Slovensko

Slovensko není co do rozlohy nijak velkou zemí, proto se vyplatí ji navštívit vlastním autem. Nemusíte zde překonávat žádné obrovské vzdálenosti a přináší mnoho možností pro všechny.

 • Většina lidí mířících na jižní Slovensko využívá trasu vedoucí přes Brno až do Bratislavy. Odtud pak mohou pokračovat prakticky kamkoliv – na západní Slovensko, do Vysokých i Nízkých Tater až na Slovensko východní.
 • Obyvatelé severní Moravy pak většinou přijíždějí po trase Třinec do Žiliny, zatímco obyvatelé střední Moravy volí cestu přes Uherské Hradiště a Uherský Brod až do Trenčína.
 • Celoročně je otevřeno 10 hraničních přechodů, mezi nejfrekventovanější patří dálniční u Břeclavi, dále přechod v Hodoníně a v Jablunkově. Občané ČR mohou překročit hranice se Slovenskem na kterémkoli přechodu bez jakýchkoli formalit – postačí platný občanský průkaz, kde je vyznačeno státní občanství.
 • Z kterékoliv části ČR se na Slovensko autem dostanete nejpozději za půl dne.

Dne 3.6.2020 od půlnoci je možný zcela volný pohyb mezi Českem a Slovenskem, jako to bylo před pandemií koronaviru.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI SOUVISEJÍCÍ S CESTOVÁNÍM NA ÚZEMÍ SLOVENSKÉ REPUBLIKY (zaměřené na cestování Čechů a cizinců žijících v České republice)

 ► Jak by měl návštěvník Slovenské republiky (např. český turista) postupovat po kontaktu s osobou nakaženou virem COVID-19 a při důvodném podezření z nakažení virem COVID-19  ?  Jaký by byl postup úřadů Slovenské republiky ?

Při důvodném podezření z nakažení virem COVID-19 na území Slovenské republiky je nutné bezodkladně kontaktovat místně příslušnou pobočku Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky, nebo Policii Slovenské republiky, která předá instrukce k dalšímu postupu, zprostředkuje zajištění bezodkladného testování, případně karanténu ve státním zařízení (na náklady Slovenské republiky), či hospitalizaci ve specializovaném zdravotnickém zařízení, potřebnou pomoc a související opatření proti šíření viru.

►Mohu na území Slovenské republiky přicestovat bez uvedení důvodu ?

Ano, od 4. června 2020-00:00 hod. je to možné i bez zdůvodňování.

Více o podmínkách vstupu na území Slovenské republiky se dočtete ZDE.

POPLATKY NA SILNICÍCH

Silniční síť je na Slovensku poměrně dobře rozvinutá a kvalitní – téměř 18000 km veřejných pozemních komunikací, z nichž asi 17% tvoří cesty první třídy.

Značení cest odpovídá evropským normám. Každé české auto musí být povinně označeno nálepkou CZ. Pokud se vydáte na Slovensko s vlastním karavanem, neměli byste u něj překročit tyto rozměry – výška 4 m, šířka 2,5m a délka 18m.

Dálniční úseky určené pro motorová vozidla a některé rychlostní silnice jsou zpoplatněné, proto musíte k jejich využívání zakoupit dálniční známku. Tu prodávají na poštách a benzinových pumpách.

V případě, že je automobil kategorie M1, N1, M1G či N1G opatřen přívěsem kategorie O1 a O2, je třeba pro přívěs zakoupit další dálniční nálepku určenou pro přípojné vozidlo. Dálniční známka je k dispozici ve třech různých délkách platnosti, a to 10 dní, 1 měsíc a rok.

Pro vozy nad 3,5 tuny je průjezd dálnic a rychlostních silnic zpoplatněn pomocí mýtného systému, výše poplatku se odvíjí od kategorie vozidla a ujetých km.

doba/hmotnost do 3,5t a některé přívěsy nad 3,5t
10 denní 10 EUR mýtné
Měsíční 14 EUR mýtné
Roční 50 EUR mýtné

POHONNÉ HMOTY, ČERPACÍ STANICE

Síť benzinových pump je na Slovensku poměrně hustá. Na prodej bývá benzín s označením UNI 91, UNI 95, NAT 95, NAT 98 a motorová nafta. Benzíny UNI 91 a UNI 95 jsou univerzální pro všechny typy vozidel s benzínovým motorem. U vybraných čerpacích stanic lze dostat i bezolovnatý benzín Super Plus 98.

Benzín je na Slovensku však o něco dražší než v ČR, proto se doporučuje nakoupit jej ještě před odjezdem u nás. Některé čerpací stanice na mezinárodních silnicích nebo ve velkých městech mají otevřeno 24 hodin denně.

Seznam LPG stanic je možno získat od autoklubu NAMK. Ve větších městech a v turistických oblastech některé čerpací stanice akceptují kreditní karty.

Země Natural 95 Diesel
Euro Místní měna CZK Euro Místní měna CZK
Česko € 1.0 24,90 Kč 24,90 € 1.0 25,70 Kč 25,70
Slovensko € 1.10   30,4 € 1.039   28,36

CESTA S DĚTMI

Cestu na Slovensko je možné zvládnout na jeden zátah, nicméně těm, kteří cestují s dětmi z odlehlejších částí České republiky, doporučujeme následující zastávky:

Brno

 • Technické muzeum

  Své si tu najdou jak starší děti, které budou obdivovat vystavené technické objekty, tak i ty mladší, kterým se určitě bude líbit nejvyšší patro – experimentátorium, kde si mohou vyzkoušet různé pokusy, nebo pohrát s kostkami a stavebnicemi. Více na www.technicalmuseum.cz

 • Rodinný zábavní park Bongo

  Toto dětské hřiště je netypicky umístěno pod střechou, uprostřed výrobní haly. Místo strojů zde však najdete obrovské několikapatrové přelézavky se spoustou překážek. Když je děti překonají, mohou se svézt na skluzavce několikanásobně delší, než na jaké jsou zvyklé z dětských hřišť, nebo na tobogánu. Více na www.bongobrno.cz.

 • Hrad Veveří

  Hrad Veveří je velmi krásné místo na výlet, ať už se rozhodnete jen pro procházku po okolí, nebo i návštěvu samotného hradu. Dostat se k němu můžete pěšky od přehrady, zpřístaviště vede až k hradu turistická stezka, nebo parníkem. Více na www.veveri.cz.

Zdroj: www.tolls.eu
http://slovensko.svetadily.cz/clanky/Autem-na-Slovensko