Sněhové řetězy

Zimní sněhové řetězy – jednorázové i ocelové. Používejte je správně.

Vše o sněhových řetězech, které v zimní výbavě vašeho vozu nesmí chybět. Na výběr máte jednorázové, tzv. vyprošťovací řetězy a klasické sněhové řetězy na dlouhé používání. Poradíme vám také, jak je správně nasadit.

Tekuté řetězy

V zimních podmínkách dočasně poskytují zvýšenou trakci a používají se jako nouzové řešení pro krátké namrzlé úseky.

Působí okamžitě a pronikají do pórů pneumatik, přičemž nezpůsobují jejich degradaci.

Jejich vysoká počáteční přilnavost zabrání prokluzování kol. Snižují nebezpečí smyku ošetřeného vozidla. Nejsou vhodné do hlubšího sněhu a bláta.

Textilní řetězy

Textilní syntetické řetězy se na pneumatiku navlečou jako ponožka, existují i novější pryžové alternativy ve tvaru klasických řetězů, které mají o něco delší životnost. Při provozu jsou velmi tiché a bez vibrací, nezpůsobují opotřebení nebo poškození dezénu pneumatik.

Použití je krátkodobé, jsou vhodné jako vyprošťovací pomůcka, kvalitní výrobky jsou certifikované i jako plnohodnotná náhrada ocelových řetězů. Provoz je možný pouze na sněhu nebo ledu. Po pár metrech na holé vozovce se ničí.

Ocelové sněhové řetězy

Dlouhá životnost, možnost jízdy i na částečně odhaleném povrchu, skvělé použití pro hluboký sníh led i sněhovou břečku. Kromě klasických řetězů si dnes pořídíte i řetězy rychloupínací, s kontrolou správného dopnutí. U některých typů odpadá nutnost popojíždět pro správné dopnutí.

Základní typy řetězů většinou nemají prvky pro automatické dopínání a nejsou proto určené pro každodenní používání.

Jak správně nasadit klasické zimní řetězy

„Nasazování řetězů si člověk musí nacvičit, fígle na to neexistují. A je dobré se to naučit ještě před zimní sezonou, protože když sněží a mrzne, je situace ztížená,“ vysvětluje Lukáš Pešina a pokračuje: „Řetězy se nasazují vždy na nápravu s náhonem. Po ujetí určité vzdálenosti by se měly řetězy zkontrolovat a utáhnout. Vše je uvedeno v návodě na jejich užití.“

Pozor na správné upevnění sněhových řetězů. „Když se totiž nasadí špatně a řetězy se uvolní, mohou jejich části za jízdy přesekat brzdové hadičky. Oprava je v tomto případě finančně náročnější. Navíc je třeba vůz do servisu odtáhnout, protože je kvůli nefunkčnosti brzd nepojízdný,“ dodává Lukáš Pešina.

  1. Vyzkoušejte si montáž nejprve v klidu a beze stresu.
  2. Řetězy nenasazujte příliš brzo, ani příliš pozdě. Nejlépe na parkovišti pod kopcem.
  3. Zimní řetězy montujte na kola s náhonem. U náhonu 4×4 je nejlepší použít dvě sady řetězů.
  4. Použité řetězy nenechávejte zmrznout v autě přes noc, je lepší je nechat v teple okapat.