačí čas, tak rozhodně stojí za to vydat se venkovem, cestou mimo dálnice. Většinou, navzdory delšímu cestování, tato varianta vyjde laciněji, protože nemusíme platit dálniční poplatky.

 1. Směr Liguire, Milán, Turín, Janov

  Mnichov – Memmingen – Lindau – (A) – Bregenz – Vaduz – (CH) – Chur – S.Moritz – Itálie (Chiavenna, Lecco, Milán...)

 2. Směr Jadran, Benátky, střední a jižní Itálie

  Mnichov – Ga-Pa – (A) – Innsbruck – Steinach – Brenner (pod dálnicí vede normální silnice) – Itálie (italské dolomity, Benátky a Jadran)

Mýtné v Rakousku

zde kromě poplatků za dálniční známku je za průjezd některých tunelů účtován další poplatek. Zpoplatněn může být i vjezd do některých horských úseků.
A 9 – Bosruck (Spital/Pyhrn – Ardning) 5,0 eur
A 9 – Glenhaim (St. Michael – Übelbach) 8,5 eur
A 10 – Tauernský tunel 11,5 eur
A 11 - Karawanken (St. Jakob – hranice) 7,20 eur
A 13 – Innsbruck – Brenner 9,0 eur
S 16 – Arlberg (St. Anton – Langen) 9,5 eur

Mýtné v Německu

V současné době jsou řidiči osobních aut osvobozeni od nutnosti platit dálniční poplatky. V dnešní době je průjezd Německých dálnic pro všechny osobní automobily zdarma a výběr poplatků probíhá pouze u vozů nad 12 tun a to v podobě elektronického mýtného.

Mýtné v Itálii

V Itálii jsou dálniční úseky placené – mýto – jeho výše se liší podle počtu ujetých km v rámci dané části dálnice. Při vjezdu na dálnici si u brány stisknutím tlačítka vytisknete lístek, který odevzdáte u závory na výjezdu, kde budete platit celý úsek (tento lístek nesmíte během cesty ztratit!). Platbu lze uskutečnit jak v hotovosti, tak i kartou, na některé bráně je přítomna obsluha, jinde pouze automat.

 • Důsledně se vyhýbejte pruhům a pokladnám označeným jako „TELEPASS“. Ty jsou vyhrazeny pouze pro držitele platebních terminálů Telepass, které se umístí za přední okno a automaticky odečtou peníze z bankovního účtu.
 • Nejrychlejší bývá placení na pokladnách označených „CARTE“ – sem jen přijedete, vložíte dálniční lístek, který jste si vzali při vjezdu na dálnici a následně vložíte platební kartu. Není nutné ani zadávat PIN a za několik vteřin jedete dál. Pokud potřebujete stvrzenku, stiskněte tlačítko „RICEVUTA“. U těchto pokladen nebývají fronty a odbavení je velmi rychlé.
 • Placení u automatických pokladen je velmi podobné, opět vložíte lístek, na displeji se zobrazí cena mýta a otevře se přihrádka pro drobné mince. Případné papírové bankovky vkládáte do jiné přihrádky. Pokud zaplatíte více, automat zbytek vrátí.
 • Poslední možností je platba u pokladny obsluhou – zde podáte lístek pokladnímu, na displeji se zobrazí částka k úhradě a dáte ji pokladnímu v hotovosti nebo kartou. Pokud potřebujete doklad o zaplacení, stačí požádat o „Ričevůta prégo“.

Možné trasy a jejich ceny mýtného

Letovisko Odkud Dálniční sjezd Délka trasy Mýtné v EUR
Bibione Tarvisio (rak. hranice) Latisana 145 km 11,10
Caorle Tarvisio (rak. hranice) San Stino di Livenza 171 km 13,00
Florencie Brennero Firenze Nord 447 km 32,30
Lignano Tarvisio (rak. hranice) Latisana 145 km 11,10
Ligurská riviéra Brennero Imperia Ovest 621 km 48,20
Rimini Tarvisio (rak. hranice) Rimini Sud 421 km 32,20
Řím Brennero Roma Nord 715 km 50,90
San Benedetto del Tronto Tarvisio (rak. hranice) Grottammare 582 km 43,30
Toskánská riviéra Brennero Rosignano Marittimo 577 km 44,20

POHONNÉ HMOTY, ČERPACÍ STANICE

 • Po cestě do Itálie se vyplatí tankovat v Rakousku, pohonné hmoty jsou tam levnější než u nás, zejména u malých čerpacích stanic. V Německu je sice o něco dráž, ale i přesto lze najít pumpu s přijatelnými cenami. Nejdráž je v samotné Itálii, kde benzín stojí okolo 45 korun za litr, nafta pak o něco méně (bezolovnatý benzín 95 oktanů – 1,57 eur, 98 oktanů – 1,61 eur a nafta – 1,45 eur).
 • Čerpací stanice na dálnicích ve všech zmiňovaných zemích jsou otevřeny 24 hodin denně a na mnoha místech se dá již bez problémů platit kreditní kartou.
 •  Nedoporučujeme převoz pohonných hmot přes hranice. Italská celní správa zavedla velmi přísné postihy za dovoz pohonných hmot na území státu. Maximální povolený limit je 10 litrů v homologovaném kanystru. Při větším množství hrozí pokuta ve výši min. 7 746 EUR, trest odnětí svobody od 6 měsíců do 3 let a zabavení převáženého paliva.

  Autem do Itálie levně

  Ať už vyrážíte autem do Itálie z jakékoliv části republiky, největší výdaje pro vaši peněženku přijdou právě v cílové zemi. Rakouskem projedete pohodlně a za celkem rozumné náklady i v případě, že zvolíte cestu po dálnici. Jestliže chcete ušetřit nemalé peníze, postupujte následovně. Jak již bylo zmíněno v předchozí kapitole, ještě v Rakousku natankujte plnou nádrž, abyste co nejdéle nemuseli čerpat drahé italské palivo. V Itálii pak nenajíždějte na dálnici. Vzhledem k tomu, že italské silnice první třídy jsou kvalitní a často kopírují trasy dálnic, není nijak obtížné se vyhnout drahým italským dálničním poplatkům. Také ušetříte za extra zpoplatněné průjezdy.

Země Natural 95 Diesel
Euro Místní měna CZK Euro Místní měna CZK
Česko € 1.26 32,72 32,72 € 1.23 31,78 Kč 31,78
Rakousko € 1.24   32,20 € 1.19   30,90
Německo € 1.41   36,70 € 1.23   32,00
Itálie € 1.57   36,20 € 1.45   37,70

Zdroj: http://www.tolls.eu/cs/fuel-prices

https://www.italieonline.eu/cs/dalnicni-poplatky-v-italii-2017-712.htm

CESTA S DĚTMI

Cesta do Itálie s dětmi se dá se zvládnout i na jeden zátah, jedete-li přes noc a děti většinu času prospí. Tento způsob je ale velmi náročný pro řidiče a dá se aplikovat pouze v případě, že se střídají dva řidiči a mohou tedy za jízdy i odpočívat. Pro ty, kterým vyhovuje „pohodovější“ cesta se zastávkou na přespání, máme tyto tipy na ubytování po cestě:

Trasa Mnichov-Innsbruck, 130 km od Mnichova, hotel Galtenberg

 • Hotový ráj v polovině cesty k moři, kde můžete své ratolesti nechat užívat mnoha dětských atrakcí pod dohledem zkušených animátorů, zatímco vy budete relaxovat v místním wellness.
 • Více na www.galtenberg.at

Graz

 • Příjemnou zastávkou se může stát i návštěva hlavního města Štýrska, které je se svými 287 000 obyvateli druhým největším městem Rakouska. Prohlédněte si historické centrum Štýrského Hradce, které bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Najdete zde mimo jiné symbol Štýrského Hradce, Hodinovou věž zvanou Uhrturm.

Jufa Graz City Hotel

 • Nechte své starší děti vybít na hotelové lezecké stěně a ty mladší si mohou pohrát v dětském koutku.

Zdroj: http://italie.svetadily.cz/autem-do-italie
http://www.miras.cz/cestovani/info-italie-auto.php
https://www.italieonline.eu/cs/italie-dovolena.html
http://www.dalnicni-znamky.com/dalnicni-poplatky-nemecko.html


  Tipy pro dané destinace

CO MUSÍTE VIDĚT

Itálie je díky své rozmanité přírodě a kultuře velkým lákadlem pro turisty. Její moře, jezera, hory, množství uměleckých skvostů, i její kuchyně a víno jsou vyhlášené po celém světě.

Máme pro vás pár tipů na destinace v severní části Itálie, tedy tam, kam je celkem pohodlné dorazit z České republiky vozem .

Tipy na výlety – italské Dolomity

Itálie nám nabízí spoustu možností, jak využít tolik očekávaný odpočinek od práce či studia. Ať už jste zastánci aktivní dovolené v horách, milovníci kultury a historie, labužníci, anebo dáváte přednost pobytu u moře, určitě si v této zemi přijdete na své.

K návštěvě lákají obrovské písečné pláže, slavná města plná uměleckých skvostů, průzračně čistá jezera i skalnaté Dolomity. Přinášíme vám několik rad a tipů na místa, která stojí za návštěvu. Cesta do všech těchto italských lokalit se dá zvládnout autem. Zmíněné destinace se nachází maximálně 1000 km od našich hranic. Většinou však méně.

Jezero FedaiaSeceda
Kousek od vrcholu Marmolada se nachází jezero Fedaia (vlevo). Pokud máte zájem spíše o pěší túru, pak můžete využít turistické trasy na vrchol Seceda (vpravo).
 • Passo di Gardena je rájem pro milovníky serpentin. Klikatící se zatáčky šplhají až do výšky 2 220 m n. m. Pokud si však chcete jízdu užít, vyjeďte brzo ráno, nebo naopak k večeru. Přes den jsou serpentiny plné turistů, cyklistů, motorkářů, aut i autobusů a řízení je velmi náročné, neboť i tady každý předjíždí. Údolí i okolní horské masivy v Itálii ale stojí za podívanou.
 • Nejsnadněji přístupnou evropskou třítisícovkou je nepochybně Piz Boé v Italském pohoří Sella. Měří 3 152 m n. m. a výchozím bodem bývá horský průsmyk Passo Pordoi ve výšce 2 239 m n. m. Turistická trasa vede převážně po kamenné suti až na vrchol. Výstup si můžete zjednodušit lanovkou na Sasso Pordoi (2 950 m n. m.). Za zmínku také stojí technicky poměrně náročná ferrata Cesare Piazzeta s obtížností C/D. Nadšení lezci si zde určitě přijdou na své.
 • Výstup na Marmoladu, nejvyšší horu italských Dolomit, je zvládnutelný i za jediný den. Při pěkném počasí není trasa nijak náročná. Začínající lezci zde často zkouší své první krůčky na ledovci i jednoduché ferratě. Samozřejmě je ale zapotřebí horolezecké vybavení a zkušený vůdce.
 • Piccolo Lagazuoi je další zajímavou horou v oblasti. Známá je především kvůli bojům v 1. světové válce v letech 1915 až 1917. Na vrchol se dostanete zajištěnou výstupovou trasou obtížnosti A/B, lanovkou nebo štolami, což je zřejmě nejatraktivnější varianta.
 • Italské Dolomity ocení i milovníci pěší turistiky bez horolezeckých úseků. Velice krásnou trasou je výstup ze Santa Cristiny na vrchol Seceda do výšky 2 440 m n. m. Po cestě uvidíte malebné horské louky, pasoucí se stáda krav i zajímavé skalní útvary Piera Longia.

Tipy na výlety – pobřeží, památky a moře

Kam do Itálie k moři a za památkami vám odpoví tato kapitola. Oblíbenou a nejbližší lokalitou je Benátská riviéra s dlouhými písčitými plážemi. Zde se nacházejí oblíbená a autem dostupná letoviska Bibione a Caorle. Pokud máte rádi výlety za památkami, určitě svoji cestu do Itálie můžete spojit s pobytem u moře a poznáváním.

Okolí Janova

Nejkrásnější pláže

 • Monterosso al Mare La Spezia (Liguria)
  Městečko Monterosso al Mare v provincii La Spezia ležící mezi Janovem a Pisou patří mezi pět městeček, která svět zná pod názvem Cinque Terre. V minulosti se tam dalo dostat jen lodí nebo pěšky, dnes sem dojedete úzkou, 20 kilometrů dlouhou silnicí i vlakem. A stojí to za to. Zdejší pláž je písečná, obklopují ji ostré útesy a voda je krásně čistá. Hned nad pláží se na skalách rozpíná malebné staré město s ruinou hradu.

  Každý rok sem míří tisíce turistů. A ti mohou využít veškeré plážové vybavení: slunečníky, lehátka, restaurace, záchody. Vezměte si však s sebou pořádné boty. Podél pobřeží vedou krásné turistické stezky.

 • Balzi Rossi
  Obdivovaná pláž se nachází v severní Itálii u městečka Ventimiglia. Jestli ale hledáte písčitou pláž, jeďte jinam, tady najdete příjemné bílé oblázky. Ohraničují ji vysoké útesy a poskytuje tak dostatek soukromí. Pokud se chcete vyhnout davům a obřím plážím, kde beznadějně hledáte svůj ručník, vyrazte sem. I když patří Balzi Rossi spíše k menším, najdete zde kompletní vybavení: slunečníky, lehátka, dokonce i wi-fi.

  Když už vás přestane koupání bavit, můžete vyrazit po stopách jeskynních lidí z mladší doby kamenné. A když už vás omrzí i to, vydejte se do Francie, Ventimiglia se totiž nachází pouhých sedm kilometrů od italsko-francouzských hranic.

Město Janov
Budete-li se pohybovat v severozápadní části Itálie, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Janova.

 • Janov, italsky Genova, je hlavním městem severoitalského regionu Liguria.

Ve středověku spolu s Benátkami, Amalfi a Pisou byl Janov součástí Námořní republiky, která byla nejvýznamnějším ekonomickým centrem Itálie. To bezpochyby platí i dnes.

 • Janov má velmi krásné historické centrum, které patří k těm největším v Evropě. Byl zařazen ke světovým památkám UNESCO. Dominantou města je Lanterna, přístavní maják, na kterém můžete vidět městský erb.
 • Další velmi navštěvovanou památkou je Boccadesse. Charakterizují ho okolní barevné loďky, a pokud milujete italskou zmrzlinu, pak se tu jistě rádi zastavíte.
 • V antickém přístavu se nachází největší akvárium v Itálii. To ocení zejména děti.
 • Každý první víkend v měsíci zase můžete navštívit trh se starožitnostmi. I když si možná nic nekoupíte, podívaná je to určitě pěkná.
 • Pokud při cestování rádi ochutnáváte místní specialitky, pak si nezapomeňte u stánku na ulici koupit tradiční janovskou foccacciu, třeba se sýrem. Je to typické italské pečivo, které se dá koupit i u nás, ale Janov je tou svou vyhlášený.

Okolí Benátek

Nejkrásnější pláže

 • Lignano Sabbiadoro
  Jen pár kilometrů od Čechy oblíbeného letoviska Bibione leží přímořské středisko Lignano Sabbiadoro. Ještě v 50. letech to byla jen líná rybářská vesnice, dnes je to moderní přímořské letovisko s kilometry čistých písečných pláží. U každého vstupu na pláž jsou dětské skluzavky, nikde nechybějí slunečníky, lehátka.
  V hlavní sezoně se tu konají koncerty, několikrát denně si můžete zacvičit aerobik. Jen pár kroků odtud se podél pláže táhne hlavní třída s desítkami obchodů, restaurací a barů. V Lignanu je několik zábavních center, poblíž města se nachází i zoologická zahrada Punta Verde s více než 1 500 druhy zvířat.
 • Riccione, Rimini
  Další pěknou italskou pláž najdete nedaleko San Marina a Rimini,  v Riccione u jaderského pobřeží. Jde o jeden z nejoblíbenějších prázdninových regionů a podle toho to tady také vypadá. V létě tu bývá plno. Zdejší pláže jsou písečné, táhnou se kilometry, voda je čistá a je tu vše, co si návštěvník může přát. Slunečníky, lehátka, dozor plavčíka, zmrzlinové stánky, pizzerie, půjčovny šlapadel i další atrakce.

Večer se pláž mění na velkou diskotéku, což si mladí nesmějí nechat ujít. Jezdí se sem už od 30. let. Oblíbil si to tu třeba fotbalista Pele či režisér Vittorio De Sica. Pokud hledáte zábavu a veškerý servis pro turisty, dovolenou si tady užijete.

Město Benátky
Benátky tvoří naprosto nejdůležitější turistický cíl, ležící na severním pobřeží Jaderského moře. Svou romantickou polohou a neopakovatelným šarmem lákají statisíce turistů z celého světa. Jejich historické, umělecké a kulturní dědictví z nich činí světové kulturní centrum.

 • Město leží na 118 ostrovech. Spojuje je přes 400 mostů. Kromě kanálů jsou ve městě také ulice a uličky pro pěší, takže se lze všude v rámci starých Benátek dostat také pěšky.
 • Nejdůležitější z kanálů je Kanál Grande (Canal Grande – Velký kanál). Přes něj se dnes klenou 4 mosty). Kanál lze překonat také četnými přívozy.
 • Turisticky nejatraktivnější čtvrtí je San Marco, kde se nachází Dóžecí palác, chrám Svatého Marka, stejnojmenné náměstí a piazzetta se dvěma sloupy, symboly Benátek.
 • V Benátkách je i s dobrou mapou snadné zabloudit. Není to však velký problém, město je relativně malé, a tak ho lze od jednoho kraje k druhému projít pomalou chůzí za přibližně 3 hodiny.

KAM S DĚTMI

Kromě tipů, zmíněných v kapitole Co musíte v Itálii vidět, zde máme ještě pár dalších tipů, kam se v Itálii vydat s dětmi.

Bibione
V Česku nepochybně jedno z nejznámějších letovisek v Itálii, oblíbené pro rodinnou dovolenou. Patří mezi moderní střediska, které, kromě příznivé polohy, je navíc příjemné svými širokými plážemi a klidným a bezpečným mořem. Bibione nabízí širokou škálu možností sportu a zábavy pro děti, dětská hřiště a vodní parky, stravování od restaurací, pizzerií, barů až po cukrárny.

Tipy na ubytování

 • Hotel Garni Renania
  • Nachází se v centru Bibione, 4 minuty pěšky od písečné pláže, na které jsou zdarma k dispozici lehátka a slunečníky.
  • Je vzdálen 1 km od městských lázní. Do městské části Lignano Pineta dojedete autem asi za 20 minut. Do Benátek lze dojet lodí nebo autem za 90 minut.
  • Má krásnou zahradu, kde je možné se pod stromy schovat před slunečním žárem.
 • Hotel Ariston
  • Nachází se v centru Bibione, 50 metrů od volně přístupné soukromé pláže a 200 metrů od wellness centra, a nabízí pokoje s balkonem, dobře udržovanou zahradu, sluneční terasu s bazénem a vířivkou i 2 restaurace.
  • Mnoho atrakcí pro děti, zahrada s dětským hřištěm.
  • 5 minut chůze od zábavního parku Luna Park Adriatico.

   Ceny ubytování a stravování v Itálii

   Ceny za ubytování jsou v italských hotelech oproti českým poměrům velmi vysoké. Na italském pobřeží se v hlavních přímořských destinacích pohybují od 95 EUR za 2 osoby/noc. Místa v kempu jsou často rozdělená podle intenzity slunečního záření. Ta nejvíce slunná jsou nejlevnější a stojí zhruba 15,5 EUR za auto a stan + 10,9 EUR za osobu. Ceny v restauracích začínají na hodnotě 7 EUR za hlavní jídlo. Nečekejte ale velké porce jako u nás. Italové jsou zvyklí jíst méně, to kvůli horkému středomořskému počasí. V každé restauraci, občerstvení, baru, ale i stánku se zmrzlinou vám také započítají do ceny tzv. coperto neboli spropitné. Tato částka se liší podle typu restaurace. Nejlevnější začínají na 0,50 EUR. V tabulce naleznete orientační ceny jednotlivých potravin.

   Potraviny v EUR v CZK
   Chléb (500 g) 1,50 39
   Bageta velká 0,60 15,5
   Jablka (1 kg) 1,70 44
   Banány (1 kg) 1,00 26
   Polotučné mléko (1 l) 1,20 31
   Džus (1,5 l) 2,00 52
   Kuřecí prsa (1 kg) 7,80 203
   Cappuccino 1,70 44
   Pivo točené (0,5 l) 4,00 104

   Kempování a bivakování ve volné přírodě a na pobřeží je v Itálii zakázáno. Nicméně na severu země v horách se turisté tímto nařízením příliš neomezují. Často tam potkáte turisty s karimatkami i stany, protože zde tolik nehrozí vysoké pokuty od místní policie. I tak si ale raději najděte ke spaní méně viditelné místo, snažte se příliš nevyčnívat a nezapomeňte po sobě řádně uklidit.

CO MUSÍTE OCHUTNAT

Italská kuchyně je mezi školami vaření naprostou legendou. Vyniká lehkostí, pestrostí, chuťovou harmonií a navzdory tomu také úplnou jednoduchostí. Kdo by odolal nápaditým úpravám těstovin, originálně servírovaným salátům či světoznámé italské klasice v podobě pizzy? Základem italské gastronomie jsou vždy čerstvé suroviny a dodržování bezkonkurenčních tradičních receptur. A ochuzeni nebudete ani o sladké pokušení. Pro mlsné jazýčky jsou připraveny vynikající moučníky a chybět samozřejmě nesmí osvěžení v podobě pravé italské zmrzliny.

Víno
Itálie patří k nejlepším na světě co se kvality a chuti vína týče. Zároveň je i jedním z největších producentů vína. Existuje mnoho odrůd. Ale přesto jedna jasně vítězí - a to je Sangiovese. Dále jsou známé Barbera, Chianti, Nebbiolo, Aglianico del Vulture, Catarrato Bianco Siciliano, Nero ďAvola, Montepulciano, Trebbiano Toscano.

Zdroj:
http://cestovani.idnes.cz
www.invia.cz
www.orbion.cz
www.booking.com
www.wikipedia.org


  Dopravní a místní předpisy

Aktuální stav

Italské dálnice jsou ve skvělém stavu. Síť čerpacích stanic, které jsou přímo dostupné z dálnice, je poměrně hustá. U většiny stanic je motorest (síť Autogrill) a parkoviště. Parkoviště nejsou hlídaná a je třeba dbát zvýšené pozornosti, občas je problém zaparkovat. Vzdálenost další čerpací stanice je vždy vyznačena (Area succesiva). Na dálnicích se jezdí v rozporu s dopravní situací v Itálii slušně a bezpečně, většina řidičů dodržuje maximální povolenou rychlost. Časté jsou elektronické kontroly rychlosti (Controllo elettronico della velocita), méně časté jsou běžné kontroly. Na dálnicích je mnoho elektronických tabulí informujících řidiče o situaci na dálnici.
Staveniště na dálnici jsou značena jinak, než je běžně zvykem ve střední Evropě. Místo světelných značek se používají nízké značky s vlaječkami.

Dopravní situace

Mimo dálnice je třeba dbát vysoké opatrnosti a zvýšené pozornosti. K častým jevům patří předjíždění v místech, kde je to zakázáno, přes plnou bílou čáru či dokonce dvojitou plnou čáru. Na křižovatkách je nutné dávat pozor, protože italští řidiči zejména na jihu moc často nerespektují přednost zprava či hlavní silnici (převážně v městských aglomeracích). Rovněž se může stát, že Vám při odbočování mimo hlavní silnici vjedou do cesty. Dále je nutné počítat s vysokou hustotou provozu a vyvarovat se střetu s motocyklisty, kteří jezdí všude, kde se jenom trochu dá. Nedoporučuje se parkovat mimo vyhrazená a hlídaná parkoviště. Ve velkých městech je problém zaparkovat (Řím, Neapol), parkovací domy (domy s parkovacími místy a garážemi) zde téměř nejsou a na ulicích se parkuje ve dvou řadách. Ve vlastním zájmu nikdy nenechávejte ve vašem vozu žádné cennosti. Na křižovatkách či u některých mýtnic prodávají přistěhovalci a nízké sociální skupiny obyvatelstva drobné zboží, je vhodné tak mít během jízdy zamčené auto a uzavřená nebo přivřená okna. V případě vystoupení z vozu mimo obec a místa určená k zastavení (odpočívadla) je povinné nosit reflexní vestu, policie pokutuje za její nepoužití.
Na silnicích mimo obydlená centra jsou vozidla povinna během jízdy mít zapnuta potkávací světla, pro jednostopá vozidla tato povinnost platí i v obydlených centrech. Stejně jako u nás je povinnost svítit v tunelech a na dálnicích. Zadní světla do mlhy se mohou používat pouze při viditelnosti nižší než 50 metrů.

Policisté

S velkým předstihem dávají vědět o radaru. Celkově bývají ochotní, pokud se zeptáte na cestu, poradí a dokonce vás tam i dovedou.

 

Povolená rychlost

obec 50 km/h
mimo obec 90 km/h (110 km/h na rychlostní silnici - Superstrade)
dálnice 130 km/h, 110 km/h s praxí méně než 3 roky, 80 km/h s přívěsem

Průměrné pokuty

Překročení rychlosti do 10 km/h až 200 EUR
Překročení rychlosti do 40 km/h až 500 EUR
Překročení rychlosti o víc než 40 km/h 1500 EUR a odebrání řidičáku
Překročení limitu alkoholu /td> 1500 EUR a odebrání řidičáku
Nepoužití pásu až 100 EUR
Botička 50 EUR
Jízda na červenou až 250 EUR

Povolený alkohol v krvi je 0,5 promile v krvi, začínající řidiči do 21 let a praxí kratší než 3 roky 0 promile, profesionální řidiči 0 promile.

Kdyby se toto mělo dodržovat, tak do týdne nemá žádný Ital řidičák a policie by byla bohatší než mafie. Hlavně na jihu mají dopravní předpisy spíš charakter doporučení a k srdci si je nebere nikdo (a nejmíň policie). Ale to platí spíše pro domácí, turista je přeci jen lákavá lovná zvěř.

Na některých úsecích italských dálnic se prostřednictvím speciálních zařízení – podobně jako v ČR na městském okruhu v Praze či rakouských Section Control – měří úseková rychlost.
Seznam úseků se systémem Tutor (= měření průměrné rychlosti)
- A1 Milano – Napoli
- A4 Milano – Brescia
- A13Bologna – Padova
- A14 Bologna – Taranto
- A24 Roma – L´Aquila – Teramo
- A25 Torano – Pescara
- A26 Genova – Gravellona
Vedle pravidelného měření průměrné rychlosti často probíhá měření rychlosti radarem ať už prostřednictvím mobilních nebo stacionárních radarů (Autovelox).

Parkování

Parkování je hlavně na severu většinou placené. V okolí větších měst se platí i za parkování na pobřeží. Modré parkovací zóny, kde je vyžadováno placení parkovného, jsou vyznačeny na silnicích a byly vytvořeny ve větších městech v blízkosti centra. V určitých hodinách a o nedělích mohou být tyto zóny bezplatné – to bývá uvedeno na parkovacích panelech. Parkovné se platí v mincovním automatu.

 

Označení parkovacích míst:

modrá čára placené místo
žlutá čára rezervované místo
bílá čára neplacené místo

V Miláně je zakázáno stání v historických čtvrtích v pracovní dny od 7:00 do 20:00, s výjimkou pro vozidla místních obyvatel a to na zvláštní povolení od magistrátu. Ve Florencii je v pracovní dny od 7:30 do 18:30 zakázáno na ulicích parkovat. Turista, který má rezervovaný hotel, může přivést svá zavazadla, ale pak musí vůz odvézt ze zakázané zóny. V některých městech jsou také zelené zóny. V pracovní dny je na nich od 8:00 do 9:30 a od 14:30 do 16:00 hodin zakázáno parkovat. Na ulicích se parkuje ve dvou řadách. Cenné věci rozhodně nenechávejte v autě.

Dopravní značky

Objevují se následující textové značky:

Deviazione objížďka
INIZIO Zona tutelata začátek zákazu stání
Rallentare jízda pomalu
Senso unico jednosměrka
Sbarrato zavřeno
Tenere la destra jízda vpravo
Tutte le direzioni všechny směry
Zona di silenzio zákaz troubení

Zelené dopravní značky značí dálnice, modré značí silnice a bílé značí místní cíle.

Povinná výbava

- použití bezpečnostních pásů je povinné
- autosedačka pro děti
- reflexní vesta
- výstražný trojúhelník
- Lékárnička a hasící přístroj povinné nejsou.

Místní zvyklosti a předpisy

Zvyklosti a obyčeje

 • Italové jsou velmi družní a přátelští. Jejich rodiny se vyznačují silnou pospolitostí. Udržovat pevné rodinné vztahy je pro ně i v dnešním světě důležité.
 • Jsou hrdí na kulturní historii svého národa.
 • Z hlediska etikety je pro dobrý rozvoj vztahů s italskými přáteli naprosto nezbytné orientovat se v jejich kulturním dědictví.
 • Jsou věřící a pověrčiví.
 • Z jejich živé a výrazné gestikulace vyzařuje temperament, jejich projevy mívají silný citový náboj.
 • Dbají o svůj zevnějšek, sledují bedlivě módní trendy. Muži i ženy věnují pozornost nenápadným detailům. Muži například rozlišují kravatu zimní a letní podle barev a materiálu, vybraná kravata musí ladit s celkem. K oblečení musí samozřejmě ladit i hodinky, je prozíravé mít v zásobě několikery.
 • Biorytmus italské rodiny určuje denní doba a roční období. Italové většinou striktně dodržují siestu, tj. čas k odpočinku, a to mezi 13. a 16. hodinou. V této době se dokonce i v hotelech a penziónech dodržuje jakýsi polední klid (spíše než v noci, kdy Italové ožívají), obchodníci zavírají své podniky a není taktní sjednávat na tuto dobu jakákoli obchodní jednání.
 • Jídlo a stolování je neoddělitelnou součástí italské kultury. Rodinné a společenské akce se často točí kolem jídelního stolu, už od útlého věku se zde děti učí správně stolovat.

Zdroj:
https://www.italieonline.eu/cs/italie-dovolena.html
http://italie.svetadily.cz/autem-do-italie
http://www.miras.cz/cestovani/info-italie-auto.php
www.primaitalia.cz/doprava
http://www.autostop.cz/mkportal/modules/wiki/index.php/Dopravn%C3%AD_zna%C4%8Dky_v_It%C3%A1lii
http://www.chovani.eu/italie/c119


  Počasí a průměrné teploty

Doba dovolených je primárně časem, kdy si chce člověk odpočinout a nabrat novou sílu. Pro některé lidi je odpočinkem teplé moře, teploty nad 30 stupňů a vedro takové, že ani v noci neklesnou pod 20 stupňů. Jiní lidé, zase mají rádi aktivní odpočinek a tedy teploty nad 30 stupňů jim dovolenou zkazí stejně jako lidem, kteří potřebují teplé moře a najednou se ocitnou v destinaci, kde teplota moře konečně překonala 21 stupňů. Proto jsme se věnovali v HAVEX týmu i teplotním ukazatelům.
Přejeme vám hezkou dovolenou…..

PRUMĚRNÉ ROČNÍ TEPLOTY V ITÁLII

Jižní pobřeží (Kalábrie)

Sicílie

Ischia

Sardinie

Severní Jadran

Palmová riviéra

Jižní Itálie (Apulie, Kalábrie, Kampánie)

Ligurská a Toskánská riviéra,
ostrov Elba

A protože na nás na dovolené s největší pravděpodobností čeká horké počasí, máme pro vás pár tipů, jak se v horku chovat.

Jak se chovat při pochůzkách venku

 • Pohybujte se pomaleji.
 • Vyhledávejte stín.
 • Noste lehké, netísnivé oděvy světlých barev s převahou přírodních materiálů, pohodlnou obuv, pokrývku hlavy a sluneční brýle; opalovací krémy nanášejte půl hodiny před vyjitím ven.
 • Nevystavujte se zbytečně slunci, zvlášť ne v poledních hodinách.
 • Nikdy nenechávejte děti či domácí mazlíčky v zaparkovaném autě.

Pitný režim - co, kdy a kolik

 • Nejvhodnější je pít čistou vodu střídavě s minerálkou pro hrazení ztrát solí, střídat druhy minerálek, chlazený slabý čaj (ovocný, bylinkový, zelený), ovocné džusy ředit vodou. Vyhýbejte se alkoholu a nápojům s kofeinem – dehydratují.
 • Vypijte nejméně 2-3 litry tekutin za den, v menších množstvích a často.
 • Při tělesné aktivitě pijte 2-4 sklenice každou hodinu.
 • Noste vodu stále s sebou a upíjejte.
 • Nuťte pít zvláště děti a staré lidi – nemají pocit žízně.
 • Při pobytu v klimatizovaných místnostech je nutné myslet na větší ztráty vody dýcháním suchého vzduchu a hradit je zvýšeným příjmem vody stejně jako při fyzické námaze či při onemocnění spojeným se ztrátou vody (průjmy, horečka, zvracení).

Potraviny

 • Jezte lehká, snadno stravitelná jídla – studené polévky, zeleninové saláty bez majonézy, chlazenou zeleninu a ovoce, jogurty, mléčné koktejly, osvěžující pomazánky.
 • Omezte tučná a na bílkoviny bohatá jídla, která zvyšují produkci tepla v organizmu.
 • Jezte častěji v menších dávkách.
 • Vyhýbejte se snadno se kazícím potravinám (lahůdky, měkké salámy atd.), které mohou být zdrojem infekce.

Klimatizace

Klimatizace není nejvhodnějším prostředkem k tomu, jak se zchladit. Prudké změny teplot jsou pro lidský organismus nebezpečné.

 • Může dojít k prochladnutí a oslabení imunitního systému.
 • Prvotním příznakem bývá škrábání a bolest v krku.
 • Klimatizace navíc snižuje vlhkost vzduchu a vysušuje tak nosní sliznice. Zdravou sliznici dýchacích cest pokrývá vrstvička hlenu, která ji chrání proti vpádu virů.
 • Je-li to jen trochu možné, nastavte klimatizaci tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl víc než pět až sedm stupňů Celsia. V opačném případě noste neustále při sobě další vrstvu oblečení.

Zdravotní rizika

Rtuť teploměru překonala třicítku. Potíte se. Už ani pobyt ve stínu vám neposkytne vytouženou úlevu. Začíná vás bolet hlava, celkově je vám nevolno. Také už jste někdy zažili podobné příznaky? Léto je v plném proudu, a tak byste se měli naučit, jak jim předcházet.

Úpal a úžeh: Čím se liší?

Úpal a úžeh se někdy mylně spojuje dohromady. Proto si na úvod vysvětlíme, jak a čím se tyto stavy liší.
Při úpalu je porušená tepelná regulace těla. Vaše tělo vyrobí větší množství tepla, než kolik umí vydat formou pocení. V důsledku toho se přehřívá. Úpal si můžete způsobit například dlouhodobým pobytem v prostředí s příliš vysokou vzdušnou vlhkostí (např. v autě), po příliš velké fyzické námaze, ale také když se nevhodně obléknete (například zimním oblečením v létě) a samozřejmě i příliš malým příjmem tekutin.
Příčinou úžehu je naproti tomu dlouhý pobyt na slunci bez nutné ochrany (pokrývka hlavy, sluneční brýle). V létě se proto setkáte spíše s úžehem než s úpalem.

Pomůže klid, obklady a chlazené nápoje

Některé příznaky obou stavů jsou velmi podobné, platí to zejména o bolestech hlavy, pocitech na zvracení a nevolnosti. Při úpalu navíc z přehřátí mohou vznikat horečky, postižený rychle dýchá, má zvýšený tep, horkou kůži. V extrémních případech dojde i ke vzniku křečí, pacient ztrácí vědomí, neorientuje se, dojde k zástavě dechu a oběhu. Úžeh je charakteristický celkovou nevolností. První pomoc pro oba stavy je ale v podstatě stejná. Pomáhá pobyt v chladnější místnosti nebo minimálně ve stínu, uložení na postel, studené obklady. Jestliže pacient nezvrací, mohou se mu podávat vlažné a chladnější nápoje.

Pijte pravidelně, ale nepřehánějte to

Další zdravotní komplikace hrozí při dehydrataci, ale také opačnému stavu, tedy při přepití. Při dehydrataci dojde k poklesu obsahu vody v těle pod hranici cca 60–70 %. V takovém případě trpíte žízní, bolestmi hlavy, váš puls se zrychluje, moč tmavne. K dehydrataci dojde, když se při velkém horku hodně potíte a zapomenete pravidelně pít. Proto v horkých letních dnech pijte 3–4 litry tekutin. Pokud příjem tekutin podceníte a budete se snažit svůj deficit dohnat najednou, může vám naopak hrozit přepití. Při něm dochází k odplavení sodíku z těla, mohou se objevit poruchy vědomí, nevolnost, křeče, bolesti hlavy, zmatenost, nebo dokonce dojde i ke kolapsu. Pomocí je lékařská injekce se solným roztokem, která dodá chybějící sodík.

Jak se vyhnout popsaným stavům?

1. Dodržujte pitný režim. V teplých letních dnech nikdy nezapomeňte mít v tašce s sebou láhev vlažné neperlivé vody. Pokud ovšem zapomenete pít, nesnažte se všechno dohnat rychle na ex a pijte pomalu a pozvolna.

2. Vyvarujte se pobytu v příliš teplých místnostech bez klimatizace. Dávejte pozor na správné seřízení klimatizace. Příliš velké rozdíly mezi teplotou v klimatizované místnosti a venku mohou také způsobovat zdravotní problémy jako rýmy, letní nachlazení, bolesti zad. Platí, že rozdíl teplot by neměl být vyšší než 10 °C.

3. Za slunečného teplého počasí nevyrážejte ven bez pokrývky hlavy (klobouk, šátek). Chráníte se tím před zvýšeným působením slunečních paprsků. Nezapomínejte ani na sluneční brýle s UV filtrem 400, který pohlcuje sluneční paprsky s délkou 400 nanometrů a méně. Zabráníte poškození oční sítnice.

4. Pokud je to možné, nevycházejte v době největších veder ven v období mezi 10.–16. hodinou. Pobyt na velmi slunných místech omezujte jenom na nezbytnou dobu.

5. V horku se vyvarujte náročných fyzických a sportovních aktivit, na které nejste zvyklí.

Čtětě více: http://www.trvalefit.cz/5-zasad-pro-letosni-leto/#ixzz3aho1ZilO

Zdroj:
http://www.lidovky.cz/lekar-radi-at-kazdy-dela-v-horku-co-vydrzi-jen-at-u-toho-pije-poo-/zpravy-domov.aspx?c=A100711_111842_ln_domov_mk
http://www.celostnimedicina.cz
http://www.cedok.cz


  Slovník

Při cestování do cizích zemí se určitě vyplatí znát pár frází v lokálním jazyce. Asi každý z nás už zažil situaci, kdy by uvítal znát těch pár slovíček, kterými by vyřešil leckdy trapné a zbytečné situace, nezabloudil by, nedal si jídlo, které vlastně ani nechtěl, nebo by se nedočkal opovržení místních prodejců či pumpařů, atd. To, že vaše výslovnost nebude úplně perfektní, nevadí, za to vás nikdo kamenovat nebude. Místní tak budou spíše milejší. Dáváte jim najevo svůj respekt a zájem, že jste otevření. Zkrátka nejste ten nabubřelý turista trpící představou, že pro něho místní obyvatelé musí udělat první a poslední, kdykoliv si umane. Ba naopak jste tím přátelským typem a chcete poznávat danou destinaci.

A abyste s sebou nemuseli na každém výletě na pláž vláčet leckdy velmi obsáhlý slovník, přinášíme ty nejčastější a praktické fráze, které se hodí k vícero příležitostem…..

Konverzace

Dobrý den! Salve!
Ahoj! Ciao!
Dobré ráno! Buon giorno! [bondžorno]    
Dobrý večer! Buona sera!
Dobrou noc! Buona notte!
Dobrou chuť! Buon apetito!
Na shledanou! Arrivederci! [arivederči]
Na shledanou - při vykání ArrivederLa
Sladké sny. Sogni d´oro [soni doro]
Uvidíme se brzy. A presto.
Děkuji. Grazie.
Moc děkuji. Grazie mille.
Prosím - pokud něco žádám Per favore
Prosím - pokud něco dávám Prego
Není zač. Prego.
Ano Si
Ne No
Nevím. Non lo so.
Jak se máš? Come stai?
Dobře a ty. Bene e tu?
Špatně. Male.
Není to špatné. Non c´ è male.
Jde to. Cosi cosi.
Jak se jmenuješ? Come ti chiami? [come ti kiami]
Jmenuji se ___. Mi chiamo _____. [mi kjamo]
Těší mě. Piacere [piačere]
Odkud jsi? Di dove sei?
Jsem z České republiky. Sono dalla Repubblica Ceca.
Jsem z Prahy. Sono da Praga.
Líbí se ti Praha? Ti piace Praga?
Omlouvám se. Mi dispiace.
Promiňte.(pro upoutání pozornosti) Mi scusi.
To je v pořádku. Niente.
V pořádku. Nessun problema.
Pozor! Attenzione!
Můžete mi pomoci, prosím? Può aiutarmi?
Mluvíte anglicky? Parla inglese?
Mluvíte _[language]_? Parla _[lingua]_?
Nemluvím_[language]_. Non parlo _[lingua]_.
Nerozumím. Non capisco.
Muž L´uomo
Žena La donna
Toto questo
Tato questa
Kde dove
Dům la casa
Auto la macchina [mákina]
Noc la notte
Den il giorno  [džorno]
Ráno la mattina
Odpoledne il pomeriggio  [pomeridžo] 
Večer la sera
Noc la notte
Vítejte! Benvenuti!
Česká republika La Repubblica Ceca  [la republika čeka]
Italie Italia

Místní zajímavosti

 • Italský styl komunikace je známý na celém světě. Komunikace je temperamentní, vášnivá, odvážná, otevřená, doprovázená výraznou gestikulací.
 • Italové se zdraví nadšeným a pevným podáním ruky. Při pozdravu i konverzaci si hledí do očí. Pozdrav může být spojený s obětím nebo poplácáním po rameni. Ženy se políbí na tvář.

Zdroj:
http://cs.bab.la/fraze/cestovani/


  Nutné kontakty

Velvyslanectví Řím

adresa: Ambasciata della Republiblica Ceca,
Via dei Gracchi 322, 00192 Roma, Italia
tel.: 003906/3244459-63, 3609571, konzul. odd. – 36095741
fax: 003906/3244466
e-mail:
titulář: PhDr. Hana Ševčíková
funkce: velvyslankyně
působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Italskou republiku a Maltskou republiku
časový posun: 0 hod.
provozní hod. úřadu: pondělí – pátek 7:45 – 16:15
úřední hod. KO pro veřejnost : pondělí – pátek 8:00 – 12:00

Generální konzulát Miláno

Italská republika generální konzulát Miláno
Consolato Generale della Repubblica Ceca
Via G. B. Morgagni 20, 20129 Milano, Italia

tel.: 003902/29403007, 29403051, konzul. odd. 29409870
fax: 003902/29404401
e-mail:
titulář: Ing. Josef Molata
funkce: generální konzul
působnost úřadu: konzulární pro sever Italské republiky, tj. kraje Piemont, Ligurie, Lombardie, Aosta, Toskánsko, Emilia-Romagna, Benátsko, Furlansko-Julské Benátsko, Tridentsko-Horní Adiže
časový posun: 0 hod.
provozní hod. úřadu: pondělí – pátek 7:45 – 16:15
úřední hod. KO pro veřejnost : pondělí – pátek 9:00 – 12:00

Benátky – konzulární jednatelství (červenec – srpen)

Venezia – Corte Contarino 1583/A
tel.: (041) 5210383
fax: (041) 5210319

Neapol – honorární konzulát

Consolato Honorare della Republice Ceca
Via Corso Umberto I. 275, 80121 NAPOLI
tel.: 081/286119

Udine – honorární konzulát

Consolato Honorare della Repubblica Ceca
Dr. Paolo Petizol; Piazetta Antonini 6, 33000 Udine
tel.: 0432-509445

Velvyslanectví Itálie v ČR

Nerudova ulice 20, Praha 1
tel. : 233 080 111

Otevírací doba:

Banky : pondělí až pátek 8:30 – 13:30, 15:00 – 16:00
Pošty : pondělí až pátek 8:30 – 14:00 (některé úřady mají až do 17:00), sobota 8:30 – 12:00
Obchody: pondělí až sobota 8:30/9:00 – 13:00, 15:30/16:00 – 20:00
- v severní Itálii může být provozní doba odlišná. Jeden den v týdnu mívají obchody zavřeno, ale stanovený den se v jednotlivých krajích liší.
Muzea: galerie jsou obvykle v pondělí zavřené. Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou nepřístupné v neděli, vyjma poslední neděle v měsíci.

Telefonování

Roaming a volání v Itálii

Jelikož byly poplatky za roaming zrušeny, volání i SMS vás budou stát stejně jako v České republice. Pozor si však dejte na to, že zrušení roamingu se vztahuje pouze na česká čísla, takže pokud byste chtěli volat třeba na recepci vašeho hotelu, zaplatíte částku, jako byste volali z České republiky do Itálie.

Mezinárodní předvolba do Itálie je 0039
Mezinárodní předvolba do ČR je 00420

112 karabníci (= carabinieri, pro krádeže, přepadení, vykradení auta)
113 policie (= polizia)
115 hasiči (= vigili del fuoco)
116 pomoc motoristům (= soccorso stradale) – automotoklub ACI
118 první pomoc (= pronto soccorso)

Zdravotní pojištění v Itálii

Pojištěnci českého veřejného zdravotního pojištění, kteří splňují příslušné zákonné podmínky, mají nárok na vystavení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Tento průkaz slouží jako doklad o nároku na lékařsky nezbytnou zdravotní péči v jiném státě EU.
Českým občanům je bezplatná lékařská péče poskytnuta jen při první pomoci ve státních zdravotnických zařízeních. Další léčení v nemocnici je poskytováno za úhradu cca 300 EUR na den podle typu zařízení a péče. I z tohoto důvodu lze doporučit sjednání „cestovního zdravotního pojištění“, které navíc může také pokrývat výlohy nad rámec zdravotního pojištění držitelů Evropského průkazu zdravotního pojištění.

Odkazy na informace o dopravě

Všeobecné informace
UAMK asistenční služba
Globa Assistance databáze turistických informací
Informace pro motoristy
Italské informace
Autostrade per I´Italia dopravní informace

Vypůjčené vozidlo
Budete-li cestovat vypůjčeným vozem, určitě si pořiďte notářsky ověřený souhlas majitele vozidla. Vyhnete se tak možným problémům. Navíc bude-li přeložený do angličtiny či do italštiny, bude váš průjezd ještě hladší.

A protože se chystáte na dovolenou do lokality, kde se případně můžete setkat i se žralokem, připravili jsme pro vás pár rad a tipů i pro tuto situaci…

Setkání se žralokem

Žraloci jsou vodní dravci (s výjimkou několika planktonožravých druhů) a největší podíl jejich stravy je tvořen rybami, ale loví v podstatě všechny mořské živočichy a i mořské ptáky, ploutvonožce. Je přirozeně známo i mnoho případů útoků na člověka, přičemž většina dobrozdání vychází z toho, že se nejednalo o útok jako takový ale o záměnu s jinými objekty, na které žralok jinak útočí (např. tuleň).

Kde je nebezpečno
Žraloci obvykle útočí při pobřeží, v pobřežních písčinách, v místech s příkrými srázy. Je třeba se mít na pozoru v docích, kde rybáři vyhazují odpadky a v ústí řek (zde přivádějí na svět mláďata).

Jak se vyhnout žralokům
Žraloci útočí hlavně na jednotlivce, přitahuje je krev, jasné barvy, blýskavé předměty, návnady a rychlé vibrace. Jak tedy předejít útoku?
- neplavat se zraněním : žralok vycítí i milionkrát zředěnou kapku krve
- nekoupat se v místech výskytů lachtanů, tuleňů a jiné oblíbené žraločí potravy
- nekoupat se v noci a za soumraku : v tuto dobu loví většina žraloků
- nebýt sám a daleko od pláže : žralok raději zaútočí na jedince než na celé hejno

Jak se bránit
Pokud na vás žralok zaútočí, máte ještě možnost se bránit. Použijte, co máte po ruce a píchněte žraloka do očí, žáber nebo ho praštěte do nosu. To jsou jeho citlivá místa. Záleží na velikosti žraloka, ale máte slušnou šanci, že vás nechá být. Žralok je predátor a útočí jen, když má převahu a neriskuje vlastní zranění.

Jak žraloci útočí
Nejnebezpečnější je plíživý útok, kdy útočí zákeřně bez možnosti jej spatřit.
Na surfaře většinou zaútočí jednou a pak zmizí.
Plavci a potápěči ve větších hloubkách jsou ohroženi útokem, kdy žralok krouží kolem oběti a občasně udeří.

Výskyt žraloků

Zdroj: www.priroda.cz

Zdroj:
www.invia.cz
http://italie.adrialand.cz
http://www.colortravel.cz
http://www.ibesip.cz
www.dopravniinfo.cz
http://datlujto.cz
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDraloci
www.jaktak.cz


  Tipy pro bezpečnou jízdu

Chcete se za volantem svého vozu cítit bezpečněji nejen při cestě na dovolenou? Tak právě proto pro vás připravil náš tým HAVEX-auto několik rad pro bezpečnou jízdu.
Co která červená či oranžová kontrolka znamená a co při jejím rozsvícení dělat? Jak se vyhnout aquaplaningu? Jak co nejlépe uložit zavazadla do auta a s tím spojené dohuštění pneumatik při naloženém autě? Dodržení bezpečné vzdálenosti a co dělat při prudkém brždění? To všechno se při cestování přeci může hodit.

Aquaplaning

Aquaplaning je ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vrstvy vody, která se dostala mezi povrch pneumatiky a vozovku a vzniká v rychlostech nad 80 km/h nejčastěji u předních kol, který se projevuje náhlým nárůstem otáček motoru a ručička rychloměru vylétne prudce nahoru. Pokud vznikne na zadní nápravě, zpočátku není znát, náhle záď vozu začne klouzat a tlačí se dopředu a vozidlo jde do smyku.
Mezi vozovkou a pneumatikou vznikne vodní klín, takže pneumatiky nepřiléhají k vozovce a po vrstvě vody začnou klouzat. Drážky dezénu nejsou schopné odvádět dostatečně rychle přebytečné množství vody a může vzniknout při přímé jízdě v nájezdu do louže, do vyjetých kolejí, při brždění, ale také na vodě v zatáčce. Vznik aquaplaningu ovlivňuje rychlost – čím větší rychlost, tím větší pravděpodobnost. Hloubka vody i užívané pneumatiky (tvar kontaktní plochy, vzorek, průměrný kontaktní tlak, délka, šířka a tvar vedoucího okraje).
V tuto chvíli nesmíme v žádném případě brzdit ani se snažit vůz řídit. Je třeba zachovat klid, vyšlápnout spojkový pedál, ubrat plyn a čekat. Otáčky motoru vyletí nahoru a dojde i k prudkým nárazům do řízení a volantu v důsledku nárazu vody na přední kola.
Leknutí většinou řidiče ochromí – hlavně nebrzdit, sundat nohu z plynu, použít spojkový pedál a držet přímý směr.

Zdroj:
www.ibesip.cz

Bezpečná vzdálenost

Nesprávný způsob jízdy – tak zní oficiální označení, a to je také jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod v ČR – řidiči nedodržují bezpečnou vzdálenost. A jak dodržet bezpečnou vzdálenost? Když vozidlo před vámi mine nějaký pevný bod u silnice (strom, dopravní značku,…), tak vy k tomuto bodu nesmíte přijet dříve, než za dvě sekundy.
Když vozidlo před vámi začne brzdit, vy nezačnete brzdit ve stejném okamžiku, ale se zpožděním. Toto zpoždění je způsobeno vaší tzv. reakční dobou (doba, kdy zpozorujete podnět k brzdění a přendáte nohu z plynu na brzdový pedál). Reakční doba je při dobré kondici cca 1 sekunda, avšak často je delší (nižší pozornost při monotónní jízdě na dálnici, únavě, telefonování, rozhovor se spolucestujícím,…). Přitom jen za dvě sekundy ujedete při 130 km/h vzdálenost 72 metrů. To je délka cca 18 vozidel.
Dvě sekundy pro to, že jde o rozšířené zjednodušující pravidlo používané již dlouho v zahraničí. Obecně jste povinni dodržovat takovou vzdálenost, na které v dané situaci bezpečně zabrzdíte. Velmi záleží na stavu silnici, počasí, stavu vozidla, atd.

Zdroj:
www.ibesip.cz
www.uamk.cz

Co znamenají červené a oranžové kontrolky a kdy musí člověk okamžitě zastavit

TLAK MOTOROVÉHO OLEJE MNOŽSTVÍ MOTOROVÉHO OLEJE

Nejdůležitější kontrolkou na palubní desce je ta, která signalizuje hladinu motorového oleje nebo varuje před nízkým tlakem oleje. Pokud kontrolka svítí žlutě, v nádržce je menší množství motorového oleje. Řidiči by měli vytáhnout měrku a množství zkontrolovat, případně olej dolít. Pokud se kontrolka za jízdy rozsvítí červeně, nedoporučuje se pokračovat v cestě. Tlak motorového oleje je příliš nízký a hrozí poškození motoru.

TEPLOTA A MNOŽSTVÍ CHLADÍCÍ KAPALINY
S funkcí motoru souvisí také kontrolka, která varuje před vysokou teplotou chladící kapaliny. Pokud svítí žlutě, signalizuje nedostatečné množství kapaliny, pokud červeně, výrobce nedoporučuje pokračovat motoristům v jízdě, protože teplota chladící kapaliny je příliš vysoká. Takže by měli vytáhnout klíčky ze zapalování a zavolat asistenční službu nebo odtahovou službu.

DOBÍJENÍ
Než řidič nastartuje vůz, rozsvítí se červená kontrola signalizující dobíjení alternátoru. Pokud po nastartování zhasne, vše je v pořádku, alternátor baterii dobíjí. Pokud by kontrolka svítila dál, jedná se o problém v dobíjení autobaterie a řidič by měl vůz zavést do servisu nebo nechat odtáhnout.

BRZDOVÝ SYSTÉM RUČNÍ BRZDA BRZDOVÉ OBLOŽENÍ

Jakmile se za jízdy rozsvítí žlutá kontrolka, signalizuje nedostatečnou tloušťku brzdového obložení a řidiči by si měli nechat brzdy zkontrolovat. Pokud svítí červená kontrolka s vykřičníkem, znamená závadu na brzdovém systému nebo nízkou hladinu brzdové kapaliny. Vozidlo by nemělo pokračovat v jízdě, protože by to pro motoristy nemuselo být bezpečné. Tato kontrolka, pokud v autě není klasická kontrolka na ruční brzdu, svítí červeně i v případě, že je při jízdě zatažená ruční brzda. Tehdy se k rozsvícené kontrolce přidává i akustický signál, který přestane znít v momentě, kdy ruční brzdu řidič uvolní.

PORUCHA ŽÁROVEK
Žlutě svítící kontrola upozorňuje na to, že jedno ze světel na vozidle nesvítí. Pak je třeba zkontrolovat všechna světla, aby řidič zjistil, která z žárovek je nefunkční. Některé nové modely mají ve výbavě displej, na kterém je význam kontrolek vysvětlen a závada přesně popsána.

ELEKTROMECHANICKÉ SERVOŘÍZENÍ
Zatímco dříve měla auta hydraulické druhy posilovačů, nová vozidla, například Škoda Citygo, mají posilovače elektromechanické. Když se rozsvítí žlutá kontrolka, funkce posilovače je omezená. Když po ujetí krátké vzdálenosti zhasne, kontrola v servisu není potřeba. Když se ale kontrolka za jízdy rozsvítí červeně nebo červeně bliká, řidič by měl zastavit, protože došlo k výpadku elektromechanického posilovače řízení, a měl by nechat závadu zkontrolovat v autoservisu. Kdyby to neudělal, hrozí při poruše posilovače například při projetí prudší zatáčkou havárie.

ŽHAVENÍ (VZNĚTOVÝ MOTOR)
Pokud nastartujete automobil, motor běží a rozsvítí se kontrolka žhavení, měli byste vyrazit do autorizovaného servisu. Tato kontrolka je totiž v řadě automobilů spojená s diagnostikou motoru. Pokud bliká, může u starších modelů signalizovat problém v elektrice motoru. U nových typů vozidel kontrolka znamená symbol vznětového motoru a pokud svítí, hrozí závada na elektronice motoru. Opět je třeba zajet do nejbližšího autorizovaného servisu, kde na základě diagnostiky zjistíme chybu.

SYSTÉM AIRBAG
Jakmile se rozsvítí kontrolka, airbagy nefungují, což je za jízdy z hlediska bezpečnosti řidiče i spolucestujících nebezpečné. Zákazník sám nezjistí, zda je problém v řídící jednotce nebo jinde, takže by měl navštívit autorizovaný servis, kde zjistí příčinu závady a odstraní ji.

PROTIBLOKOVACÍ SYSTÉM (ABS)
Jedná se o kontrolku svítící žlutě, která upozorňuje na závadu nebo nefunkčnost (výpadek) systému. Když kontrolka za jízdy svítí, lze pokračovat v jízdě, ale systém je v tu chvíli nefunkční.“

KONTROLA STABILITY VYPNUTÍ KONTROLY STABILITY

Jedná se o žlutě svítící kontrolky signalizující funkčnost systém ESP – elektronického stabilizačního systému. Jeho funkci si může řidič sám vypnout nebo zapnout. Pokud se kontrolka rozsvítí, znamená to, že ESP je nefunkční. Pokud motoristé sami systém vypnou, rozsvítí se kontrolka signalizující vypnutí kontroly stability.

FILTR PEVNÝCH ČÁSTIC (VZNĚTOVÝ MOTOR)
Výrobci automobilů musejí od určitého roku instalovat do vozidel s naftovými motory filtr pevných částic. Pokud se rozsvítí tato žlutá kontrolka, signalizuje právě jeho poruchu. Motoristé by ale měli vědět, že se svým vozem musejí čas od času absolvovat delší cesty, při nichž jede vůz na čtyřku nebo pětku v určitých otáčkách. Tehdy se motor zahřeje a spalují se saze zachycené v tomto filtru, který se díky tomu sám regeneruje. Pokud samovolná regenerace neproběhne za jízdy, filtr se zanáší. Na to upozorní blikáním kontrolka žhavení. Pak musejí regeneraci filtru pevných částic provést v autoservisu na diagnostice vozidla. Pokud se filtr během jízdy sám vyčistí, kontrolka zhasne.

Toto je za použití aplikace VW a manuálu Škoda Octavia:

SYSTÉM KOTROLY VÝFUKOVÝCH PLYNŮ
Tato žlutá kontrola upozorňuje na poruchu katalyzátoru. Pokud se za jízdy rozsvítí, řidiči by měli zajet do servisu a nechat si zkontrolovat motor.

TLAK V PNEUMATIKÁCH
Kontrolka upozorňuje řidiče na výrazné snížení tlaku v jedné z pneumatik. Řidiči by měli zkontrolovat jejich nahuštění a případně je dohustit.

KONTROLA ELEKTRONIKY MOTORU (ZÁŽEHOVÝ MOTOR)
Když motoristé nastartují, tato kontrolka se na pár vteřin rozsvítí. Pokud ovšem nezhasne, nebo se rozsvítí za jízdy, signalizuje závadu v systému elektronického řízení výkonu motoru. Řidiči by měli své vozidlo co nejdříve nechat zkontrolovat v autorizovaném servisu.

Jak připravit auto na cestu

První zásadou, než se vydáme na dovolenkovou porci kilometrů, by mělo být nechat vůz pořádně zkontrolovat. Nejlepší je navštívit servis, kde už vědí, co mají prověřit. Brzdy, světla, náplně, rezervní pneumatika, to vše by mělo projít kontrolou, aby vozidlo sloužilo bez závad.
Důležitou věcí je také rozložení bagáže. Společnost Goodyear Dunlop si nechala udělat v tomto směru průzkum a jeho výsledky ukázaly, že každý třetí řidič, což odpovídá milionům řidičům po celé Evropě, nevěděl, kde v autě skladovat těžké předměty.
Nejtěžší předměty by měly být uloženy nejníže v kufru auta, co nejblíže k zadním sedadlům. Stejně důležité je jezdit v kombi vozech s ochrannou sítí či mříží mezi zavazadlovým prostorem a oddílem pro pasažéry, aby se zajistilo, že se žádné předměty nedostanou do části pro pasažéry. Pokud se nejtěžší předměty uloží na střešní nosič, může to výrazně ovlivnit jízdní vlastnosti vozidla, protože se změní těžiště a zvýší se riziko převrácení. Řidiči plně naložených vozidel musí očekávat delší brzdnou dráhu a odlišné jízdní vlastnosti.
Před odjezdem na dovolenou by měl řidič usedat za volant odpočatý, každé dvě hodiny si udělat přestávku a v parných dnech mít dostatek tekutin. Únava je totiž významným faktorem nehodovosti, spoléhat na občerstvovací účinky kávy je iluzorní, výzkumy ukazují, že její vliv brzy pomine.

Zdroj:
www.ibesip.cz
www.tyden.cz

Správně dohuštěné pneumatiky

Správná hodnota tlaku v pneumatikách se odvíjí od konstrukce automobilu, typu a velikosti pneumatik nebo rozložení hmotnosti na nápravy. U většiny osobních automobilů se pohybuje tlak v pneumatice kolem 2,3 baru při standardních jízdních podmínkách. Při větším váhovém zatížení, například při stěhování, cesta na dovolenou, může být doporučený stav tlaku v pneumatikách ji­ný. Oba údaje jsou uvedeny v uživatelské příručce vozu, internetových stránkách výrobce a také na karoserii vozidla (dveře řidiče, pojistková skřínka nebo vnitřní strana krytu palivové nádrže).

Proč dbát na správný tlak pneumatik?

 1. Špatně nahuštěná pneumatika se opotřebovává rychleji – obecně platí, že podhuštění způsobuje nadměrné ojíždění vnějších částí pneumatiky. Naopak pneumatika přehuštěná způsobuje opotřebení střední části běhounu. Takto se může zkrátit život pneumatik až o 50%.
 2. Snížení komfortu a bezpečnosti jízdy – podhuštěním pneumatiky dochází k menší přilnavosti k vozovce, tím ztrácí své jízdní vlastnosti a kontrola nad vozidlem se snižuje. Pneumatika s vyšším tlakem je deformovaná opačným směrem, tím je jízda nekomfortní a kontrola nad vozidlem se snižuje.
  Nesprávný tlak v pneumatikách zvyšuje riziko aquaplaningu, snižuje jízdní stabilitu jak v zatáčkách, tak v přímém směru, prodlužuje brzdnou dráhu.
 3. Zvyšuje náklady na provoz– podhuštění o 1 bar zvyšuje spotřebu paliva až o 6%. Špatný tlak v pneumatikách vede nejen k rychlému opotřebení pneumatik, ale také i k vyšší spotřebě pohonných hmot.

Při kontrole tlaku je důležité brát v potaz to, že tlak se mění v závislosti na teplotě vzduchu. Čím je vzduch v pneumatice chladnější, tím je tlak nižší.

V letním období je nutné počítat s vyšší teplotou vzduchu uvnitř pneumatik vůči okolí. Měření tlaku je proto nutné provádět až po vychladnutí vzduchu v pneumatice a to přibližně 20 minut po jízdě.

Zdroj:
www.pneumatiky.cz

Výstražná světla při extrémním brždění

Jistě se Vám již stalo, že jste museli náhle prudce zastavit vozidlo a hned na to jste zapínali výstražná světla. Aktivace výstražných světel dává najevo, že stojíte, nebo že se něco děje. Ostatní řidiči okamžitě reagují a usměrňují svá vozidla dle situace. Takový manévr je znám především z dálnic. Nevýhodou je, prodleva zapnutí výstražných světel, jelikož v krizové situaci se řidič jako první soustředí na brždění, poté zapíná světla.
Nové modely vozů mají systém EBS (Emergency Safe Bracking), který zvyšuje bezpečnost v silničním provozu. Jednotka ESB sleduje rychlost vozu. V případě, že zaznamená náhlé zpomalení vozu vyšší než 7 m/s2 (což odpovídá velmi prudkému brždění), vysílá signál ke spuštění výstražných světel. Světla zůstávají aktivována do následné akcelerace. Manuální ovládání, vypnutí nebo zapnutí výstražných světel má i nadále prioritu.
Funkce samočinné aktivace má velký význam v oblasti bezpečnosti. Výstražný signál v případě prudkého brždění je téměř okamžitý a snižuje se tak riziko nárazu zezadu. Nevyžaduje řidičovu intervenci, umožňuje plně se věnovat řízení vozu a je efektivní doplňkovou funkcí k systému podpory brždění.

Zdroj:
www.cybertronic-labs.cz
 


  Jak cestovat s dětmi/zvířaty

Desatero zábavy na cesty…

Než sáhneme po zaručených prostředcích k zábavě, jako jsou DVD přehrávače či tablety a telefony s hrami, nad kterými plesá snad každé dítko, zkusme nechat více pracovat naši fantazii a zapojit do her celou rodinu. Máme pro vás desatero herních tipů, seskupených dle věku nejmladších hráčů.

Pro děti do pěti let

1. Hádejte, co vidím barevného
Vhodné pro malé děti. Hráč uvidí nějaký objekt a řekne: "Hádejte, co vidím červeného/modrého." Ostatní se rozhlédnou a hádají. Nevybírejte však objekty, které při jízdě zmizí za malou chvíli. Vhodné pro dobu čekání (benzínová pumpa, závory, nádraží...).

2. Hra s citáty
Kdo řekl: Babičko, proč máš tak velké oči?
a) Sněhurka
b) kouzelný dědeček
c) červená karkulka
d) vlk
Pro malé děti musí být tři možnosti ze čtyř tak absurdní, aby byli schopné vybrat správnou odpověď.

3. Hádej, kdo jsem?
Někdo si myslí pohádkovou bytost nebo zvíře (pro starší děti lze obdoba s filmovými postavami) a ostatní hádají pomocí otázek ANO/NE, na koho myslí.

Pro děti do deseti let

4. Viděl jsem z okna..
První hráč začne popisem, co viděl: "Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem." Druhý hráč zopakuje a přidá, co viděl on: " Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem a zajíce." Další hráč vždy zopakuje celý dosavadní seznam a přidá, co viděl. Kdo zkazí, má ještě jeden pokus. Zkazí-li podruhé, vypadne. Vyhrává poslední, kdo zbyl.

5. Škrtni, co uvidíš
U této hry je třeba malé přípravy předem. Vytvořte seznam asi dvaceti objektů, které můžete během cesty vidět: zvířata, budovy, řeka, rybník, kopec, vlak, policista. Dejte každému hráči kopii seznamu. Jakmile hráč uvidí daný objekt, oznámí to nahlas a škrtne ho ze svého seznamu. Ostatní hráči si ho ze svého seznamu v tu chvíli škrtnout nemohou a musejí čekat na okamžik, kdy sami nějaký objekt uvidí a první ho ohlásí. Pro menší děti můžete nakreslit obrázky. Je dobré určit časový limit, po kterém je vyhlášen vítěz s největším počtem přeškrtnutých objektů.

6. Společný příběh
Na vymyšlení příběhu se podílejí postupně všichni hráči.
1.varianta: každý přidá jen jedno slovo.
2.varianta: každý mluví po určený čas nebo se rozhodne přestat, kdy sám chce.
3.varianta: každému hráči je přidělen jeden předmět, který najdete u sebe (peněženka, klíč, jablko). Hráč pak musí tento předmět zmínit ve své části příběhu.
4.varianta: shromáždíte více předmětů, na které všichni vidí. Cílem je, aby byly postupně všechny předměty zahrnuty do společného příběhu.

7. Příběhy o lidech
Když už máte dost soutěživých her, je zábavné vymýšlet příběhy o lidech, které vidíte z vašeho dopravního prostředku: Jak se jmenují? Kam jdou/jedou? Co budou dělat, až se tam dostanou? Čím humornější historka, tím více děti baví.

8. Poznávací značky
Každý hráč si předem zvolí 5-10 dvoumístných čísel, která si zapíše. Pak se snaží najít tato dvojčíslí na poznávacích značkách projíždějících aut. Zvolené dvojčíslí může být součástí vícemístného čísla na poznávací značce.

Pro děti nad deset let

9. Po stopách
Hra spočívá ve vaší poctivé přípravě, kdy dětem vytisknete nebo nakreslíte trasu vaší plánované cesty a do ní zaznačíte města, významné památky, které budete míjet, i běžné věci z provozu – děti je pak musí odškrtávat a doplňovat do trasy, kde také vidí, jak jim cesta ubíhá

10. 60 sekund na dané téma
Úkolem je mluvit co nejzajímavěji po dobu 60 sekund na téma zadané (vylosované). Příklady témat: Můj pokoj, Jak bych utratil 1000 Kč, nejlepší jídlo, které jsem kdy jedl, apod.

Jídlo a pití na cestu

Především dostatek tekutin, ideální je čistá voda – jednak je zdravější, než slazené nápoje, a zároveň nenatropí tolik škody, když se v autě vyleje.
Svačina ve formě ovoce, zeleniny, obloženého chleba, sušenky. U všeho mít na paměti fakt, že se dítě může umazat, takže raději ne příliš šťavnaté ovoce, jako je meloun či broskev, také není vhodné brát sušenky s čokoládovou náplní.. :-)
A ještě jeden praktický tip: vlhčené ubrousky. Hodí se nejen k přebalování miminek, ale i na omytí rukou a k dalšímu využití, jako je například omytí sedačky v případě, že kus svačiny nedoputuje přímo na určené místo!

Počítejte s častějšími zastávkami

Důležité je přizpůsobit délku jízdy věku dítěte a jeho možnostem a dělat podle toho i přestávky. U malých dětí vás donutí i přebalování a pravidelné krmení, ty větší už si řeknou. Je dobré využít i odpočívadla, která mají nějaké malé hřiště či prolézačky, aby se děti protáhly.

Vybavení lékárničky

Vybavení dětské lékárničky rozhodně nepodceňujte, může nastat chvíle, kdy vám v podstatě zachrání dovolenou. Protože většina zdravotních problémů, se kterými se vaše děti mohou o prázdninách potýkat, jsou maličkosti. Lze je velmi rychle zažehnat, jen musíte mít čím. Na tohle proto určitě nezapomeňte!

Nevolnost v autě či letadle

Trpí-li vaše dítko nevolnostmi, můžete mu před jízdou naordinovat Kinedryl. Zabírá celkem spolehlivě a navíc se po něm dítě pěkně prospí. Dále je možné žvýkat Travel Gum, nebo užít homeopatický přípravek Cocculine. Kdo chce jít vyloženě přírodní cestou, může zkusit zázvorový čaj – pokud tedy dítě zvládne jeho pálivou chuť.

Do boje proti teplotám

Může to být jen teplota z rozrušení, z přehršle nových zážitků, nebo reakce na sluníčko či malá viróza. Každopádně by ale ve vaší dovolenkové lékárničce pro dítě neměl chybět teploměr, protože je potřeba vědět, zda má vaše dítko jen lehce přes 37 stupňů (tudíž není třeba panikařit, třeba se z toho vyspí), nebo mu teplota stoupla přes 38 stupňů, a je na místě podat léky na její snížení. Je dobré s sebou mít více druhů léků podle věku dítěte. Sirup pro ty nejmenší, pro starší pilulky. Vhodné je vzít i čípky, které se podávají v případě, že dítě zvrací. S těmito léky máte jistě zkušenost i z domácího prostředí, můžete užívat Panadaol, Paralen či Nurofen, nebo další prostředky, na které jste zvyklí.

Průjmy

Je to jedna z nejběžnějších potíží, se kterými se děti na dovolené potýkají. Průjmy se mohou objevit třeba jen jako reakce na jinou stravu, ale také z toho, že prostě není možné zabránit tomu, aby si malé dítě loklo vody z bazénu či moře. To všechno v kombinaci se sluníčkem a novým prostředím jednoduše může u dětí vyvolat průjem. K jeho zastavení můžete použít buď klasické černé uhlí, ale třeba i Smectu. Vzhledem k tomu, že hrozí dehydratace, dbejte vysokého příjmu tekutin. Pokud dítě odmítá dostatečně pít, podejte rehydratační lék, např. Kulíšek.

Alergické reakce a podráždění

Sluníčko, chlorovaná či slaná voda, ale také komáří či vosí píchnutí – to vše způsobuje podráždění kůže či alergické reakce. Doporučujeme Fenistil gel, ale třeba i malé balení Zyrtecu či Zodacu. Vhodné jsou i oční kapky.

Proti kašli a rýmě

Nechce se tomu věřit, ale i u moře v teple může vaše dítě prochladnout, případně chytit nějakou drobnou virózu. Proto byste měli v lékárničce určitě mít dětské kapky do nosu a také něco na kašel, a to jak na usnadnění vykašlávání (Mucosolvan, Sinecosin, Bromhexin), tak i na zklidnění suchého dráždivého kašle (Solmucol, Sinecod).

Odřeniny a spáleniny

Odřeniny, rozbitá kolena či drobná poranění. Žádný velký problém, ovšem chce to mít u sebe nějakou dezinfekci (Peroxid vodíku, Betadine, Jodisol, Septonex), případně mast podporující hojení (Traumaplant, Betadine mast či kalciovou mast). Samozřejmostí je dostatek náplastí (různé velikosti, ideálně voděvzdorné), obvazů a podobně.

V případě spálenin od sluníčka pomůže cokoli s výtažky Aloe vera, případně klasický Panthenol.

Jak dobře upevnit autosedačku?

Dětskou autosedačku vždy ukotvujeme bezpečnostními zádržnými pásy. Dítě do zhruba 1 roku vozíme v tzv. „vajíčkách“ a umisťují se na přední sedačku proti směru jízdy – v této poloze je nutné deaktivovat airbag spolujezdce. Větší děti se přepravují v sedící poloze na zadním pravém sedadle – pro vyšší bezpečnost výrobci dodávají krom pásů i integrovaný odnímatelný pult, ten má i bezpečnostní prvek, při kolizi zabraňuje pohybu dítěte dopředu. Neměli bychom také zapomínat na dobré dotažení fixačních pásů.
Ideální umístění autosedačky je vpravo vzadu, toto umístění je vhodné pro všechny typy autosedaček – sedačka „vajíčko“ se i zde umístí v proti směru jízdy - důvod tohoto umístění je lepší kontrola dětí za pomoci zpětného zrcátka a jakákoliv manipulace se sedačkou či dítětem se děje mimo vozovku v bezpečném prostoru. Ukotvení dítěte do autosedačky je vysvětleno písemnou formou pro každý typ autosedačky, je součástí balení.
Isofix = jednoduchý a bezpečný systém upevnění dětských sedaček do aut

 • skládá se ze 2 částí: rastrového třmenu integrovaného přímo ve vozidle a uchycovacího systému (rastrových ramen) umístěných na sedačce
 • díky propojení třmenů přímo s karoserií je uchycení sedačky mnohem bezpečnější

Podsedák smí používat dítě od 36 kilogramů výše a překročí-li výšku 150 centimetrů.

Cestování s našimi zvířecími miláčky...

Převoz domácích mazlíčků přes hranici je možný pouze s potřebnou veterinární dokumentací:
- psi, kočky a fretka domácí musí být označeni mikročipem
- musí mít pas nebo certifikát, vydaný oprávněným veterinářem, kde je uvedeno číslo mikročipu
- pas musí nosit majitel spolu se zvířetem
- zvíře musí být očkováno proti vzteklině
- v Itálii není požadováno speciální ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům a doba ošetření před vstupem do země
- Itálie neumožňuje cestování s mláďaty mladšími 3 měsíců
Dovoz do pěti domácích mazlíčků lze uskutečnit přes hraniční přechody, určené pro převoz určených domácích mazlíčků, zatímco převážení většího počtu zvířat lze uskutečnit pouze přes hraniční přechod, který má veterinární inspekci.
Když cestujete se svým domácím mazlíčkem, tak jste za něj zodpovědní!

Zákon na téma pes v autě, paragraf 52 „Přeprava nákladu“, odstavec 5 říká: “Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“. Obecně srozumitelné znění tohoto zákona však nesděluje, co pro onu bezpečnost při přepravě svého psa v autě máme učinit a tak je při silniční kontrole posouzení na policistovi – pro reálné splnění tohoto znění zákona máme při používání bezpečnostního autopásu pro psa, automříže nebo přepravní autoklece, neměli bychom opomenout ani universální autosítě (u těch musíme myslet na to, že je pes může prokousat a obvykle se nedají pevně ukotvit.
Samozřejmě nesmíme zapomenout dávat zvířecímu miláčkovi vodu a dostatek prostoru.

Nevolnost psů při jízdě autem

Jízda v autě nemusí dělat psům dobře. O to je to horší, pokud cestujeme někam daleko. Tyto komplikace mají řešení, nemusíme se proto bát, že bychom se psem nemohli cestovat. Nevolnost psů je způsobena nekontrolovaným pohybem auta a stresem nebo úzkostí.
Jakmile s autem zastavíte, aktivita mozku se vrátí do normálu.

Příznaky, které se mohou objevovat:
- nadměrné slinění (hypersalivace)
- zrychlené povrchní dýchání, polykání, olizování pysků
- neklid, úzkost, třes
- nadavování
- zvracení

Zmírnění nevolnosti:
Měli byste štěně od malička seznamovat s autem, aby si ho spojil pouze s příjemným zážitkem. Neměli byste krmit psa těsně před jízdou.
Je dobré nechat proudit do auta čerstvý vzduch, v autě nekouřit a vyhnout se výrazným vůním uvnitř vozu. Pravidelné přestávky a čistá čerstvá voda jsou neméně důležité.

Prevence nevolnosti:
Váš veterinář vám doporučí moderní léčiva, které byly speciálně vyvinuty pro řešení cestovní nevolnosti zvracení psů. Tyto preparáty mají vysokou účinnost i snášenlivost.
Léky proti cestovní nevolnosti pracují na principu zastavení signálu v mozku, které způsobují zvracení. Některé léky mají nežádoucí účinky např. ospalost, jiné je nemají.

Ubytování pro zvířecí miláčky

Ne všude je zvířecí doprovod vítaný, dovolenou však pracující člověk potřebuje.
Je tedy dobré zvážit všechny možnosti, zda není lepší zvolit komfort psího hotelu.

Jak poznat dobrý hotel?

Čistota především – správný majitel psího hotelu je schopný i při velkém vytížení zvládnout uklízet a nikde po dvorku ani v kotcích se neválejí psí exkrementy nebo špinavé misky na vodu.
Je také dobré si všimnout povahy majitele nebo lidí, kteří se budou o zvíře starat, aby se zvíře po dobu vašeho odloučení cítilo v pohodě.
Ptejte se také na režim dne, který zvíře čeká. Nebojte se popsat důležité zvláštnosti svého zvířete. Čím více otázek, tím lépe. Je dobré zjistit si i recenze.
Psí hotel by měl mít současně zajištěn i veterinární pomoc.
Dobrý hotel dává na výběr možnosti ubytování – v budově či v kotcích.
Správný hotel se přizpůsobí vašemu zvířeti i se stravou, takže mu smíte přinést s sebou granule, které má rád.
V nabídce hotelů bývá i základní výcvik poslušnosti, náprava určitých zlozvyků či kondiční běhání.
Dnes už psí hotel může pro vaše miláčky nabídnout i sledování televize.

Cena hotelů se odvíjí v závislosti na službách, které s hlídáním požadujete. Cena za jedno zvíře a den v hotelu začíná na 100 Kč, ale může to být až 300 Kč. Důležité je včas zvířeti rezervovat místo.

Zdroj:
www.novalja.cz
www.chorvatsko.cz
www.havex.cz
www.jaktak.cz
www.baron.cz
www.vitalia.cz
www.tn.nova.cz
www.cestovanisepsem.cz
www.prozeny.cz
http://www.azrodina.cz/2976-hry-na-cesty
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/deti-chovani-zdravi/hry-a-zabava-na-cesty-do-auta-automobilu-pro-deti-i-dospele