Škoda začala vyrábět modernizovaný superb

Škoda zahájila v závodě v Kvasinách výrobu omlazeného modelu superb v karosářských verzích liftback a kombi. Prodej obou variant bude zahájen koncem června. Škoda kvůli náběhu modernizovaného superbu nově vybavila svařovnu a zkušební zařízení na konci montáže. Nápravy vozů se nyní dodávají na montážní linku v režimu just-in-sequence – logisticky jde o velmi náročný proces dodání potřebných komponentů přesně v tu chvíli, kdy jsou potřeba na výrobní lince s minimem skladovaných dílů.

Závod v Kvasinách, který zaměstnává 4 500 zaměstnanců, je jedním ze tří výrobních závodů automobilky Škoda v České republice. Vedle superbů se zde vyrábí také roomstery a yeti. V roce 2012 zdejší závod vyrobil 153 700 vozů.

Nový superb prošel jen mírným omlazením
Na první pohled se toho mnoho nezměnilo, odlišnosti  na vnějším designu jsou spíše kosmetické. Příď vozu má širší masku chladiče a nově tvarované přední světlomety s integrovanými LED světly pro denní svícení. Jiná je grafika a provedení zadních svítilen (zejména u liftbacku), za zmínku stojí i efektní pruh tří diod.

Motory zůstaly stejné, díky systému Start/Stop a rekuperaci energie se až o 19 procent zlepšila jejich normovaná spotřeba. Lepší je i variabilita verzí s pohonem obou náprav: 2,0 TDI/103 kW bude ve verzi 4×4 spřažen s ručně řazenou převodovkou (dosud to šlo pouze s DSG), výkonnější verze „čtyřkolky“ 2,0 TDI/125 kW pak bude k dispozici se šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, což dosud nebylo možné.

Omlazený Superb

Novinkou je Automatic Parking Assistant, nyní ve verzi 2.0. Systém vedle podélného parkování a vyjíždění z řady zaparkovaných vozidel dokáže také zaparkovat do příčné mezery. Některé bezpečnostní a komfortní prvky výbavy, které má nová octavia, však omlazená verze vlajkové lodi mladoboleslavské automobilky kupodivu nedostala – adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravních značek a Lane Assistant udržující automobil v jízdním pruhu.

Datum: 31.5.2013
Zdroj: www.novinky.cz