Kdy přezout na zimní pneumatiky? Povinnosti řidiče na rok 2022/23
Čekáte s přezutím z letních pneumatik na zimní až do prvních mrazů, nebo jste raději s touto změnou odbaveni včas? Dle zákona můžete zastávat oba přístupy:
- Povinnost přezutí zimních pneumatik začíná 1.listopadu a končí 31. března
- Není vyžadováno, pokud na silnicích není led a sníh – v tomto je český zákon benevolentní
- Musíte mít zimní přezutí, pokud sněží či mrzne
- V některých horských oblastech je povinnost zimní výbavy celoročně (s hrozbou blokové pokuty do 2 000 Kč) – Seznam úseků povinné zimní výbavy
Reálně tedy ve městech v nižších polohách přezouvat s úderem první listopadové půlnoci nebudete, a svátek dušiček odjezdíte ve spadaném listí s letními gumami.
Jste klientem Havexu?
Domluvte si zimní prohlídku a přezutí na listopad. Abyste nemuseli na servis čekat dlouho, když konečně udeří (dětmi) vytoužené mrazy.
- Zimní servisní akce za akční cenu 299 Kč probíhá v našich servisech v termínu od 1. října do 30. listopadu.
- Kontakty na servis
Zákon o zimních pneumatikách:
Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
- Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
- Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Co zkontrolovat, než přezujete
Zimní pneumatiky mají mít minimální hloubku dezénu 4mm. Měli byste je proto měnit dřív, než dosáhnou tohoto stupně ojetí. V Havex servisu toto kontrolujeme automaticky.
Zkontrolovat zimní pneumatiky před servisem můžete i sami – přeměřit hloubku vzorku a zkontrolovat poškození, boule či odřeniny. Pokud je pneumatika ve špatném stavu, nepoužívejte ji.
Zimní pneumatiky používejte maximálně 4 roky a minimálně 4 měsíce v roce.
Rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami
Správná venkovní teplota provozu zimních pneumatik začíná na +7°C. Od této teploty níže začíná správně fungovat směs, ze které jsou zimní pneu vyrobeny – pneumatiky mají potřebnou přilnavost k povrchu silnice.
Tvrdost zimních pneumatik
Oproti letní směsi je změkčována silikou (upravený kysličník křemičitý), která způsobuje vynikající přilnavost na mokrém povrchu. Někteří výrobci používají ve směsi přírodní oleje, které lépe odpuzují a odvádějí vodu.
Letní pneu se naproti tomu lépe chovají na suchu, svou tvrdostí dlouhodobě odolávají poškození, v teple neměknou a neopotřebují se proto tak rychle.
Drážkování zimních pneumatik
Hustě prořezané a s výrazným vzorkem. Skvěle proto zabírají na sněhu, zatímco drážky odvádí vodu a tající sníh zpod kol.
Letní pneumatiky s hustějším vzorkem a povolenou hloubkou dezénu až k 1.6mm mají lepší kontakt s povrchem silnice, čímž je pak vůz lépe ovladatelný a stabilnější (na suchém asfaltu).
Zimní pneumatiky v létě: Proč není dobré jezdit v zimním obutí celoročně?
Opotřebení pneumatik
Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z materiálu, který dobře funguje v teplotách pod nulou, ale v teple se snadno přehřívá. Rychle se opotřebuje, ztrácí přilnavost, klade větší odpor a tím v autě stupá spotřeba paliva. Průvodním znakem je i vyšší hlučnost.
Brzdná dráha
Zimní pneumatiky mají i v zimě v průměru o 4 – 6m delší brzdnou dráhu na 100 km/h než letní pneumatiky, a tato délka se s rostoucí teplotou nebezpečně zvyšuje.
Ovladatelnost vozu
Zimní vzorek má kvůli vyššímu počtu drážek menší styčnou plochu se silnicí. To způsobuje, že lépe odvádí vodu a tající sníh, ale snižuje se ovladatelnost auta v zatáčkách a vyšších rychlostech. O zimní vzorek se neopřete tak, jako o letní. To nejen znemožňuje agresivní jízdu, ale stěžuje i nouzové vyhýbací manévry.
V letních teplech nakonec může pod tlakem plně naloženého vozu zimní pneumatika snáz prasknout.
Snad jediná situace, kdy zimní pneumatika dobře poslouží i v létě, je extrémní počasí – lijákem zalitá silnice hrozící aquaplaningem, nebo extrémně zablácená cesta.
Zimní a celoroční pneumatiky v zahraničí
Evropské země, kde je povinnost zimních pneumatik v určeném zimním období:
Rakousko: 1. listopadu do 15. dubna
Německo: bez omezení datem, nutnost v případě, že je silnice pokryta sněhem, ledem nebo sněhovou břečkou
Slovensko: od 15. listopadu do 31. března
Litva: od 10. listopadu do 1. dubna
Estonsko: od 1. prosince do 1. března
Lotyšsko: od 1. prosince do 1. března
Kde dál jsou zimní pneumatiky povinné: Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Norsko, Finsko, Rusko, Bělorusko.
Evropské země, které zákonem nenařizují povinné zimní obutí – ale může být nařízeno v některých úsecích dopravním značením:
Maďarsko – zimní obutí je doporučené. Povinnost mít ve výbavě auta zimní řetězy, bez nich nemusí být umožněn vjezd do země.
Švýcarsko, Francie, Itálie, Polsko, Belgie, Nizozemsko, Velká Británie, Irsko, Island, Dánsko, Kypr, Ukrajina.