Úspěšný rok v závodě Škoda AUTO v Kvasinách

V Kvasinách bylo v roce 2013 vyrobeno celkem přes 1,5 milionu vozů značky Škoda. K nejdůležitějším událostem patří náběhy výroby modernizovaných modelů Yeti a Superb.

Díky jubileu v podobě 500.000 vyrobených vozů Škoda Superb druhé generace uzavírá závod v Kvasinách jeden z nejúspěšnějších roků své historie. K nejdůležitějším událostem patří náběhy výroby obou modernizovaných modelů Yeti a Superb i zahájení výroby modelu Škoda Roomster v novém provozu. V rámci této produktové ofenzívy byly v závodě v Kvasinách vynaloženy investice do modernizace a ochrany životního prostředí. V roční bilanci je dále nutno zmínit i udělení ceny ‚Ekologický projekt roku’ a další výrobní jubileum.

Rok 2013 byl pro společnost Škoda AUTO rokem nových modelů. S modely Yeti a Superb přichází z Kvasin hned dva kompletně přepracované vozy značky Škoda. „Závod je důležitým pilířem Růstové strategie Škoda. S celkem třemi náběhy a s nimi spojenou modernizací tým zaměstnanců opět prokázal svou výkonnost a bravurně zvládl mimořádné výzvy letošního roku,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda AUTO za oblast výroby a logistiky.

Výroba kompletně přepracovaného modelu Škoda Yeti začala v Kvasinách v listopadu letošního roku. Od konce května 2013 sjíždí v Kvasinách z linky kompletně přepracované modely Škoda Superb a Superb Combi. Pro výrobu byla montáž a svařovna vybavena novým zařízením a nástroji. Závod navíc optimalizoval logistické procesy a nově koncipoval zkušební pracoviště na konečné montáži. Již na počátku roku zahájila Škoda AUTO montáž modelu Škoda Roomster v Kvasinách. Za tímto účelem byla modernizována část montážní linky. Modernizováno bylo také pracoviště na testování geometrie vozu a celý logistický proces v Kvasinách byl přepracován. Mimo jiné vznikla nová logistická hala.

Důležitá opatření závod v letošním roce zavedl v oblasti ochrany životního prostředí. V červenci byla uvedena do provozu nová kogenerační jednotka. S novým zařízením klesnou emise CO2 závodu o deset procent, resp. o 8.000 tun CO2 ročně. Nová kogenerační jednotka byla už několik týdnů po svém uvedení do provozu vyznamenána jako ‚Ekologický projekt roku’ v České republice. Investice do ekologie představovaly zhruba tři miliony eur. Dvě třetiny financovala společnost Škoda AUTO, jedna třetina této investice byla hrazena ze strukturálních fondů Evropské unie.

Úspěch závodu v Kvasinách v letošním roce vyjádřila i dvě výrobní jubilea: V listopadu sjel v Kvasinách z linky 1,5miliontý vůz. V posledním předvánočním týdnu vyrobil závod 500 000. vůz řady Škoda Superb druhé generace.

Závod společnosti Škoda AUTO v Kvasinách má již téměř osmdesátiletou tradici. Již na počátku třicátých let se zde vyráběly automobily, mimo jiné i JAWA 700. Prvním vozem značky Škoda, vyrobeným v Kvasinách, byl v roce 1947 model Škoda Superb. Následovaly pak například vozy Škoda Felicia (1958-1964), Škoda 110 R Coupé (1970-1980) nebo Škoda Pick-up/VW Caddy Pick-up (1995-2001). Roku 2001 byla zahájena výroba vozu Škoda Superb. V roce 2009 se rozběhla výroba modelu Škoda Yeti, začátkem roku 2013 byla v Kvasinách znovu zahájena výroba modelu Škoda Roomster. Dnes zhruba 4.500 zaměstnanců závodu v Kvasinách vyrábí modely Škoda Yeti, Superb a Roomster. Ve třísměnném provozu tu denně sjíždí z linky 800 vozů.

Datum: 31.12.2013
Zdroj: www.skoda-auto.cz