Seat ubral modelu Leon SC dveře a přidal na dynamice

Příznivci třídveřových karosérií dostávají další šanci. Na český trh vstupuje nové sportovní kupé Seat Leon SC a jeho cena začíná na 294 900 korunách. Novinka je stejně jako pětidveřový Leon k dispozici ve čtyřech stupních výbavy v kombinaci s pěti zážehovými a třemi vznětovými motory s rozpětím výkonů od 63 kW/86 k do 132 kW/180 k.

První třídveřový leon v historii této modelové řady se může pochlubit nejen dynamikou, ale i hospodárností, což dokazují hodnoty průměrné spotřeby paliva již od 3,8 l/100 km.

K osobitému charakteru sportovního kupé Leon SC s celkovou délkou 4,23 m přispívá zkrácení rozvoru o 35 mm. Přední světlomety s typickými ostrými liniemi, na přání mohou všechny osvětlovací funkce předních světlometů zajišťovat diody LED, které mají nižší spotřebu energie, extrémně dlouhou životnost a příjemné světlo blízké dennímu světlu. Zavazadlový prostor třídveřového Leonu SC je s objemem 380 litrů stejně velký jako u pětidveřové varianty a lze jej v případě potřeby zvětšit sklopením zadních sedadel, čímž vznikne využitelná ložná plocha o délce 1530 mm.

Mezi hlavní priority během vývoje nového Leonu SC patřila bezpečnost, která zahrnuje kromě kompletního arzenálu účinných zádržných systémů celou řadu inovativních prvků, jako je sériově dodávaná multikolizní brzda, jež po nárazu do překážky začne vůz automaticky brzdit, aby zabránila nebezpečným sekundárním srážkám. Na přání si mohou zákazníci zvolit asistenční systémy, mezi něž patří asistent dálkových světel, senzor únavy řidiče a asistent jízdy v jízdním pruhu.

Nízká pohotovostní hmotnost, která je u základní verze pouhých 1093 kg (bez řidiče), je příspěvkem nejen k dynamickým jízdním vlastnostem, ale také k hospodárnosti. V obou těchto oblastech excelují motory TSI a TDI s přímým vstřikováním paliva a přeplňováním. Dokonce i nejvýkonnější jednotka 1.8 TSI o výkonu 132 kW/180 k spotřebuje v novém Leonu SC průměrně pouhých 5,7 až 5,9 l/100 km. Zásluhu na tom mají také systémy start-stop a rekuperace kinetické energie, které spolupracují s většinou nabízených motorů.

Sériová výbava všech modelů Leon SC na českém trhu zahrnuje mimo jiné ABS, ASR, ESP, systém kontroly tlaku vzduchu v pneumatikách, airbag řidiče a spolujezdce, boční a hlavové airbagy vpředu, kolenní airbagy, multikolizní brzdu, elektricky ovládaná okna bočních dveří a elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka.

Datum: 29.5. 2013
Autor: www.tyden.cz