Škoda Rapid vs. Citroën C-Elysée: nerovný boj má dva vítěze

Dvě malé děti, jeden kočárek, dva dospělí a hromada krámů, tak vypadá běžný náklad české rodiny při víkendové cestě na chalupu. A právě na rodiny cílí dvě velké novinky poslední doby: Škoda Rapid a dvojčata Citroën C-Elysée a Peugeot 301. Oba francouzské vozy budeme brát v testu jako jeden. Mají i podobný ceník.

Mírami jsou si blízcí, ale nejen pohled do ceníku ukáže, že tato dvě auta si opravdu bezprostředními konkurenty nebudou. Škodovka je dál, ale Citroën je tipem na dieselové auto za pár peněz.

Oba modely jsou stejně dlouhé (rapid je delší o pět centimetrů, citroën má o něco víc místa pro cestující), stejně široké uvnitř i vně a mají zhruba stejně velký kufr. Však také Škoda prezentuje Rapid jako rodinný ideál a také dvojčata se chlubí “prostorností rodinného vozu”.

Půjčili jsme si obě auta současně, abychom se v přímé konfrontaci podívali na jejich silné i slabé stránky.

Rapid a Citröen

V interiéru citroënu vládnou 90. léta, rapid je modernější
Rapid při usednutí do interiéru a pak i za jízdy působí festovnějším dojmem. Dveře za vámi tlumeně zaklapnou, interiér obklopí a všechny ovladače mají přesný chod. Škodovka trochu klame tělem, interiér působí moderně, takže si na první pohled nevšimnete tvrdých plastů.

To c-elysée je návrat do 90. let. Připomenou to třeba stahovače oken dole u řadicí páky. Což o to, vnitřek je smontovaný poctivě, ale budí dojem subtilněji postaveného auta. Má to však i své výhody: z citroënu je třeba mnohem lepší výhled, hlavně dozadu. Jasně jsou však vidět známky šetření: spolujezdec má u nohou nezakrytované útroby přístrojovky a nad hlavou chybí madlo. Řidič zase musí přizpůsobit posed volantu, který je jen výškově nastavitelný. Sedí se výš, než byste čekali, což je zřejmě pozůstatek použité platformy z Citroënu C3. Interiér je pojatý střízlivě, vysoká a placatá přístrojovka působí mohutně. Klimatizace má sice digitální panel, ale ovládá se čistě mechanicky, překvapí maximálně čtyři airbagy. Na středovém panelu je velký a chytrý displej, který ukrývá i palubní počítač a ve vyšších výbavách i bluetooth handsfree (ale na druhém konci vás při telefonování moc neslyší). Rádio nepotěší spoustou malých a nepřehledných tlačítek. Poté, co si posté rozladíte rádio největším otočným ovladačem, se konečně naučíte měnit hlasitost na páčce schované pod volantem. Ta v nižších výbavách chybí, takže si musíte zvyknout na dvě titěrná tlačítka.

Rapid i c-elysée se přetahují o to, kdo má víc místa na nohy na zadních sedadlech. Oba excelují, ale trochu zapomněli na hlavu. Ti více narostlí ji v rapidu musí lehce sehnout, v c-elysée ji zas neopřou o symbolické polštáře. Dozadu se tři neusadí, ale dva s velkým pohodlím. Na předních sedadlech nejsou v citroënu řidič a spolujezdec tak blízko jako v rapidu. Odkládací prostory tu na rozdíl od škody skoro nejsou, jen velké kapsy ve dveřích.

Největším výrazným koncepčním rozdílem obou aut je, že rapid má výklopné páté zadní dveře, takže do kufru o objemu 550 litrů naložíte třeba i pračku, zatímco citroën a peugeot otvírají jen menší plechová dvířka do klasické karoserie typu sedan. To by až tak nevadilo. Jsou motoristé, kteří velký a praktický kufr nepotřebují nebo si třeba nechtějí v zimě při nakládání zbytečně větrat vytopenou kabinu.

Objem kufru 506 litrů je skvělé číslo, jenže jak je do citroënu dostat. Vstup pro zavazadla je u citroënu opravdu hodně úzký. Každý možná nestěhuje krabice, ale do c-elysée bude problém procpat i větší tašku. Možná větší věci do kufru naložíte, když sklopíte opěradla zadních sedadel. Naložit hluboký kočárek je na centimetry. Vysokou nákladovou hranu při boji, jak ho tam vůbec dostat, už ani nevnímáte. Celou tuto operaci tak zvládnou lépe ti, kdo umí vytáhnout ježka z klece.

Nepotěší ani “výbava” kufru. Otevřít se dá jedině dálkovým ovladačem nebo tlačítkem před levým kolenem řidiče a když neotevřete víko úplně, spadne vám na ruce nebo hlavu. Čalouněním se šetřilo, to tak bývá i u dražších sedanů, ale podlaha tvrdší materiál podlážky dostat mohla. Těžší náklad sololitovou desku prolomí, směrem k zadním sedadlům už je to jen obyčejný kus koberce.

Škodovka tvrdší a jistější, citroën má lepší naftový motor
Rapid na zimních pneumatikách standardních rozměrů tlumí nerovnosti velmi dobře, o fous lépe než Francouz. Obě auta řadí, zatáčejí a drží na silnici obstojně, ale rapid má rozhodně přesnější řízení. Srovnávali jsme dieselová provedení. Záď naftového rapidu při jízdě vyššími rychlostmi ztrácí jistotu a lehce “pluje”. Zato s lehkou nohou jezdí za 4,6 litru a do pěti litrů se musí vejít každý (ozkoušeno dálkovou jízdou napříč Německem i poskakováním po Praze).

S úplně stejnou spotřebou jezdí i c-elysée 1.6 HDi. Jeho turbodiesel je lepší než ten škodovácký. Má mnohem měkčí a tišší chod a jeho 68 kilowattů si s dietními 1 170 kg relativně velkého auta hravě poradí. Motor zabírá od nízkých otáček plynule, ale sílu cítíte. Přes dva tisíce ho moc vytáčet nemusíte. Je slušně zpřevodovaný (ve 130 km/h točí asi 2 700 otáček) a auto se s ním lehce rozparádí i k udávané maximálce 180 km/h. Ano, i kriminálními rychlostmi se na německé dálnici dá s c-elysée upalovat, ale chce to trochu odvahy a jistou ruku. Na první svezení přijde bojácnému řidiči, že hraniční rychlostí je české dálniční maximum. Výš jako by auto celé povlávalo.

Pak odhalí, v čem je problém: v příšerném řízení, jež má velkou vůli kolem středové polohy. Navíc je hodně lehké, přeposilované a přední náprava má nastavenou geometrii tak, že se kola moc nechtějí vracet do přímého směru. Takže pokud chcete jet po dálnici rychle rovně, musíte auto pořád trochu řídit. Když pak zatáčíte, jako by elektrický posilovač reagoval skokově a se zpožděním. Jakmile však získáte cvik, zjistíte, že podvozek je vcelku jistý, a nevadí ani velká světlá výška. Tu má auto kvůli tomu, že míří do zemí, kde mají ještě horší silnice než ve Středočeském kraji.

A právě na ně má citroën ještě jeden trumf: pohodlný podvozek. Zde dostává pověsti francouzských kočárů a vyžehlí i vymačkané kočičí hlavy. Zatáčky sice bude řidič i kvůli velkým náklonům a odskokům na nerovnostech řezat opatrněji, ale bude si hovět v pohodlí. Na dračení holt citroën stavěný není a ani být nemusí. Líbí se nám, jak při jízdě působí lehce. Řidič uvítá příjemně nastavené a dobře dimenzované brzdy. Na první rozjetí se nelíbí ostrá spojka, ale zvykne si na ni každý. Citroën také skvěle svítí. Xenonům se přední lampy nevyrovnají, ale v noci cestu ozáří dostatečně.

Řidiče ovšem bude štvát řazení. Na rozdíl od přesného rapidu se páka pohybuje gumově a viklavě po dlouhých drahách. U nového kusu zapadávaly rychlosti ještě vcelku přesně, ale budí pochyby, zda tomu tak bude i po padesáti tisících kilometrů. Jemnými pohyby páky při přidání plynu se nenechte vystrašit, lacinější auta, a hlavně z Francie, to dělají dost často. Je to dáno uchycením celku motoru a převodovky v karoserii a není to vada.

Francouzi jsou vždy levnější
Škoda má v porovnání s konkurencí docela sebevědomou cenovku, zato citroën se jasně podbízí sympatickou nabídkou. Zjednodušeně se dá říci, že mezi srovnatelně vybavenými auty bude vždy rozdíl výrazných 70 tisíc korun. Za 290 tisíc základní ceny rapidu, se kterým dostanete spíše neatraktivní motorizaci 1,2 MPI (zatím je v ceně i klimatizace, ale od Nového roku bude za příplatek 10 tisíc korun), máte c-elysée s turbodieselem 1,6, který patří k největším devizám citroenu, a ještě vám teď díky zaváděcí akci zbude třicet tisíc na rozmazlovadla z příplatkové výbavy.

Klimatizace je u c-elysée pro základní provedení s benziňákem 1,2 za 25 tisíc, v dalších (takže i pro nejlevnější diesel) zdarma. Základní cena citroënu je teď díky zaváděcí akci 220 tisíc korun.

Suma sumárum
Rapid dokáže řidiče zaujmout a určitě bude dost těch, kteří si jej zamilují. Neznalým umí na pohled namluvit, že je to “skorooctavia”. To c-elysée svůj levný původ a zaměření na méně náročné mimoevropské trhy nezapírá a nestydí se za to. Rapid vypadá honosněji a uhlazeněji. I u citroënu se podařilo vyvážit tvary harmonicky, detaily jsou výraznější, světla větší a sklon k okoukání taky. To je však hodně subjektivní hodnocení. A na vzhled auta nejezdí. A to i přesto, že se podle něj často kupují.

Náš závěr může někomu připadat alibistický, ovšem tak to skutečně je: rapid je lepší přesně o onu třetinu, o niž je dražší. Rapid je už pro náročnější motoristy, případně pro ty, kteří prostě věří osvědčené kvalitě koncernu VW. Ale pokud jste nenáročný řidič, který hledá pohodlné, jednoduché a poctivě postavené auto, tu třetinu klidně ušetřete. Neprohloupíte.

Datum: 28.11.2012
Zdroj: www.auto.idnes.cz