Pět hvězdiček Euro NCAP pro nový SEAT Leon a Toledo

Skvělé výsledky testů bezpečnosti nových modelů SEAT

  • Nový Leon a Toledo s vynikajícím hodnocením ochrany dospělých cestujících a dětí
  • Ocenění Euro NCAP Advanced pro systémy SEAT Lane Assist a SEAT Multi Collision Brake ve výbavě Leonu
  • ESP v sériové výbavě a komplexní systémy airbagů podtrhují zaměření značky SEAT na oblast aktivní a pasivní bezpečnosti


Nové modely SEAT Leon a Toledo dosáhly pětihvězdičkového hodnocení podle nejnovějších výsledků nárazových testů zveřejněných nezávislou organizací Euro NCAP (New Car Assessment Programme).

Ochrana dospělých cestujících byla jak u nového Leonu, tak i u nového Toleda ohodnocena 94 %. Maximální počet bodů byl oběma modelům udělen v náročném bočním nárazu, v němž oba vozy poskytují své posádce dobrou ochranu všech částí těla.

V oblasti ochrany dětí získal Leon celkem 92 % – to je nejlepší výsledek v kategorii, dosažený v tomto kole nárazových zkoušek Euro NCAP – včetně maximálního počtu bodů za hodnoty zatížení zaznamenané na figurínách dětí během dynamického testu. Organizace Euro NCAP poznamenala, že airbag spolujezdce lze vypnout, aby bylo možné na přední sedadlo spolujezdce namontovat dětskou sedačku proti směru jízdy, a že stav tohoto airbagu je pro řidiče jasně viditelný.

Při zkouškách ochrany chodců obdržel nárazník Leonu nejvyšší počet bodů za ochranu nohou chodce. Podle organizace Euro NCAP poskytuje také kapota dobrou ochranu ve většině oblastí, které by mohly přijít do styku s hlavou chodce.

V dynamických testech získalo Toledo maximální počet bodů za ochranu tříletého dítěte. Podobně jako Leon obdrželo i Toledo maximální počet bodů za ochranu nohou chodce poskytovanou nárazníkem.

V hodnocení bezpečnostních asistenčních systémů vyzdvihla organizace Euro NCAP skutečnost, že elektronicky řízený stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control) patří k sériové výbavě všech modelů Leon a Toledo.

Inovativní systémy SEAT Lane Assist (asistent pro jízdu v jízdním pruhu) a SEAT Multi Collision Brake (funkce automatického brzdění pro prevenci vícenásobných kolizí) získaly navíc ocenění Euro NCAP Advanced vyhrazené pro technologie, které poskytují spotřebitelům a společnosti vědecky ověřené přínosy z hlediska bezpečnosti.

SEAT Lane Assist (asistent pro jízdu v jízdním pruhu) je inovace, která při rychlosti nad 65 km/h pomáhá řidiči zůstat v daném jízdním pruhu. Kamera umístěná ve vnitřním zpětném zrcátku sleduje podélné značení na vozovce a systém prostřednictvím posilovače řízení zasahuje do řízení, pokud zjistí, že trajektorie pohybu vozidla směřuje mimo daný jízdní pruh.

SEAT Multi Collision Brake (funkce automatického brzdění pro prevenci vícenásobných kolizí) je systém, který zabrzdí vozidlo po prvotním nárazu, aby zmírnil intenzitu následných nárazů nebo jim zcela zabránil. Je-li při prvotním nárazu aktivován airbag, začne elektronicky řízený stabilizační systém brzdit vozidlo a zapnou se varovná i brzdová světla.

Dr. Matthias Rabe, viceprezident společnosti SEAT zodpovědný za výzkum a vývoj, k výsledkům nového Leonu a Toleda v testech bezpečnosti Euro NCAP řekl: „U všech vozů značky SEAT se snažíme realizovat nejvyšší úroveň aktivní a pasivní bezpečnosti, abychom splnili nejvyšší očekávání našich zákazníků. Jsme proto velmi potěšeni, že toto naše úsilí bylo potvrzeno vynikajícími výsledky nového Leonu a Toleda v náročných testech bezpečnosti Euro NCAP. Velkou radost máme rovněž z ocenění v kategorii Euro NCAP Advanced pro systémy SEAT Multi Collision Brake a SEAT Lane Assist nabízené v novém Leonu.“

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží cca 80 % své výroby do 75 zemí a je vedoucí značkou na španělském trhu. V roce 2011 dosáhl SEAT s celkovým prodejem 350 000 vozidel obchodního obratu ve výši více než 5,0 miliardy eur.

Skupina SEAT zaměstnává vice než 14 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech v Barceloně – Zona Franca, El Prat de Llobregat a Martorell, kde kromě ostatních modelů vyrábí především velmi úspěšné modelové řady Ibiza a Leon. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod koncernu Volkswagen Group v portugalském městě Pamela, vozy SEAT Mii vyrábí závod ve slovenské Bratislavě a nové Toledo závod v Mladé Boleslavi v České republice.

Španělská nadnárodní společnost disponuje jako největší průmyslový investor do výzkumu a vývoje ve Španělsku také výzkumným a vývojovým střediskem, v němž více než 900 inženýrů pracuje na vývoji inovativní automobilové techniky. V souladu s vyhlášenou strategií důsledné ochrany životního prostředí odpovídají veškeré aktivity společnosti SEAT kritériím trvale udržitelného rozvoje, a to se zvláštním zřetelem na snižování emisí CO2, efektivní využívání energií, recyklaci a opakované využívání zdrojů.

Datum: 30.11. 2012
Autor: IVG Tisková zpráva www.seat.cz