Pozvánka na závod Světového poháru Paraski

Rádi bychom Vás pozvali na jedinečný závod Světového poháru PARASKI do Vrchlabí. Závod Paraski je zajímavý tím, že se skládá ze dvou různých disciplín, a to obří slalom na lyžích a seskoky na přesnost přistání. Program závodu závisí na počasí, ale předběžný program je nyní obří slalom na sjezdovce v Herlíkovicích v pátek od rána do odpoledních hodin a pokud počasí dovolí, tak od 15 do 17 by proběhly i seskoky na Kněžický vrch. Program na sobotu seskoky od 8,30 do 17 hod a v neděli seskoky od 8,30 do 12. Následné vyhlášení vítězů. Zavodníky bude vyvážet vrtulník.

Závod Paraski je kombinace dvou velmi zajímavých sportů, zde je několik podrobností.

1. disciplína – obří slalom. Závodníci absolvují obří slalom dle předpisů lyžařské federace FIS. Jedná se o podobné délky a obtížnost tratí, jaké jsou viděny při závodech světového poháru. Hodnocení této části – každá vteřina za nejrychlejším časem se rovná přičtení 3 cm do skokanské části.

2. disciplína – parašutistické seskoky s přesností na přistání. Skáče se v horském terénu z vrtulníku z výšky 1000 m nad terénem. Přistání se provádí na molitanové doskočiště o průměru 4-5 m, v jehož středu je umístěno elektronické měřící zařízení o průměru 32 cm s tzv. absolutní nulou ve svém středu, velkou 2 cm. Měří se první dotyk, co nejblíže od lektronické nuly, nejlépe přímo nula. Doskočiště je umístěno na svahu, který musí mít dle pravidel Mezinárodní letecké asociace minimální náklon 35%, což je spolu s horskými podmínkami velice náročné na přesné přivedení padáku nad doskočiště a dosažení co nejlepšího výsledku.