Chorvatsko

Chorvatsko

Trasy na dovolenou   Trasy na dovolenou

KUDY DO CHORVATSKA

Do Chorvatska se dá jet několika způsoby. Zde Vám nabízíme 2 z nich, které jsou nejčastější:

Mapa Mapa
 1. Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Záhřeb

  • Doporučuje se hned za hraničním přechodem koupit rakouskou dálniční známku, dálnice začíná již 30 km za Mikulovem.
  • Wien (už před Vídní sledujte ukazatel na Graz, v provozu je již obchvat kolem města) – Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO) - Spielfeld/Šentilj (hraniční přechod do Slovinska - těsně za hraničním přechodem je nutné koupit slovinskou dálniční známku), dále pojedete cca 45 km po slovinské dálnici a zbývajících 13 km, k chorvatskému hraničnímu přechodu, po „obyčejné“ silnici, po 25 km jízdy po slovinské dálnici odbočte doprava na dálnici směr Zagreb
 2. Brno – Vídeň – Szombathely (HU) – Zalaegerszeg (HU) – Záhřeb

  • Od Maďarských hranic do Zagrebu je dálnice zcela hotova. Pokud jedete přes Maďarsko, můžete se již tam (v Nagykanizsa) napojit na dálnici do Záhřebu.
  • Tato trasa je nejen kilometrově téměř stejná, ale hlavně levnější, nežli cesta přes alpské tunely.
  • Maďarská dálniční známka – týdenní = cca 10 EUR (POZOR týdenní známka platí 10 dní), měsíční=15,61 EUR.

Ať už si vyberete cestu přes Slovinsko nebo přes Maďarsko, dorazíte do Záhřebu, ze kterého se dáte po dálnici A1. Ve městě Bosilievo nastává první Chorvatské dělení. A to směr Rijeka (poloostrov Istria) a do střední a jižní části Chorvatska - tedy směr Zadar, Šibenik, Split, Hvar, až do Dubrovníku.

Cesta do Dubrovníku, právem nazývaný perlou Jadranu, je jak časově náročnější tak i dražší, tento zážitek však stojí za to.

POPLATKY NA SILNICÍCH

Rakousko

 • Desetidenní dálniční známka pro vozidlo do 3,5 t stojí 9,00 EUR. Dvouměsíční dálniční známka pro vozidlo do 3,5 t stojí 26,20 EUR. Známka se lepí na přední sklo vozu.
  Dálniční známky se prodávají u benzínových pump a ve směnárnách v Čechách (v blízkosti hranic) i v Rakousku. Vzhledem k tomu, že hraniční přechody prakticky přestaly existovat, není tedy možno koupit dálniční známky přímo na hranicích, jako dříve. Nenechávejte nákup známek na poslední chvíli, neboť se může stát, že vámi požadovaný typ známky (především 10-denní) nebude k dostání.
 • Kromě dálniční známky se platí i některé horské silnice, tunely a mosty. Uvádíme pouze ty placené úseky, které připadají v úvahu pro tranzit do Chorvatska. Uvedená cena mýtného je pro vozidla do celkové max. hmotnosti 3,5 t:
  • na dálnici A 10 Salzburg - Villach: Taurská dálnice s Taurským a Katschbergským tunelem (Tauern Autobahn - Tauerntunnel a Katschbergtunnel) - 11,50 EUR. Placený úsek se dá objet po kvalitních horských silnicích přes průsmyky Tauernpass a Katchbergpass s minimem km navíc, avšak značným převýšením.
  • na dálnici A 11 Villach - Slovinsko: tunel pod Karavankami (Karawankentunnel) - 7,20 EUR.
  • na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels - Graz: Bosrucký tunel (Bosrucktunnel) - 8,50 EUR. Bosruckému tunelu se lze vyhnout menší objížďkou z města Spital am Pyhrn po silnici č.138 přes Pyhrnpass (945 m), Liezen zpět na dálnici.
  • na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels - Graz: Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) - 5,00 EUR. Gleinalmskému tunelu se lze vyhnout objížďkou přes Leoben a Bruck an der Mur, vede krásným údolím řeky Mur (84 km).

Slovinsko

 • I na slovinských dálnicích a rychlostních silnicích je povinná dálniční známka (slovinsky: vinjeta)
  • Týdenní dálniční známka platí sedm kalendářních dní od data vyznačeného na známce.
  • Měsíční dálniční známka platí ode dne nákupu po bezprostředně následující měsíc. Konec platnosti připadá na den, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na známce.
Doba/hmotnost Kategorie 1: motocykly Kategorie 2A: do 3,5t a do 1,3m nad první nápravou (od země) Kategorie 2B: do 3,5t a přes 1,3m nad první nápravou (od země)
Týdenní (nestačí pro týdenní pobyt v Chorvatsku!) 7,5 EUR 15 EUR 30 EUR
Měsíční - 30 EUR 60 EUR
6 měsíční 30 EUR - -
Roční 55 EUR 110 EUR 220 EUR

Chorvatsko

 • Na vjezdu na chorvatskou dálnici obdržíte kartu, kterou při výjezdu z dálnice odevzdáte a zaplatíte poplatek. Platit lze v kunách, eurech i platební kartou.
  Dálniční poplatek závisí také na kategorii vozidla a konkrétním úseku dálnice.
  Aktuální informace o dálničních poplatcích v evropských zemích můžete sledovat na stránce www.dalnicni-znamky.com.

POHONNÉ HMOTY, ČERPACÍ STANICE

Pro Vaši informaci a přípravu, kde tankovat, si prohlédněte tabulku s orientačními cenami pohonných hmot v zemích, kterými budete projíždět.

Země Natural 95 Diesel
Euro Místní měna CZK Euro Místní měna CZK
Česko € 1.26 32,72 Kč 32,72 € 1,23 31,78 Kč 31,78 Kč
Rakousko € 1.24   32,20 € 1,19   30,90
Slovinsko € 1.33   34,60 € 1.27   33,00
Maďarsko € 1.20 386 Ft 31,20 € 1.22 392 Ft 31,70
Chorvatsko € 1.38 10.25 kn 35,90 € 1.29 9,57 kn 33,50

Zdroj (k datu 9.4.2015)

Chorvatsko

 • Největší provozovatel čerpacích stanic pohonných hmot v Chorvatsku je společnost INA: www.ina.hr
 • Provozní doba čerpacích stanic pohonných hmot (benzinska postaja, benzinska crpka) je 7.00 do 17.00 - 20.00 hod., v letní sezóně až do 22 hod. Jejich síť je poměrně hustá (po cca 30 km). Některé čerpací stanice ve velkých městech, ve velkých turistických střediscích v přímoří a na mezinárodních silnicích jsou otevřena nepřetržitě. V sezóně tento počet ještě roste.
  Na nové A1 jsou pumpy (Tifon, OMV Istrabenz, INA atd.) cca každých 30-40 km. Otevřeny jsou nonstop.
 • Aktuální ceny pohonných hmot u čerpacích stanic INA, Tifon, Petrol, Konzum Benz, Lukoil a AdriaOil lze najít na stránkách: Cijene goriva.
  Je třeba vzít v úvahu, že dochází k častým změnám cen.
  U pump lze platit za pohonné hmoty platebními (kreditními) kartami: American Express, Diners Club Internacional, Visa, Master Card.
 • Největším distributorem LPG (uvádí pod chorvatským názvem "autoplin") je společnost PROplin (člen skupiny INA). Má vlastní síť čerpacích stanic, některé jsou umístěny v rámci čerpacích stanic pohonných hmot INA. Jejich přehled i s otevírací dobou najdete na stránce (zahrnuty jsou i čerpací stanice jiných společností): www.ina.hr. Na stránce je i odkaz na seznam servisů. Užitečná je také stránka v češtině Čerpací stanice LPG v Chorvatsku, kde je seznam doplněn i mapkami s jejich polohou.

CESTA S DĚTMI

Cestujete-li s dětmi, zastávky jsou nejen nutností, ale mohou Vaši dovolenou obohatit o další zážitky. Tyto tipy mohou samozřejmě využít i cestovatelé bez dětí.

Tipy na přespání

Rakousko

 • Graz - Spojte zastávku na přespání s návštěvou hlavního města Štýrska, které je se svými 287 000 obyvateli druhým největším městem Rakouska. Prohlédněte si historické centrum Štýrského Hradce, které bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Najdete zde mimo jiné symbol Štýrského Hradce, Hodinovou věž zvanou Uhrturm.
 • Jufa Graz City Hotel - Zde můžete nechat své starší děti vybít na hotelové lezecké stěně a ty mladší si mohou pohrát v dětském koutku.

Chorvatsko

 • U Plitvických jezer - soustava 16 nádherných jezer propojená vodopády a kaskádami, obklopena mnoha možnostmi ubytování. Nenechte si ujít pohled na místa, kde se natáčely filmy o Vinnetouovi!
 • 12km od centra Národního parku Plitvická jezera se v letovisku Oštarski Stanovi nachází hotelový komplex Tourist Centrum Marco (http://www.tc-marko.com). V tomto tichém místě s krásnou krajinou a nedotčenou přírodou, existují různé možnosti pro rekreaci, volný čas a dovolenou. Pokud vám ještě zbyde po prohlídce Plitvických jezer čas, můžete si zahrát tenis, badminton, a děti se mohou také projet na ponících.

Tipy na hotely specializované na děti (nabízejí vše pro pohodlné ubytování a péči o děti, od vybavení pokojů přes dětskou stravu a herny, hřiště i bazény až po rozmanitý zábavní a sportovní program): www.kinderhotels.com.

Tipy na zastávky

 • Lesní lanový park Ochys Kreuzstetten

  Kousek od Vídně, Stockerau a česko-rakouské hranice, ve vesničce Krezstetten, se uprostřed lesa nachází lanový park, kde čeká spousta jedinečných zážitků na všechny členy rodiny. Můžete tu les i okolí jen tak pozorovat z ptačí perspektivy, lézt, houpat se a klouzat v korunách stromů nebo si dokonce ustlat mezi větvemi.

 • Vídeň

  Hlavní město Rakouska i někdejší rakousko-uherské monarchie je krásné, vlídné a dělá vše pro to, aby se v něm každému opravdu líbilo. Až se posilníte legendárním Sacher dortem, jablečným štrúdlem nebo vídeňským řízkem, můžete se projít historickým centrem, vypravit do některého z mnoha významných muzeí nebo třeba na exotické tržiště Naschmarkt, s dětmi navštívit zábavní park Prater nebo se podívat k břehům Dunaje, které se v létě mění na jednu velkou pláž s bohatým programem pro děti i dospělé. Více informací naleznete na www.wien.info.

 • Přírodní zábavní park Elfenberg

  Zhruba na 115. kilometru dálnice A9 ve směru z Lince na Štýrský Hradec se v Elfenbergu u Mauternu v nadmořské výšce 1 100 m nachází přírodní zábavní park a obora, v níž žije více než 200 druhů divokých zvířat. Její součástí je např. největší výběh s medvědy v Evropě, podzemní vlčí doupě, výběhy se zvířaty, která si děti mohou pohladit, i venkovský statek pro děti s širokou nabídkou doprovodných programů. Více informací na www.abenteuerwelt-mautern.at nebo www.steiermark.com.

 • Štýrský pohádkový les

  V lese uprostřed nádherné přírody Nízkých Taur, v srdci Štýrska, na děti čeká pohádkový ráj s více než stovkou pohádkových postaviček, mnoha atrakcemi a bohatým, zábavným programem, pohádkovou restaurací s kouzelnými pokrmy a hostincem, kde je možné také přespat. www.maerchenwald.at.

 • Odpočivadla s dětskými hřišti na chorvatských dálnicích
  • 78 km – odpočivadlo Dobra – za sjezdem Bosiljevo
  • 159 km – odpočivadlo Janjče – před sjezdem Perušić
  • 271 km – odpočivadlo Nadin – mezi sjezdy Zadar a Benkovac
  • 332 km – odpočivadlo Vrpolje – za sjezdem Vrpolje
  • 392 km – odpočivadlo Mosor – před sjezdem Blato na Cetini

Tipy pro dané destinace   Tipy pro dané destinace

CO MUSÍTE VIDĚT

Průzračně čistá voda, členité písčité i oblázkové pláže, malebné zátoky, stovky ostrůvků, vodní sporty, rybolov, ale hlavně báječné koupání a odpočinek u moře – to je dovolená v Chorvatsku.

Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb. Tuto živoucí metropoli najdete ve vnitrozemí na severozápadě Chorvatska. Dalším velkým chorvatským městem je Dubrovnik, který je již několik let zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO, a je jedním z nejvíce navštěvovaných měst v celé oblasti. Celé Jadranské pobřeží s jeho četnými ostrovy je velmi lákavé - zkuste navštívit třeba města Rijeka, Split, Zadar, Makarska ale i další. Ve vnitrozemí pak najdete oblíbený cíl zejména pro zahraniční turisty - Plitvická jezera, nádhernou soustavu jezer, zasazených ve vápencové krajině.

Doporučená letoviska:

Dubrovník

Dubrovník
Je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Říká se mu také „perla Jadranu“. Město vždy prosperovalo z námořního obchodu. Ve středověku, jako Dubrovnická Republika (Respublica Ragusina), dokonce začal jako jediný východojadranský městský stát konkurovat Benátkám.

Dubrovník s okolím (prakticky celá Dubrovnicko-neretvanská župa) je exklávou Chorvatska (jakož i Evropské unie), která je od zbytku území Chorvatska oddělena krátkým úsekem pobřeží patřícím Bosně a Hercegovině (s hercegovským letoviskem Neum).

Patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě; proto byl již v r. 1979 zařazen do celosvětového seznamu kulturního dědictví organizace UNESCO. Nejcennější památkou je ucelený fortifikační systém města, který se zachoval neporušený. Tvoří jej 1940 metrů hradeb z 8. až 17. stol, které jsou místy až 6 metrů silné. Dubrovník je i centrem sportů, zejména vodních, především na poloostrově Lapadu západně od starého města, kde je velká hotelová a rekreační oblast. Nejexkluzivnější hotely jsou v jižní části, na předměstí Ploče.

Rijeka
Rijeka je oblíbené turistické letovisko – jednak pro své památky, pozůstatky římského osídlení či výstavné korzo a úzké uličky ve středu města, jednak pro mořské pobřeží. Jsou zde také divadla, univerzita (1973), galerie a mnoho muzeí.

Zadar
Město samo je pro své početné cenné historické a kulturní památky i pro svá kulturní zařízení jedním z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii.

Zařízení pro cestovní ruch jsou v Zadaru soustředěna především v letovisku na severním předměstí zvaném Borik (též Puntamika). Letovisko má starou lázeňskou tradici, je krásně upraveno, má bohatou vzrostlou vegetaci. Jižně od Zadaru se rozkládá další letovisko, mladší a menší Kolovare, s pěknými plážemi a dobrými sportovními a zábavními možnostmi.

Zadar má jednu novou velkou atrakci - "Mořské varhany", kterou lze najít na nedávno upraveném nábřeží v nejzápadnější části starého města (Morske orgulje). Na stejném místě se nachází i světelná instalace "Pozdrav slunci" (Pozdrav suncu), jejíž efekty jsou k vidění pouze za tmy (viz aktualita: Pozdrav Slunci - další světová atrakce Zadaru).

Dostupnost Zadaru výrazně ovlivnila dálnice Záhřeb - Split (dokončena v červnu 2005), ze které vede do města přípojka.

Makarska
Díky krásné krajině sem již v první polovině 20. století začali jezdit turisté, včetně československých, a celé oblasti se začalo říkat Makarská riviéra. Město je proslulé též svou promenádou s malými obchůdky a kavárnami. Jedinými významnějšími stavbami zde jsou kostel svatého Marka z 18. století a františkánský klášter s malakologickým muzeem.

Hvar
Hvar se vyznačuje velmi mírným příjemným podnebím a vyniká největším počtem hodin slunečního svitu na celém východním Jadranu. Členité severní pobřeží ostrova s velkým hlubokým Starigradským zálivem (Starigradski zaljev) a s celou řadou nádherných zátok patří k nejvyhledávanějším částem Chorvatska pro pěkné koupání.

Pag

Pag
Pobřeží ostrova je rozčleněno několika hlubokými zálivy, které obklopují oblázkové a písečné pláže. Na jihovýchodě ostrova leží krasová jezera Velo blato a Malo blato. U města Pag se rozkládají velké saliny (Paške solane) o ploše přes 3 km², z nichž se odedávna odpařováním mořské vody získává sůl. 33 000 tun získaných každým rokem představuje 2/3 produkce soli v Chorvatsku.

KAM S DĚTMI

Rajská pláž (Rajska plaža - Crnika) na ostrově Ráb
Je to písečná pláž, jedna z nejznámějších tohoto typu na Jadranu, a jako taková patří k nejvyhledávanějším a nejnavštěvovanějším, především právě rodinami s malými dětmi. Právě pro ty nejmenší je ideální zdejší mělčina, která pokračuje desítky metrů daleko od břehu, teplé moře a jemný písek, ideální pro malé stavitele hradů. Rajská pláž se nachází v severní části ostrova Rábu, u obce Lopar. Právě okolí Loparu, především poloostrov Lopar, se může pochlubit velkým počtem krásných písčitých pláží. Návštěvník si tu může vybrat mezi 22 plážemi

(tři z nich jsou naturistické: Ciganka, Sahara a Stolac), ale největší a nejkrásnější z nich je právě Rajská pláž, dlouhá 1,5 km. Při pláži se rozkládá hotelový komplex San Marino a velký kemp téhož jména (má kapacitu 3 500 návštěvníků). Pláž vyhledávají jak rodiny s dětmi, neplavci a starší lidé, tak i mladí lidé, které přitahuje i široká možnost zábavy, sportování a dalších aktivit, např. tenisové kurty, hřiště pro plážový volejbal, areál pro minigolf, stoly na stolní tenis, potápěčské centrum, do okolí vedou cyklostezky apod. Přímo na pláži je tobogan, trampolíny a různá hopsadla, pro děti pak různá hřiště, indiánská vesnice, kde se mohou svézt na ponících, pomalovat se válečnými barvami nebo se naučit nějaké indiánské dovednosti. Lze si zajezdit na vodních lyžích, banánech, skútrech, šlapadlech nebo se vznášet na padáku nad vodní hladinou. Rovněž obchodů, stánků s občerstvením, barů a dalších pohostinských a zábavních podniků je tu celá řada, ať už na pláži, v jejím zázemí nebo v přilehlém kempu.

Zátoka Sunčana uvala na ostrově Lošinj
Zátoka Sunčana uvala (Slunečná zátoka) se nachází u čtyřhvězdičkových hotelů Vespera a Aurora, asi 20 minut pěší chůze po upravené promenádní cestě z centra letoviska Mali Lošinj. Krásná oblázková pláž Veli žal je jak stvořená pro děti, zatímco okolní skalnaté pobřeží je spíše vhodné pro dospělé. Okolí tvoří borové lesy. Pláž je vybavená sprchami, převlékárnami, WC, lehátky a slunečníky. V těsné blízkosti stojí restaurace Veli žal. Rovněž zábavních a sportovních příležitostí je řada – služby pro provozování sportů na vodě a různých atrakcí. Mezi hotely Vespera a Aurora se rozkládá na ploše 3000 m2 komplex venkovních bazénů. Právě "Family Hotel Vespera" je speciálně vybaven pro rodiny s dětmi a plně se specializuje na rodinnou klientelu a organizaci jejích pobytů u moře. Hotel byl v loňském roce kompletně obnoven a disponuje širokou paletou služeb pro specifické potřeby a přání dětí různého věku a orientuje se též na pomoc rodičům tak, aby jim usnadnil péči o jejich děti při pobytu v hotelu.

CO MUSÍTE OCHUTNAT

Kuchyně

Kuchyně jadranského přímoří je velmi pestrá, nabízí jídla ovlivněná gastronomií italskou a mnohdy i rakouskou. Zanechala zde své stopy i doba tureckého panství, takže tu jsou domovem i různé zeleninové závitky s masovou náplní (např. tzv. arambašići) a hlavně čevabčiče a ražniče.

V oblasti Kvarneru a Istrie je chutnou specialitou jehněčí nebo telecí maso pečené pod tzv. pekou, což je železný poklop, pod nímž se dříve na venkově pekl chléb. Nádoba se staví do žhavého popela. Tento způsob přípravy masa se rozšířil i do dalších částí přímoří. V Istrii a v oblasti Kvarneru se používá název čripnja.

Jehněčí nebo výborné skopové je tu vůbec častou součástí jídelníčku. Po celém pobřeží je oblíbené jehněčí pečené na rožni nebo v troubě (v poslední fázi se s ním společně pečou vařené brambory). V okolí Šibeniku se připravuje jehněčí jako tzv. visovačka begovica, což je maso dušené s kyselým ovčím mlékem.

Nápoje
Káva (kava) je nezbytná stejně jako u nás. Podává se téměř výlučně espreso, v maličkých šálcích, velmi silné. Nevyhovuje-li vám takto silná káva, objednejte si dvojité espreso (dupli espreso) nebo tzv. dugi či duži espreso (tedy dlouhé nebo delší), kde je větší množství tekutiny, ale stejné množství kávy.

Nabídka alkoholických i nealkoholických nápojů je široká. Chorvaté nejčastěji volí vinné střiky. Červené víno se míchá s vodou v tzv. bevandu, bílé se sodovkou v tzv. špricer čili střik, případně gemišt, kde místo sodovky je minerálka. Při objednávce si host nechá přinést víno a zvlášť vodu nebo sodovku (kisela voda) a namíchá si nápoj sám podle své chuti. Je to velmi osvěžující a ke zdejším pokrmům vhodné.

Ještě několik informací o víně. Je tu tolik druhů, že je dost těžké se v nich za krátkou dobu pobytu vyznat. Většina, i ta lehká stolní vína, jsou však dobrá, nepančují se. Podle kvality se chorvatská vína rozdělují na základní kategorie: "stolno vino" (stolní), "kvalitetno vino" (odpovídá našemu jakostnímu vínu), "vrhunsko vino" (odpovídá našemu vínu s přívlastkem).

Zdroj:
www.chorvatsko.cz
www.invia.cz
www.wikipedia.org


Dopravní a místní předpisy   Dopravní a místní předpisy

Chorvatská silniční síť byla dlouhá léta slabým článkem v rozvoji cestovního ruchu, proto byl v posledních letech vypracován ze strany chorvatských úřadů komplexní plán pro obnovu dopravní infrastruktury, a v souladu s ním se postupně budovaly a stále budují nové dálnice, především z chorvatského vnitrozemí na Jadran. Nejvýznamnější z nich je dálnice ze Záhřebu do Splitu.
Na chorvatských silnicích pozor na nebezpečí, především na začátku deště se silnice, pokryté vápencovým prachem, stávají velmi zrádné a kluzké i při malých rychlostech (jako při náledí), dalším nebezpečím je použití nevhodného materiálu na povrchu některých komunikací, který výrazně zhoršuje přilnavost vozidla při dešti.
Časté jsou automobilové nehody českých řidičů, ke kterým dochází vlivem vyčerpání a snížené pozornosti při cestě do Chorvatska (a stejně tak i zpět do ČR) "na noc" a "v jednom zátahu". Každý rok dochází k několika tragickým nehodám, je vhodné tedy přenocovat cestou.

Dopravní předpisy

Dopravní předpisy

Pro všechna vozidla je povinnost tlumených světel i ve dne v zimním období od října do března.
Řidič nesmí telefonovat za jízdy bez použití hands free sady.
Povolená hranice alkoholu zde pro řidiče činí 0,05 promile, ale v případě nehody se však množství alkoholu v krvi bere v úvahu. Pro řidiče do 24 let platí 0,00 promile.
Řidič motocyklu i jeho spolujezdec musí mít bezpečnostní helmu.
Nejnižší věkový limit pro cyklisty na silnicích je 14 let. Děti mladší 8 let se mohou převážet jen na speciálním dětském sedadle a řidič musí být starší 18 let, pod 16 let je na kolo povinná bezpečnostní helma.
I zde máme povinnost používání bezpečnostních a dětských zádržných systémů (děti do 12 let věku nesmějí sedět na předních sedadlech).
Čáry na kraji silnice označují zákaz parkování.

Policisté

Předpisy se vyplatí dodržovat, jelikož pokuty jsou velmi vysoké a policisté nekompromisní. Pokud už nějaký přestupek spácháte, je nejlepší chybu uznat a pokutu zaplatit na místě. V opačném případě vám hrozí zadržení cestovního dokladu a v případě vážného porušení předpisů i vězení. Chorvatští policisté vám dovolenou rozhodně kazit nechtějí, ale udržet bezpečnost na chorvatských silnicích především v letních měsících, kdy je provoz opravdu hustý, vyžaduje od řidičů mnoho disciplinovanosti.
Pokutu můžete zaplatit na místě nebo ji můžete uhradit na poště nebo v bance a to během 8 dnů.

Rychlostní limity:

v obci – všeobecně 50 km/h
mimo obec - silnice:
osobní auto, motocykl 90 km/h
s vlekem, s praxí kratší 2 roky a mladší 24 let 80 km/h
mimo obec - rychlostní silnice/Expressway:
osobní auto, motocykl 100 km/h
s vlekem 80 km/h<
mimo obec - dálnice:
osobní auto, motocykl 130 km/h
s vlekem 80 km/h

Pokuty

Chorvatská policie může zadržet cizinci pas po dobu 48 hodin, nebo dokud nezaplatí pokutu, nebo do rozhodnutí soudu. Pokud cizinec spáchá dopravní přestupek, pro který mu může být zadržen ŘP, je mu to zapsáno do ŘP včetně časového období, po které nesmí v Chorvatsku řídit motorové vozidlo. Řidičům, kteří měli pozitivní test na alkohol v krvi vice jak 0,05 promile, je zadržen ŘP. Pokud řidič i přesto pokračuje v jízdě, může mu být zabaveno vozidlo. I zde byl zaveden bodový systém, který není navázán na bodový systém v ČR, ale pokud v Chorvatsku obdržíte plný počet bodů, dostanete zde zákaz řízení.

Výše pokut :

překročení rychlostního limitu v obci:
- do 10 km/h 300 kun --
- 10 – 20 km/h 500 kun --
- 20 – 30 km/h 1000 kun 1 bod
- 30 – 50 km/h 2000 kun 2 body
- přes 50 km/h 5000 – 15000 kun 3 body
Překročení rychlostního limitu mimo obec:
- 10 – 30 km/h 300 kun --
- 30 – 50 km/h 500 kun 1 bod
- přes 50 km/h 2000 kun 3 body
Řízení pod vlivem alkoholu:
- do 0,05‰ 500 - 1500 kun 1 bod (pro osoby podléhající limitu 0,00‰)
- 0,05 – 0,1‰ 1000 – 2000 kun 2 body
- 0,1 – 0,15‰ min. 2000 kun 3 body
- přes 0,15‰ nebo při
odmítnutí podstoupení testu
min. 3000 kun 5 bodů (nebo odnětí svobody v délce 60 dnů)
Řízení pod vlivem drog 5000 – 15000 kun 3 body
řízení pod vlivem omamných
léčiv
1000 – 3000 kun 1 bod
parkovací přestupky 300 kun --
neoprávněné parkování na ZTP 700 kun --
nezapnuté bezpečnostní pásy 500 kun --
používání telenu za jízdy 500 kun --
nedání přednosti v jízdě 2000 kun 3 body
předjíždění v zákazu předjíždění 700 – 2000 kun 1 – 2 body
nerespektování červené na
semaforu
2000 – 5000 kun 2 body
jízda v protisměru 2000 – 5000 kun 2 body
nenošení přilby na motocyklu 700 kun --

kurz k 31.5. 2016 : 1 HRK = 3,60 Kč

Řidičský průkaz zahraničního řidiče může být pozastaven až na 8 dní u těchto trestných činů:
- řízení pod vlivem drog, alkoholu
- jízda bez předepsaných zdravotnických pomůcek (brýle, čočky,…)
- řízení ve stavu vyčerpání, nebo při zdravotních obtížích
- jízda na motocyklu bez helmy (jezdec a spolujezdec)
Řidič si musí vyzvednout řidičský průkaz do 3 dnů od konce pozastavení. Po této době bude licence vrácena na příslušném úřadě.

Povinné vybavení:

 • používání bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, kde jsou instalovány, za nedodržení předpisu se uděluje pokuta, děti mladší 12 let smí sedět pouze na zadních sedadlech
 • sada náhradních žárovek
 • zimní gumy jsou v zimním období povinné
 • reflexní vesta
 • výstražný trojúhelník
 • lékárnička
 • hasící přístroj
 • tažné lano
 • náhradní pneumatika

Dopravní značky

Dopravní značky

Na silnicích jsou k vidění dopravní značky s bílým i se žlutým podkladem. Značky se žlutým podkladem jsou pozůstatkem „staré“ Jugoslávie, nyní Chorvatsko používá značky s bílým podkladem. Obojí platí a mají stejný význam.
Dopravní značení v Chorvatsku se od toho našeho téměř neliší.
Linky na okraji silnice ukazují zákaz parkování.

Parkování

Parkuje se pouze na vyhrazených místech a stáních.
V Záhřebu jsou d dispozici 3 parkovací zóny : červená – zóna nejblíže centru města, žlutá a zelená zóna – sahají dál od centra.
V Chorvatsku je celá řada krytých parkovišť, která zůstávají v provozu 24 hodin denně, ceny jsou přiměřené.
Pokuta za špatné parkování je v rozmezí 100 – 300 kun. Pokud je nasazena botička, je pokuta splatná ještě před jejím sundáním.

Místní předpisy a zvyklosti

Zvyklosti a obyčeje

Zvyklosti a obyčej

 • Chorvatsko je tolerantní země a zásady běžné etikety odpovídají našim zvyklostem.
 • Vyhněte se rozhovorům o politice, včetně rozpadu Jugoslávie, o náboženství nebo kritice místních poměrů. V Chorvatsku jsou tato témata dosti citlivá.
 • Když půjdete do restaurace, nebude na škodu vědět něco o tuzemské stravě (viz kapitola Tipy na výlety). Je to pro Chorvaty vděčné téma, neb je to velmi hrdý národ.
 • Chorvaté mají rádi módní trendy v oblékání. Stylové oblečení považují za znak profesionality.
 • Žena bez doprovodu musí na pobřeží počítat s tím, že ji budou místní muži oslovovat nebo se snažit jinak upoutat její pozornost. Musíte dát najevo jasné „ne“, a nebudete obtěžována.
 • Na celém území Chorvatska platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě. Jedinou možností je tedy ubytování v hotelu, kempu a privátu. Při nedodržení tohoto nařízení vám hrozí policejní stíhání, soudní řízení a peněžitá pokuta, nebo i vězení.
 • Dodržujte veškeré zákazy i dopravní předpisy. Chorvatští policisté jsou bdělí, pokuty vysoké a neznalost zákona neomlouvá.

Fotografování a filmování

 • Je zakázáno fotografovat vojenské objekty.
 • Pokud je fotografování zakázáno v sakrálních stavbách a muzeích, bývá zákaz zřetelně vyvěšen; v kostele nefotografujte při bohoslužbách.
 • Také si fotografování odepřete na nudistických plážích.

Zdroj:
www.novalja.cz
www.chorvatsko.cz
http://www.uamk.cz/informace-pro-motoristy/turisticke-informace-zeme/details/1/16/turistick%C3%A9-informace-chorvatsko
http://www.ibesip.cz/cz/ridic/cestujeme-automobilem/autem-do-zahranici/chorvatsko
http://www.last-minute-katalog.cz/dopravni-predpisy-a-dalnicni-poplatky-v-chorvatsku-205/
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/cestovani/95895-chorvatsko/#zvyklosti
http://www.spolocenskaetiketa.sk/chorvatsko/


Počasí a průměrné teploty   Počasí a průměrné teploty

Doba dovolených je primárně časem, kdy si chce člověk odpočinout a nabrat novou sílu. Pro některé lidi je odpočinkem teplé moře, teploty nad 30 stupňů a vedro takové, že ani v noci neklesnou pod 20 stupňů. Jiní lidé, zase mají rádi aktivní odpočinek a tedy teploty nad 30 stupňů jim dovolenou zkazí stejně jako lidem, kteří potřebují teplé moře a najednou se ocitnou v destinaci, kde teplota moře konečně překonala 21 stupňů. Proto jsme se věnovali v HAVEX týmu i teplotním ukazatelům.
Přejeme vám hezkou dovolenou…..

PRUMĚRNÉ TEPLOTY V CHORVATSKU

Teploty

Istrie

Istrie

Severní Jadran (Rijeka-Zadar)

Severní Jadran (Rijeka-Zadar)

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie

Jižní Dalmácie a ostrovy

Jižní Dalmácie a ostrovy

A protože na nás na dovolené s největší pravděpodobností čeká horké počasí, máme pro vás pár tipů, jak se v horku chovat.

Jak se chovat při pochůzkách venku

 • Pohybujte se pomaleji.
 • Vyhledávejte stín.
 • Noste lehké, netísnivé oděvy světlých barev s převahou přírodních materiálů, pohodlnou obuv, pokrývku hlavy a sluneční brýle; opalovací krémy nanášejte půl hodiny před vyjitím ven.
 • Nevystavujte se zbytečně slunci, zvlášť ne v poledních hodinách.
 • Nikdy nenechávejte děti či domácí mazlíčky v zaparkovaném autě.

Pitný režim - co, kdy a kolik

 • Nejvhodnější je pít čistou vodu střídavě s minerálkou pro hrazení ztrát solí, střídat druhy minerálek, chlazený slabý čaj (ovocný, bylinkový, zelený), ovocné džusy ředit vodou. Vyhýbejte se alkoholu a nápojům s kofeinem – dehydratují.
 • Vypijte nejméně 2-3 litry tekutin za den, v menších množstvích a často.
 • Při tělesné aktivitě pijte 2-4 sklenice každou hodinu .
 • Noste vodu stále s sebou a upíjejte.
 • Nuťte pít zvláště děti a staré lidi – nemají pocit žízně.
 • Při pobytu v klimatizovaných místnostech je nutné myslet na větší ztráty vody dýcháním suchého vzduchu a hradit je zvýšeným příjmem vody stejně jako při fyzické námaze či při onemocnění spojeným se ztrátou vody (průjmy, horečka, zvracení).

Potraviny

 • Jezte lehká, snadno stravitelná jídla – studené polévky, zeleninové saláty bez majonézy, chlazenou zeleninu a ovoce, jogurty, mléčné koktejly, osvěžující pomazánky.
 • Omezte tučná a na bílkoviny bohatá jídla, která zvyšují produkci tepla v organizmu.
 • Jezte častěji v menších dávkách.
 • Vyhýbejte se snadno se kazícím potravinám (lahůdky, měkké salámy atd.), které mohou být zdrojem infekce.

Klimatizace

Klimatizace

Klimatizace není nejvhodnějším prostředkem k tomu, jak se zchladit. Prudké změny teplot jsou pro lidský organismus nebezpečné.

 • Může dojít k prochladnutí a oslabení imunitního systému.
 • Prvotním příznakem bývá škrábání a bolest v krku.
 • Klimatizace navíc snižuje vlhkost vzduchu a vysušuje tak nosní sliznice. Zdravou sliznici dýchacích cest pokrývá vrstvička hlenu, která ji chrání proti vpádu virů.
 • Je-li to jen trochu možné, nastavte klimatizaci tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl víc než pět až sedm stupňů Celsia. V opačném případě noste neustále při sobě další vrstvu oblečení.

Zdravotní rizika

Rtuť teploměru překonala třicítku. Potíte se. Už ani pobyt ve stínu vám neposkytne vytouženou úlevu. Začíná vás bolet hlava, celkově je vám nevolno. Také už jste někdy zažili podobné příznaky? Léto je v plném proudu, a tak byste se měli naučit, jak jim předcházet.

Úpal a úžeh: Čím se liší?

Úpal a úžeh se někdy mylně spojuje dohromady. Proto si na úvod vysvětlíme, jak a čím se tyto stavy liší.
Při úpalu je porušená tepelná regulace těla. Vaše tělo vyrobí větší množství tepla, než kolik umí vydat formou pocení. V důsledku toho se přehřívá. Úpal si můžete způsobit například dlouhodobým pobytem v prostředí s příliš vysokou vzdušnou vlhkostí (např. v autě), po příliš velké fyzické námaze, ale také když se nevhodně obléknete (například zimním oblečením v létě) a samozřejmě i příliš malým příjmem tekutin.
Příčinou úžehu je naproti tomu dlouhý pobyt na slunci bez nutné ochrany (pokrývka hlavy, sluneční brýle). V létě se proto setkáte spíše s úžehem než s úpalem.

Pomůže klid, obklady a chlazené nápoje

Některé příznaky obou stavů jsou velmi podobné, platí to zejména o bolestech hlavy, pocitech na zvracení a nevolnosti. Při úpalu navíc z přehřátí mohou vznikat horečky, postižený rychle dýchá, má zvýšený tep, horkou kůži. V extrémních případech dojde i ke vzniku křečí, pacient ztrácí vědomí, neorientuje se, dojde k zástavě dechu a oběhu. Úžeh je charakteristický celkovou nevolností. První pomoc pro oba stavy je ale v podstatě stejná. Pomáhá pobyt v chladnější místnosti nebo minimálně ve stínu, uložení na postel, studené obklady. Jestliže pacient nezvrací, mohou se mu podávat vlažné a chladnější nápoje.

Pijte pravidelně, ale nepřehánějte to

Další zdravotní komplikace hrozí při dehydrataci, ale také opačnému stavu, tedy při přepití. Při dehydrataci dojde k poklesu obsahu vody v těle pod hranici cca 60–70 %. V takovém případě trpíte žízní, bolestmi hlavy, váš puls se zrychluje, moč tmavne. K dehydrataci dojde, když se při velkém horku hodně potíte a zapomenete pravidelně pít. Proto v horkých letních dnech pijte 3–4 litry tekutin. Pokud příjem tekutin podceníte a budete se snažit svůj deficit dohnat najednou, může vám naopak hrozit přepití. Při něm dochází k odplavení sodíku z těla, mohou se objevit poruchy vědomí, nevolnost, křeče, bolesti hlavy, zmatenost, nebo dokonce dojde i ke kolapsu. Pomocí je lékařská injekce se solným roztokem, která dodá chybějící sodík.

Jak se vyhnout popsaným stavům?

1. Dodržujte pitný režim. V teplých letních dnech nikdy nezapomeňte mít v tašce s sebou láhev vlažné neperlivé vody. Pokud ovšem zapomenete pít, nesnažte se všechno dohnat rychle na ex a pijte pomalu a pozvolna.

2. Vyvarujte se pobytu v příliš teplých místnostech bez klimatizace. Dávejte pozor na správné seřízení klimatizace. Příliš velké rozdíly mezi teplotou v klimatizované místnosti a venku mohou také způsobovat zdravotní problémy jako rýmy, letní nachlazení, bolesti zad. Platí, že rozdíl teplot by neměl být vyšší než 10 °C.

3. Za slunečného teplého počasí nevyrážejte ven bez pokrývky hlavy (klobouk, šátek). Chráníte se tím před zvýšeným působením slunečních paprsků. Nezapomínejte ani na sluneční brýle s UV filtrem 400, který pohlcuje sluneční paprsky s délkou 400 nanometrů a méně. Zabráníte poškození oční sítnice.

4. Pokud je to možné, nevycházejte v době největších veder ven v období mezi 10.–16. hodinou. Pobyt na velmi slunných místech omezujte jenom na nezbytnou dobu.

5. V horku se vyvarujte náročných fyzických a sportovních aktivit, na které nejste zvyklí.

Čtětě více: http://www.trvalefit.cz/5-zasad-pro-letosni-leto/#ixzz3aho1ZilO

Zdroj :
http://www.lidovky.cz/lekar-radi-at-kazdy-dela-v-horku-co-vydrzi-jen-at-u-toho-pije-poo-/zpravy-domov.aspx?c=A100711_111842_ln_domov_mk
http://www.celostnimedicina.cz
http://www.cedok.cz


Slovník   Slovník

Slovník

Při cestování do cizích zemí se určitě vyplatí znát pár frází v lokálním jazyce. Asi každý z nás už zažil situaci, kdy by uvítal znát těch pár slovíček, kterými by vyřešil leckdy trapné a zbytečné situace, nezabloudil by, nedal si jídlo, které vlastně ani nechtěl, nebo by se nedočkal opovržení místních prodejců či pumpařů, atd. To, že vaše výslovnost nebude úplně perfektní, nevadí, za to vás nikdo kamenovat nebude. Místní tak budou spíše milejší. Dáváte jim najevo svůj respekt a zájem, že jste otevření. Zkrátka nejste ten nabubřelý turista trpící představou, že pro něho místní obyvatelé musí udělat první a poslední, kdykoliv si umane. Ba naopak jste tím přátelským typem a chcete poznávat danou destinaci.

A abyste s sebou nemuseli na každém výletě na pláž vláčet leckdy velmi obsáhlý slovník, přinášíme ty nejčastější a praktické fráze, které se hodí k vícero příležitostem…..

Obecné výrazy
Dobrý den! Dobar dan!
Dobré ráno! Dobro jutro!
Dobrý večer! Dobra večer!
Dobru noc! Laku noć!
Buď(te) vítán(i)! Dobro došli!
Srdečně vítáme! Srdačna dobrodošlica!
Nazdar! Zdravo!
Ahoj! Bog!
Dovolte prosím. Dozvolite molim.
Promiňte prosím. Izvinite molim.
Na shledanou. Do vidjenja.
Na viděnou. Do vidjenja.
Děkuji (Vám). Hvala (Vam).
Děkuji pěkně. Hvala lijepo.
Děkuji mnohokrát. Velika hvala.
Prosím. Molim.
Mockrát Vám děkuji. Veoma sam Vam zahvalan.
Omluvy
Promiňte, prosím! Izvinite molim!
Nevadí. Ništa.
Nic se nestalo. Ništa se nije desilo.
Promiňte, spěchám. Izvinite, žurim.
Ano. Da.
Jistě. Zajisté. Určitě. Svakako. Sigurno.
Dobře. Dobro.
Ne. Ne.

Místní zajímavosti

Místní zajímavosti

 • Nenavazujme konverzaci o politice a náboženství. Jsou to velmi osobní a háklivá témata.
 • Nekritizujme a buďme diplomatičtí. Kritiku Chorvati přímo nesnášejí.
 • Při rozhovoru si Chorvaté potrpí na oční kontakt.
 • Pozor na názvy měsíců: některé měsíce mají v Chorvatštině podobný název, jako odlišné české měsíce!
Červen Lipanj
Červenec Srpanj
Srpen Kolovoz
Září Rujan
Říjen Listopad
Listopad Studeni
 • Nedorozumění může nastat, pokud je něco "užasan". Není to totiž vůbec úžasné, jak bychom si mysleli, ale naopak "hrozné". Ale když je něco v Chorvatsku opravdu úžasné, pak použijte "odličan" nebo mezinárodně jasné "super".
 • Lze zde hovořit i anglicky či německy - Chorvaté pracující v cestovním ruchu pochopili, že se musí učit jazyky a němčina a angličtina je tu slyšet na každém druhém rohu.

Zdroj:
http://www.spolocenskaetiketa.sk/chorvatsko/
http://chorvatsko-info.eu
http://cestovani.idnes.cz/srpanj-neni-srpen-a-uzasan-neni-uzasny-sikovny-slovnicek-nejen-do-chorvatska-18o-/kolem-sveta.aspx?c=A100625_115128_igsvet_tom


Nutné kontakty   Nutné kontakty

Velvyslanectví ČR v Chorvatsku

Velvyslanectví ČR v Chorvatsku

Adresa: Veleposlanstvo Češke Republike
Radnička cesta 47, Administrativní budova ROMEO a JULIE - 6. Patro
100 00 Zagreb
tel.: (00385) -1 6177 246, -1 6192 116, -1 6192 119
fax: (00385) -1 6176 630
E-mail:
provozní hod úřadu: po – pá 7:45 – 16:15
úřední hodiny konzul.
odd. pro veřejnost:
po – pá 9:00 – 12:00

Velvyslanectví v ČR

adresa: V Průhledu 9, 16200 Praha 6
tel.: 235090801, 235090800
fax: 233343464
e-mail: vrh.prag@mvpei.hr, croemb.praha@mvp.hr
web: http//cz.mvp.hr
vedoucí úřadu: J.E.pí. Ines Troha Brdar
funkce: velvyslanec
provozní hod úřadu: pondělí – pátek 8:00 – 16:00
 
Konzulární oddělení:
provozní hodiny: pondělí – pátek 9:00 – 12:00

Otevírací hodiny:

Banky: Po-Pá 07.30-19.00, So 07.00-13.00
- ve velkých městech mají některé banky otevřeno i v neděli
Pošty: Po-Pá 07.00-19.00, So 07.00-13.00
Obchody s potravinami: Po-So 6.00-19.30
Ostatní obchody: Po-Pá 08.00-20.00, So 08.00-14.00
Muzea: mnohá muzea jsou zavřena v pondělí a v neděli odpoledne

Telefonování

Telefonování:

Směrové číslo z Chorvatska do ČR: 00420
Směrové číslo z ČR do Chorvatska: 00385

Důležitá telefonní čísla v Chorvatsku:
112 pohotovost (společné číslo pro všechny urgentní situace)
192 policie
193 hasiči
194 první pomoc
1987 pomoc na silnicích (z mobilu +385 1 987)
+385 60 520 520 předpověď počasí a situace na silnicích
9155 (DAN), VHF kanály 16, 10, 74 záchranná a pátrací služba (na moři)
PULA tel/fax +385 (0) 52 217 877. 24572 dekompresní komory
098 255 945. 098 219 225 mobil
SPLIT + 385 (0) 21 354511, 361 355, 343 980
(z mobilního telefonu je třeba volit i předvolbu města, kde se volající nachází; při použití zahraničního
mobilního telefonu předtím i mezinárodní kód Chorvatska +385).
18 166 předpověď počasí
11 888 informace o místních a meziměstských telefonních číslech
11 802 informace o mezinárodních telefonních číslech
062 777 777 aktuální dopravní informace

Zdravotní pojištění v Chorvatsku

Na základě smlouvy mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou o sociálním zabezpečení je občanům ČR poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče na účet příslušné české pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky, jejichž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života. K tomuto účelu je nutné mít s sebou svůj Evropský průkaz zdravotního pojištění, potvrzující Váš nárok na okamžité potřebné věcné dávky při přechodném pobytu na území Chorvatska. Na základě mezinárodní smlouvy čeští pojištěnci vstupují do režimu platného pro chorvatské pojištěnce. Z toho vyplývá i nutnost platit spoluúčast ve stejné výši jako místní pojištěnci (15-100 %). V praxi si však stále většina klientů pojišťuje léčebné výlohy v zahraničí u některé pojišťovny v ČR.

Odkazy na informace o dopravě

Všeobecné informace
UAMK asistenční služba
Global Assistance databáze turistických informací
Chorvatské turistické sdružení
Informace pro motoristy
Chorvatské informace
Chorvatský autoklub HAK (Hrvatski autoklub)
Chorvatské dálnice HAC (Hrvatske autoceste)
Dálnice Macelj-Záhřeb AZM (Autocesta Macelj-Zagreb)
Dálnice Rijeka-Záhřeb ARZ (Autocesta Rijeka-Zagreb)
Bina-Istra Silniční síť (Cestovna mreža Istarskog ipsilona)

Vypůjčené vozidlo

V případě, že použijete motorové vozidlo, kde nejste uveden jako vlastník vozidla, nechte si vystavit od majitele vozidla potvrzení. Text potvrzení musí být minimálně v anglickém, nebo v jiném světovém jazyce. Potvrzení o užívání firemního vozu či vozu vlastněného cizí osobou musí být notářsky ověřeno. Tímto úkonem zabráníte případné možnosti zadržení motorového vozidla policií do doby, než se prokáže, že vozidlo není odcizeno. Některé evropské státy provádějí kontrolu již na hranicích a v případě, že nebudete schopni doložit souhlas majitele vozidla s jeho užitím, může Vám být znemožněn vjezd na území státu.

A protože se chystáte na dovolenou do lokality, kde se případně můžete setkat i se žralokem, připravili jsme pro vás pár rad a tipů i pro tuto situaci…

Setkání se žralokem

Žraloci jsou vodní dravci (s výjimkou několika planktonožravých druhů) a největší podíl jejich stravy je tvořen rybami, ale loví v podstatě všechny mořské živočichy a i mořské ptáky, ploutvonožce. Je přirozeně známo i mnoho případů útoků na člověka, přičemž většina dobrozdání vychází z toho, že se nejednalo o útok jako takový ale o záměnu s jinými objekty, na které žralok jinak útočí (např. tuleň).

Kde je nebezpečno
Žraloci obvykle útočí při pobřeží, v pobřežních písčinách, v místech s příkrými srázy. Je třeba se mít na pozoru v docích, kde rybáři vyhazují odpadky a v ústí řek (zde přivádějí na svět mláďata).

Jak se vyhnout žralokům
Žraloci útočí hlavně na jednotlivce, přitahuje je krev, jasné barvy, blýskavé předměty, návnady a rychlé vibrace. Jak tedy předejít útoku?
- neplavat se zraněním : žralok vycítí i milionkrát zředěnou kapku krve
- nekoupat se v místech výskytů lachtanů, tuleňů a jiné oblíbené žraločí potravy
- nekoupat se v noci a za soumraku : v tuto dobu loví většina žraloků
- nebýt sám a daleko od pláže : žralok raději zaútočí na jedince než na celé hejno

Jak se bránit
Pokud na vás žralok zaútočí, máte ještě možnost se bránit. Použijte, co máte po ruce a píchněte žraloka do očí, žáber nebo ho praštěte do nosu. To jsou jeho citlivá místa. Záleží na velikosti žraloka, ale máte slušnou šanci, že vás nechá být. Žralok je predátor a útočí jen, když má převahu a neriskuje vlastní zranění.

Jak žraloci útočí
Nejnebezpečnější je plíživý útok, kdy útočí zákeřně bez možnosti jej spatřit.
Na surfaře většinou zaútočí jednou a pak zmizí.
Plavci a potápěči ve větších hloubkách jsou ohroženi útokem, kdy žralok krouží kolem oběti a občasně udeří.

Výskyt žraloků

Výskyt žraloků

Zdroj: www.priroda.cz

Zdroje:
www.novalja.cz
www.chorvatsko.cz
www.ibesip.cz
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDraloci
www.jaktak.cz


Tipy pro bezpečnou jízdu   Tipy pro bezpečnou jízdu

Chcete se za volantem svého vozu cítit bezpečněji nejen při cestě na dovolenou? Tak právě proto pro vás připravil náš tým HAVEX-auto několik rad pro bezpečnou jízdu.
Co která červená či oranžová kontrolka znamená a co při jejím rozsvícení dělat? Jak se vyhnout aquaplaningu? Jak co nejlépe uložit zavazadla do auta a s tím spojené dohuštění pneumatik při naloženém autě? Dodržení bezpečné vzdálenosti a co dělat při prudkém brždění? To všechno se při cestování přeci může hodit.

Aquaplaning

Aquaplaning

Aquaplaning je ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vrstvy vody, která se dostala mezi povrch pneumatiky a vozovku a vzniká v rychlostech nad 80 km/h nejčastěji u předních kol, který se projevuje náhlým nárůstem otáček motoru a ručička rychloměru vylétne prudce nahoru. Pokud vznikne na zadní nápravě, zpočátku není znát, náhle záď vozu začne klouzat a tlačí se dopředu a vozidlo jde do smyku.
Mezi vozovkou a pneumatikou vznikne vodní klín, takže pneumatiky nepřiléhají k vozovce a po vrstvě vody začnou klouzat. Drážky dezénu nejsou schopné odvádět dostatečně rychle přebytečné množství vody a může vzniknout při přímé jízdě v nájezdu do louže, do vyjetých kolejí, při brždění, ale také na vodě v zatáčce. Vznik aquaplaningu ovlivňuje rychlost – čím větší rychlost, tím větší pravděpodobnost. Hloubka vody i užívané pneumatiky (tvar kontaktní plochy, vzorek, průměrný kontaktní tlak, délka, šířka a tvar vedoucího okraje).
V tuto chvíli nesmíme v žádném případě brzdit ani se snažit vůz řídit. Je třeba zachovat klid, vyšlápnout spojkový pedál, ubrat plyn a čekat. Otáčky motoru vyletí nahoru a dojde i k prudkým nárazům do řízení a volantu v důsledku nárazu vody na přední kola.
Leknutí většinou řidiče ochromí – hlavně nebrzdit, sundat nohu z plynu, použít spojkový pedál a držet přímý směr.

Zdroj:
www.ibesip.cz

Bezpečná vzdálenost

Nesprávný způsob jízdy – tak zní oficiální označení, a to je také jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod v ČR – řidiči nedodržují bezpečnou vzdálenost. A jak dodržet bezpečnou vzdálenost? Když vozidlo před vámi mine nějaký pevný bod u silnice (strom, dopravní značku,…), tak vy k tomuto bodu nesmíte přijet dříve, než za dvě sekundy.
Když vozidlo před vámi začne brzdit, vy nezačnete brzdit ve stejném okamžiku, ale se zpožděním. Toto zpoždění je způsobeno vaší tzv. reakční dobou (doba, kdy zpozorujete podnět k brzdění a přendáte nohu z plynu na brzdový pedál). Reakční doba je při dobré kondici cca 1 sekunda, avšak často je delší (nižší pozornost při monotónní jízdě na dálnici, únavě, telefonování, rozhovor se spolucestujícím,…). Přitom jen za dvě sekundy ujedete při 130 km/h vzdálenost 72 metrů. To je délka cca 18 vozidel.
Dvě sekundy pro to, že jde o rozšířené zjednodušující pravidlo používané již dlouho v zahraničí. Obecně jste povinni dodržovat takovou vzdálenost, na které v dané situaci bezpečně zabrzdíte. Velmi záleží na stavu silnici, počasí, stavu vozidla, atd.

Zdroj:
www.ibesip.cz
www.uamk.cz

Co znamenají červené a oranžové kontrolky a kdy musí člověk okamžitě zastavit

TLAK MOTOROVÉHO OLEJE MNOŽSTVÍ MOTOROVÉHO OLEJE

Nejdůležitější kontrolkou na palubní desce je ta, která signalizuje hladinu motorového oleje nebo varuje před nízkým tlakem oleje. Pokud kontrolka svítí žlutě, v nádržce je menší množství motorového oleje. Řidiči by měli vytáhnout měrku a množství zkontrolovat, případně olej dolít. Pokud se kontrolka za jízdy rozsvítí červeně, nedoporučuje se pokračovat v cestě. Tlak motorového oleje je příliš nízký a hrozí poškození motoru.

TEPLOTA A MNOŽSTVÍ CHLADÍCÍ KAPALINY
S funkcí motoru souvisí také kontrolka, která varuje před vysokou teplotou chladící kapaliny. Pokud svítí žlutě, signalizuje nedostatečné množství kapaliny, pokud červeně, výrobce nedoporučuje pokračovat motoristům v jízdě, protože teplota chladící kapaliny je příliš vysoká. Takže by měli vytáhnout klíčky ze zapalování a zavolat asistenční službu nebo odtahovou službu.

DOBÍJENÍ
Než řidič nastartuje vůz, rozsvítí se červená kontrola signalizující dobíjení alternátoru. Pokud po nastartování zhasne, vše je v pořádku, alternátor baterii dobíjí. Pokud by kontrolka svítila dál, jedná se o problém v dobíjení autobaterie a řidič by měl vůz zavést do servisu nebo nechat odtáhnout.

BRZDOVÝ SYSTÉM RUČNÍ BRZDA BRZDOVÉ OBLOŽENÍ

Jakmile se za jízdy rozsvítí žlutá kontrolka, signalizuje nedostatečnou tloušťku brzdového obložení a řidiči by si měli nechat brzdy zkontrolovat. Pokud svítí červená kontrolka s vykřičníkem, znamená závadu na brzdovém systému nebo nízkou hladinu brzdové kapaliny. Vozidlo by nemělo pokračovat v jízdě, protože by to pro motoristy nemuselo být bezpečné. Tato kontrolka, pokud v autě není klasická kontrolka na ruční brzdu, svítí červeně i v případě, že je při jízdě zatažená ruční brzda. Tehdy se k rozsvícené kontrolce přidává i akustický signál, který přestane znít v momentě, kdy ruční brzdu řidič uvolní.

PORUCHA ŽÁROVEK
Žlutě svítící kontrola upozorňuje na to, že jedno ze světel na vozidle nesvítí. Pak je třeba zkontrolovat všechna světla, aby řidič zjistil, která z žárovek je nefunkční. Některé nové modely mají ve výbavě displej, na kterém je význam kontrolek vysvětlen a závada přesně popsána.

ELEKTROMECHANICKÉ SERVOŘÍZENÍ
Zatímco dříve měla auta hydraulické druhy posilovačů, nová vozidla, například Škoda Citygo, mají posilovače elektromechanické. Když se rozsvítí žlutá kontrolka, funkce posilovače je omezená. Když po ujetí krátké vzdálenosti zhasne, kontrola v servisu není potřeba. Když se ale kontrolka za jízdy rozsvítí červeně nebo červeně bliká, řidič by měl zastavit, protože došlo k výpadku elektromechanického posilovače řízení, a měl by nechat závadu zkontrolovat v autoservisu. Kdyby to neudělal, hrozí při poruše posilovače například při projetí prudší zatáčkou havárie.

ŽHAVENÍ (VZNĚTOVÝ MOTOR)
Pokud nastartujete automobil, motor běží a rozsvítí se kontrolka žhavení, měli byste vyrazit do autorizovaného servisu. Tato kontrolka je totiž v řadě automobilů spojená s diagnostikou motoru. Pokud bliká, může u starších modelů signalizovat problém v elektrice motoru. U nových typů vozidel kontrolka znamená symbol vznětového motoru a pokud svítí, hrozí závada na elektronice motoru. Opět je třeba zajet do nejbližšího autorizovaného servisu, kde na základě diagnostiky zjistíme chybu.

SYSTÉM AIRBAG
Jakmile se rozsvítí kontrolka, airbagy nefungují, což je za jízdy z hlediska bezpečnosti řidiče i spolucestujících nebezpečné. Zákazník sám nezjistí, zda je problém v řídící jednotce nebo jinde, takže by měl navštívit autorizovaný servis, kde zjistí příčinu závady a odstraní ji.

PROTIBLOKOVACÍ SYSTÉM (ABS)
Jedná se o kontrolku svítící žlutě, která upozorňuje na závadu nebo nefunkčnost (výpadek) systému. Když kontrolka za jízdy svítí, lze pokračovat v jízdě, ale systém je v tu chvíli nefunkční.“

KONTROLA STABILITY VYPNUTÍ KONTROLY STABILITY

Jedná se o žlutě svítící kontrolky signalizující funkčnost systém ESP – elektronického stabilizačního systému. Jeho funkci si může řidič sám vypnout nebo zapnout. Pokud se kontrolka rozsvítí, znamená to, že ESP je nefunkční. Pokud motoristé sami systém vypnou, rozsvítí se kontrolka signalizující vypnutí kontroly stability.

FILTR PEVNÝCH ČÁSTIC (VZNĚTOVÝ MOTOR)
Výrobci automobilů musejí od určitého roku instalovat do vozidel s naftovými motory filtr pevných částic. Pokud se rozsvítí tato žlutá kontrolka, signalizuje právě jeho poruchu. Motoristé by ale měli vědět, že se svým vozem musejí čas od času absolvovat delší cesty, při nichž jede vůz na čtyřku nebo pětku v určitých otáčkách. Tehdy se motor zahřeje a spalují se saze zachycené v tomto filtru, který se díky tomu sám regeneruje. Pokud samovolná regenerace neproběhne za jízdy, filtr se zanáší. Na to upozorní blikáním kontrolka žhavení. Pak musejí regeneraci filtru pevných částic provést v autoservisu na diagnostice vozidla. Pokud se filtr během jízdy sám vyčistí, kontrolka zhasne.

Toto je za použití aplikace VW a manuálu Škoda Octavia:

SYSTÉM KOTROLY VÝFUKOVÝCH PLYNŮ
Tato žlutá kontrola upozorňuje na poruchu katalyzátoru. Pokud se za jízdy rozsvítí, řidiči by měli zajet do servisu a nechat si zkontrolovat motor.

TLAK V PNEUMATIKÁCH
Kontrolka upozorňuje řidiče na výrazné snížení tlaku v jedné z pneumatik. Řidiči by měli zkontrolovat jejich nahuštění a případně je dohustit.

KONTROLA ELEKTRONIKY MOTORU (ZÁŽEHOVÝ MOTOR)
Když motoristé nastartují, tato kontrolka se na pár vteřin rozsvítí. Pokud ovšem nezhasne, nebo se rozsvítí za jízdy, signalizuje závadu v systému elektronického řízení výkonu motoru. Řidiči by měli své vozidlo co nejdříve nechat zkontrolovat v autorizovaném servisu.

Jak připravit auto na cestu

První zásadou, než se vydáme na dovolenkovou porci kilometrů, by mělo být nechat vůz pořádně zkontrolovat. Nejlepší je navštívit servis, kde už vědí, co mají prověřit. Brzdy, světla, náplně, rezervní pneumatika, to vše by mělo projít kontrolou, aby vozidlo sloužilo bez závad.
Důležitou věcí je také rozložení bagáže. Společnost Goodyear Dunlop si nechala udělat v tomto směru průzkum a jeho výsledky ukázaly, že každý třetí řidič, což odpovídá milionům řidičům po celé Evropě, nevěděl, kde v autě skladovat těžké předměty.
Nejtěžší předměty by měly být uloženy nejníže v kufru auta, co nejblíže k zadním sedadlům. Stejně důležité je jezdit v kombi vozech s ochrannou sítí či mříží mezi zavazadlovým prostorem a oddílem pro pasažéry, aby se zajistilo, že se žádné předměty nedostanou do části pro pasažéry. Pokud se nejtěžší předměty uloží na střešní nosič, může to výrazně ovlivnit jízdní vlastnosti vozidla, protože se změní těžiště a zvýší se riziko převrácení. Řidiči plně naložených vozidel musí očekávat delší brzdnou dráhu a odlišné jízdní vlastnosti.
Před odjezdem na dovolenou by měl řidič usedat za volant odpočatý, každé dvě hodiny si udělat přestávku a v parných dnech mít dostatek tekutin. Únava je totiž významným faktorem nehodovosti, spoléhat na občerstvovací účinky kávy je iluzorní, výzkumy ukazují, že její vliv brzy pomine.

Zdroj:
www.ibesip.cz
www.tyden.cz

Správně dohuštěné pneumatiky

Správná hodnota tlaku v pneumatikách se odvíjí od konstrukce automobilu, typu a velikosti pneumatik nebo rozložení hmotnosti na nápravy. U většiny osobních automobilů se pohybuje tlak v pneumatice kolem 2,3 baru při standardních jízdních podmínkách. Při větším váhovém zatížení, například při stěhování, cesta na dovolenou, může být doporučený stav tlaku v pneumatikách ji­ný. Oba údaje jsou uvedeny v uživatelské příručce vozu, internetových stránkách výrobce a také na karoserii vozidla (dveře řidiče, pojistková skřínka nebo vnitřní strana krytu palivové nádrže).

Proč dbát na správný tlak pneumatik?

 1. Špatně nahuštěná pneumatika se opotřebovává rychleji – obecně platí, že podhuštění způsobuje nadměrné ojíždění vnějších částí pneumatiky. Naopak pneumatika přehuštěná způsobuje opotřebení střední části běhounu. Takto se může zkrátit život pneumatik až o 50%.
 2. Snížení komfortu a bezpečnosti jízdy – podhuštěním pneumatiky dochází k menší přilnavosti k vozovce, tím ztrácí své jízdní vlastnosti a kontrola nad vozidlem se snižuje. Pneumatika s vyšším tlakem je deformovaná opačným směrem, tím je jízda nekomfortní a kontrola nad vozidlem se snižuje.
  Nesprávný tlak v pneumatikách zvyšuje riziko aquaplaningu, snižuje jízdní stabilitu jak v zatáčkách, tak v přímém směru, prodlužuje brzdnou dráhu.
 3. Zvyšuje náklady na provoz– podhuštění o 1 bar zvyšuje spotřebu paliva až o 6%. Špatný tlak v pneumatikách vede nejen k rychlému opotřebení pneumatik, ale také i k vyšší spotřebě pohonných hmot.

Při kontrole tlaku je důležité brát v potaz to, že tlak se mění v závislosti na teplotě vzduchu. Čím je vzduch v pneumatice chladnější, tím je tlak nižší.

V letním období je nutné počítat s vyšší teplotou vzduchu uvnitř pneumatik vůči okolí. Měření tlaku je proto nutné provádět až po vychladnutí vzduchu v pneumatice a to přibližně 20 minut po jízdě.

Zdroj:
www.pneumatiky.cz

Výstražná světla při extrémním brždění

Výstražná světla při extrémním brždění

Jistě se Vám již stalo, že jste museli náhle prudce zastavit vozidlo a hned na to jste zapínali výstražná světla. Aktivace výstražných světel dává najevo, že stojíte, nebo že se něco děje. Ostatní řidiči okamžitě reagují a usměrňují svá vozidla dle situace. Takový manévr je znám především z dálnic. Nevýhodou je, prodleva zapnutí výstražných světel, jelikož v krizové situaci se řidič jako první soustředí na brždění, poté zapíná světla.
Nové modely vozů mají systém EBS (Emergency Safe Bracking), který zvyšuje bezpečnost v silničním provozu. Jednotka ESB sleduje rychlost vozu. V případě, že zaznamená náhlé zpomalení vozu vyšší než 7 m/s2 (což odpovídá velmi prudkému brždění), vysílá signál ke spuštění výstražných světel. Světla zůstávají aktivována do následné akcelerace. Manuální ovládání, vypnutí nebo zapnutí výstražných světel má i nadále prioritu.
Funkce samočinné aktivace má velký význam v oblasti bezpečnosti. Výstražný signál v případě prudkého brždění je téměř okamžitý a snižuje se tak riziko nárazu zezadu. Nevyžaduje řidičovu intervenci, umožňuje plně se věnovat řízení vozu a je efektivní doplňkovou funkcí k systému podpory brždění.

Zdroj:
www.cybertronic-labs.cz
www.autoabeceda.cz


Desatero zábavy na cesty   Jak cestovat s dětmi/zvířaty

Desatero zábavy na cesty…

Než sáhneme po zaručených prostředcích k zábavě, jako jsou DVD přehrávače či tablety a telefony s hrami, nad kterými plesá snad každé dítko, zkusme nechat více pracovat naši fantazii a zapojit do her celou rodinu. Máme pro vás desatero herních tipů, seskupených dle věku nejmladších hráčů.

Pro děti do pěti let

Pro děti do pěti let

1. Hádejte, co vidím barevného
Vhodné pro malé děti. Hráč uvidí nějaký objekt a řekne: "Hádejte, co vidím červeného/modrého." Ostatní se rozhlédnou a hádají. Nevybírejte však objekty, které při jízdě zmizí za malou chvíli. Vhodné pro dobu čekání (benzínová pumpa, závory, nádraží...).

2. Hra s citáty
Kdo řekl: Babičko, proč máš tak velké oči?
a) Sněhurka
b) kouzelný dědeček
c) červená karkulka
d) vlk
Pro malé děti musí být tři možnosti ze čtyř tak absurdní, aby byli schopné vybrat správnou odpověď.

3. Hádej, kdo jsem?
Někdo si myslí pohádkovou bytost nebo zvíře (pro starší děti lze obdoba s filmovými postavami) a ostatní hádají pomocí otázek ANO/NE, na koho myslí.

Pro děti do deseti let

4. Viděl jsem z okna..
První hráč začne popisem, co viděl: "Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem." Druhý hráč zopakuje a přidá, co viděl on: " Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem a zajíce." Další hráč vždy zopakuje celý dosavadní seznam a přidá, co viděl. Kdo zkazí, má ještě jeden pokus. Zkazí-li podruhé, vypadne. Vyhrává poslední, kdo zbyl.

5. Škrtni, co uvidíš
U této hry je třeba malé přípravy předem. Vytvořte seznam asi dvaceti objektů, které můžete během cesty vidět: zvířata, budovy, řeka, rybník, kopec, vlak, policista. Dejte každému hráči kopii seznamu. Jakmile hráč uvidí daný objekt, oznámí to nahlas a škrtne ho ze svého seznamu. Ostatní hráči si ho ze svého seznamu v tu chvíli škrtnout nemohou a musejí čekat na okamžik, kdy sami nějaký objekt uvidí a první ho ohlásí. Pro menší děti můžete nakreslit obrázky. Je dobré určit časový limit, po kterém je vyhlášen vítěz s největším počtem přeškrtnutých objektů.

6. Společný příběh
Na vymyšlení příběhu se podílejí postupně všichni hráči.
1.varianta: každý přidá jen jedno slovo.
2.varianta: každý mluví po určený čas nebo se rozhodne přestat, kdy sám chce.
3.varianta: každému hráči je přidělen jeden předmět, který najdete u sebe (peněženka, klíč, jablko). Hráč pak musí tento předmět zmínit ve své části příběhu.
4.varianta: shromáždíte více předmětů, na které všichni vidí. Cílem je, aby byly postupně všechny předměty zahrnuty do společného příběhu.

7. Příběhy o lidech
Když už máte dost soutěživých her, je zábavné vymýšlet příběhy o lidech, které vidíte z vašeho dopravního prostředku: Jak se jmenují? Kam jdou/jedou? Co budou dělat, až se tam dostanou? Čím humornější historka, tím více děti baví.

8. Poznávací značky
Každý hráč si předem zvolí 5-10 dvoumístných čísel, která si zapíše. Pak se snaží najít tato dvojčíslí na poznávacích značkách projíždějících aut. Zvolené dvojčíslí může být součástí vícemístného čísla na poznávací značce.

Pro děti nad deset let

9. Po stopách
Hra spočívá ve vaší poctivé přípravě, kdy dětem vytisknete nebo nakreslíte trasu vaší plánované cesty a do ní zaznačíte města, významné památky, které budete míjet, i běžné věci z provozu – děti je pak musí odškrtávat a doplňovat do trasy, kde také vidí, jak jim cesta ubíhá

10. 60 sekund na dané téma
Úkolem je mluvit co nejzajímavěji po dobu 60 sekund na téma zadané (vylosované). Příklady témat: Můj pokoj, Jak bych utratil 1000 Kč, nejlepší jídlo, které jsem kdy jedl, apod.

Jídlo a pití na cestu

Především dostatek tekutin, ideální je čistá voda – jednak je zdravější, než slazené nápoje, a zároveň nenatropí tolik škody, když se v autě vyleje.
Svačina ve formě ovoce, zeleniny, obloženého chleba, sušenky. U všeho mít na paměti fakt, že se dítě může umazat, takže raději ne příliš šťavnaté ovoce, jako je meloun či broskev, také není vhodné brát sušenky s čokoládovou náplní.. :-)
A ještě jeden praktický tip: vlhčené ubrousky. Hodí se nejen k přebalování miminek, ale i na omytí rukou a k dalšímu využití, jako je například omytí sedačky v případě, že kus svačiny nedoputuje přímo na určené místo!

Počítejte s častějšími zastávkami

Důležité je přizpůsobit délku jízdy věku dítěte a jeho možnostem a dělat podle toho i přestávky. U malých dětí vás donutí i přebalování a pravidelné krmení, ty větší už si řeknou. Je dobré využít i odpočívadla, která mají nějaké malé hřiště či prolézačky, aby se děti protáhly.

Vybavení lékárničky

Vybavení dětské lékárničky rozhodně nepodceňujte, může nastat chvíle, kdy vám v podstatě zachrání dovolenou. Protože většina zdravotních problémů, se kterými se vaše děti mohou o prázdninách potýkat, jsou maličkosti. Lze je velmi rychle zažehnat, jen musíte mít čím. Na tohle proto určitě nezapomeňte!

Nevolnost v autě či letadle

Trpí-li vaše dítko nevolnostmi, můžete mu před jízdou naordinovat Kinedryl. Zabírá celkem spolehlivě a navíc se po něm dítě pěkně prospí. Dále je možné žvýkat Travel Gum, nebo užít homeopatický přípravek Cocculine. Kdo chce jít vyloženě přírodní cestou, může zkusit zázvorový čaj – pokud tedy dítě zvládne jeho pálivou chuť.

Do boje proti teplotám

Může to být jen teplota z rozrušení, z přehršle nových zážitků, nebo reakce na sluníčko či malá viróza. Každopádně by ale ve vaší dovolenkové lékárničce pro dítě neměl chybět teploměr, protože je potřeba vědět, zda má vaše dítko jen lehce přes 37 stupňů (tudíž není třeba panikařit, třeba se z toho vyspí), nebo mu teplota stoupla přes 38 stupňů, a je na místě podat léky na její snížení. Je dobré s sebou mít více druhů léků podle věku dítěte. Sirup pro ty nejmenší, pro starší pilulky. Vhodné je vzít i čípky, které se podávají v případě, že dítě zvrací. S těmito léky máte jistě zkušenost i z domácího prostředí, můžete užívat Panadaol, Paralen či Nurofen, nebo další prostředky, na které jste zvyklí.

Průjmy

Je to jedna z nejběžnějších potíží, se kterými se děti na dovolené potýkají. Průjmy se mohou objevit třeba jen jako reakce na jinou stravu, ale také z toho, že prostě není možné zabránit tomu, aby si malé dítě loklo vody z bazénu či moře. To všechno v kombinaci se sluníčkem a novým prostředím jednoduše může u dětí vyvolat průjem. K jeho zastavení můžete použít buď klasické černé uhlí, ale třeba i Smectu. Vzhledem k tomu, že hrozí dehydratace, dbejte vysokého příjmu tekutin. Pokud dítě odmítá dostatečně pít, podejte rehydratační lék, např. Kulíšek.

Alergické reakce a podráždění

Sluníčko, chlorovaná či slaná voda, ale také komáří či vosí píchnutí – to vše způsobuje podráždění kůže či alergické reakce. Doporučujeme Fenistil gel, ale třeba i malé balení Zyrtecu či Zodacu. Vhodné jsou i oční kapky.

Proti kašli a rýmě

Nechce se tomu věřit, ale i u moře v teple může vaše dítě prochladnout, případně chytit nějakou drobnou virózu. Proto byste měli v lékárničce určitě mít dětské kapky do nosu a také něco na kašel, a to jak na usnadnění vykašlávání (Mucosolvan, Sinecosin, Bromhexin), tak i na zklidnění suchého dráždivého kašle (Solmucol, Sinecod).

Odřeniny a spáleniny

Odřeniny, rozbitá kolena či drobná poranění. Žádný velký problém, ovšem chce to mít u sebe nějakou dezinfekci (Peroxid vodíku, Betadine, Jodisol, Septonex), případně mast podporující hojení (Traumaplant, Betadine mast či kalciovou mast). Samozřejmostí je dostatek náplastí (různé velikosti, ideálně voděvzdorné), obvazů a podobně.

V případě spálenin od sluníčka pomůže cokoli s výtažky Aloe vera, případně klasický Panthenol.

Jak dobře upevnit autosedačku?

Jak dobře upevnit autosedačku?

Dětskou autosedačku vždy ukotvujeme bezpečnostními zádržnými pásy. Dítě do zhruba 1 roku vozíme v tzv. „vajíčkách“ a umisťují se na přední sedačku proti směru jízdy – v této poloze je nutné deaktivovat airbag spolujezdce. Větší děti se přepravují v sedící poloze na zadním pravém sedadle – pro vyšší bezpečnost výrobci dodávají krom pásů i integrovaný odnímatelný pult, ten má i bezpečnostní prvek, při kolizi zabraňuje pohybu dítěte dopředu. Neměli bychom také zapomínat na dobré dotažení fixačních pásů.
Ideální umístění autosedačky je vpravo vzadu, toto umístění je vhodné pro všechny typy autosedaček – sedačka „vajíčko“ se i zde umístí v proti směru jízdy - důvod tohoto umístění je lepší kontrola dětí za pomoci zpětného zrcátka a jakákoliv manipulace se sedačkou či dítětem se děje mimo vozovku v bezpečném prostoru. Ukotvení dítěte do autosedačky je vysvětleno písemnou formou pro každý typ autosedačky, je součástí balení.
Isofix = jednoduchý a bezpečný systém upevnění dětských sedaček do aut

 • skládá se ze 2 částí: rastrového třmenu integrovaného přímo ve vozidle a uchycovacího systému (rastrových ramen) umístěných na sedačce
 • díky propojení třmenů přímo s karoserií je uchycení sedačky mnohem bezpečnější

Podsedák smí používat dítě od 36 kilogramů výše a překročí-li výšku 150 centimetrů.

Cestování s našimi zvířecími miláčky...

Převoz domácích mazlíčků přes hranici je možný pouze s potřebnou veterinární dokumentací:
- psi, kočky a fretka domácí musí být označeni mikročipem
- musí mít pas nebo certifikát, vydaný oprávněným veterinářem, kde je uvedeno číslo mikročipu
- pas musí nosit majitel spolu se zvířetem
- zvíře musí být očkováno proti vzteklině
Dovoz do pěti domácích mazlíčků lze uskutečnit přes hraniční přechody, určené pro převoz určených domácích mazlíčků, zatímco převážení většího počtu zvířat lze uskutečnit pouze přes hraniční přechod, který má veterinární inspekci.
Když cestujete se svým domácím mazlíčkem, tak jste za něj zodpovědní!

Cestování s našimi zvířecími miláčky

Zákon na téma pes v autě, paragraf 52 „Přeprava nákladu“, odstavec 5 říká: “Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“. Obecně srozumitelné znění tohoto zákona však nesděluje, co pro onu bezpečnost při přepravě svého psa v autě máme učinit a tak je při silniční kontrole posouzení na policistovi – pro reálné splnění tohoto znění zákona máme při používání bezpečnostního autopásu pro psa, automříže nebo přepravní autoklece, neměli bychom opomenout ani universální autosítě (u těch musíme myslet na to, že je pes může prokousat a obvykle se nedají pevně ukotvit.
Samozřejmě nesmíme zapomenout dávat zvířecímu miláčkovi vodu a dostatek prostoru.

Nevolnost psů při jízdě autem

Jízda v autě nemusí dělat psům dobře. O to je to horší, pokud cestujeme někam daleko. Tyto komplikace mají řešení, nemusíme se proto bát, že bychom se psem nemohli cestovat. Nevolnost psů je způsobena nekontrolovaným pohybem auta a stresem nebo úzkostí.
Jakmile s autem zastavíte, aktivita mozku se vrátí do normálu.

Příznaky, které se mohou objevovat:
- nadměrné slinění (hypersalivace)
- zrychlené povrchní dýchání, polykání, olizování pysků
- neklid, úzkost, třes
- nadavování
- zvracení

Zmírnění nevolnosti:
Měli byste štěně od malička seznamovat s autem, aby si ho spojil pouze s příjemným zážitkem. Neměli byste krmit psa těsně před jízdou.
Je dobré nechat proudit do auta čerstvý vzduch, v autě nekouřit a vyhnout se výrazným vůním uvnitř vozu. Pravidelné přestávky a čistá čerstvá voda jsou neméně důležité.

Prevence nevolnosti:
Váš veterinář vám doporučí moderní léčiva, které byly speciálně vyvinuty pro řešení cestovní nevolnosti zvracení psů. Tyto preparáty mají vysokou účinnost i snášenlivost.
Léky proti cestovní nevolnosti pracují na principu zastavení signálu v mozku, které způsobují zvracení. Některé léky mají nežádoucí účinky např. ospalost, jiné je nemají.

Ubytování pro zvířecí miláčky

Ne všude je zvířecí doprovod vítaný, dovolenou však pracující člověk potřebuje.
Je tedy dobré zvážit všechny možnosti, zda není lepší zvolit komfort psího hotelu.

Jak poznat dobrý hotel?

Čistota především – správný majitel psího hotelu je schopný i při velkém vytížení zvládnout uklízet a nikde po dvorku ani v kotcích se neválejí psí exkrementy nebo špinavé misky na vodu.
Je také dobré si všimnout povahy majitele nebo lidí, kteří se budou o zvíře starat, aby se zvíře po dobu vašeho odloučení cítilo v pohodě.
Ptejte se také na režim dne, který zvíře čeká. Nebojte se popsat důležité zvláštnosti svého zvířete. Čím více otázek, tím lépe. Je dobré zjistit si i recenze.
Psí hotel by měl mít současně zajištěn i veterinární pomoc.
Dobrý hotel dává na výběr možnosti ubytování – v budově či v kotcích.
Správný hotel se přizpůsobí vašemu zvířeti i se stravou, takže mu smíte přinést s sebou granule, které má rád.
V nabídce hotelů bývá i základní výcvik poslušnosti, náprava určitých zlozvyků či kondiční běhání.
Dnes už psí hotel může pro vaše miláčky nabídnout i sledování televize.

Cena hotelů se odvíjí v závislosti na službách, které s hlídáním požadujete. Cena za jedno zvíře a den v hotelu začíná na 100 Kč, ale může to být až 300 Kč. Důležité je včas zvířeti rezervovat místo.

Zdroj:

www.novalja.cz
www.chorvatsko.cz
www.havex.cz
www.jaktak.cz
www.baron.cz
www.vitalia.cz
www.tn.nova.cz
www.prozeny.cz
http://www.azrodina.cz/2976-hry-na-cesty
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/deti-chovani-zdravi/hry-a-zabava-na-cesty-do-auta-automobilu-pro-deti-i-dospele