Maďarsko

Maďarsko leží v samém srdci východní Evropy. Je to velmi rozmanitá země, kde se setkáte s rovinami Velké a Malé uherské nížiny, s hornatým Zadunajím a také vysokým pásmem hor na severu. Je zemí, kde se vyplatí strávit dovolenou. Mezi nejpopulárnější místa pro dovolenou patří okolí Balatonu, Dunaje, Budapešť a vyhlášené maďarské lázně.

Maďarsko vyniká perfektním značením silnic, asi nejlepším v Evropě, v podstatě tu nemůžete zabloudit. Po kvalitních dálnicích dnes projedete celou zemí napříč jen za 3 – 4 hodiny.

KUDY DO MAĎARSKA

Od 5.6.2020 občané České republiky mohou vstoupit na území Maďarska bez omezení bez udání důvodu. Nařízení se vztahuje i na občany EHP s trvalým pobytem na území ČR, pokud cestují z CZ, AT nebo SK.

Pro vstup do Maďarska nepotřebujete negativní test na COVID-19. Po příjezdu do Maďarska ani zpět do ČR nemusíte zůstat v karanténě.

Pokud Maďarskem pouze projíždíte, měli byste dodržet podmínky tranzitu, používat určené hraniční přechody, trasy i časy (viz níže).

Do Maďarska můžete přijet i za prací. Po 30-ti dnech byste se měl zaregistrovat k pobytu.

V prostředních MHD a v uzavřených prostorech, mimo restaurací,  je povinnost nosit roušku nebo jiný prostředek ochrany úst a nosu. 

Od 17.3.2020 Maďarsko zakázalo vstup cizinců na své území.

Na území Maďarska mohou vstoupit pouze občané Maďarska a jejich rodinní příslušníci a občané EU s povoleným trvalým pobytem na území Maďarska. Vstup do Maďarska je povolen i osobám, kteří mají maďarskou pobytovou kartu “Lakcímkártya – Lakcímet Igazoló Hatósági Igazolvány”. Všichni musí strpět zdravotní prohlídku na hranicích. Pokud je u cestujícího podezření, že je nakažen virem COVID-19, není vpuštěn na území Maďarska.

Více informací o podmínkách vstupu na území Maďarska se dozvíte ZDE.

Doprava a tranzit

Z Budapešti do ČR není aktuálně letecké spojení.

Do ČR je možno dále cestovat  vlakem přes Vídeň, odkud lze pokračovat vlakem z Franz-Josef-Bahnhof ve Vídni  nebo vozidlem taxislužby do Gmündu a tam přejít pěšky hranice do Českých Velenic. 

 Maďarsko povoluje tranzit občanům sousedních zemí z humanitárních důvodů, občanům EU navracejícím se domů a občanům sousedních zemí na cestě za prací. Ti mohou přes maďarské území projíždět bez povolení Maďarské policie.

Pro tranzit skrz Maďarsko je nutné využít vybrané hraniční přechody, jež jsou pro tranzit otevřeny pouze v určitou část dne (informace o přechodech a otevíracích hodinách lze nalézt na tomto odkazu maďarské policie – v angličtině). Tranzit je možný jen skrze tzv. tranzitní koridory (jde o hlavní silniční tahy) a zastavování či čerpání pohonných hmot je možné jen na vybraných místech. Mapu tranzitních koridorů a pro tranzit určených čerpacích stanic a odpočívadel lze nalézt na tomto odkazu maďarské policie. Během tranzitu je nutné jet po vybraných koridorech nejkratší trasou. Vozidla, která skrze Maďarsko jen projíždějí, budou na hranicích označena.

 Vybrali jsme hlavní cílové destinace a doporučené trasy:

Budapešť

 • Nachází se v centru Maďarska, zhruba 250km od českých hranic. Cesta autem je velice pohodlná a vede celou dobu po dálnici vyjma asi 20km úseku u slovensko-maďarských hranic, kde je z dálnice zatím postavená pouze jedna polovina a jezdí se po ní (omezení na 90km/h).
 • Cesta z Brna trvá přibližně 3 hodiny, z Prahy okolo 5 hodin.
 • Po překročení maďarské hranice se vydáte na Györ a odtud dál po dálnici až do Budapešti.

Pécs

 • Cesta z Prahy trvá asi 7,5 hodiny (z Brna 5,5hod). Trasa vede přes Bratislavu a po překročení maďarské hranice se vydáte na Györ, Székesfehérvár, Bonyhád až do Pécse.
 • Na trase je třeba jak slovenská, tak i maďarská dálniční známka.

Balaton

 • Severní břeh – Cílovou destinací pro severní stranu Balatonu jsme vybrali Balatofured. Po přejetí slovensko-maďarských hranic se jede po silnici 65 směr Gyor, kde po 13 km se najede na silnici 60 opět směr Gyor. Z Gyor se pokračuje po silnici 82 směr Veszprém, dále po silnici 73 do Balatonfured.
 • Jižní břeh – Cílovou destinací pro jižní stranu Balatonu jsme vybrali Siofok. Po přejetí slovensko-maďarských hranic se jede po silnici 65 směr Gyor, kde po 13 km se najede na silnici 60 opět směr Gyor. Z Gyor se pokračuje po silnici 81 směr Szekesfehérvár, dále pak po silnici E71 směr Siofok.

Dálniční známka Maďarsko – jaká je cena?

V tabulce uvádíme i ceny v eurech, které obsahují manipulační poplatek (ceny se tedy mohou lehce lišit).

E-vignette – elektronická dálniční známka – kategorie

Celostátní

Regionální

10denní*

Měsíční*

Roční*

Roční*

D1M | motocykly*

HUF 1,470 (€6,33)

HUF 2,500

(€10,23)

D1 | motocykly (roční) / osobní vozy do 3,5 t a max. 7 osob (platí i pro přívěs)

HUF 3,500

(€14,02)

HUF 4,780

(€18,86)

HUF 42,980

(€167,69)

HUF 5,000

(€20,08)

D2 | všechna motorová vozidla, která nespadají do žádné z kategorií

HUF 7,000

(€27,56)

HUF 9,560

(€37,35)

HUF 42,980

(€167,69)

HUF 10,000

(€39,20)

B2 | autobusy

HUF 15,500

(€60,04)

HUF 21,975

(€84,94)

HUF 199,975

(€780,20)

HUF 20,000

(€77,46)

U | přívěsy pro kategorie D2 a B2

HUF 3,500

(€14,02)

HUF 4,780

(€18,86)

HUF 42,980

(€167,69)

HUF 5,000

(€ 0,08)

* u ročních dálničních známek pro motocykly je nutné zakoupit odpovídající D1. Cena v EUR je orientační v závislosti na aktuálním kurzu.

 Dálniční poplatky v Maďarsku

V Maďarsku je průjezd dálničních úseků a některých silnic první třídy zpoplatněn pomocí elektronické dálniční známky. Elektronickou dálniční známku lze zakoupit kromě benzínových pump a zákaznických center také prostřednictvím SMS z mobilního telefonu nebo přes internet, má označení e-VIGNETA nebo MATRICA.

V případě zakoupení dálniční známky na pobočce zákaznického centra, benzínové pumpě či některém z dalších prodejních míst, je třeba zachovat potvrzení, které získáte po podepsání dokumentu stvrzující správnost uvedených údajů. Při průjezdu zpoplatněných dálničních úseků je třeba mít pro případ kontroly toto potvrzení s sebou.

Při zakoupení známky elektronicky (SMS, internet či telefonní zákaznická linka) je třeba potvrdit správnost zaslaných údajů odpovězením SMS zprávou s libovolným textem. Po potvrzení vám budou data elektronické známky zaslány pomocí SMS. Potvrzující zprávu je třeba zachovat pro případ silniční kontroly.

Pohonné hmoty

Benzínové čerpací stanice najdete bez problémů, je jich poměrně dostatečný počet, je vybudována široká síť čerpacích stanic. Na celém území Maďarska je přes 100 tankovacích stanic LPG.

Země

Natural 95

Diesel

Euro

místní měna

CZK

Euro

místní měna

CZK

Česko

€ 1.0

26,50 Kč

26,50

€ 1.0

26,40 Kč

26,40

Slovensko

€ 1.10

 

30,00

€ 1.039

 

28.36

Maďarsko

€ 1.20

386 Ft

31,00

€ 1.22

392 Ft

31,30

Zdroj : http://www.tolls.eu/cs/fuel-prices

Cesta s dětmi

Cesta do Maďarska se dá zvládnout na jeden zátah, můžete si ale udělat přestávku v Bratislavě, zde je pár tipů:

 • Botanická zahrada

  Expozice zahrnuje přes 5 000 druhů především cizokrajných rostlin. Mezi nejhezčí patří rozárium na ploše 0,5 ha s téměř 150 druhy růží. Ve skleníkách jsou k vidění tropické a subtropické rostliny, kaktusy a sukulenty, palmy, flóra Austrálie a mnohé další exotické rostliny.

 • ZOO

  Nachází se v Mlýnské dolině nedaleko Dunaje a je oblíbenou bratislavskou atrakcí. Najdete tu téměř 1000 zvířat. Součástí ZOO je i Dinopark s maketami dinosaurů, či pavilon lidoopů.

 • Zlaté písky

  Chcete-li se cestou osvěžit, můžete se zastavit v tomto bratislavském sportovně rekreačním areálu. Návštěvníci si můžou vychutnat koupání v mimořádně čisté vodě a písečnou pláž.

Zdroj: http://madarsko.svetadily.cz/clanky/Autem-do-Madarska
http://e-cestujte.cz/madarsko-autem.htm
http://budapest.magicka-evropa.cz/jak-do-budapesti.html
http://www.dasweltauto.cz/i/magazin/jaro12/tip.php
http://www.tolls.eu