Itálie

Kudy autem do Itálie

Do Itálie je z ČR možné se dostat přes Německo nebo Rakousko.
Pokud se chystáte na západ země, do Toskánska, je nejvýhodnější vydat se přes Německo.
Pokud máte namířeno do Rimini, Bibione či na Gargáno, je rychlejší vydat se přes Rakousko.

 1. Trasa přes Německo

  • Pokud se vydáme touto trasou, opouštíme ČR na hraničním přechodu v Rozvadově, dále pak na Mnichov, Rosenheim a na rakouský Innsbruck. Odtud vede cesta přes zpoplatněný Brennerský průsmyk (9,50 EUR) na italské Bolzano a dále do Itálie. Katschberg tunnel před Villachem s 12 EUR.
   Možnou variantou je i cesta z Mnichova po dálnici A95 na Garmisch-Partenkirchen a dále po silnici 177 do Innsbrucku, což šetří kilometry a někdy i nervy z případných dopravních zácp.
  • Výhodou Německa je, že zatím nemá zpoplatněné dálnice pro osobní automobily.
 2. Trasa přes Rakousko

  • Tato trasa je využívaná hlavně Moravany. Ti se hraničním přechodem v Mikulově dostanou na dálnici směr Vídeň, zde je třeba koupit dálniční známku (10 denní 9,40 EUR, 2 měsíční 27,40 EUR). Další poplatky cestou Rakouskem nejsou potřeba. Dále se pokračuje směrem na jih na Graz, Klagenfurt, Villach a poté již třeba na italské Benátky.

VSTUP NA ÚZEMÍ ITÁLIE A TRANSIT

Aktuální pravidla a podmínky pro cestování do Itálie po otevření hranic. Cestující musí mimo jiné počítat s nutností dodržovat sanitárně bezpečnostní opatření proti šíření viru Covid-19 či omezení, která se mohou v regionech lišit (viz kapitola Opatření níže). Může docházet ke změnám, např. v možnostech přesunu mezi regiony, v důsledku pravidelného hodnocení vlády ve věci šíření/nešíření nákazy. V případě nákazy nutno počítat s nucenou karanténou a prodloužením pobytu.

Od 3.června jsou povoleny všechny cesty do a z následujících zemí, a to z jakéhokoliv důvodu: 

o   členské státy EU (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo,Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko ); 

o   další státy Schengenské smlouvy (Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko);

o   Spojené království Velké Británie a Severního Irska; 

o   Andorra, Monacké knížectví; 

Od 3.června osoby, vstupující do Itálie z výše uvedených zemí nemusí podstupovat 14 denní karanténu, pouze ale s podmínkou, že se v období 14 dní před vstupem do Itálie nenacházeli v jiné než výše uvedené zemi. Například osoba, která 14.června vstoupí do Itálie, ale přijíždí z Francie bude muset podstoupit 14 denní karanténu, pokud do Francie vstoupila z USA 4.června, nebude však podstupovat karanténu pokud její přesun z USA do Francie byl vykonán do 30. května nebo pokud mezi 31.květnem a 13.červnem pobývala v SRN.

DOPRAVA

Stále není přímé letecké spojení mezi Itálií a Českou republikou.

Pro cestovatele z Itálie do ČR jsou funkční lety přes Německo prostřednictvím Lufthansy a Alitalie. Je nutno obdržet potvrzení ZU Berlín pro transit přes Frankfurt, nebo GK Mnichova pro transit přes Mnichov. Na letišti v Římě je nutno prokázat se tímto potvrzením a rovněž zakoupenou jízdenkou pro cestu z Německa do ČR. Je možné využít let Řím – Amsterdam s KLM nebo letů přes Paříž s AirFrance. Doporučujeme ověřit si možnosti transitu přes tyto země.

Veřejná doprava je funkční, je nutno dodržovat sanitárně bezpečnostní protokoly proti šíření viru, tj. nošení roušek, rukavic a dodržování vzdálenosti minimálně 1 metru, sezení pouze na vyhrazených místech.

Upozorňujeme, že požadavky sanitárně bezpečnostních opatření se mohou v jednotlivých regionech Itálie lišit a mohou rovněž podléhat změnám v závislosti na vývoji šíření nákazy, jež bývá vyhodnocován každý den. Doporučujeme proto pozorně se řídit aktuálními pokyny místních úřadů a provozovatelů. Za nedodržení stanovených opatření hrozí pokuty. Bude nutno objednávat si mnohé služby předem, zejména místa na plážích a v rekreačních zařízeních.

Stručné shrnutí ochranných opatření proti šíření viru Covid 19 : nosit roušky, dodržovat stanovené vzdálenosti, počítat s měřením teploty při vstupu do podniků, počítat s evidencí příchodů po dobu 30 dnů. Nutno počítat s omezením míst na plážích, v restauracích, hotelech, rekreačních zařízeních a dalších. Mnohé služby bude nutno objednávat si předem (zejména místa na plážích a v rekreačních zařízeních).

Odkaz na výčet karanténních opatření: https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/strucny_prehled_sanitarne_bezpecnostnich.html

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zahraničních věcí Itálie, časté otázky, v jazyce anglickém:https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html

odkaz na Civilní ochranu – nakažených http://opendatadpc.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/dae18c330e8e4093bb090ab0aa2b4892

Odkaz na ministerstvo zdravotnictví: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

Poplatky na silnicích

Výše jsme popsali zpoplatněné rychlé trasy, nyní máme ještě tipy na trasy bez poplatků.

Pokud netlačí čas, tak rozhodně stojí za to vydat se venkovem, cestou mimo dálnice. Většinou, navzdory delšímu cestování, tato varianta vyjde laciněji, protože nemusíme platit dálniční poplatky.

 1. Směr Liguire, Milán, Turín, Janov

  Mnichov – Memmingen – Lindau – (A) – Bregenz – Vaduz – (CH) – Chur – S.Moritz – Itálie (Chiavenna, Lecco, Milán…)

 2. Směr Jadran, Benátky, střední a jižní Itálie

  Mnichov – Ga-Pa – (A) – Innsbruck – Steinach – Brenner (pod dálnicí vede normální silnice) – Itálie (italské dolomity, Benátky a Jadran)

Mýtné v Rakousku

zde kromě poplatků za dálniční známku je za průjezd některých tunelů účtován další poplatek. Zpoplatněn může být i vjezd do některých horských úseků.
A 9 – Bosruck (Spital/Pyhrn – Ardning) 5,50 eur
A 9 – Glenhaim (St. Michael – Übelbach) 9.50 eur
A 10 – Tauernský tunel 12,50 eur
A 11 – Karawanken (St. Jakob – hranice) 7,50 eur
A 13 – Innsbruck – Brenner 9,0 eur
S 16 – Arlberg (St. Anton – Langen) 9,5 eur

Mýtné v Německu

V současné době jsou řidiči osobních aut osvobozeni od nutnosti platit dálniční poplatky. V dnešní době je průjezd Německých dálnic pro všechny osobní automobily zdarma a výběr poplatků probíhá pouze u vozů nad 12 tun a to v podobě elektronického mýtného.

Mýtné v Itálii

V Itálii jsou dálniční úseky placené – mýto – jeho výše se liší podle počtu ujetých km v rámci dané části dálnice. Při vjezdu na dálnici si u brány stisknutím tlačítka vytisknete lístek, který odevzdáte u závory na výjezdu, kde budete platit celý úsek (tento lístek nesmíte během cesty ztratit!). Platbu lze uskutečnit jak v hotovosti, tak i kartou, na některé bráně je přítomna obsluha, jinde pouze automat.

 • Důsledně se vyhýbejte pruhům a pokladnám označeným jako „TELEPASS“. Ty jsou vyhrazeny pouze pro držitele platebních terminálů Telepass, které se umístí za přední okno a automaticky odečtou peníze z bankovního účtu.
 • Nejrychlejší bývá placení na pokladnách označených „CARTE“ – sem jen přijedete, vložíte dálniční lístek, který jste si vzali při vjezdu na dálnici a následně vložíte platební kartu. Není nutné ani zadávat PIN a za několik vteřin jedete dál. Pokud potřebujete stvrzenku, stiskněte tlačítko „RICEVUTA“. U těchto pokladen nebývají fronty a odbavení je velmi rychlé.
 • Placení u automatických pokladen je velmi podobné, opět vložíte lístek, na displeji se zobrazí cena mýta a otevře se přihrádka pro drobné mince. Případné papírové bankovky vkládáte do jiné přihrádky. Pokud zaplatíte více, automat zbytek vrátí.
 • Poslední možností je platba u pokladny obsluhou – zde podáte lístek pokladnímu, na displeji se zobrazí částka k úhradě a dáte ji pokladnímu v hotovosti nebo kartou. Pokud potřebujete doklad o zaplacení, stačí požádat o „Ričevůta prégo“.

Mýtné v Itálii – podle ujetých kilometrů (cca 9 EUR za 100 km). Zaplatit je možné v hotovosti, nebo kreditní kartou.

Možné trasy a jejich ceny mýtného

Letovisko Odkud Dálniční sjezd Délka trasy Mýtné v EUR
Bibione Tarvisio (rak. hranice) Latisana 145 km 13,05
Caorle Tarvisio (rak. hranice) San Stino di Livenza 171 km 15,00
Florencie Brennero Firenze Nord 447 km 40,20
Lignano Tarvisio (rak. hranice) Latisana 145 km 13,05
Ligurská riviéra Brennero Imperia Ovest 621 km 55,89
Rimini Tarvisio (rak. hranice) Rimini Sud 421 km 37,89
Řím Brennero Roma Nord 715 km 64,35
San Benedetto del Tronto Tarvisio (rak. hranice) Grottammare 582 km 52,38
Toskánská riviéra Brennero Rosignano Marittimo 577 km 51,93

POHONNÉ HMOTY, ČERPACÍ STANICE

 • Po cestě do Itálie se vyplatí tankovat v Rakousku, pohonné hmoty jsou tam levnější než u nás, zejména u malých čerpacích stanic. V Německu je sice o něco dráž, ale i přesto lze najít pumpu s přijatelnými cenami. Nejdráž je v samotné Itálii, kde benzín stojí okolo 45 korun za litr, nafta pak o něco méně (bezolovnatý benzín 95 oktanů – 1,57 eur, 98 oktanů – 1,61 eur a nafta – 1,45 eur).
 • Čerpací stanice na dálnicích ve všech zmiňovaných zemích jsou otevřeny 24 hodin denně a na mnoha místech se dá již bez problémů platit kreditní kartou.
 •  Nedoporučujeme převoz pohonných hmot přes hranice. Italská celní správa zavedla velmi přísné postihy za dovoz pohonných hmot na území státu. Maximální povolený limit je 10 litrů v homologovaném kanystru. Při větším množství hrozí pokuta ve výši min. 7 746 EUR, trest odnětí svobody od 6 měsíců do 3 let a zabavení převáženého paliva.

  Autem do Itálie levně

  Ať už vyrážíte autem do Itálie z jakékoliv části republiky, největší výdaje pro vaši peněženku přijdou právě v cílové zemi. Rakouskem projedete pohodlně a za celkem rozumné náklady i v případě, že zvolíte cestu po dálnici. Jestliže chcete ušetřit nemalé peníze, postupujte následovně. Jak již bylo zmíněno v předchozí kapitole, ještě v Rakousku natankujte plnou nádrž, abyste co nejdéle nemuseli čerpat drahé italské palivo. V Itálii pak nenajíždějte na dálnici. Vzhledem k tomu, že italské silnice první třídy jsou kvalitní a často kopírují trasy dálnic, není nijak obtížné se vyhnout drahým italským dálničním poplatkům. Také ušetříte za extra zpoplatněné průjezdy.

Země Natural 95 Diesel
Euro Místní měna CZK Euro Místní měna CZK
Česko € 1.26 24,90 24,90 € 1.23 25,70 Kč 25,70
Rakousko € 1.24   33,80 1,2   32,92
Německo € 1.30   34,70 € 1.19   31,40
Itálie € 1.53   40,80 € 1.41   37,70

Zdroj: http://www.tolls.eu/cs/fuel-prices

https://www.italieonline.eu/cs/dalnicni-poplatky-v-italii-2017-712.htm

CESTA S DĚTMI

Cesta do Itálie s dětmi se dá se zvládnout i na jeden zátah, jedete-li přes noc a děti většinu času prospí. Tento způsob je ale velmi náročný pro řidiče a dá se aplikovat pouze v případě, že se střídají dva řidiči a mohou tedy za jízdy i odpočívat. Pro ty, kterým vyhovuje „pohodovější“ cesta se zastávkou na přespání, máme tyto tipy na ubytování po cestě:

Trasa Mnichov-Innsbruck, 130 km od Mnichova, hotel Galtenberg

 • Hotový ráj v polovině cesty k moři, kde můžete své ratolesti nechat užívat mnoha dětských atrakcí pod dohledem zkušených animátorů, zatímco vy budete relaxovat v místním wellness.
 • Více na www.galtenberg.at

Graz

 • Příjemnou zastávkou se může stát i návštěva hlavního města Štýrska, které je se svými 287 000 obyvateli druhým největším městem Rakouska. Prohlédněte si historické centrum Štýrského Hradce, které bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Najdete zde mimo jiné symbol Štýrského Hradce, Hodinovou věž zvanou Uhrturm.

Jufa Graz City Hotel

 • Nechte své starší děti vybít na hotelové lezecké stěně a ty mladší si mohou pohrát v dětském koutku.

Zdroj: http://italie.svetadily.cz/autem-do-italie
http://www.miras.cz/cestovani/info-italie-auto.php
https://www.italieonline.eu/cs/italie-dovolena.html
http://www.dalnicni-znamky.com/dalnicni-poplatky-nemecko.html