Slovensko

  Trasy na dovolenou

Slovensko není co do rozlohy nijak velkou zemí, proto se vyplatí ji navštívit vlastním autem. Nemusíte zde překonávat žádné obrovské vzdálenosti a přináší mnoho možností pro všechny.

 • Většina lidí mířících na jižní Slovensko využívá trasu vedoucí přes Brno až do Bratislavy. Odtud pak mohou pokračovat prakticky kamkoliv – na západní Slovensko, do Vysokých i Nízkých Tater až na Slovensko východní.
 • Obyvatelé severní Moravy pak většinou přijíždějí po trase Třinec do Žiliny, zatímco obyvatelé střední Moravy volí cestu přes Uherské Hradiště a Uherský Brod až do Trenčína.
 • Celoročně je otevřeno 10 hraničních přechodů, mezi nejfrekventovanější patří dálniční u Břeclavi, dále přechod v Hodoníně a v Jablunkově. Občané ČR mohou překročit hranice se Slovenskem na kterémkoli přechodu bez jakýchkoli formalit – postačí platný občanský průkaz, kde je vyznačeno státní občanství.
 • Z kterékoliv části ČR se na Slovensko autem dostanete nejpozději za půl dne.

POPLATKY NA SILNICÍCH

Silniční síť je na Slovensku poměrně dobře rozvinutá a kvalitní – téměř 18000 km veřejných pozemních komunikací, z nichž asi 17% tvoří cesty první třídy.

Značení cest odpovídá evropským normám. Každé české auto musí být povinně označeno nálepkou CZ. Pokud se vydáte na Slovensko s vlastním karavanem, neměli byste u něj překročit tyto rozměry – výška 4 m, šířka 2,5m a délka 18m.

Dálniční úseky určené pro motorová vozidla a některé rychlostní silnice jsou zpoplatněné, proto musíte k jejich využívání zakoupit dálniční známku. Tu prodávají na poštách a benzinových pumpách.

V případě, že je automobil kategorie M1, N1, M1G či N1G opatřen přívěsem kategorie O1 a O2, je třeba pro přívěs zakoupit další dálniční nálepku určenou pro přípojné vozidlo. Dálniční známka je k dispozici ve třech různých délkách platnosti, a to 10 dní, 1 měsíc a rok.

Pro vozy nad 3,5 tuny je průjezd dálnic a rychlostních silnic zpoplatněn pomocí mýtného systému, výše poplatku se odvíjí od kategorie vozidla a ujetých km.

doba/hmotnost do 3,5t a některé přívěsy nad 3,5t
10 denní 10 EUR mýtné
Měsíční 14 EUR mýtné
Roční 50 EUR mýtné

POHONNÉ HMOTY, ČERPACÍ STANICE

Síť benzinových pump je na Slovensku poměrně hustá. Na prodej bývá benzín s označením UNI 91, UNI 95, NAT 95, NAT 98 a motorová nafta. Benzíny UNI 91 a UNI 95 jsou univerzální pro všechny typy vozidel s benzínovým motorem. U vybraných čerpacích stanic lze dostat i bezolovnatý benzín Super Plus 98.

Benzín je na Slovensku však o něco dražší než v ČR, proto se doporučuje nakoupit jej ještě před odjezdem u nás. Některé čerpací stanice na mezinárodních silnicích nebo ve velkých městech mají otevřeno 24 hodin denně.

Seznam LPG stanic je možno získat od autoklubu NAMK. Ve větších městech a v turistických oblastech některé čerpací stanice akceptují kreditní karty.

Země Natural 95 Diesel
Euro Místní měna CZK Euro Místní měna CZK
Česko € 1.072 28.50 Kč 28,32 € 1.079 28.70 Kč 28,50
Slovensko € 1.175   31,04 € 1.042   27,53

CESTA S DĚTMI

Cestu na Slovensko je možné zvládnout na jeden zátah, nicméně těm, kteří cestují s dětmi z odlehlejších částí České republiky, doporučujeme následující zastávky:

Brno

 • Technické muzeum

  Své si tu najdou jak starší děti, které budou obdivovat vystavené technické objekty, tak i ty mladší, kterým se určitě bude líbit nejvyšší patro – experimentátorium, kde si mohou vyzkoušet různé pokusy, nebo pohrát s kostkami a stavebnicemi. Více na www.technicalmuseum.cz

 • Rodinný zábavní park Bongo

  Toto dětské hřiště je netypicky umístěno pod střechou, uprostřed výrobní haly. Místo strojů zde však najdete obrovské několikapatrové přelézavky se spoustou překážek. Když je děti překonají, mohou se svézt na skluzavce několikanásobně delší, než na jaké jsou zvyklé z dětských hřišť, nebo na tobogánu. Více na www.bongobrno.cz.

 • Hrad Veveří

  Hrad Veveří je velmi krásné místo na výlet, ať už se rozhodnete jen pro procházku po okolí, nebo i návštěvu samotného hradu. Dostat se k němu můžete pěšky od přehrady, zpřístaviště vede až k hradu turistická stezka, nebo parníkem. Více na www.veveri.cz.

Zdroj: www.tolls.eu
http://slovensko.svetadily.cz/clanky/Autem-na-Slovensko


  Tipy pro dané destinace

CO MUSÍTE VIDĚT

Slovensko je pro Čechy tou nejbližší zahraniční zemí, a to nejen co do vzdálenosti, ale i dalších elementů: snadno se dorozumíme, pojí nás dlouhé roky společné historie a láká nádherná příroda.

To vše přispívá k tomu, že Češi na Slovensko nezanevřeli ani v té obrovské záplavě exotických dovolených a stále patří k nejnavštěvovanějším zemím.

Nejoblíbenějším turistickým cílem jsou hory. Vysoké a Nízké Tatry, Malá Fatra či Slovenský ráj hrají již dlouhodobě prim mezi oblíbenými místy na Slovensku.

Další turistickou atrakcí jsou termální lázně, které lákají především dobrými cenami a celkovou dostupností na Slovensko. Když se spojí s vhodnými výlety např. do Tater, může nahradit plnohodnotnou dovolenou u moře. Častým cílem jsou především známé termály Bešeňová, Štúrovo, Podhájská, Velký Meder či Rajecké Teplice.

Vysoké Tatry
Toto nejvyšší slovenské pohoří s krásnými štíty a údolími se nachází v severní části Slovenska, na hranicích s Polskem. Národní park Vysoké Tatry je nejznámějším a nejnavštěvovanějším pohořím celého Slovenska. Nejvyššími horami jsou Gerlachovský štít (2 655 metrů) a Lomnický štít (2 632 metrů). Úchvatná jsou také místní plesa – stojatá horská jezírka ledovcového původu (např. Štrbské pleso, Velké Hlinecké pleso). V roce 1949 bylo území Vysokých Tater prohlášeno za Tatranský národní park (TANAP). V roce 1993 byly Vysoké Tatry i s jejich polskou částí prohlášené organizací UNESCO „Biosférickou rezervací Tatry“.

Štrbské pleso
Toto ledovcové jezero se nachází na jižní straně Národního parku Vysoké Tatry v nadmořské výšce 1 346,6 metrů. Leží v národní přírodní rezervaci Furkotská dolina. Jeho rozloha činí 19,76 ha, délka je 640 metrů, šířka 600 metrů a hloubka 20 metrů. V roce 1872 zde vznikla osada, která je doposud nejvýše položenou osadou na Slovensku. Od roku 1885 má Štrbské pleso také charakter klimatických lázní. Lázně Štrbské pleso jsou nejvýše položenými lázněmi na Slovensku. Mohou se pyšnit především svými úspěchy v léčbě pacientů s chronickými onemocněními dýchacích cest. Lázeňský komplex je tvořen léčebnými domy a hotely. Právě vysokohorské prostředí dělá z lázní na Štrbském plesu jeden z nejnavštěvovanějších lázeňských komplexů.

Velká Fatra – Vlkolínec
Malá vesnička leží na úpatí Velké Fatry pod kopcem Sidorovo. Rezervace lidové architektury je zapsána v UNESCO jako kulturní dědictví. Vesničku z malých dřevěných domků založili uhlíři a dřevorubci. První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1376. Počkejte si ve Vlkolínci na západ slunce, kdy dřevěná obydlí mění barvy.

Bojnický zámek
Nádherný zámek na Slovensku, který proslavila pohádka Šíleně smutná princezna, najdete nedaleko města Prievidza. Jeho dnešní tvář pochází ze začátku 19. století. Ján František Pálffy se inspiroval francouzskými zámky na Loiře a pustil se do rozsáhlé rekonstrukce.

Čičmany
I zde se budete cítit jako v pohádce. Obci Čičmany asi 30 kilometrů na jih od Žiliny tvoří krásné roubenky. Jsou ale výjimečné: jejich stěny zdobí ornamenty připomínající výšivky čičmanských žen. Památková rezervace lidové architektury zůstává jednou z nejsvéráznějších obcí na Slovensku.

Oravský hrad
Jeden z nejkrásnějších hradů na Slovensku se vypíná nad městečkem Oravský Podzámok. Kdysi patřil Matúši Čáku Trenčianskému. Je rozlehlý a vznikl postupným budováním obranných, obytných a hospodářských staveb od 13. do začátku 20. století. Každou zimu, vždy na konci roku, prý chodí jeho stav kontrolovat černá dáma.

KAM S DĚTMI

Banská Bystrica
Plážové koupaliště Aqualand nacházející se v klidové části centra města Banská Bystrica je to správné místo pro odpočinek, sport a zábavu. Jeho součástí je jezero, 6 bazénů, 2 tobogány, vodní skluzavka, dětský zábavní park, sportovní hřiště na plážový volejbal a fotbal, 18 dráhový minigolf, bowlingová hala, badmintonová hala, stoly na stolní tenis a vodní šlapadla. Přírodní jezero obklopené zelení má rozlohu 2,5 ha a nabízí možnost koupání, člunkování a využívání šlapadel na druhé straně jezera.

Bratislava

 • Botanická zahrada
  Expozice zahrnuje nad 5 000 druhů především cizokrajných rostlin. Mezi nejhezčí patří rozárium na ploše 0,5 ha s téměř 150 druhy růží. Ve skleníkách jsou k vidění tropické a subtropické rostliny, kaktusy a sukulenty, palmy, flóra Austrálie a mnohé další exotické rostliny.
 • ZOO
  Nachází se v Mlýnské dolině nedaleko Dunaje a je oblíbenou bratislavskou atrakcí. Najdete tu téměř 1000 zvířat. Součástí ZOO je i Dinopark s maketami dinosaurů, či pavilon lidoopů.
 • Zlaté písky
  Chcete-li se osvěžit, můžete se zastavit v tomto bratislavském sportovně rekreačním areálu. Návštěvníci si můžou vychutnat koupání v mimořádně čisté vodě a písečnou pláž.
 • Sluneční jezera Senec
  Sluneční jezera ve městě Senec patří mezi nejnavštěvovanější letní střediska Slovenska. Areál, který je rozdělen na severní a jižní část břehu jezera, se nachází přibližně 25 km od Bratislavy. Jezero je asi 2200 metrů dlouhé a průměrná šířka je asi 400 metrů a jeho rozloha je 100 ha. Návštěvníci zde najdou velké možnosti na ubytování, které zde poskytují hotely, penziony, různé chaty, ale i kempy. Pro milovníky sportovních aktivit jsou zde kromě koupání k dispozici volejbalové plážové hřiště, tenisové kurty, půjčovna sportovních potřeb. Samozřejmostí jsou dětská hřiště, tobogány a další radovánky pro celou rodinu.

Piešťany

 • Funny Park
  Jedinečný aquapark na Slovensku najdete v lázeňském městě Piešťany. Funny Park sestávající z nafukovacích atrakcí, včetně skluzavek a bazénů, nabízí vynikající místo pro zábavu. Můžete si zde vyzkoušet dominantu aquaparku - 14-metrovou věž se skluzavkou Big Slide, která je dlouhá až 50 metrů. Areál zahrnuje tři nafukovací bazény. Vaše děti se mohou vyřádit v zážitkovém bazénu s průměrem 33 metrů a 11 metrovou skluzavkou ve tvaru žraloka.

Komárno

 • Termální koupaliště Patince
  Patince se nachází 17 km od Komárna směrem na Štúrovo a je nejjižnější obcí Slovenska. Areál koupaliště patří do oblasti s nejdelším slunečním svitem a s nejvyššími naměřenými teplotami na území Slovenské republiky. Rekreační středisko bylo vybudováno u termálního pramene vyvěrající z hloubky 180-200 m při teplotě 27 ° C. V areálu termálního koupaliště najdete plážové prostory, sportovní, rekreační a dětský bazén.

CO MUSÍTE OCHUTNAT

Slovenské jídlo je velmi podobné tomu, na jaké jsme zvyklí u nás. Možná proto je mezi Čechy slovenská kuchyně tak oblíbená. Asi nejznámější jsou legendární halušky s bryndzou – knedlíčky z bramborového těsta s ovčím sýrem. Ty se považují za národní jídlo.

Slovenská kuchyně je ale mnohem bohatší. Byla ovlivněna českou, moravskou, německou, rakouskou a zejména maďarskou kuchyní. Proto jsou některá jídla překvapivě pálivá – ochutnejte třeba perkelt.

I když jsou slovenská jídla velice chutná, nejsou příliš zdravá - v tom se podobají české kuchyni. Velice oblíbená jsou typická novodobá hospodská jídla – smažený řízek, hranolky a sladké nápoje. I Slováci mají velice rádi uzeniny a sami dělají úžasné čabajky. Pro kuchyni je typické použití masa, zejména vepřového, a kmínu, který je doslova všudypřítomný. Jídla se nejčastěji ochucují také paprikou, pepřem, majoránkou, samozřejmě nechybí ani cibule a česnek.

Nejvíc si pochutnáte na krajových specialitách, například na skopovém mase připravovaném v tatranském podhůří. Zkuste také skalický trdelník, zvolenskou údenú pečenku, horniacke údené mäso, šarišské placky, soľnohradské halušky, revúcke guľky so soľou, spišské pirohy, liptovské droby, tatranskú sviečkovicu, živánsků pečenu nebo škvarkové pagáče.

Sýry
Nejslavnější je brynza, která je součástí slovenského gastronomického dědictví. Je to přírodní sýr s dlouholetou tradicí, který se vyrábí z hrudkovitého sýru z ovčího mléka, nebo ze směsi sýrů z ovčího a kravského mléka.

Parenica je další sýrová specialita s dlouhou historií. Na její výrobu se používá syrové mléko. Existuje varianta uzená a neuzená. Sýr je typický svým tvarem stočeného pásku.

Dalším pařeným sýrem je korbáčik, který se vyrábí ve tvaru zapletených copů z tenkých pramínků.

Nápoje

Stejně jako v České republice, i na Slovensku je velice oblíbeným alkoholickým nápojem pivo. Nejznámějšími a zároveň kvalitními značkami jsou Zlatý bažant, Šariš a Smädný Mních. Výtečné je rovněž slovenské víno z vinic v Malých Karpatech – například suché bílé víno Furmint.

Chcete-li vyzkoušet něco silnějšího, ochutnejte spišskou borovičku vyráběnou z plodů jalovce, bylinný likér Demänovka podobný naší Becherovce nebo pravou slovenskou švestkovou slivovici.

Z nealkoholických nápojů zkuste z mléka vyráběnou žinčicu.

Zdroj:
www.tatras.cz
http://cestovani.idnes.cz
www.travelguide.sk
www.orbion.cz
http://www.spamagazin.cz/termalni-lazne-slovensko/


  Dopravní a místní předpisy

Slovenská dopravní síť je dobře rozvinutá, na kterékoli místo na Slovensku se dopravíte nejen po vlastní ose, ale i veřejnou dopravou.
Povrch slovenských silnic je srovnatelný s českými, spíše je o něco kvalitnější.

Dopravní situace

Celá země je propojena komplexní sítí silnic.
Dálnice spojující Bratislavu přes Žilinu do Košic má být dokončena v příštích několika letech.
Bratislava má přímé dálniční spojení do Prahy a Vídně.
Dopravní pravidla jsou na Slovensku podobná jako v ČR.
Alkohol se za volantem netoleruje. Dřívější hranice tolerance 0,2 promile byla zrušena.
Povinnost denního svícení platí celý rok.
Povinnost zimních pneumatik, pokud je na vozovce sníh nebo led.

Povolené rychlosti:

v obci 50 km/h
mimo obec 90 km/h
mimo obec s přívěsem 80 km/h
dálnice v zastavěné oblasti 90 km/h
dálnice 130 km/h
dálnice s přívěsem v zast. oblasti 80 km/h
dálnice s přívěsem 90 km/h

Překročení rychlosti se trestá pokutou 10 – 650 EUR a zákazem řízení až na 3 roky.

Pokuty:

Jízda na červenou 150 EUR
Odmítnutí dechové zkoušky Správní řízení
Nerespektování značky Zákaz vjezdu 60 EUR
Nerespektování značky Dej přednost v jízdě, Stop 150 EUR
Použití antiradaru 150 EUR
Řízení bez platných dokladů 30 EUR
Nedání přednosti chodci na přechodu 30-50 EUR
Řízení pod vlivem alkoholu Správní řízení
Telefonování za jízdy bez hands free 60 EUR
Nepoužití bezpečnostních pásů 60 EUR
Vyhazování předmětů z vozidla 60 EUR
Použití hanlivých a vulgárních projevů 30 EUR
Ohrožení chodců, cyklistů při odbočování 60 EUR

Pokuty za rychlost:

v obci mimo obec
do 6 km/h napomenutí do 6 km/h napomenutí
6 – 10 km/h 20 EUR 6 – 15 km/h 20 EUR
10 – 15 km/h 40 EUR 15 – 25 km/h 40 EUR
15 – 19 km/h 50 EUR 25 – 29 km/h 50 EUR
19 – 25 km/h 80 EUR 29 – 35 km/h 100 EUR
25 – 30 km/h 140 EUR 35 – 40 km/h 200 EUR
30 – 35 km/h 200 EUR 40 – 45 km/h 300 EUR
35 – 40 km/h 280 EUR 45 – 50 km/h 400 EUR
40 – 45 km/h 360 EUR 50 – 55 km/h 500 EUR
45 – 50 km/h 440 EUR 55 – 60 km/h 650 EUR
50 – 55 km/h 540 EUR nad 60 km/h správní řízení
55 – 60 km/h 650 EUR
nad 60 km/h správní řízení

Pokud řidič spáchá tři vážné dopravní přestupky během jednoho roku, může mu policie odebrat řidičský průkaz. Odebrání řidičského průkazu se vztahuje i na držitele zahraničních řidičských průkazů, řídící vozidlo na Slovensku. Zahraničním řidičům sice nebude odebrán řidičský průkaz, ale mohou být potrestáni zákazem jízdy v rámci území Slovenska.

Povinná výbava:

 • lékárnička
 • reflexní vesta
 • výstražný trojúhelník
 • hasící přístroj povinný není
 • náhradní žárovky již nejsou povinné
 • zařízení GPS nesmí být umístěno ve středu předního skla vozidla, nesmí řidiči bránit ve výhledu

Dopravní značky

Dopravní značení se od toho našeho velmi neliší.
Směrovky na dálnicích a rychlostních komunikacích mají zelené nebo modré a zelené pozadí. Směrové cedule na ostatních komunikacích mají modré pozadí.

Slovenské výrazy na některých typech dopravního značení:

Prejazd zakazany Průjezd zakázán
Jednosmerna premavka Jednosměrka
Dialkova premavka Dálkový provoz
Obchadzka Objížďka
H Nemocnica Nemocnice
Chodte vlavo Chodci musí jít vlevo

Parkování

Vozidla můžou být zaparkována pouze na pravé straně vozovky, rovnoběžně s obrubníkem. V jednosměrné ulici je parkování povoleno i na levé straně.
V Bratislavě je na mnoha místech parkování omezeno. Smí se parkovat pouze na vyhrazených parkovištích a stáních. Řidiči mohou od pouličních prodavačů a na novinových stáncích zakoupit parkovací lístky platné na dobu jedné hodiny.
Pokuta za neoprávněné parkování se pohybuje mezi 30-ti až 60-ti EURO.

Místní předpisy a zvyklosti

Zvyklosti a obyčeje

 • Slovensko je pro Čechy tou nejbližší zahraniční zemí, pojí nás společná historie i kultura, zvyklosti se tedy nijak zvlášť neliší od těch českých.
 • Slovenštině Češi moc dobře rozumějí, jednak je velmi podobná Češtině, a za druhé slovenský jazyk mnoho z nás zažilo v českých médiích, před tím, než se naše země 1. ledna 1993 rozdělily.
 • Slováci jsou o něco temperamentnější a emocionálnější než Češi, všechny problémy řeší impulzivněji. Čím více na východ, tím jsou lidé přátelštější, tím lehčeji a snadněji navazují kontakt.
 • Slováci podobně jako Češi příliš nehledí na bonton, etiketu. K ženám se ale chovají galantněji a zdvořileji než Češi. Kdykoliv mohou, nemají problém zalichotit a dát najevo, že mluví s přitažlivou a krásnou ženou.

Zdroj:
http://www.ibesip.cz/cz/ridic/cestujeme-automobilem/autem-do-zahranici/slovensko
http://slovensko.orbion.cz/stat/pruvodce/doprava-2523/
http://automix.atlas.sk/encyklopedia-motoristu/sadzobnik-pokut-za-priestupky/
http://auto.pravda.sk/doprava/clanok/300316-novy-sadzobnik-pokut-kolko-zaplatime-za-dopravne-priestupky/
http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/etiketa-obchodniho-jednani-na-slovensku-568.html


  Počasí a průměrné teploty

Doba dovolených je primárně časem, kdy si chce člověk odpočinout a nabrat novou sílu. Pro některé lidi je odpočinkem teplé moře, teploty nad 30 stupňů a vedro takové, že ani v noci neklesnou pod 20 stupňů. Jiní lidé, zase mají rádi aktivní odpočinek a tedy teploty nad 30 stupňů jim dovolenou zkazí stejně jako lidem, kteří potřebují teplé moře a najednou se ocitnou v destinaci, kde teplota moře konečně překonala 21 stupňů. Proto jsme se věnovali v HAVEX týmu i teplotním ukazatelům.
Přejeme vám hezkou dovolenou…..

PRUMĚRNÉ TEPLOTY NA SLOVENSKU

A protože na nás na dovolené s největší pravděpodobností čeká horké počasí, máme pro vás pár tipů, jak se v horku chovat.

Jak se chovat při pochůzkách venku

 • Pohybujte se pomaleji.
 • Vyhledávejte stín.
 • Noste lehké, netísnivé oděvy světlých barev s převahou přírodních materiálů, pohodlnou obuv, pokrývku hlavy a sluneční brýle; opalovací krémy nanášejte půl hodiny před vyjitím ven.
 • Nevystavujte se zbytečně slunci, zvlášť ne v poledních hodinách.
 • Nikdy nenechávejte děti či domácí mazlíčky v zaparkovaném autě.

Pitný režim - co, kdy a kolik

 • Nejvhodnější je pít čistou vodu střídavě s minerálkou pro hrazení ztrát solí, střídat druhy minerálek, chlazený slabý čaj (ovocný, bylinkový, zelený), ovocné džusy ředit vodou. Vyhýbejte se alkoholu a nápojům s kofeinem – dehydratují.
 • Vypijte nejméně 2-3 litry tekutin za den, v menších množstvích a často.
 • Při tělesné aktivitě pijte 2-4 sklenice každou hodinu .
 • Noste vodu stále s sebou a upíjejte.
 • Nuťte pít zvláště děti a staré lidi – nemají pocit žízně.
 • Při pobytu v klimatizovaných místnostech je nutné myslet na větší ztráty vody dýcháním suchého vzduchu a hradit je zvýšeným příjmem vody stejně jako při fyzické námaze či při onemocnění spojeným se ztrátou vody (průjmy, horečka, zvracení).

Potraviny

 • Jezte lehká, snadno stravitelná jídla – studené polévky, zeleninové saláty bez majonézy, chlazenou zeleninu a ovoce, jogurty, mléčné koktejly, osvěžující pomazánky.
 • Omezte tučná a na bílkoviny bohatá jídla, která zvyšují produkci tepla v organizmu.
 • Jezte častěji v menších dávkách.
 • Vyhýbejte se snadno se kazícím potravinám (lahůdky, měkké salámy atd.), které mohou být zdrojem infekce.

Klimatizace

Klimatizace není nejvhodnějším prostředkem k tomu, jak se zchladit. Prudké změny teplot jsou pro lidský organismus nebezpečné.

 • Může dojít k prochladnutí a oslabení imunitního systému.
 • Prvotním příznakem bývá škrábání a bolest v krku.
 • Klimatizace navíc snižuje vlhkost vzduchu a vysušuje tak nosní sliznice. Zdravou sliznici dýchacích cest pokrývá vrstvička hlenu, která ji chrání proti vpádu virů.
 • Je-li to jen trochu možné, nastavte klimatizaci tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl víc než pět až sedm stupňů Celsia. V opačném případě noste neustále při sobě další vrstvu oblečení.

Zdravotní rizika

Rtuť teploměru překonala třicítku. Potíte se. Už ani pobyt ve stínu vám neposkytne vytouženou úlevu. Začíná vás bolet hlava, celkově je vám nevolno. Také už jste někdy zažili podobné příznaky? Léto je v plném proudu, a tak byste se měli naučit, jak jim předcházet.

Úpal a úžeh: Čím se liší?

Úpal a úžeh se někdy mylně spojuje dohromady. Proto si na úvod vysvětlíme, jak a čím se tyto stavy liší.
Při úpalu je porušená tepelná regulace těla. Vaše tělo vyrobí větší množství tepla, než kolik umí vydat formou pocení. V důsledku toho se přehřívá. Úpal si můžete způsobit například dlouhodobým pobytem v prostředí s příliš vysokou vzdušnou vlhkostí (např. v autě), po příliš velké fyzické námaze, ale také když se nevhodně obléknete (například zimním oblečením v létě) a samozřejmě i příliš malým příjmem tekutin.
Příčinou úžehu je naproti tomu dlouhý pobyt na slunci bez nutné ochrany (pokrývka hlavy, sluneční brýle). V létě se proto setkáte spíše s úžehem než s úpalem.

Pomůže klid, obklady a chlazené nápoje

Některé příznaky obou stavů jsou velmi podobné, platí to zejména o bolestech hlavy, pocitech na zvracení a nevolnosti. Při úpalu navíc z přehřátí mohou vznikat horečky, postižený rychle dýchá, má zvýšený tep, horkou kůži. V extrémních případech dojde i ke vzniku křečí, pacient ztrácí vědomí, neorientuje se, dojde k zástavě dechu a oběhu. Úžeh je charakteristický celkovou nevolností. První pomoc pro oba stavy je ale v podstatě stejná. Pomáhá pobyt v chladnější místnosti nebo minimálně ve stínu, uložení na postel, studené obklady. Jestliže pacient nezvrací, mohou se mu podávat vlažné a chladnější nápoje.

Pijte pravidelně, ale nepřehánějte to

Další zdravotní komplikace hrozí při dehydrataci, ale také opačnému stavu, tedy při přepití. Při dehydrataci dojde k poklesu obsahu vody v těle pod hranici cca 60–70 %. V takovém případě trpíte žízní, bolestmi hlavy, váš puls se zrychluje, moč tmavne. K dehydrataci dojde, když se při velkém horku hodně potíte a zapomenete pravidelně pít. Proto v horkých letních dnech pijte 3–4 litry tekutin. Pokud příjem tekutin podceníte a budete se snažit svůj deficit dohnat najednou, může vám naopak hrozit přepití. Při něm dochází k odplavení sodíku z těla, mohou se objevit poruchy vědomí, nevolnost, křeče, bolesti hlavy, zmatenost, nebo dokonce dojde i ke kolapsu. Pomocí je lékařská injekce se solným roztokem, která dodá chybějící sodík.

Jak se vyhnout popsaným stavům?

1. Dodržujte pitný režim. V teplých letních dnech nikdy nezapomeňte mít v tašce s sebou láhev vlažné neperlivé vody. Pokud ovšem zapomenete pít, nesnažte se všechno dohnat rychle na ex a pijte pomalu a pozvolna.

2. Vyvarujte se pobytu v příliš teplých místnostech bez klimatizace. Dávejte pozor na správné seřízení klimatizace. Příliš velké rozdíly mezi teplotou v klimatizované místnosti a venku mohou také způsobovat zdravotní problémy jako rýmy, letní nachlazení, bolesti zad. Platí, že rozdíl teplot by neměl být vyšší než 10 °C.

3. Za slunečného teplého počasí nevyrážejte ven bez pokrývky hlavy (klobouk, šátek). Chráníte se tím před zvýšeným působením slunečních paprsků. Nezapomínejte ani na sluneční brýle s UV filtrem 400, který pohlcuje sluneční paprsky s délkou 400 nanometrů a méně. Zabráníte poškození oční sítnice.

4. Pokud je to možné, nevycházejte v době největších veder ven v období mezi 10.–16. hodinou. Pobyt na velmi slunných místech omezujte jenom na nezbytnou dobu.

5. V horku se vyvarujte náročných fyzických a sportovních aktivit, na které nejste zvyklí.

Čtětě více: http://www.trvalefit.cz/5-zasad-pro-letosni-leto/#ixzz3aho1ZilO

Zdroj :
http://www.lidovky.cz/lekar-radi-at-kazdy-dela-v-horku-co-vydrzi-jen-at-u-toho-pije-poo-/zpravy-domov.aspx?c=A100711_111842_ln_domov_mk
http://www.celostnimedicina.cz
http://www.pocasinacesty.cz


  Slovník

Při cestování do cizích zemí se určitě vyplatí znát pár frází v lokálním jazyce. Asi každý z nás už zažil situaci, kdy by uvítal znát těch pár slovíček, kterými by vyřešil leckdy trapné a zbytečné situace, nezabloudil by, nedal si jídlo, které vlastně ani nechtěl, nebo by se nedočkal opovržení místních prodejců či pumpařů, atd. To, že vaše výslovnost nebude úplně perfektní, nevadí, za to vás nikdo kamenovat nebude. Místní tak budou spíše milejší. Dáváte jim najevo svůj respekt a zájem, že jste otevření. Zkrátka nejste ten nabubřelý turista trpící představou, že pro něho místní obyvatelé musí udělat první a poslední, kdykoliv si umane. Ba naopak jste tím přátelským typem a chcete poznávat danou destinaci.

A abyste s sebou nemuseli na každém výletě na pláž vláčet leckdy velmi obsáhlý slovník, přinášíme ty nejčastější a praktické fráze, které se hodí k vícero příležitostem…..

Nejčastější výrazy najčastejšie výrazy
Ano Áno
Ne Nie
Ať se líbí./Prosím. Nech sa páči.
Prosím. Prosím.
Děkuji. Ďakujem.
Není za co. Nie je za čo.
Dobrou chuť. Dobrú chuť.
Nápodobně./Také vám. Podobne./Aj vám.
Promiň/Promiňte Prepáč./Prepáčte.
Na zdraví. Na zdravie.
Pozor! Pozor!
Seznámení se Zoznámenie sa
Těší mě. Teší ma.
Mluvíš/mluvíte slovensky? Hovoríš/hovoríte po slovensky?
Ano, mluvím slovensky, ale ne moc dobře. Áno, hovorím po slovensky, ale nie vel‘mi dobre.
Ne, nemluvím slovensky. Nie, nehovorím po slovensky.
Nerozumím. Nerozumiem.
Jak se máš/máte? Ako sa máš/máte?
Dobře./Špatně. A ty/vy? Dobre./Zle. A ty/vy?
Ve městě Vmestě
Kde najdu... Kde nájdem...
Hotel Hotel
Potraviny Potraviny
Nemocnice Nemocnica
Lékárna Lekáreň
Autobusové/vlakové nádraží Autobusová/vlaková stanica
Banka Banka
Směnárna Zmenáreň
Pošta Pošta
Informační centrum Informačné centrum
Centrum města Centrum města
Stadion Štadion
Pizzerie Pizzeria
Trafika Trafika
Restaurace Reštaurácia
Kavárna s wifi Kaviareň s wifi
Vchod/východ Vchod/východ
Přijezdy/odjezdy/zpoždění Príchody/odchody/meškanie
Vstup zakázán Vstup zakázaný
Otevřeno/zavřeno Otvorené/zatvorené
Kouření zakázáno Fajčenie zakázané
Neotvírat Neotvárať
První pomoc/pohotovost Prvá pomoc/pohotovosť
V hotelu V hoteli
Máte volný pokoj? Máte vol‘nů izbu?
Všechny pokoje jsou obsazeny. Všetky izby sú obsadené.
Chci si rezervovat dva pokoje. Chcem si rezervovať dve izby.
Mám u vás rezervovaný pokoj. Mám u vás rezervovanú izbu.
Pokoj skoupelnou a WC. Izba skúpel’nou a WC.
Kolik to stojí na noc/den? Kol’ko to stojí na noc/deň?
Jsou v ceně i snídaně? Sú vcene aj raňajky?
Na jednu noc včetně snídaně. Na jednu noc vrátane raňajok.
Kde si mohu koupit...? Kde si môžem kúpiť...?
Co si přejete? Čo si prajete?
Přejete si ještě něco? Prajete si ešte niečo?
Ne, děkuji, to je všechno. Nie, ďakujem, to je všetko.
Mohli byste mi rozměnit 20/50/100 EUR? Mohli byste mi rozmeniť dvasať/päťdesiať/sto eur?
V restauraci V reštaurácii
Chtěl/a bych si rezervovat jeden stůl. Chcel/chcela by som si rezervovať jeden stôl.
Prosíme si stůl pro 2/3/4 osoby. Prosíme si stôl pre dve/tri/štyri osoby.
Je tento stůl volný? Je tento stôl vol’ný?
Lituji, je obsazený/rezervovaný. L’utujem, je obsadený/rezervovaný.
Jídelníček/nápojový lístek, prosím. Jedálny lístok/nápojový lístok, prosím.
Máte nějaká vegetariánská jídla? Máte nejaké vegetariánske jedlá?
Co si přejete kpití? Čo si prajete na pitie?
Máte vybráno? Máte vybrané?
Pane vrchní, zaplatíme. Pán čašník, zaplatíme.
Platíme dohromady/každý zvlášť. Platíme spolu/ každý zvlášť.
číšník, vrchní, servírka čašník, čašníčka
účet účet
tuzér, spropitné tringelt, prepitné
snídaně raňajky
oběd obed
svačina olovrant
večeře večera
světlé/tmavé pivo svetlé/tmavé pivo
červené/bílé víno červené/biele víno
káva káva
čaj čaj
mléko mlieko
horká čokoláda horúca čokoláda
džus džús

Zajímavosti

Na Slovensku se Češi bez problémů domluví svým rodným jazykem. Chcete-li být perfekcionisty, zopakujte si pár frází ve Slovenštině. Pozor ale na komolení slov: Češi mají někdy tendenci Slovenštinu komolit nebo používat ruské výrazy namísto slovenských. To Slováci nemají rádi a uděláte pak daleko lépe, zůstanete-li u Češtiny.

Zdroj:
http://slovake.eu


  Nutné kontakty

Velvyslanectví

adresa: Veĺvyslanectvo Českej republiky
Hviezdoslavovo nám. 8, 81102 Bratislava
tel.: +421/2/59203301, 59203303-4
fax: +421/2/59203346
nouzová linka: +421/903287003
e-mail:
web: www.mzv.cz/bratislava
vedoucí úřadu: Ing. Livia Klausová, CSc.
provozní hod úřadu: pondělí – pátek 7:45 – 16:15
úřední hod. konzul.
odd. pro veřejnost:
pondělí – čtvrtek 9:00 – 12:00

České centrum Bratislava

adresa: Hviezdoslavovo nám. 8, 81499 Bratislava
P.O. Box 348
tel.: +421/2/54418215
e-mail:
web: www.czc.sk
vedoucí: Jana Polívková
funkce: pověřená řízením
provozní hod: pondělí – čtvrtek 8:30 – 12:00, 13:15 – 16:15; pátek 8:30 – 13:00

Velvyslanectví v ČR

adresa: Pelléova 87/12, 16000 Praha 6
tel.: 233113051
fax: 233113054
e-mail:
web: www.mzv.sk/praha
vedoucí úřadu: J.E.p. Peter Weiss
funkce: velvyslanec
provozní hod úřadu: pondělí – pátek 8:00 – 12:00, 13:00 – 16:00

Konzulární oddělení

adresa: 233113060
e-mail:
provozní hodiny: pondělí – pátek 8:30 – 12:00

Honorární konzulát Slovenské republiky

adresa: IBC, Příkop 4, 60200 Brno
tel.: 511440079, 734287623
e-mail:
vedoucí úřadu: Jaroslav Weigl
funkce: honorární konzul
provozní hod úřadu: pondělí, středa 9:00 – 12:00

Otevírací doba:

Banky: většinou 8:00 – 17:00
Pošty: většinou pondělí – pátek 7:00 – 17:00, v sobotu a neděli zavřeno;
Obchody: běžná prodejní doba 8:00 – 18:00, v sobotu a neděli obvykle 8:00 – 12:00. Obchodní domy mají otevřeno v sobotu i v neděli, OD Tesco je otevřen nepřetržitě 24 hodin.
Muzea: většinou úterý – neděle 10:00 – 17:00

Telefonování

Mezinárodní předvolba do SK 00421
Mezinárodní předvolba do ČR 00420

112 integrovaný záchranný systém
150 požární ochrana
155 rychlá lékařská pomoc při vážných nehodách a náhlých onemocněních ohrožující život
158 policie
18 300 horská záchranná služba
18 155 letecká záchranná služba
0850 111313 linka záchrany (poradenství při poskytování první pomoci)
18 123, 18 514 Národní Automotoklub SK

1181 informace o telefonních číslech v SR

18 123, 1815 informační a dispečerská služba motoristům

Zdravotní pojištění

Na Slovensko je nutno cestovat s Evropským průkazem zdravotního pojištění, který se v případě ošetření předkládá lékaři. Zdravotní péče poskytnutá cizím pojištěncům je hrazena prostřednictvím slovenských zdravotních pojišťoven. Spoluúčast pacienta-cizince je stejná jako spoluúčast občana SR. Pokud z jakéhokoliv důvodu občan ČR uhradí péči v hotovosti, je nutno uschovat originály účtů a po návratu do ČR se obrátit na pobočku své české zdravotní pojišťovny.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje občanům, kteří se chystají na území SK za účelem horské turistiky, horolezeckých výprav, vysokohorského lyžování nebo jiných náročných sportovních výkonu v horských oblastech, aby se pro tento účel připojistili. Výše nákladů týkající se poskytnutí tzv. technické pomoci ze strany zasahujících záchranných služeb jde za postiženou / zachraňovanou osobou. Je třeba, aby se občané ČR při uzavírání pojistky ujistili, že se pojistná smlouva vztahuje i na tzv. pátrací, vyprošťovací a zachraňovací náklady.
Podrobnější informace je možné získat na internetových stránkách Horské záchranné služby SK www.hzs.sk.

Odkazy na informace o dopravě

Všeobecné informace
UAMK asisteční služba
Global Assistance databáze turistických informací
Informace pro motoristy
www.mototuristika.sk
+421 18123, +421 18514 Národní automotoklub SR
NAMK zabezpečuje pomoc 24 hodin denně

Vypůjčené vozidlo
Při cestě vypůjčeným vozem je dobré mít u sebe notářsky ověřený souhlas majitele vozidla. Vyhnete se tak možnému zadržení vozidla.

Zdroj:
www.mzv.cz


  Tipy pro bezpečnou jízdu

Chcete se za volantem svého vozu cítit bezpečněji nejen při cestě na dovolenou? Tak právě proto pro vás připravil náš tým HAVEX-auto několik rad pro bezpečnou jízdu.
Co která červená či oranžová kontrolka znamená a co při jejím rozsvícení dělat? Jak se vyhnout aquaplaningu? Jak co nejlépe uložit zavazadla do auta a s tím spojené dohuštění pneumatik při naloženém autě? Dodržení bezpečné vzdálenosti a co dělat při prudkém brždění? To všechno se při cestování přeci může hodit.

Aquaplaning

Aquaplaning je ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vrstvy vody, která se dostala mezi povrch pneumatiky a vozovku a vzniká v rychlostech nad 80 km/h nejčastěji u předních kol, který se projevuje náhlým nárůstem otáček motoru a ručička rychloměru vylétne prudce nahoru. Pokud vznikne na zadní nápravě, zpočátku není znát, náhle záď vozu začne klouzat a tlačí se dopředu a vozidlo jde do smyku.
Mezi vozovkou a pneumatikou vznikne vodní klín, takže pneumatiky nepřiléhají k vozovce a po vrstvě vody začnou klouzat. Drážky dezénu nejsou schopné odvádět dostatečně rychle přebytečné množství vody a může vzniknout při přímé jízdě v nájezdu do louže, do vyjetých kolejí, při brždění, ale také na vodě v zatáčce. Vznik aquaplaningu ovlivňuje rychlost – čím větší rychlost, tím větší pravděpodobnost. Hloubka vody i užívané pneumatiky (tvar kontaktní plochy, vzorek, průměrný kontaktní tlak, délka, šířka a tvar vedoucího okraje).
V tuto chvíli nesmíme v žádném případě brzdit ani se snažit vůz řídit. Je třeba zachovat klid, vyšlápnout spojkový pedál, ubrat plyn a čekat. Otáčky motoru vyletí nahoru a dojde i k prudkým nárazům do řízení a volantu v důsledku nárazu vody na přední kola.
Leknutí většinou řidiče ochromí – hlavně nebrzdit, sundat nohu z plynu, použít spojkový pedál a držet přímý směr.

Zdroj:
www.ibesip.cz

Bezpečná vzdálenost

Nesprávný způsob jízdy – tak zní oficiální označení, a to je také jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod v ČR – řidiči nedodržují bezpečnou vzdálenost. A jak dodržet bezpečnou vzdálenost? Když vozidlo před vámi mine nějaký pevný bod u silnice (strom, dopravní značku,…), tak vy k tomuto bodu nesmíte přijet dříve, než za dvě sekundy.
Když vozidlo před vámi začne brzdit, vy nezačnete brzdit ve stejném okamžiku, ale se zpožděním. Toto zpoždění je způsobeno vaší tzv. reakční dobou (doba, kdy zpozorujete podnět k brzdění a přendáte nohu z plynu na brzdový pedál). Reakční doba je při dobré kondici cca 1 sekunda, avšak často je delší (nižší pozornost při monotónní jízdě na dálnici, únavě, telefonování, rozhovor se spolucestujícím,…). Přitom jen za dvě sekundy ujedete při 130 km/h vzdálenost 72 metrů. To je délka cca 18 vozidel.
Dvě sekundy pro to, že jde o rozšířené zjednodušující pravidlo používané již dlouho v zahraničí. Obecně jste povinni dodržovat takovou vzdálenost, na které v dané situaci bezpečně zabrzdíte. Velmi záleží na stavu silnici, počasí, stavu vozidla, atd.

Zdroj:
www.ibesip.cz
www.uamk.cz

Co znamenají červené a oranžové kontrolky a kdy musí člověk okamžitě zastavit

TLAK MOTOROVÉHO OLEJE MNOŽSTVÍ MOTOROVÉHO OLEJE

Nejdůležitější kontrolkou na palubní desce je ta, která signalizuje hladinu motorového oleje nebo varuje před nízkým tlakem oleje. Pokud kontrolka svítí žlutě, v nádržce je menší množství motorového oleje. Řidiči by měli vytáhnout měrku a množství zkontrolovat, případně olej dolít. Pokud se kontrolka za jízdy rozsvítí červeně, nedoporučuje se pokračovat v cestě. Tlak motorového oleje je příliš nízký a hrozí poškození motoru.

TEPLOTA A MNOŽSTVÍ CHLADÍCÍ KAPALINY
S funkcí motoru souvisí také kontrolka, která varuje před vysokou teplotou chladící kapaliny. Pokud svítí žlutě, signalizuje nedostatečné množství kapaliny, pokud červeně, výrobce nedoporučuje pokračovat motoristům v jízdě, protože teplota chladící kapaliny je příliš vysoká. Takže by měli vytáhnout klíčky ze zapalování a zavolat asistenční službu nebo odtahovou službu.

DOBÍJENÍ
Než řidič nastartuje vůz, rozsvítí se červená kontrola signalizující dobíjení alternátoru. Pokud po nastartování zhasne, vše je v pořádku, alternátor baterii dobíjí. Pokud by kontrolka svítila dál, jedná se o problém v dobíjení autobaterie a řidič by měl vůz zavést do servisu nebo nechat odtáhnout.

BRZDOVÝ SYSTÉM RUČNÍ BRZDA BRZDOVÉ OBLOŽENÍ

Jakmile se za jízdy rozsvítí žlutá kontrolka, signalizuje nedostatečnou tloušťku brzdového obložení a řidiči by si měli nechat brzdy zkontrolovat. Pokud svítí červená kontrolka s vykřičníkem, znamená závadu na brzdovém systému nebo nízkou hladinu brzdové kapaliny. Vozidlo by nemělo pokračovat v jízdě, protože by to pro motoristy nemuselo být bezpečné. Tato kontrolka, pokud v autě není klasická kontrolka na ruční brzdu, svítí červeně i v případě, že je při jízdě zatažená ruční brzda. Tehdy se k rozsvícené kontrolce přidává i akustický signál, který přestane znít v momentě, kdy ruční brzdu řidič uvolní.

PORUCHA ŽÁROVEK
Žlutě svítící kontrola upozorňuje na to, že jedno ze světel na vozidle nesvítí. Pak je třeba zkontrolovat všechna světla, aby řidič zjistil, která z žárovek je nefunkční. Některé nové modely mají ve výbavě displej, na kterém je význam kontrolek vysvětlen a závada přesně popsána.

ELEKTROMECHANICKÉ SERVOŘÍZENÍ
Zatímco dříve měla auta hydraulické druhy posilovačů, nová vozidla, například Škoda Citygo, mají posilovače elektromechanické. Když se rozsvítí žlutá kontrolka, funkce posilovače je omezená. Když po ujetí krátké vzdálenosti zhasne, kontrola v servisu není potřeba. Když se ale kontrolka za jízdy rozsvítí červeně nebo červeně bliká, řidič by měl zastavit, protože došlo k výpadku elektromechanického posilovače řízení, a měl by nechat závadu zkontrolovat v autoservisu. Kdyby to neudělal, hrozí při poruše posilovače například při projetí prudší zatáčkou havárie.

ŽHAVENÍ (VZNĚTOVÝ MOTOR)
Pokud nastartujete automobil, motor běží a rozsvítí se kontrolka žhavení, měli byste vyrazit do autorizovaného servisu. Tato kontrolka je totiž v řadě automobilů spojená s diagnostikou motoru. Pokud bliká, může u starších modelů signalizovat problém v elektrice motoru. U nových typů vozidel kontrolka znamená symbol vznětového motoru a pokud svítí, hrozí závada na elektronice motoru. Opět je třeba zajet do nejbližšího autorizovaného servisu, kde na základě diagnostiky zjistíme chybu.

SYSTÉM AIRBAG
Jakmile se rozsvítí kontrolka, airbagy nefungují, což je za jízdy z hlediska bezpečnosti řidiče i spolucestujících nebezpečné. Zákazník sám nezjistí, zda je problém v řídící jednotce nebo jinde, takže by měl navštívit autorizovaný servis, kde zjistí příčinu závady a odstraní ji.

PROTIBLOKOVACÍ SYSTÉM (ABS)
Jedná se o kontrolku svítící žlutě, která upozorňuje na závadu nebo nefunkčnost (výpadek) systému. Když kontrolka za jízdy svítí, lze pokračovat v jízdě, ale systém je v tu chvíli nefunkční.“

KONTROLA STABILITY VYPNUTÍ KONTROLY STABILITY

Jedná se o žlutě svítící kontrolky signalizující funkčnost systém ESP – elektronického stabilizačního systému. Jeho funkci si může řidič sám vypnout nebo zapnout. Pokud se kontrolka rozsvítí, znamená to, že ESP je nefunkční. Pokud motoristé sami systém vypnou, rozsvítí se kontrolka signalizující vypnutí kontroly stability.

FILTR PEVNÝCH ČÁSTIC (VZNĚTOVÝ MOTOR)
Výrobci automobilů musejí od určitého roku instalovat do vozidel s naftovými motory filtr pevných částic. Pokud se rozsvítí tato žlutá kontrolka, signalizuje právě jeho poruchu. Motoristé by ale měli vědět, že se svým vozem musejí čas od času absolvovat delší cesty, při nichž jede vůz na čtyřku nebo pětku v určitých otáčkách. Tehdy se motor zahřeje a spalují se saze zachycené v tomto filtru, který se díky tomu sám regeneruje. Pokud samovolná regenerace neproběhne za jízdy, filtr se zanáší. Na to upozorní blikáním kontrolka žhavení. Pak musejí regeneraci filtru pevných částic provést v autoservisu na diagnostice vozidla. Pokud se filtr během jízdy sám vyčistí, kontrolka zhasne.

Toto je za použití aplikace VW a manuálu Škoda Octavia:

SYSTÉM KOTROLY VÝFUKOVÝCH PLYNŮ
Tato žlutá kontrola upozorňuje na poruchu katalyzátoru. Pokud se za jízdy rozsvítí, řidiči by měli zajet do servisu a nechat si zkontrolovat motor.

TLAK V PNEUMATIKÁCH
Kontrolka upozorňuje řidiče na výrazné snížení tlaku v jedné z pneumatik. Řidiči by měli zkontrolovat jejich nahuštění a případně je dohustit.

KONTROLA ELEKTRONIKY MOTORU (ZÁŽEHOVÝ MOTOR)
Když motoristé nastartují, tato kontrolka se na pár vteřin rozsvítí. Pokud ovšem nezhasne, nebo se rozsvítí za jízdy, signalizuje závadu v systému elektronického řízení výkonu motoru. Řidiči by měli své vozidlo co nejdříve nechat zkontrolovat v autorizovaném servisu.

Jak připravit auto na cestu

První zásadou, než se vydáme na dovolenkovou porci kilometrů, by mělo být nechat vůz pořádně zkontrolovat. Nejlepší je navštívit servis, kde už vědí, co mají prověřit. Brzdy, světla, náplně, rezervní pneumatika, to vše by mělo projít kontrolou, aby vozidlo sloužilo bez závad.
Důležitou věcí je také rozložení bagáže. Společnost Goodyear Dunlop si nechala udělat v tomto směru průzkum a jeho výsledky ukázaly, že každý třetí řidič, což odpovídá milionům řidičům po celé Evropě, nevěděl, kde v autě skladovat těžké předměty.
Nejtěžší předměty by měly být uloženy nejníže v kufru auta, co nejblíže k zadním sedadlům. Stejně důležité je jezdit v kombi vozech s ochrannou sítí či mříží mezi zavazadlovým prostorem a oddílem pro pasažéry, aby se zajistilo, že se žádné předměty nedostanou do části pro pasažéry. Pokud se nejtěžší předměty uloží na střešní nosič, může to výrazně ovlivnit jízdní vlastnosti vozidla, protože se změní těžiště a zvýší se riziko převrácení. Řidiči plně naložených vozidel musí očekávat delší brzdnou dráhu a odlišné jízdní vlastnosti.
Před odjezdem na dovolenou by měl řidič usedat za volant odpočatý, každé dvě hodiny si udělat přestávku a v parných dnech mít dostatek tekutin. Únava je totiž významným faktorem nehodovosti, spoléhat na občerstvovací účinky kávy je iluzorní, výzkumy ukazují, že její vliv brzy pomine.

Zdroj:
www.ibesip.cz
www.tyden.cz

Správně dohuštěné pneumatiky

Správná hodnota tlaku v pneumatikách se odvíjí od konstrukce automobilu, typu a velikosti pneumatik nebo rozložení hmotnosti na nápravy. U většiny osobních automobilů se pohybuje tlak v pneumatice kolem 2,3 baru při standardních jízdních podmínkách. Při větším váhovém zatížení, například při stěhování, cesta na dovolenou, může být doporučený stav tlaku v pneumatikách ji­ný. Oba údaje jsou uvedeny v uživatelské příručce vozu, internetových stránkách výrobce a také na karoserii vozidla (dveře řidiče, pojistková skřínka nebo vnitřní strana krytu palivové nádrže).

Proč dbát na správný tlak pneumatik?

 1. Špatně nahuštěná pneumatika se opotřebovává rychleji – obecně platí, že podhuštění způsobuje nadměrné ojíždění vnějších částí pneumatiky. Naopak pneumatika přehuštěná způsobuje opotřebení střední části běhounu. Takto se může zkrátit život pneumatik až o 50%.
 2. Snížení komfortu a bezpečnosti jízdy – podhuštěním pneumatiky dochází k menší přilnavosti k vozovce, tím ztrácí své jízdní vlastnosti a kontrola nad vozidlem se snižuje. Pneumatika s vyšším tlakem je deformovaná opačným směrem, tím je jízda nekomfortní a kontrola nad vozidlem se snižuje.
  Nesprávný tlak v pneumatikách zvyšuje riziko aquaplaningu, snižuje jízdní stabilitu jak v zatáčkách, tak v přímém směru, prodlužuje brzdnou dráhu.
 3. Zvyšuje náklady na provoz– podhuštění o 1 bar zvyšuje spotřebu paliva až o 6%. Špatný tlak v pneumatikách vede nejen k rychlému opotřebení pneumatik, ale také i k vyšší spotřebě pohonných hmot.

Při kontrole tlaku je důležité brát v potaz to, že tlak se mění v závislosti na teplotě vzduchu. Čím je vzduch v pneumatice chladnější, tím je tlak nižší.

V letním období je nutné počítat s vyšší teplotou vzduchu uvnitř pneumatik vůči okolí. Měření tlaku je proto nutné provádět až po vychladnutí vzduchu v pneumatice a to přibližně 20 minut po jízdě.

Zdroj:
www.pneumatiky.cz

Výstražná světla při extrémním brždění

Jistě se Vám již stalo, že jste museli náhle prudce zastavit vozidlo a hned na to jste zapínali výstražná světla. Aktivace výstražných světel dává najevo, že stojíte, nebo že se něco děje. Ostatní řidiči okamžitě reagují a usměrňují svá vozidla dle situace. Takový manévr je znám především z dálnic. Nevýhodou je, prodleva zapnutí výstražných světel, jelikož v krizové situaci se řidič jako první soustředí na brždění, poté zapíná světla.
Nové modely vozů mají systém EBS (Emergency Safe Bracking), který zvyšuje bezpečnost v silničním provozu. Jednotka ESB sleduje rychlost vozu. V případě, že zaznamená náhlé zpomalení vozu vyšší než 7 m/s2 (což odpovídá velmi prudkému brždění), vysílá signál ke spuštění výstražných světel. Světla zůstávají aktivována do následné akcelerace. Manuální ovládání, vypnutí nebo zapnutí výstražných světel má i nadále prioritu.
Funkce samočinné aktivace má velký význam v oblasti bezpečnosti. Výstražný signál v případě prudkého brždění je téměř okamžitý a snižuje se tak riziko nárazu zezadu. Nevyžaduje řidičovu intervenci, umožňuje plně se věnovat řízení vozu a je efektivní doplňkovou funkcí k systému podpory brždění.

Zdroj:
www.cybertronic-labs.cz
 


  Jak cestovat s dětmi/zvířaty

Desatero zábavy na cesty…

Než sáhneme po zaručených prostředcích k zábavě, jako jsou DVD přehrávače či tablety a telefony s hrami, nad kterými plesá snad každé dítko, zkusme nechat více pracovat naši fantazii a zapojit do her celou rodinu. Máme pro vás desatero herních tipů, seskupených dle věku nejmladších hráčů.

Pro děti do pěti let

1. Hádejte, co vidím barevného
Vhodné pro malé děti. Hráč uvidí nějaký objekt a řekne: "Hádejte, co vidím červeného/modrého." Ostatní se rozhlédnou a hádají. Nevybírejte však objekty, které při jízdě zmizí za malou chvíli. Vhodné pro dobu čekání (benzínová pumpa, závory, nádraží...).

2. Hra s citáty
Kdo řekl: Babičko, proč máš tak velké oči?
a) Sněhurka
b) kouzelný dědeček
c) červená karkulka
d) vlk
Pro malé děti musí být tři možnosti ze čtyř tak absurdní, aby byli schopné vybrat správnou odpověď.

3. Hádej, kdo jsem?
Někdo si myslí pohádkovou bytost nebo zvíře (pro starší děti lze obdoba s filmovými postavami) a ostatní hádají pomocí otázek ANO/NE, na koho myslí.

Pro děti do deseti let

4. Viděl jsem z okna..
První hráč začne popisem, co viděl: "Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem." Druhý hráč zopakuje a přidá, co viděl on: " Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem a zajíce." Další hráč vždy zopakuje celý dosavadní seznam a přidá, co viděl. Kdo zkazí, má ještě jeden pokus. Zkazí-li podruhé, vypadne. Vyhrává poslední, kdo zbyl.

5. Škrtni, co uvidíš
U této hry je třeba malé přípravy předem. Vytvořte seznam asi dvaceti objektů, které můžete během cesty vidět: zvířata, budovy, řeka, rybník, kopec, vlak, policista. Dejte každému hráči kopii seznamu. Jakmile hráč uvidí daný objekt, oznámí to nahlas a škrtne ho ze svého seznamu. Ostatní hráči si ho ze svého seznamu v tu chvíli škrtnout nemohou a musejí čekat na okamžik, kdy sami nějaký objekt uvidí a první ho ohlásí. Pro menší děti můžete nakreslit obrázky. Je dobré určit časový limit, po kterém je vyhlášen vítěz s největším počtem přeškrtnutých objektů.

6. Společný příběh
Na vymyšlení příběhu se podílejí postupně všichni hráči.
1.varianta: každý přidá jen jedno slovo.
2.varianta: každý mluví po určený čas nebo se rozhodne přestat, kdy sám chce.
3.varianta: každému hráči je přidělen jeden předmět, který najdete u sebe (peněženka, klíč, jablko). Hráč pak musí tento předmět zmínit ve své části příběhu.
4.varianta: shromáždíte více předmětů, na které všichni vidí. Cílem je, aby byly postupně všechny předměty zahrnuty do společného příběhu.

7. Příběhy o lidech
Když už máte dost soutěživých her, je zábavné vymýšlet příběhy o lidech, které vidíte z vašeho dopravního prostředku: Jak se jmenují? Kam jdou/jedou? Co budou dělat, až se tam dostanou? Čím humornější historka, tím více děti baví.

8. Poznávací značky
Každý hráč si předem zvolí 5-10 dvoumístných čísel, která si zapíše. Pak se snaží najít tato dvojčíslí na poznávacích značkách projíždějících aut. Zvolené dvojčíslí může být součástí vícemístného čísla na poznávací značce.

Pro děti nad deset let

9. Po stopách
Hra spočívá ve vaší poctivé přípravě, kdy dětem vytisknete nebo nakreslíte trasu vaší plánované cesty a do ní zaznačíte města, významné památky, které budete míjet, i běžné věci z provozu – děti je pak musí odškrtávat a doplňovat do trasy, kde také vidí, jak jim cesta ubíhá

10. 60 sekund na dané téma
Úkolem je mluvit co nejzajímavěji po dobu 60 sekund na téma zadané (vylosované). Příklady témat: Můj pokoj, Jak bych utratil 1000 Kč, nejlepší jídlo, které jsem kdy jedl, apod.

Jídlo a pití na cestu

Především dostatek tekutin, ideální je čistá voda – jednak je zdravější, než slazené nápoje, a zároveň nenatropí tolik škody, když se v autě vyleje.
Svačina ve formě ovoce, zeleniny, obloženého chleba, sušenky. U všeho mít na paměti fakt, že se dítě může umazat, takže raději ne příliš šťavnaté ovoce, jako je meloun či broskev, také není vhodné brát sušenky s čokoládovou náplní.. :-)
A ještě jeden praktický tip: vlhčené ubrousky. Hodí se nejen k přebalování miminek, ale i na omytí rukou a k dalšímu využití, jako je například omytí sedačky v případě, že kus svačiny nedoputuje přímo na určené místo!

Počítejte s častějšími zastávkami

Důležité je přizpůsobit délku jízdy věku dítěte a jeho možnostem a dělat podle toho i přestávky. U malých dětí vás donutí i přebalování a pravidelné krmení, ty větší už si řeknou. Je dobré využít i odpočívadla, která mají nějaké malé hřiště či prolézačky, aby se děti protáhly.

Vybavení lékárničky

Vybavení dětské lékárničky rozhodně nepodceňujte, může nastat chvíle, kdy vám v podstatě zachrání dovolenou. Protože většina zdravotních problémů, se kterými se vaše děti mohou o prázdninách potýkat, jsou maličkosti. Lze je velmi rychle zažehnat, jen musíte mít čím. Na tohle proto určitě nezapomeňte!

Nevolnost v autě či letadle

Trpí-li vaše dítko nevolnostmi, můžete mu před jízdou naordinovat Kinedryl. Zabírá celkem spolehlivě a navíc se po něm dítě pěkně prospí. Dále je možné žvýkat Travel Gum, nebo užít homeopatický přípravek Cocculine. Kdo chce jít vyloženě přírodní cestou, může zkusit zázvorový čaj – pokud tedy dítě zvládne jeho pálivou chuť.

Do boje proti teplotám

Může to být jen teplota z rozrušení, z přehršle nových zážitků, nebo reakce na sluníčko či malá viróza. Každopádně by ale ve vaší dovolenkové lékárničce pro dítě neměl chybět teploměr, protože je potřeba vědět, zda má vaše dítko jen lehce přes 37 stupňů (tudíž není třeba panikařit, třeba se z toho vyspí), nebo mu teplota stoupla přes 38 stupňů, a je na místě podat léky na její snížení. Je dobré s sebou mít více druhů léků podle věku dítěte. Sirup pro ty nejmenší, pro starší pilulky. Vhodné je vzít i čípky, které se podávají v případě, že dítě zvrací. S těmito léky máte jistě zkušenost i z domácího prostředí, můžete užívat Panadaol, Paralen či Nurofen, nebo další prostředky, na které jste zvyklí.

Průjmy

Je to jedna z nejběžnějších potíží, se kterými se děti na dovolené potýkají. Průjmy se mohou objevit třeba jen jako reakce na jinou stravu, ale také z toho, že prostě není možné zabránit tomu, aby si malé dítě loklo vody z bazénu či moře. To všechno v kombinaci se sluníčkem a novým prostředím jednoduše může u dětí vyvolat průjem. K jeho zastavení můžete použít buď klasické černé uhlí, ale třeba i Smectu. Vzhledem k tomu, že hrozí dehydratace, dbejte vysokého příjmu tekutin. Pokud dítě odmítá dostatečně pít, podejte rehydratační lék, např. Kulíšek.

Alergické reakce a podráždění

Sluníčko, chlorovaná či slaná voda, ale také komáří či vosí píchnutí – to vše způsobuje podráždění kůže či alergické reakce. Doporučujeme Fenistil gel, ale třeba i malé balení Zyrtecu či Zodacu. Vhodné jsou i oční kapky.

Proti kašli a rýmě

Nechce se tomu věřit, ale i u moře v teple může vaše dítě prochladnout, případně chytit nějakou drobnou virózu. Proto byste měli v lékárničce určitě mít dětské kapky do nosu a také něco na kašel, a to jak na usnadnění vykašlávání (Mucosolvan, Sinecosin, Bromhexin), tak i na zklidnění suchého dráždivého kašle (Solmucol, Sinecod).

Odřeniny a spáleniny

Odřeniny, rozbitá kolena či drobná poranění. Žádný velký problém, ovšem chce to mít u sebe nějakou dezinfekci (Peroxid vodíku, Betadine, Jodisol, Septonex), případně mast podporující hojení (Traumaplant, Betadine mast či kalciovou mast). Samozřejmostí je dostatek náplastí (různé velikosti, ideálně voděvzdorné), obvazů a podobně.

V případě spálenin od sluníčka pomůže cokoli s výtažky Aloe vera, případně klasický Panthenol.

Jak dobře upevnit autosedačku?

Dětskou autosedačku vždy ukotvujeme bezpečnostními zádržnými pásy. Dítě do zhruba 1 roku vozíme v tzv. „vajíčkách“ a umisťují se na přední sedačku proti směru jízdy – v této poloze je nutné deaktivovat airbag spolujezdce. Větší děti se přepravují v sedící poloze na zadním pravém sedadle – pro vyšší bezpečnost výrobci dodávají krom pásů i integrovaný odnímatelný pult, ten má i bezpečnostní prvek, při kolizi zabraňuje pohybu dítěte dopředu. Neměli bychom také zapomínat na dobré dotažení fixačních pásů.
Ideální umístění autosedačky je vpravo vzadu, toto umístění je vhodné pro všechny typy autosedaček – sedačka „vajíčko“ se i zde umístí v proti směru jízdy - důvod tohoto umístění je lepší kontrola dětí za pomoci zpětného zrcátka a jakákoliv manipulace se sedačkou či dítětem se děje mimo vozovku v bezpečném prostoru. Ukotvení dítěte do autosedačky je vysvětleno písemnou formou pro každý typ autosedačky, je součástí balení.
Isofix = jednoduchý a bezpečný systém upevnění dětských sedaček do aut

 • skládá se ze 2 částí: rastrového třmenu integrovaného přímo ve vozidle a uchycovacího systému (rastrových ramen) umístěných na sedačce
 • díky propojení třmenů přímo s karoserií je uchycení sedačky mnohem bezpečnější

Podsedák smí používat dítě od 36 kilogramů výše a překročí-li výšku 150 centimetrů.

Cestování s našimi zvířecími miláčky...

Převoz domácích mazlíčků přes hranici je možný pouze s potřebnou veterinární dokumentací:
- psi, kočky a fretka domácí musí být označeni mikročipem
- musí mít pas nebo certifikát, vydaný oprávněným veterinářem, kde je uvedeno číslo mikročipu
- pas musí nosit majitel spolu se zvířetem
- zvíře musí být očkováno proti vzteklině
- speciální ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům a doba ošetření před vstupem není na Slovensku požadováno
- vstup s mláďaty mladšími 3 měsíců je vstup umožněn ze všech členských států EU na základě posouzení individuálního případu – štěňata jsou provázená pasem a od narození pobývala v tomtéž místě. Podmínkou je, že mláďata nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
Dovoz do pěti domácích mazlíčků lze uskutečnit přes hraniční přechody, určené pro převoz určených domácích mazlíčků, zatímco převážení většího počtu zvířat lze uskutečnit pouze přes hraniční přechod, který má veterinární inspekci.
Když cestujete se svým domácím mazlíčkem, tak jste za něj zodpovědní!

Zákon na téma pes v autě, paragraf 52 „Přeprava nákladu“, odstavec 5 říká: “Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“. Obecně srozumitelné znění tohoto zákona však nesděluje, co pro onu bezpečnost při přepravě svého psa v autě máme učinit a tak je při silniční kontrole posouzení na policistovi – pro reálné splnění tohoto znění zákona máme při používání bezpečnostního autopásu pro psa, automříže nebo přepravní autoklece, neměli bychom opomenout ani universální autosítě (u těch musíme myslet na to, že je pes může prokousat a obvykle se nedají pevně ukotvit.
Samozřejmě nesmíme zapomenout dávat zvířecímu miláčkovi vodu a dostatek prostoru.

Nevolnost psů při jízdě autem

Jízda v autě nemusí dělat psům dobře. O to je to horší, pokud cestujeme někam daleko. Tyto komplikace mají řešení, nemusíme se proto bát, že bychom se psem nemohli cestovat. Nevolnost psů je způsobena nekontrolovaným pohybem auta a stresem nebo úzkostí.
Jakmile s autem zastavíte, aktivita mozku se vrátí do normálu.

Příznaky, které se mohou objevovat:
- nadměrné slinění (hypersalivace)
- zrychlené povrchní dýchání, polykání, olizování pysků
- neklid, úzkost, třes
- nadavování
- zvracení

Zmírnění nevolnosti:
Měli byste štěně od malička seznamovat s autem, aby si ho spojil pouze s příjemným zážitkem. Neměli byste krmit psa těsně před jízdou.
Je dobré nechat proudit do auta čerstvý vzduch, v autě nekouřit a vyhnout se výrazným vůním uvnitř vozu. Pravidelné přestávky a čistá čerstvá voda jsou neméně důležité.

Prevence nevolnosti:
Váš veterinář vám doporučí moderní léčiva, které byly speciálně vyvinuty pro řešení cestovní nevolnosti zvracení psů. Tyto preparáty mají vysokou účinnost i snášenlivost.
Léky proti cestovní nevolnosti pracují na principu zastavení signálu v mozku, které způsobují zvracení. Některé léky mají nežádoucí účinky např. ospalost, jiné je nemají.

Ubytování pro zvířecí miláčky

Ne všude je zvířecí doprovod vítaný, dovolenou však pracující člověk potřebuje.
Je tedy dobré zvážit všechny možnosti, zda není lepší zvolit komfort psího hotelu.

Jak poznat dobrý hotel?

Čistota především – správný majitel psího hotelu je schopný i při velkém vytížení zvládnout uklízet a nikde po dvorku ani v kotcích se neválejí psí exkrementy nebo špinavé misky na vodu.
Je také dobré si všimnout povahy majitele nebo lidí, kteří se budou o zvíře starat, aby se zvíře po dobu vašeho odloučení cítilo v pohodě.
Ptejte se také na režim dne, který zvíře čeká. Nebojte se popsat důležité zvláštnosti svého zvířete. Čím více otázek, tím lépe. Je dobré zjistit si i recenze.
Psí hotel by měl mít současně zajištěn i veterinární pomoc.
Dobrý hotel dává na výběr možnosti ubytování – v budově či v kotcích.
Správný hotel se přizpůsobí vašemu zvířeti i se stravou, takže mu smíte přinést s sebou granule, které má rád.
V nabídce hotelů bývá i základní výcvik poslušnosti, náprava určitých zlozvyků či kondiční běhání.
Dnes už psí hotel může pro vaše miláčky nabídnout i sledování televize.

Cena hotelů se odvíjí v závislosti na službách, které s hlídáním požadujete. Cena za jedno zvíře a den v hotelu začíná na 100 Kč, ale může to být až 300 Kč. Důležité je včas zvířeti rezervovat místo.

Seznam psích hotelů můžete nalézt například na svetpejsku.cz/psi-hotely, hafici.cz/psi/hotely/ nebo najisto.centrum.cz/rodina-a-spolecnost/zvirata/zvireci-hotely/

Zdroj:
www.novalja.cz
www.chorvatsko.cz
www.havex.cz
www.jaktak.cz
www.baron.cz
www.vitalia.cz
www.tn.nova.cz
www.cestovanisepsem.cz
www.prozeny.cz
http://www.azrodina.cz/2976-hry-na-cesty
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/deti-chovani-zdravi/hry-a-zabava-na-cesty-do-auta-automobilu-pro-deti-i-dospele