Nový SEAT Leon. Vyzkoušeli jsme španělského bratrance octavie
Najít dnes člověka, který aspoň nezná někoho, komu neukradli škodovku, je zázrak. A octavia je mezi chmatáky nejoblíbenější. Kdo chce octavii a chce klidně spát, může zkusit Seat Leon. Má sice menší kufr a jeho jméno možná tak nerezonuje, ale pro změnu ho nepotkáte na každém rohu. A oproti octavii i něco ušetříte a ohromovat můžete třeba LEDkovými světly.
Leon je totiž vlastně golf nebo octavia, akorát ve španělském podání. Předsudky stranou, i samotný Seat říká, že je to španělské, ale i německé auto. A na to, zdá se, zákazníci dnes slyší čím dál víc. V letošní evropské prodejní mizerii Seat roste. Španělská značka se taky letos nadechla k velké ofenzivě a Leon je už čtvrtý model, který tento rok představila.
Seat je totiž hlavně v Česku značka silně trpící pošramocenou pověstí značek z jižní Evropy a Francie. Neznalí ji s nimi cpou do jednoho pytle, přestože Seat je už přes dvacet let součástí koncernu Volkswagen a v jeho fabrice vyrábí i Audi (model Q3).
Leon třetí generace to má pomoci zvrátit. Od odvážné moderny předchozího baculatého sportovce se přiklonil k atletické sportovnosti a umírněnosti. Vypadá jak trochu víc narostlá ibiza. Ta je i díky povedenému vzhledu úspěšná a v designu tedy Seat vsadil na jistotu.
Platí to i o technice. Nový leon dostal novou opěvovanou modulární platformu MGB koncernu VW. Letos na ní už vyjelo Audi A3, před několika týdny VW Golf a za pár dní se s ní představí nová octavia.
Ostré a umírněné hrany
Zvenku působí atleticky tvarovaný leon subtilně, i když má větší půdorys než boubelatý předchůdce. Uvnitř je však nečekaně prostorný, i vzadu mají dost místa dospělí na hlavu i pro kolena. To je jedna ze zásluh nové chytré platformy. Méně narostlé řidiče, kteří jsou zvyklí sedět relativně blízko přístrojovky, ale bude štvát středový panel, který je dole hodně široký.
Pedál plynu je navíc hodně vpravo, takže si o panel koleno opřít musíte. Čím víc sedíte vpředu, tím víc vás to nutí zadek a nohy v sedačce lehce vytočit doleva. Někdo to vnímá, jiný ne. Kufr je dost velký, 380 l, má však hodně vysokou nákladovou hranu.
Design je umírněnější než u předchůdce. Kdo se na auta rád dívá, možná v křivkách a proporcích odhalí ducha Alfy Romeo, hlavně záď ji připomíná. Možná je to pozůstatek dob, kdy design tým Seatu vedl Walter de Silva, tvůrce nejkrásnějších alf posledních dvaceti let a dnes kapitán designu celého VW Group.
Moc se líbí hodně ostře řezaná zrcátka, zaujmou křivky na dveřích a z nich hlavně ta zadní, vykusující prolis nad zadním světlem. Konkurence zase bude mít bolení hlavy z velmi ostrých hran a zlomů na karoserii, vyrobit je v plechu je totiž velmi technicky náročné a hlavně drahé.
Šoféra zaujme placatá přístrojovka s vysoko umístěným dotykovým displejem, který najdete už v základní výbavě. Je hezky na očích a v dosahu. Vypadá možná laciněji, ale neurazí. Líbí se dobrý výhled ven a tenké, hodně skloněné sloupky čelního okna. Sedí se hezky nízko, jak se na sportovce sluší.
Leon z nového technického základu vytěžil obratnost, prostorný interiér a nové motory. Nový seat tak frčí hezky zlehka, nese se suverénně a jistě. A to i přes jednodušší techniku, než má předchůdce.
Skvěle odladěný podvozek
Největším rozdílem ve čtveřici nových generací leonu, octavie, VW Golf a Audi A3 jsou hrátky s podvozkem. Platforma MQB totiž z úsporných důvodů umožňuje montáž dvou odlišných zadních náprav. Pro silnější verze víceprvkovou (jakou mají předchozí generace všech čtyř modelů), pro méně výkonné pak vyvinuli úplně novou jednodušší nápravu tvořenou torzní příčkou. Právě v tom, které modely ji budou dostávat, se pozná, jak to mají v koncernu jednotlivé značky rozdělené. U golfu a A3 je hranicí, nad kterou dostane zákazník lepší nápravu 90 kW, u seatu a škodovky 110 kW.
Nutno dodat, že i jednodušší zadní nápravu odladili inženýři tak, že s ní auto funguje skvěle. Lehkou nejistotu projeví až na úplném limitu, a to už musíte jet na hodně rozbité cestě. Pro méně výkonné verze to ale rozhodně stačí a zákazník vůbec nemusí mít pocit, že je ochuzen. Podvozek funguje skvěle. Že nezáleží až tak na složitosti, ale na ladění celého řešení, dokazuje třeba aktuální Honda Civic, která s úplně primitivní technikou vytře zrak mnohem sofistikovanější konkurenci.
Seat tak i s “torzkou” vzadu zatáčí a drží stopu skvěle. Leon je lehkonohý, podvozek je naladěn tvrději než u příbuzného golfu, ale stále pohodlný.
Seat si dnes stejně jako všichni ostatní nechal udělat výzkum, na koho má nový model zapůsobit. Je známo, že značka má nejmladší klientelu z koncernu VW, typický řidič nového leonu má mít mezi 35 a 45 lety. Auto tedy bude hrát roli rodinného vozu a najede ročně kolem patnácti tisíc kilometrů. Už proto je logickou volbou pod kapotu benziňák.
Přeplňovaná zážehová dvanáctistovka je základním motorem pro leon. Na mezinárodní prezentaci v Malaze, kam redakci exkluzivně k otestování nového modelu automobilka pozvala, jsme ozkoušeli silnější, 105koňové provedení. Motor rozhodně není nouzovou volbou. Leon s ním umí jet i svižně, lehký motor navíc nezatěžuje přední nápravu, takže ochotně zatáčí.
Má to i své negativum, leon trpí stejným neduhem, jako všechna “koncernová” auta s motorem 1,2. Řízení není tak přesné a komunikativní. Když zvolíte větší a těžší motor, máte mnohem lepší pocit z volantu. Jedna dvojka je na běžné ježdění dostačující, jet rychle však umí taky.
Když sáhnete po stočtyřicetikoňové 1,4, s tou už pak leon letí jako vítr. V obou případech byste se měli vejít se spotřebou do sedmi a půl litru, spořílci snad i o litr níž. Pro dieselaře je připravená 1,6 TDi, ta není tak suverénní jako bájné 1,9 minulosti, ale na běžné ježdění je ideální. Nežere, má ale trochu hrubý chod a v leonu jí moc schází šestka v převodovce. Závodníci mohou mít dokonce 184koňový dvoulitrový turbodiesel.
Cenově přístupný
Oscar Bonet z vývojového centra Seatu zdůrazňuje, že leon je úplně nové auto, vyvinuli ho ve španělském Martorellu. Jako první z celé koncernové čtveřice a první ve své kategorii dostane celá přední světla z LED diod, která budou za třicetitisícový příplatek. Tím předběhne i golfa s A3, které stojí v hierarchii koncernu VW přece jen o kousek výš. Za to musel ale leon “zaplatit” vychytávkami v podobě adaptivního tempomatu a kamery čtoucí značky podél cesty, které dostane oproti ostatním se zpožděním.
Zato bude v nabídce hned od začátku přiostřená verze FR. Hlavně se však na příští rok chystá kombík a verze s pohonem všech kol. Představí se i třídveřové provedení, které bude tvořit podle očekávání jen malé procento prodejů.
Leonův věhlasnější bratranec golf zamotal startovací cenovkou 339 tisíc všem konkurentům (Škodovku nevyjímaje) pořádně hlavu. Je pravda, že všechny další výbavy a motorizace jsou o pořádný příplatek dražší, ale základní provedení už není oholené auto se slabým motorem. Na běžné ježdění víc než dobře poslouží a nechybí mu klimatizace, šest airbagů a další výbava.
Leon je na tom stejně, ale protože seaty jsou už tradičně lacinější než volkswageny a dokonce i než škodovky, musí s cenovkou ještě níž. Prodej začne až v únoru, první předváděcí auta by měla do Česka dorazit v prosinci. Ceník ještě české zastoupení značky ladí, ale podle neoficiálních informací má být základní cena za provedení s motorem 1,2 TSI (63 kW) 299 900 korun. Čímž se dostává na dostřel dumpingovým cenám agresivních korejských značek a renaultu.
Datum: 10.12. 2012
Zdroj: www.auto.idnes.cz