Příkladná spolupráce Kvasin a Vrchlabí s místní samosprávou

Škoda AUTO byla oceněna zvláštní cenou za spolupráci s městy Rychnov nad Kněžnou a Vrchlabí v rámci ankety ‚Město pro byznys’. Udělením cen vyzdvihují organizátoři ankety aktivity obou závodů společnosti Škoda AUTO ve Vrchlabí a v Rychnově nad Kněžnou/Kvasinách. V rámci ankety ‚Město pro byznys’ je každoročně zveřejňováno pořadí měst a obcí, které poskytují podnikům nejlepší podmínky pro podnikání. Soutěže se letos zúčastnilo celkem 205 měst a 22 pražských městských částí.

Ocenění převzali Pavel Richter, vedoucí výroby vozů v závodě Kvasiny (na snímku vlevo) a Ivan Slimák, PhD. vedoucí výroby převodovek v závodě Vrchlabí (vpravo).

„V České republice bije srdce značky Škoda. Četné aktivity v českých závodech společnosti Škoda AUTO jsou integrální součástí společenské angažovanosti na našem domácím trhu,“ říká člen představenstva společnosti Škoda za oblast personalistiky Bohdan Wojnar. „Škoda aktivně přijímá společenskou odpovědnost prostřednictvím konkrétních projektů a cílených opatření. O to víc nás tato cena těší,“ doplňuje Wojnar.
 
Škoda AUTO se v Kvasinách u Rychnova nad Kněžnou angažuje mnoha způsoby. Podporuje zejména projekty v oblasti vzdělávání, v oblasti sociální a v oblasti ochrany životního prostředí. Závod společnosti Škoda AUTO patří se svými zhruba 4 500 zaměstnanci mezi nejdůležitější zaměstnavatele v regionu. Automobily se tu vyrábí už více než 80 let, v současnosti jsou to modely Škoda Superb, Yeti a Roomster. Před několika dny v závodě sjel z linky 1,5miliontý vůz značky Škoda vyrobený v Kvasinách. V uplynulých letech automobilka svůj východočeský závod důkladně modernizovala a rozšířila, zejména pak klíčové provozy montáže, logistiky a svařovny.
 
V oblasti vzdělávání klade závod v Kvasinách mimořádný důraz na technické vzdělávání dětí: Aby se mládež nadchla pro techniku, podílí se Škoda AUTO například na financování potřebný učebních pomůcek a technických učeben v místních základních školách. Automobilka tak podpořila město při přestavbě místního dopravního hřiště.
 
Škoda AUTO se také podílela na výstavbě nových cyklostezek a bezbariérových přechodů. V oblasti ochrany životního prostředí Škoda podporuje projekty výsadby stromů v regionu. To vše se odehrává zejména v rámci ekologického projektu ‚Za každý prodaný vůz v ČR jeden zasazený strom’. S podporou společnosti Škoda AUTO navíc město pořádá také dětskou výtvarnou soutěž na téma ‚Životní prostředí, suroviny, odpady a my’.
 
Také v závodě Vrchlabí Škoda AUTO vyvíjí iniciativu, které dalece přesahuje roli zaměstnavatele: V tomto nejmodernějším závodě na výrobu převodovek na světě vyrábí 1 000 zaměstnanců převodovky DQ 200, známé pod zkratkou DSG. V současnosti na lince denně vzniká 1 000 převodovek, které se montují do vozů značky Škoda i do modelů dalších značek koncernu Volkswagen. V současné době se realizuje rozšíření výroby na 1 500 převodovek denně. Pro účely výroby převodovek byl závod ve Vrchlabí v roce 2012 modernizován nákladem 170 milionů Euro.
 
V partnerské spolupráci s městem podporuje Škoda AUTO ve Vrchlabí důležité projekty rozvoje místní infrastruktury: Automobilka se letos podílela na výstavbě nového obchvatu, který odvede tranzitní dopravu z obcí Dolní Branná a Vrchlabí. S finanční podporou společnosti Škoda AUTO probíhá také bytová výstavba a výstavba nových rekreačních zařízení ve Vrchlabí i renovace základních škol. Společnost v roce 2013 dále přispěla i na nové vybavení městských hasičů, na nové dopravní značení a nové plochy zeleně. Automobilka nakoupila také nové zařízení pro dětské hřiště, ve spolupráci se základní školou ve Školské ulici ve Vrchlabí se podílí na výstavbě dopravního hřiště. Škoda AUTO podporuje místní hokejové mužstvo, nebo také diakonii. Automobilka městu pomohla navázat partnerství s německým městem Baunatal.
 
Společnost Škoda AUTO realizuje  řadu projektů v rámci své rozsáhlé společenské odpovědnosti v oblasti sociální, ekologické, kulturní a sportovní (Corporate Social Responsibility, CSR). Společenská odpovědnost je pro společnost Škoda AUTO mnohem víc než jen heslem. Cíleně a aktivně jej uvádí v život pomocí řady opatření a projektů: V oblasti dětí a mládeže podporuje automobilka na domácím trhu vedle Nadace Terezy Maxové také Centrum Paraple a projekt Zdravotní Klaun.
 
Škoda AUTO se věnuje také dopravní bezpečnosti. Mnoho let podporuje soutěž pro zlepšení bezpečnosti provozu v městech s názvem Cesty městy. Další prioritou je pomoc postiženým. Patří sem i podpora Českého paralympijského výboru, stejně jako program Škoda Handy, jehož cílem je zlepšení mobility hendikepovaných osob. Škoda AUTO se v neposlední řadě zaměřuje také na podporu technického vzdělávání.
 
Klíčovou oblasti CSR-aktivit společnosti je oblast ekologie a trvale udržitelného vývoje. Ukázkovým příkladem v domácích podmínkách je od roku 2007 ekologická iniciativa: ‚Za každý v ČR prodaný vůz jeden vysazený strom’. Do dnešního dne bylo vysázeno celkem 363 000 nových stromků, letos jich znovu přibude téměř 60 000.
 
Škoda je nadále jedním z největších podporovatelů kulturních akcí v České republice. Jejími partnery jsou Česká filharmonie, Národní divadlo a Národní technické muzeum. Kromě toho automobilka podporuje vybrané kulturní akce, jako například festival vážné hudby Smetanova Litomyšl a Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Datum: 27.11.2013
Zdroj: www.skoda-auto.cz