Škoda je Automobilovým výrobcem desetiletí

Škoda AUTO byla oceněna jako Automobilový výrobce desetiletí v České republice. Toto ocenění bylo uděleno u příležitosti desáté odborné konference na téma: ‚Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v České republice a ve střední Evropě’, která se konala v Brně.

“Velice nás těší, že jsme byli oceněni jako Automobilový výrobce desetiletí v České republice,” říká člen představenstva společnosti Škoda za oblast personalistiky Bohdan Wojnar. „Toto ocenění opět potvrdilo vynikající vývoj naší společnosti. Škoda se v minulých letech etablovala jako mezinárodně silná značka s velkým objemem výroby, je symbolem výkonnosti české ekonomiky a vzorem pro odpovědný sociální dialog se zaměstnanci a odbory KOVO. Rozvoj automobilky doma v České republice a na dalších mezinárodních trzích je ukázkovým příkladem úspěchu. Nyní investujeme do naší budoucnosti a budeme svou pozici na trzích dále posilovat pomocí největší modelové ofenzívy v naší historii,“ dodává Wojnar.

Vyznamenání Automobilový výrobce desetiletí v České republice oceňuje zejména vysoký objem výroby značky Škoda v domovské zemi a s tím spojený pozitivní přínos pro zaměstnanost v ČR. Společnost Škoda AUTO zaměstnává v České republice zhruba 25 000 zaměstnanců, většinu z nich ve výrobě. Dalších 100 000 zaměstnanců pracuje u dodavatelů společnosti Škoda AUTO. Škoda je navíc jedinou automobilkou, která své vozy v České republice nejen vyrábí, ale i vyvíjí. V technickém vývoji značky pracuje téměř 2 000 vysoce kvalifikovaných specialistů, inženýrů, designérů a konstruktérů.
 
V období od roku 2002 do roku 2012 sjelo ve třech českých výrobních závodech společnosti Škoda AUTO v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí z linky celkem 6,023 milionů vozů. Roční objem výroby byl v roce 2012 zhruba o 50 procent vyšší než o deset let dříve. Tím Škoda AUTO podstatným způsobem přispívá k růstu české ekonomiky.
 
Cena Automobilový výrobce desetiletí je jedním z velice důležitých ocenění, které česká automobilka v posledních měsících obdržela na svém domácím trhu. V letošním roce automobilka již pošestnácté zvítězila v soutěži Czech TOP100. Škoda AUTO je zároveň Nejobdivovanější firmou v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Deloitte Top 500 CE je navíc Škoda AUTO nejvýznamnějším průmyslovým podnikem ve střední Evropě. Koncem roku 2012 byla Škoda oceněna jako Investor dvacetiletí v České republice.
 
Historie českých výrobních závodů společnosti Škoda AUTO sahá až do 19. století. Škoda je jednou z mála automobilek s více než stoletou tradicí. Škoda průběžně investuje do svých českých výrobních závodů. Jen v roce 2012 vzrostly hmotné investice o zhruba 46 procent na 832 milionů eur. Pro výrobu modelu Rapid a nové generace modelu Octavia Škoda modernizovala a rozšířila rozsáhlé oblasti výroby v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Továrnu ve Vrchlabí automobilka přestavěla na technologicky špičkový závod. Od října 2012 se tam vyrábí dvouspojkové převodovky DQ200 pro koncern Volkswagen.
 
Od roku 1991 investovala automobilka v České republice více než 250 miliard korun. V roce 2012 dosáhla společnost obratu 262,6 miliard Kč a je tak průmyslovým podnikem s nejvyšším obratem ve střední Evropě. Škoda AUTO se na celkovém exportu České republiky podílí 7,3 procenty. V letech 2002 až 2012 odvedla automobilka na daních celkem 24,5 miliard Kč.
 
Pro příští léta plánuje Škoda další růst. Do roku 2018 má počet prodaných vozů vzrůst minimálně na 1,5 milionu vozů ročně. Jádrem Růstové strategie 2018 je největší modelová ofenzíva v historii podniku. Jen v roce 2013 představila automobilka osm nových nebo zcela přepracovaných modelů. Před několika dny byl na trh uveden nový model Rapid Spaceback, první kompaktní hatchback značky. Počátkem roku 2014 bude na trh uvedeno modernizované kompaktní SUV Škoda Yeti.

Datum: 24.10.2013
Zdroj: www.skoda-auto.cz