Leon CUPRA stanovil nový rekord na Nürburgringu

SEAT dnes představil na Ženevském autosalonu paket Performance pro Leon CUPRA, který již prokázal své neuvěřitelné sportovní výkony na Nürburgringu, nejnáročnějším závodním okruhu na světě. Severní smyčku projel za 7:58,4 min, čímž překonal dosud nejlepší čas v kategorii vozidel s pohonem předních kol o cca deset sekund. Pečlivá práce, kterou vývojáři odvedli na německém závodním okruhu, se přímo promítla do nastavení sériově vyráběného modelu. Svým výkonem, podmanivým designem, každodenní využitelností a nejvyšší kvalitou je Leon CUPRA třídou sám pro sebe.

Španělská značka v Ženevě vystavuje také nový Leon Cup Racer, závodní vůz vyvinutý a vyráběný oddělením SEAT Sport. Tento vůz se stane hlavní atrakcí seriálu závodů Leon Eurocup, který odstartuje v květnu. Další novinkou v expozici SEAT je nový Mii by MANGO, módní edice městského vozu, vytvořená ve spolupráci s módní značkou MANGO, která má obchody ve 104 zemích celého světa.

SEAT v současnosti dosahuje pozoruhodných prodejních výsledků. V roce 2013 zaznamenal španělský výrobce s 355 000 dodanými vozidly po celém světě zvýšení prodeje o 10,6 %, přestože trh v Evropě poklesl o 1,8 %. Například v Německu připadl na SEAT po nárůstu prodeje o více než 22 % podíl na trhu ve výši 2,8 % a díky tomu se dostal do Top 10 nejprodávanějších značek. Ve Velké Británii vzrostly registrace vozů SEAT o cca 17 % a na domácím trhu ve Španělsku téměř o 8 %. Hlavní podíl na tomto úspěchu má nová rodina modelů Leon. V roce 2013 bylo prodáno ne méně než 102 000 nových vozů SEAT Leon, což je o 44 % více než v předchozím roce. Také v České republice dosáhl SEAT vynikajícího výkonu s tržním podílem 2,65 a nárůstem prodejů o 32%.

„Prodej značky se vyvíjí jednoznačně pozitivním směrem. Hlavní podíl na tomto růstu má nová rodina modelů Leon. Vedle modelové řady Ibiza tedy vytváříme druhý silný pilíř našeho podnikání. Očekáváme, že díky představení nového Leonu ST, k němuž došlo před několika měsíci, bude tento úspěch pokračovat. První reakce zákazníků jsou velmi pozitivní a od uvedení na trh jsme přijali již více než 20 000 objednávek do výroby. Nastoupený pozitivní trend hodláme během roku 2014 proměnit v další růst,“ říká Jürgen Stackmann, prezident společnosti SEAT S.A. „SEAT je mladou energickou značkou ‚made in Barcelona‘. Tento mladý duch je definován dvěma dimenzemi: naším zaměřením na design a na dynamiku. Naším vrcholným vyjádřením úspěšného receptu modelové řady Leon je zcela nový Leon CUPRA. Je to nejrychlejší a nejvýkonnější vůz, který jsme kdy vyrobili, a přesto zůstává komfortním rodinným vozem. CUPRA je naše nová ikona.“

Díky nejmodernější technice a ohromujícímu designu, ve spojení s přesvědčivým výkonem a dokonalou využitelností v každodenním provozu ztělesňuje nový Leon CUPRA nejlepším možným způsobem hodnoty značky SEAT. Nová CUPRA je s výkonem až 206 kW/280 k jednoznačně vrcholným modelem výjimečně úspěšné rodiny vozů Leon. Zároveň se stala také nejvýkonnějším a nejrychlejším sériově vyráběným vozem značky SEAT všech dob. Poháněcí ústrojí i podvozek zaručují řidiči Leonu CUPRA pořádnou porci radosti z precizní jízdy. Nová CUPRA nabízí díky své rozsáhlé výbavě a excelentní kvalitě výjimečně dobrý poměr cena/výkon. Tato nová sportovní ikona výrobního programu značky SEAT je poprvé nabízena jako pětidveřový hatchback a třídveřový Leon Sport Coupé.

Pozoruhodný rekord na Nürburgringu
Nový SEAT Leon CUPRA předvedl svůj fenomenální výkon pozoruhodným rekordem na nejnáročnějším závodním okruhu na světě. Dosažený rekordní čas (7:58,4 min) je umožněn technickou precizností modelu Leon CUPRA, vybaveného na přání dodávaným paketem Performance, který obsahuje vysokovýkonné brzdy Brembo, speciálně navržená 19“ kola z lehké slitiny a možnost volby pneumatik Michelin Pilot Sport Cup 2.

Průměrná rychlost byla 155 km/h a v úseku Tiergarten dosáhl Leon CUPRA nejvyšší rychlosti 242 km/h. Povrch vozovky na okruhu byl suchý, teplota vzduchu 10 °C a teplota povrchu vozovky 8 °C. Není pochyb o tom, že tak výjimečný rekordní čas byl dosažen nejen díky výjimečným kvalitám vozu, ale i díky schopnému jezdci. Za volantem vozu Leon CUPRA 280 seděl španělský jezdec Jordi Gené, který byl v letech 2003 až 2010 továrním jezdcem značky SEAT v mistrovství Evropy a mistrovství světa cestovních vozů (ETCC – European Touring Car Championship a WTCC – World Touring Car Championship) a v dalších závodech. Byl také členem vývojového týmu pro optimalizaci modelu Leon CUPRA na Nürburgringu.

Leon Cup Racer pro fascinující závody
Nový Leon CUPRA se stal také výchozím základem pro vývoj pozoruhodného profesionálního závodního vozu, který SEAT vystavuje na svém stánku na Ženevském autosalonu. Nový Leon Cup Racer je připraven na svou první sezonu na evropských závodních okruzích. Tento vůz s výkonem 330 k bude mít svou závodní premiéru v květnu, kdy bude zahájen nový značkový pohár SEAT Leon Eurocup, v jehož rámci se uskuteční šest závodních víkendů v šesti evropských městech. Na vítěze čekají atraktivní peněžní odměny.

Mii by Mango – módní edice městského vozu
Nové Mii by MANGO je speciální edicí, vytvořenou ve spolupráci mezi designéry značek SEAT a MANGO, světově proslulého módního řetězce ze Španělska. Je to vůz, který dává svým stylem najevo vyhraněný postoj. Jeho inovativní designérský koncept je kombinován s přednostmi městského vozu španělské znaky. Nový Mii by MANGO se odlišuje od výchozí verze spoustou jedinečných prvků – exkluzivními barvami v odstínech béžová Glam a černá, jakož i přitažlivým designem interiéru s důrazem na čalounění předních a zadních sedadel Alcantarou.

Tento nový model Mii se bude dodávat ve verzích s třídveřovou a pětidveřovou karoserií na základě výbavové linie Style s bohatou výbavou, která zahrnuje ESC, ABS, čelní a boční airbagy pro řidiče a spolujezdce vpředu, hlavové a hrudníkové airbagy, možnost deaktivace airbagu pro spolujezdce vpředu, úchyty ISOFIX pro dětské sedačky včetně horního kotevního bodu Top Tether na obou sedadlech vzadu, klimatizaci, rádio s přehrávačem CD/MP3 a vstupem Aux-in, asistenta pro rozjezd do kopce, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, 12V zásuvku ve středové konzole a elektrické ovládání oken vpředu.

Datum: 4.3. 2014
Autor: IVG Tisková zpráva www.seat.cz