Nenechte se při koupi vozu zbytečně nachytat

Chcete se za volantem svého vozu cítit bezpečněji, rozumět lépe svému automobilu a skutečně si užít jízdu? Tak právě pro vás připravila firma HAVEX-auto prostřednictvím svého profesionálního týmu praktické odpovědi na otázky, které si řidiči nejčastěji v souvislosti se svým vozidlem pokládají. Několik týdnů měli motoristé možnost vymýšlet témata a hlasovat pro ta nejzajímavější na stránkách www.radyridicum.cz. Pátý nejčastější dotaz zněl: Na co se mám zaměřit při výběru ojetého nebo nového vozu? Na odpověď jsme se zeptali Mirka Chudoby, člena prodejního týmu HAVEX-auto, jenž pro motoristy sestavil základní pravidla, kterých se mohou při nákupu automobilů držet.

Nákup nových vozidel

 1. Cena: Ověřte si, zda je cena vozu uváděna s DPH, nebo bez. „U poloužitkových nebo užitkových vozidel totiž prodejci často lákají na nízké ceny, jež jsou právě bez daně z přidané hodnoty,“ upozorňuje Mirek Chudoba. Dalším faktorem, který ovlivní cenu auta, je, zda zákazník platí v hotovosti, nebo koupi financuje formou úvěru a pak může získat slevu. Při financování vozidla formou úvěru je výhodou, že se stáváte okamžitě jeho vlastníkem a také si sami určíte délku splácení od 12 do 72 měsíců. „Pokud si zákazník koupí vůz v HAVEX-auto, po celou dobu úvěru je automobil kompletně pojištěn. Toto pojištění ještě zvýhodňují bonusy, jež má klient z dřívější doby,“ podotýká Mirek Chudoba a pokračuje: „Zákazníci se nemusejí bát úvěrů na auto i díky nízkým úrokovým sazbám až s úročením 0%. Konečnou cenu vozidla při financování úvěrem navíc ovlivňuje především výše akontace a délka splácení.“

 2. Záruka: Standardní záruka na kupovanou věc, jež udává občanský zákoník, je dva roky. Prodejci často nabízejí prodlouženou záruční lhůtu, například sedm let. V tomto případě si ale ověřte, na co všechno se prodloužená záruka vztahuje a jaké závady či případné opravy kryje. Výhodou nákupu nového vozu u firmy HAVEX-auto je, že v současné době dává k novému vozidlu Škoda a SEAT zdarma pětiletou záruku.

 3. Stáří vozu: Zkontrolujte si rok výroby kupovaného automobilu. „Může se stát, že prodejce má automobil na skladě delší dobu, třeba rok. A protože vozidlo ještě nebylo zaregistrováno na žádného majitele, je vedeno jaké nové, přestože rok výroby tomu neodpovídá,“ radí Mirek Chudoba. Podle jeho slov je stáří vozu důležité především pro budoucí prodej vozidla. „Kdyby se totiž lidé rozhodli prodat vůz za pár let jako ojetý, rok výroby ovlivní prodejní cenu,“ říká.

 4. Kontrola stavu: Před koupí proveďte venkovní i vnitřní vizuální kontrolu kupovaného vozu. Vše by mělo být nové a nepoškozené. Klient při převzetí auta potvrzuje podpisem na předávacím protokolu, že byl seznámen i s obsluhou vozidla a jeho výbavou. Toto se nevyplácí podceňovat, protože v případě chybného použití vozu následky nese zákazník.

 5. Předprodejní servis: Prodejce garantuje podpisem a razítkem servisu na předávacím protokolu, že provedl tzv. předprodejní servis automobilu. Je ale dobré, když si zákazník zkontroluje, zda a kdy se prohlídka uskutečnila. „Je to kvůli návaznosti na klasické servisní prohlídky a záruční lhůtu,“ vysvětluje Mirek Chudoba. HAVEX-auto při prodeji nového vozu díky předprodejnímu servisu garantuje vizuální vnější kontrolu karoserie, upevnění šroubů kol a jejich utažení, nahuštění pneumatik na předepsaný tlak, dále kontrolu provozních kapalin – chladicí kapaliny, motorového oleje, brzdové kapaliny a kontrolu elektroniky včetně akumulátoru. Provádí se také vizuální kontrola interiéru a všech elektricky ovládaných prvků spojených s komfortem jízdy, například vypínání airbagu, funkce rádia nebo klimatizace. Vizuálně se kontroluje i spodní část vozidla.

  Nákup nových vozidel
  Foto zdroj: Škoda AUTO

Nákup ojetých vozidel

 1. Rok výroby: Rok a místo výroby vozidla lze ověřit prostřednictvím čísla karoserie (VIN), což je jakési rodné číslo auta. Rok výroby je možné dohledat také na oknech automobilu. „Především při dovozu z cizích zemí se vozy uměle omlazují,“ podotýká Mirek Chudoba a pokračuje: „Pokud si nevíte rady, můžete si v bazaru vůz zamluvit a obrátit se na naše pobočky, kde vyhledáme informace, o které máte zájem. Tyto informace čerpáme z databáze výrobců, kde jsou kompletní údaje o vozidlech – rok výroby, uvedení do provozu, výbava, zda je na vozidlo prodloužená záruka, jak bylo servisované a tak dále.“ HAVEX-auto svým zákazníkům při prodeji ojetých vozů tyto služby poskytuje automaticky a zdarma.

 2. Stav kilometrovníku: Nespokojte se pouze s informací, kolik má vozidlo tzv. najeto. Skutečný stav kilometrovníku si ověřte například v databázi výrobců jednotlivých značek, nebo v databázi Cebia. „Škoda AUTO od listopadu loňského roku nevede papírové servisní knížky, ale pouze elektronické. Zákazník tak při koupi dostane jen desky se základními údaji o vozu. Tím se zamezí podvodům s duplikáty nebo falešnými servisními knížkami,“ upozorňuje Mirek Chudoba. Při prodeji ojetých vozů firma HAVEX-auto klientovi garantuje, že stav na tachometru odpovídá skutečně ujetým kilometrům. Klient dostane přímo od prodejce certifikát ověření od Cebia a Škoda Plus.

  Nákup ojetých vozidel
 3. Kontrola laku: Kvalita laku na autě by měla odpovídat stáří vozu a najetým kilometrům. Během let totiž stárne nejen samotný lak, ale ani lesk není stoprocentní. Samozřejmě záleží na tom, zda původní majitel vůz garážoval a jak o něj pečoval. „Důležité je, aby vozidlo nebylo přelakováno. To si můžete ověřit například v rámech karoserie, zda tam lak neobsahuje příměsi prachu,“ konstatuje Mirek Chudoba. Jak podotýká, v HAVEX-auto kontrolu laku provádějí při prodeji přímo před klientem. A to nejen kontrolu vizuální, ale také pomocí speciálního měřáku na tloušťku laku.

 4. Cena: Jak se říká: nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. „Jinými slovy, ne všechno, co je levné, je dobré. Zákazník by se měl zajímat, proč je cena nabízeného vozu nízká a zda odpovídá jeho skutečnému stavu,“ říká prodejce HAVEX-auto. Adekvátnost ceny si můžete prověřit podle běžné tržní hodnoty vozidla, a to na základě jeho roku výroby, najetých kilometrů nebo výbavy.

 5. Původ vozidla: Ověřte si, odkud vozidlo pochází. Zda je z České republiky nebo ze zahraničí. Například v Německu neřeší rok výroby, ale kdy byl vůz zaregistrovaný, což se nemusí shodovat. Dále je důležité zjistit, zda automobil nebyl odcizený, nebo není profinancovaný nějakou úvěrovou společností. „Klient by měl vždy vidět originál nebo kopii velkého technického průkazu. Jen tak bude mít přehled o počtu skutečných původních majitelů,“ radí Mirek Chudoba a pokračuje: „Pokud vznikne duplikát velkého technického průkazu, zajímejte se o to, z jakého důvodu se tak stalo. Jestli kvůli vyššímu počtu předchozích majitelů či případné ztrátě. Totéž se týká duplikátu servisní knížky.“ Když si kupující neví s něčím rady, ať navštíví autorizovaný servis, kde mu prodejci doporučí další postup nebo zjistí příslušné informace. V HAVEX-auto vycházejí zákazníkům v tomto ohledu vstříc a podle čísla karoserie rozklíčují například rok výroby a servisní historii. Pro získání těchto informací využívají databází výrobců vozů nebo společnosti Cebia.

  Nákup ojetých vozidel
  Foto zdroj: Škoda AUTO
 6. Historie vozidla: Pro získání informací o historii vozidla, zda nebylo například odcizené nebo profinancované, můžete využít zpoplatněných služeb společnost Cebia. Pokud se ale rozhodnete zakoupit automobil v HAVEX-auto, firma vám tuto službu poskytne zdarma včetně vydání osvědčení o historii kupovaného vozu.

 7. Technický stav: Proveďte nejen vizuální kontrolu karoserie auta, ale i jeho podvozku – zda není deformovaný, rezavý nebo jinak poškozený. Dále zkontrolujte interiér, jestli není čalounění prosezené či poškozené, jaké je opotřebení per u sedaček, ošlapání krytek pedálů, kvalita povrchu volantu a podobně. Absolvujte také zkušební jízdu na různých površích, nejen na rovné silnici. Při koupi ojetého auta si vždy vyžádejte protokol o technickém stavu vozidla, v němž prodejce garantuje stav automobilu včetně případných závad. Tím předejdete možným skrytým závadám, které by mohly na vozidle být. „Skytá vada je jakákoliv závada na vozidle, kterou vám prodejce záměrně zatajil a neuvedl ji do protokolu o technickém stavu,“ vysvětluje Mirek Chudoba. Pokud existuje výpis z diagnostiky, trvejte na jeho přiložení, aby bylo jasné, že jsou jednotky ABS, airbag a řídící jednotka v pořádku. Na potvrzení by měly být podpisy prodávajícího i kupujícího, vyhnete se tak možným konfliktům při případných reklamacích. Výhodou nákupu vozu v HAVEX-auto je, že firma klientům garantuje zdarma roční záruku na své vyzkoušené ojeté vozy.

Nákup havarovaných vozidel

„Koupi havarovaného vozidla bych obecně nedoporučoval. Už vůbec ne v případě, kdy bylo auto bourané na přední nebo zadní nápravu či středový sloupek. Přestože se může na první pohled zdát, že oprava nebude drahá, nakonec se může například díky poškozené elektronice prodražit až o desítky tisíc korun,“ říká Mirek Chudoba a dodává: „Pokud se ale zákazník pro bouraný, ale již opravený vůz rozhodne, měl by si od prodejce vyžádat historii havárie a dokumentaci o poškození auta včetně fotografií. Důležité jsou i informace o tom, kolik stála oprava a jaké díly se musely vyměnit. U HAVEX-auto jsou všechny tyto údaje samozřejmostí a klient je s nimi seznámen.“

TIP NA ZÁVĚR:

Pokud si při koupi ojetého vozu nevíte rady, využijte služeb autorizovaných servisů, například HAVEX-auto. Zde vám ověří skutečný rok výroby, skutečný počet najetých kilometrů, prověří původ vozidla, zkontrolují odcizení nebo možný leasing či úvěr na auto nebo vůz fyzicky prohlédnou.