Jak vyměnit autožárovku snadno a rychle

Při výměně autožárovky záleží na modelu vozidla a světlometu

Chcete se za volantem svého vozu cítit bezpečněji, rozumět lépe svému automobilu a skutečně si užít jízdu? Tak právě pro vás připravila firma HAVEX-auto prostřednictvím svého profesionálního týmu praktické odpovědi na otázky, které si řidiči nejčastěji v souvislosti se svým vozidlem pokládají.

Výměna autožárovky
Foto zdroj: Škoda AUTO

Několik týdnů měli motoristé možnost vymýšlet témata a hlasovat pro ta nejzajímavější na stránkách www.radyridicum.cz. Ukázalo se, že třetím nejčastějším dotazem je: Jak rychle a bez námahy vyměnit autožárovku? Na odpověď jsme se zeptali Lukáše Pešiny, člena servisního týmu HAVEX-auto.

„Před výměnou autožárovky by si měli řidiči nejprve řádně pročíst a nastudovat manuál jejich vozidla,“ podotýká Lukáš Pešina a pokračuje: „Záleží totiž na modelu auta. Univerzální návod neexistuje a navíc výměna vyžaduje určitou zručnost.“

Podle jeho slov je sice výměna žárovek u nových vozů o malinko jednodušší, ale záleží především na typu světlometů. Některé automobily mají totiž světlomety s halogenovou žárovkou, jiné s xenonovou výbojkou. „U xenonových světlometů nedoporučujeme řidičům, aby výměnu výbojek prováděli sami. V tomto případě je totiž třeba použít nářadí, a proto by měli se svými vozy přijet do autorizovaných servisů, kde výměnu provedou mechanici,“ upozorňuje Lukáš Pešina.

Naproti tomu si motoristé mohou sami vyměnit žárovky u halogenových světlometů. „Například u vozu Octavie III s benzínovým motorem lze žárovku na dálkové a denní světlo jednoduše vyměnit pouze otočením a vytažením ze světlometu a stejným způsobem se zapojí nová. Výměna žárovky na potkávací světlo je o něco složitější. Žárovka se musí lehce zatlačit směrem dolů, pak se vycvakne, řidič ji vytáhne ven z konektorů a vymění.“

Co se týká přístupu k žárovkám, záleží na tom, zda motoristé vlastní vůz s naftovým nebo benzínovým motorem. „Naftový agregát je mnohem větší a například kvůli naftovému filtru má řidič při výměně žárovek v předních světlometech méně místa na ruku. Naproti tomu benzínový motor je menší a přístup k žárovkám lepší,“ popisuje člen servisního týmu HAVEX-auto.

Snadnější je podle slov Lukáše Pešiny výměna autožárovek v zadním světlometu. „Přístup je jednodušší. Řidič si ale opět musí nastudovat, jakým způsobem světlomet rozdělat, aby se k žárovkám dostal,“ připomíná.

Pokud si řidiči vyměňují žárovky sami a také je kupují, měli by se při nákupu řídit podle návodu a zjistit, jaký typ žárovky do jejich vozu patří. Navíc každý automobil by měl mít jednu sadu autožárovek v povinné výbavě. „U xenonových světlometů povinnost vozit s sebou náhradní výbojky není. U halogenových světlometů by ale měli mít motoristé v povinné výbavě k dispozici všechny autožárovky vnějšího osvětlení, které jsou na vozidle, a to v počtu jeden kus. Dohromady se jedná o pět žárovek: do blinkru, do potkávacích světel, do dálkových světel, do zpátečky a tou pátou je žárovka do osvětlení nad zadní registrační značku,“ říká Lukáš Pešina.

Výměna autožárovky
Foto zdroj: Škoda AUTO

Řidiči mají možnost si také celou sadu autožárovek podle typu vozidla zakoupit. „Ze zkušeností víme, že žárovky pořízené na benzínových pumpách nebo v hypermarketech nevydrží svítit tak dlouho jako originální autožárovky od výrobce. V tomto případě platí, že při nákupu originální sady řidič ušetří peníze, protože nebude muset autožárovky tak často vyměňovat. Pokud navíc přijede se svým vozidlem na servisní prohlídku a některé z žárovek z povinné výbavy již použil, my mu je na požádání doplníme,“ konstatuje Lukáš Pešina.

Ten také připomíná, že v České republice je ze zákona povinné při jízdě automobilem denní svícení. „Zatímco u starších typů aut se dá domontovat speciální sada světel určená právě k tomuto účelu, nová vozidla mají denní svícení vyřešené už z výroby vozu. V případě používání světel pro denní svícení by ale motoristé neměli zapomínat při snížené viditelnosti přepnout na potkávací světla,“ podotýká člen servisního týmu HAVEX-auto Lukáš Pešina.

Právě do autorizovaného servisu HAVEX-auto mohou řidiči nebo řidičky přijet, pokud nezvládnou sami výměnu autožárovky. „Výměna není časově a finančně náročná. Zabere zhruba deset minut a cena se pohybuje řádově od 100 do 150 korun. Záleží na tom, na jakém modelu auta budou mechanici pracovat,“ dodává Lukáš Pešina.

Jak vyměnit autožárovku snadno a rychle se můžete podívat v instruktážním videu, které připravil tým HAVEX-auto.

TIP NA ZÁVĚR:

Při výměně byste se autožárovky neměli dotýkat holýma rukama, protože mastný pot by poškodil skleněnou baňku a tím snížil životnost žárovky.

V souvislosti se svícením vozidel je třeba zmínit ještě jeden faktor, a to je správné nastavení potkávacích světel. I o toto téma se totiž motoristé zajímali na stránkách www.radyridicum.cz.

„Správně nastavená potkávací světla jsou důležitá z hlediska bezpečnosti silničního provozu. Jednak aby řidiči za jízdy v noci dobře viděli, jednak aby neoslňovali protijedoucí automobily,“ podotýká Lukáš Pešina a pokračuje: „Když se vozidlo zatíží, například těžkým nákladem v kufru, změní se tím výška světel, jejichž nastavení by se mělo seřídit. Zatímco některá auta mají samonastavitelné světlomety, které si regulují výšku svícení samy, v některých vozidlech je seřízení světlometů manuální.“

Řidiči, kteří si nevědí rady s tím, jak světla správně seřídit, nemusí zoufat. Součástí pravidelných servisních prohlídek v HAVEX-auto Vrchlabí je také kontrola seřízení světlometů. „Ta se provádí na speciálním zařízení, jež je pravidelně kalibrováno,“ říká na závěr Lukáš Pešina.

Výměna žárovek u modelu Škoda Octavia III

Rozmístění žárovek v předních světlometech s halogenovou žárovkou

 1. potkávací světlo
 2. dálkové, denní a obrysové světlo
Výměna autožárovky Výměna autožárovky

Výměna žárovky potkávacího světla

 • Sejměte ochranné víčko 1
 • Vyjměte konektor se žárovkou pohybem dolů ve směru šipky A a tahem ve směru šipky B
 • Odpojte konektor.
 • Nasaďte novou žárovku tak, aby fixační výstupky na žárovce zapadly do drážek světlometu.
 • Připojte konektor.
 • Nasaďte ochranné víčko 1
Výměna autožárovky Výměna autožárovky

Výměna žárovky dálkového a denního světla

 • Sejměte ochranné víčko 2
 • Otočte patici A na doraz ve směru šipky a vyjměte ji.
 • Vyměňte žárovku, nasaďte zpět patici s novou žárovkou a otočte ji na doraz proti směru šipky.
 • Nasaďte ochranné víčko 2