Zimní servisní akce

Od pondělí 26.10. je možné se objednávat na Zimní servisní akci v našich autorizovaných servisech HAVEX-auto (kontakty) popř. zdarma na Zákaznické lince. Co od nás za 99,-Kč popř. ZADARMO* získáte? Na Vašem vozidle bude provedeno:

 – Kontrola stavu pneumatik včetně rezervy

 – Kontrola podvozku (výfuková soustava, brzdové trubičky, ochrana proti korozi)

 – Kontrola těsnosti a stavu chladicí soustavy

 – Kontrola množství a koncentrace kapaliny v chladicí soustavě, příp. doplnění**

 – Kontrola množství motorového oleje, příp. doplnění**

 – Přezkoušení stavu brzdové kapaliny, kontrola množství, příp. doplnění**

 – Kontrola stavu akumulátoru, očištění pólových vývodů

 – Kontrola funkce ostřikovačů, příp. seřízení a doplnění kapaliny pro čištění skel**

 – Kontrola funkce osvětlení

 – Kontrola funkce a stavu stěračů

 – Promazání závěsů a zámků dveří

 – Kontrola funkcí (řízení, spojky, elektrické výbavy), příp. zkušební jízda

———————————————————————————————————————
Po kontrole budete seznámeni s výsledky provedených kontrolních úkonů u Vašeho vozidla:

– v pořádku
– oprava nutná
– oprava nutná ihned

*   Pokud si případné nedostatky necháte opravit do konce roku 2009 v některém z autorizovaných
     servisů HAVEX-auto bude Vám z ceny opravy odečtena částka 99,-Kč, kterou jste zaplatili při
     servisní prohlídce. Servisní prohlídku získáte od HAVEX-auto nyní zcela ZDARMA!

 ** Doplněné provozní kapaliny a použité přípravky hradí zákazník.

————————————————————————————————–

Pravidelná péče o vůz

Podzim a zima. Nízké teploty, vysoká vlhkost, sníh, náledí, agresivní soli a posypový materiál na silnici. To jsou podmínky, s nimiž řidič musí počítat, a na které byměl svůj vůz dobře připravit. Mechanici našich autorizovaných servisů Škoda provádějí všechny prohlídky a práce přesně podle předpisů výrobce. Můžete se proto spolehnout, že Vaše auto na zimní sezonu dokonale připraví.

Výměna zimních pneumatik a kontrola jejich stavu
Pro bezpečný provoz jsou zimní pneumatiky nezbytné. Mají výrazně lepší přilnavost a samočisticí vlastnosti. Doporučuje se používat je již v době, kdy se venkovní teploty pohybují pod +7° C. Důležitá je také hloubka dezénu. Podle odborníků by měl mít profil hloubku nejméně 4 mm.
Nechte pneumatiky včetně rezervy před zimou zkontrolovat a v případě potřeby vyměnit za nové.

Brzdová soustava – jen vizuální kontrola nestačí
Perfektní stav u brzd neznamená jen rychlý účinek. Brzdová soustava musí působit na všechna kola současně a se stejnou intenzitou Ačkoli se na první pohled může zdát, že je vše v pořádku, je kontrola na zkušebním zařízení pro brzdy tou nejjistější cestou. Doporučujeme navšívit servis HAVEX-auto a změřit účinek brzd na zařízení schváleném výrobcem. Zároveň je třeba zkontrolovat stav brzdové kapaliny. Jestliže bod varu neodpovídá normě (je nižší), mohlo by v kapalině dojít k tvorbě bublin, které ovlivňují účinnost brzd. To může zejména v zimě při jízdách v horách představovat skutečné nebezpečí.

Chladící systém
Vedle kontroly hustoty a stavu chladicí soustavy je velmi důležitá také kontrola množství a koncentrace nemrznoucí směsi v soustavě a eventuální doplnění chladicí kapaliny. Koncentrace mrazuvzdorného prostředku v chladicí kapalině musí být min. 40%.U chladného motoru musí být hladina mezi značkami „MIN“ a „MAX“. U teplého motoru může být hladina nad značkou „MAX“.

Baterie
Nároky na baterii jsou v zimním období obzvlášť vysoké. Při nízkých teplotách má totiž k dispozici pouze část kapacity potřebné pro startování. Vybitá baterie může již při několika stupních pod nulou zamrznout. Proto doporučujeme baterii před začátkem chladného ročního období nechat zkontrolovat popř. nechat ji nabít a svorky pólů nechat vyčistit a řádně dotáhnout. Dále by se měla zjistit hustota elektrolytu a eventuálně doplnit destilovaná voda. Vyplatí se také vozit s sebou v zimě startovací kabely.

Stěrače
Bývají často neprávem považovány za méně důležité součásti vozidla. Pomyslete ale na to, že na kvalitě viditelnosti závisí Vaše bezpečnost. Obecně se doporučuje výměna stíracích lišt jednou až dvakrát do roka. Je třeba zkontrolovat funkčnost stěračů a doplnit nemrznoucí kapalinu.
U běžných stěračů pokládejte pod celou délku lišt např. protimrazovou lepenku, aby nepřimrzaly ke sklu. U aerostěračů nastavte lišty do polohy, ve které se dají pohodlně odklopit od skla (tzv. zimní či servisní poloha). Pokud přesto přimrznou, neodtrhávejte je násilím a nezapínejte je. Mohou se poškodit lišty i jejich motor.

Kontrola světlometů
Doporučujeme nechat světlomety seřídit v HAVEX-auto na zařízení k tomu určeném. Zároveň, prosím, zkontrolujte, zda ve vozidle máte náhradní žárovky od každého druhu pro vnější osvětlení, a směrová světla a také náhradní pojistky.
Led a sníh ze světlometů s krycím sklem z polykarbonátu odstraňujte pouze pomocí měkkého smetáčku a protimrazového prostředku určeného pro tyto účely. Nikdy nepoužívejte tvrdou škrabku. Mohlo by dojít k nevratnému poškození ochranného laku na krycím skle světlometu.

Správné mytí auta v zimě
I přes důkladnou ochranu proti korozi mohou mráz a voda na ochranném povrchu karoserie způsobit trhlinky, do nichž může pronikat ničivá sůl. Všeobecně se doporučuje mýt vnější část karosérie každé dva nebo tři týdny, aby se očistila od posypové soli. Po umytí dobře osušte zámky a zkontrolujte brzdy. Po mytí by se měla několikerým sešlápnutím brzdového pedálu ještě „dosucha obrzdit“ brzda. Při pravidelném mytí vozidla je důležité důkladně očistit disky a kryty kol. Tím se omezí usazování nečistot a posypové soli.

Sněhové řetězy
Montují se vždy na kola na poháněné ose. Na zasněžených a zledovatělých vozovkách zlepšují nejen trakční vlastnosti, ale také brzdění. Při výběru zvolte pokud možno takové, jejichž instalace je co nejjednodušší. Vyzkoušejte si nasazování nejprve v klidu doma. V závějích a mrazech není právě příjemné číst návod k použití. Sněhové řetězy uložte ve vozidle na dobře přístupném místě. A pozor, pokud se chystáte do zahraničí. V některých zemích Evropy je v zimních měsících povinné sněhové řetězy mít a používat.

Co ještě vzít s sebou?

• rozmrazovač zámků (nenechávejte jej nikdy ve vozidle)
• gumové koberečky (dají se použít také pro nouzový rozjezd)
• lepenku na ochranu čelního skla – podložky pod stěrače
• škrabku na led
• rozmrazovací sprej
• smetáček na sníh
• sáček s posypovým materiálem
• ruční svítilnu s náhradními bateriemi
• rezervní kanystr naplněný palivem
• rukavice

S využitím textu Autosport Kučera

18.10.2009

Zima si v letošním roce opravdu velmi pospíšila a proto je nejvyšší čas připravit i váš vůz na nadcházející zimní období. V servisech HAVEX-auto jsme připraveni za pouhých 99,-Kč prohlédnout a zkontrolovat i váš vůz. Naši technici vám případně doporučí nejvhodnější opravu nebo nabídnou originální příslušenství Škoda za výhodné akční ceny.

Z výhodných nabídek vybíráme: