Nová Škoda Superb: nová Éra

V minulém týdnu byl ve Fóru Karlín v Praze slavnostně představený nový model Škoda Superb. Třetí generace nejluxusnějšího modelu bude mít světovou výstavní premiéru v březnu na ženevském autosalonu a prodávat se začne od června. Třetí generace modelu Superb navazuje na úspěšnou historii vrcholného modelu palety značky Škoda. Dosud bylo zákazníkům dodáno více než 700 000 vozů Superb první a druhé generace.Elegance, síla, dynamika – revoluční Škoda design
Nová Škoda Superb svým novým designem dokazuje emocionální sílu značky a uvádí přitom do sériové výroby tvary designové studie „Škoda VisionC“. „Rozvor narostl o 80 mm a současně se přední převis zkrátil o 61 mm. Tato nová architektura dodává vozu na přitažlivosti a dynamice,“ říká šéfdesigner Škoda AUTO Jozef Kabaň. Nově vyvinutý Superb současně přijíždí s ještě vyšší funkčností a prostorností.

Příď vozu vyzařuje sílu a sebevědomí. Výrazná maska chladiče, ostře řezané světlomety a níže protažená architektura přídě opticky přidávají vozu na šířce. Kapotu charakterizují výrazné prolisy. Dynamickou eleganci vyzařuje i boční pohled. Ostrá Tornádo linie vůz prodlužuje a společně s dalšími plochami umocňuje působivý kontrast světla a stínu. Úzké sloupky, ostře řezané linie oken a mírně se svažující střecha dodávají vozu dojem luxusního kupé. Exkluzivní vzhled automobilu zvýrazňují také velká kola a mohutné blatníky.

Sebevědomá a mohutná je i záď. Také zde je kladen důraz na horizontální orientaci. Dvoudílné, široké a zároveň nízké zadní svítilny jsou standardně vybaveny technikou LED a samozřejmě se v nich uplatní pro vozy Škoda typický světelný pruh ve tvaru písmene C. Brilantním detailem koncových svítilen jsou elementy odkazující na český křišťál. Výrazným prvkem je i ostrý prolis pátých dveří. Designové prvky exteriéru pak pokračují i ve zcela nově navrženém interiéru. Patří mezi ně zdůraznění horizontálních linií, díky kterým už tak velmi prostorný interiér navozuje ještě velkorysejší dojem. Výrazné tvary, vysoká kvalita zpracování a použití prvotřídních materiálů působí velmi hodnotně.

Jméno Superb si musí vůz značky Škoda zasloužit. Nikdy v historii nebyly na design vozu značky Škoda kladeny takové požadavky, ještě nikdy vývoj nového modelu neovlivnilo tolik nových technologií. Nový vůz Škoda dosud nikdy nedisponoval tolika „Simply Clever” detaily a konstruktéři nevyvinuli vůz nabízející tolik místa pro řidiče, cestující a jejich zavazadla. Bezpečnost, komfort a šetrnost k životnímu prostředí zlepšuje celá řada nových asistenčních systémů, se kterými jsme byli dosud zvyklí se setkávat především ve vozech vyšších tříd. Třetí generace modelu Superb bude díky novým motorům splňujícím normu EU 6 výkonnější než kdykoli předtím a až o 30 procent hospodárnější.

Velké novinky se odehrály v oblasti konektivity. Nová Škoda Superb bude vybavena infotainment systémy nejnovější generace, které se díky SmartLinku automaticky propojí s chytrým telefonem. SmartLink zahrnuje trojici rozhraní MirrorLinkTM, Apple CarPlay a Android Auto. Díky nim je možné řadu aplikací chytrého telefonu využívat prostřednictvím displeje vestavěného systému v automobilu. Prostřednictvím funkce SmartGate pak lze získávat data z vozidla do mobilního telefonu a následně je prostřednictvím speciálních aplikací dále zpracovávat a využívat. Novinka se navíc díky rychlému internetovému připojení stane prvním hotspotem značky Škoda na čtyřech kolech. Nový Superb své zákazníky jistě osloví také svým novým, moderním designem.

Upgrade: Komfort a prostor v nové dimenzi
K nejsilnějším stránkám modelu Škoda Superb patří od samého začátku bohatá nabídka prostoru a vysoká úroveň komfortu. Třetí generace vozu Superb stanovuje v těchto oblastech nová měřítka. Oproti předchozí generaci se nabídka prostoru v novém modelu Superb ještě vylepšila. Zásluhu na tom má především využití modulární platformy koncernu Volkswagen, která umožnila prodloužení rozvoru, rozšíření rozchodu a tím zlepšila využití prostoru interiéru.

Výsledkem je velkorysejší nabídka místa vpředu a vzadu. Řidič a spolujezdec si užívají o 39 mm větší šířku ve výšce loktů a více místa nad hlavou. Vskutku „královská“ je nabídka prostoru na zadních sedadlech. Prostor před koleny vzadu (157 mm) a nad hlavou (980 mm) je výrazně větší než u kteréhokoli jiného modelu v tomto segmentu. Šířka ve výšce loktů na zadních sedadlech vzrostla o 69 mm. Nejlepší hodnotu v segmentu nabízí také zavazadlový prostor, který překvapí objemem 625 litrů, což je o 30 litrů více než u druhé generace.

Nová dimenze „Simply Clever“
Nová Škoda Superb boduje v oblasti „Simply Clever“ prvků. Řidiči i dalším cestujícím ulehčuje život až 29 „Simply Clever“ řešení, z toho 23 řešení se v modelové řadě Superb objevuje poprvé, deset z nich je dokonce úplnou novinkou pro vozy značky Škoda.

Vedle obou deštníků ve výplních předních dveří a inovativních možností v oblasti konektivity a komfortu patří mezi nová „Simply Clever“ řešení i mimořádně praktické věci jako mechanicky sklopné tažné zařízení, dvě místa na uchycení tabletů vzadu, USB-konektor a 230V zásuvka pro cestující na zadních sedadlech, odkládací přihrádka pro tablet v Jumbo boxu mezi předními sedadly, speciální držák na PET láhev o objemu 0,5 litru, umožňující její pohodlné otevření jednou rukou, nebo přihrádka pro reflexní vestu ve všech čtyřech dveřích. Do obou předních dveří a obou zadních dveří se nyní vejde po jedné láhvi o objemu 1,5 litru. Variabilitu interiéru zvyšuje i možnost sklopit opěradla zadních sedadel ze zavazadlového prostoru. Zcela vpřed je možné sklopit také opěradlo sedadla spolujezdce. Nové Cargo elementy zajistí předměty uložené v zavazadlovém prostoru proti volnému pohybu. Standardně je nový Superb vybaven škrabkou na led ve víčku palivové nádrže. Ve výbavě jsou dále odkládací síťové kapsy na vnitřních stranách předních opěradel, vyjímatelná LED svítilna v zavazadlovém prostoru a ochrana před načerpáním nesprávného paliva.

Maximální efektivita
Nové motory modelu Superb nabízí až o 30 procent nižší spotřebu a emise. Varianta GreenLine má spotřebu pouhých 3,7 l/100 km a emise 95 g CO2 /km. Vedle vyspělé inovativní konstrukce motorů přispěla ke snížení spotřeby i redukce hmotnosti vozu až o 75 kg a vylepšená aerodynamika. Na skvělé jízdní dynamice se významnou měrou podílí až o 20 % vyšší výkon motoru, karoserie se sníženým odporem vzduchu a nižší hmotnost vozu.