Škoda – největší výrobní podnik ve střední Evropě

Škoda AUTO je podle zprávy renomované auditorské společnosti Deloitte potřetí v řadě největším výrobním podnikem ve střední Evropě.

Studie, sestavená auditorskou společností Deloitte, je nejrozsáhlejším žebříčkem svého druhu v celé střední Evropě. V celkovém pořadí podniků ze všech průmyslových oborů se Škoda umístila na třetím místě – taktéž již potřetí za sebou. Základem pro stanovení aktuálního pořadí byl obrat, jehož podniky dosáhly v roce 2012.

Mezi TOP 500 podniky se umístilo celkem 84 českých subjektů. Pozice společnosti Škoda AUTO, jakožto největšího výrobního podniku ve střední Evropě a třetího největšího podniku v regionu, je odrazem vynikajícího rozvoje této tradiční automobilky: „Škoda je důležitou součástí české ekonomiky. Rozvinula se ve velkou a mezinárodně uznávanou automobilku,“ říká člen představenstva společnosti Škoda za oblast personalistiky Bohdan Wojnar. Škoda krok za krokem buduje svou pozici velkosériového výrobce a zvyšuje obrat a prodej.

Společnost Deloitte zveřejnila seznam 500 největších firem ve střední Evropě již posedmé. Do studie byly zařazeny podniky z celkem 18 zemí regionu. Díky svým výsledkům se Škoda pravidelně umísťuje na předních místech: v roce 2012 dosáhla automobilka obratu 10,4 miliard eur a je tak výrobním podnikem s nejvyšším obratem ve střední Evropě. S 939 200 vozy dodanými zákazníkům, což v porovnání s rokem 2011 představuje nárůst o 6,8 procent, dosáhla česká automobilka v minulém roce nového historického prodejního rekordu. Provozní zisk dosáhl hodnoty 712 milionů eur.
 
I pro příští léta sází Škoda na další růst: cílem Růstové strategie 2018 je zvýšit dodávky zákazníkům na nejméně 1,5 milionu vozů ročně. Za tímto účelem Škoda zahájila největší modelovou ofenzívu ve své historii. Jen v roce 2013 značka na trh uvádí osm nových nebo zásadně přepracovaných modelů.
 
Na autosalonu IAA ve Frankfurtu představila česká automobilka dvě světové premiéry: nový model Škoda Rapid Spaceback a zcela přepracovaný vůz Škoda Yeti. Se svým mladistvým kompaktním vozem Rapid Spaceback zasáhla mladoboleslavská automobilka do nejsilnější třídy na evropském trhu, do segmentu kompaktních hatchbacků. Kompaktní SUV bude nyní k dostání ve dvou variantách: jako elegantní a stylová Škoda Yeti do města a pro dobrodružné výlety uzpůsobená Škoda Yeti Outdoor.
 
Ve svých růstových plánech sází Škoda na růst na perspektivních trzích v Číně, Indii, Rusku i v Evropě. Pro posílení své tržní pozice v Evropě automobilka investuje do svých českých závodů. Jen v roce 2012 vzrostly hmotné investice podniku o zhruba 46 procent na novou špičkovou hodnotu 832 milionů eur. Většina připadá na investice v České republice.
 
Pro výrobu modelu Škoda Rapid/Rapid Spaceback a nové generace modelu Škoda Octavia byl rozšířen a modernizován hlavní výrobní závod v Mladé Boleslavi. V současné době se buduje technologické a vývojové centrum v Česaně v blízkosti hlavního sídla podniku v Mladé Boleslavi. Jen do stavby nového centra vývoje agregátů směřovala investice ve výši zhruba 34 milionů euro – jedna z nejvyšších současných investic do vývoje v České republice. Škoda je jedinou automobilkou, která v České republice automobily nejen vyrábí, ale i vyvíjí.
 
Důkazem mimořádného významu automobilky Škoda pro českou ekonomiku je řada ocenění: Automobilka letos již pošestnácté zvítězila v soutěži ‚Czech TOP100’. Škoda zvítězila také v kategorii ‚Nejobdivovanější podnik’. Koncem roku 2012 byla automobilka vyhlášena ‚Investorem dvacetiletí’ v České republice.

Datum: 25.9.2013
Zdroj: www.skoda-auto.cz