Škoda Rapid má pět hvězd z crash testů
Nejnovější škodovka dostala maximální možné hodnocení z crash testů prováděných nezávislou organizací EuroNCAP. Stejně si vedlo dalších třináct nově hodnocených aut. Naopak u laciné Dacie Lodgy EuroNCAP automobilku kárá, že šetří i na bezpečnosti. Auto dostalo jen tři hvězdy. Aby na pět hvězd škodovácká novinka dosáhla, musela obstát ve všech disciplínách. Kromě crash testů zkoumajících ochranu dospělé i dětské posádky se hodnotí také ochrana chodců v případě střetu a také výbava bezpečnostními asistenčními systémy.
“Rapid patří mezi nejbezpečnější vozy ve svém segmentu,” chlubí se Frank Welsch, člen představenstva Škody zodpovědný za oblast technického vývoje. Je nutné doplnit, že je ve vedení značky nováčkem, na vývoj rapidu dohlížel jeho předchůdce Eckhard Scholz.
Málo místa pro ramena je kvůli bezpečí
Velmi dobré hodnocení získal rapid od EuroNCAP v oblasti ochrany dospělých pasažérů. Dosáhl na 94 procent možných bodů v hodnocení čelního i bočního nárazu. “Z náročného testu bočního nárazu do sloupu vyšly testovací figuríny téměř nedotčené,” doplňuje Bernd Abel z tiskového oddělení značky.
“Náraz na sloup je vůbec nejhorším typem nárazu,” vysvětluje Martin Tichý, bezpečnostní expert na airbagy TÜV SÜD, společnosti zabývající se bezpečností vozidel, v Česku je mimo jiné pokračovatelem Ústavu pro výzkum motorových vozidel (ÚVMV). Vývojáři moderních aut se s tím snaží vypořádat i tak, že usazují pasažéry na předních sedadlech co nejdál od dveří. Tím, že jsou sedadla posunuta ke středu vozu mohou mít cestující pocit menšího místa pro ramena.
U Rapidu je to ještě citelnější kvůli relativně úzkému interiéru. Řidič se spolujezdcem mohou mít pocit, že sedí blízko sebe, zavalitější postavy nebo ti, co sedí s lokty daleko od sebe, se častěji střetnou rameny nebo pažemi.
Děti i chodci v bezpečí
“Vůz získal maximální možný počet bodů v dynamických testech za ochranu tříletých dětí,” popisuje Abel. Figurínám, upoutaným na zadních sedadlech v dětských sedačkách Isofix z nabídky originálního příslušenství značky, přední ani boční náraz neublížil. V celkovém součtu si Rapid za bezpečnost dětí vysloužil 80 procent z maximálního možného počtu bodů. “Drobným mínusem je nevyhovující varování deaktivace airbagů ve chvíli, kdy je na sedadlo spolujezdce umístěna dětská sedačka orientovaná proti směru jízdy,” popisuje manažer testování časopisu dTest Václav Beneš.
Rapid si dobře vedl i v simulovaném střetu s chodcem. “Za vlastnosti nárazníku při nárazu získal model bodové maximum. Nárazník je konstruován tak, že v případě kolize je maximálně redukován jeho účinek na nohy chodců. Nejlepší hodnocení vykazuje také kapota především v místech, kam by mohla narazit hlava dítěte,” cituje z výsledků crash testu Tomáš Kotera ze Škody. “Pouze v oblasti, kam by mohla dopadnout hlava dospělého, není ochrana dostačující,“ doplňuje Václav Beneš. Nově hodnotí EuroNCAP také vybavení vozu elektronickými asistenčními systémy. Vyžaduje mimo jiné stabilizační systém, nebo signalizaci nezapnutých bezpečnostních pásů na sedadlech řidiče a spolujezdce.
Patnáct nově rozbitých aut
Organizace EuroNCAP v poslední sérii crash testů rozbila kromě rapidu ještě dalších čtrnáct aut: Dacii Lodgy, Fiat 500L, Ford Fiesta, Ford Kuga, Hyundai Santa Fe, Mercedes-Benz A, Mitsubishi Outlander, Opel Mokka, Seat Leon, dvojče Rapidu Seat Toledo, Subaru Forester, nový Range Rover, Volvo V60 Plug-In Hybrid, a sedmou generaci VW Golf. Třináct z nich je pětihvězdičkových. Třeba Toledo dostalo maximální hodnocení bez crash testu, protože je to stejné auto jako Škoda Rapid.
Dacia Lodgy propadla
Průšvih má Renault, jehož obrovité MPV, prodávané v Česku pod jménem Dacia Lodgy, obdrželo jen tři hvězdy. EuroNCAP si všímá, že v dnešní době, kdy dosahují auta často na maximální hodnocení v jednotlivých disciplínách, kterými při crash testech projdou, má lodgy vždy podprůměrné výsledky. Při čelním nárazu se výrazně zdeformoval přední sloupek a střecha se zvlnila před prostředním sloupkem. Podlaha pod nohama zadních pasažérů se oddělila od středového tunelu a zasáhla do prostoru nohou řidiče. Zdeformoval se také středový tunel mezi předními sedadly. V ochraně chodců dosáhla dacia na 44 procent bodů, EuroNCAP dodává, že všechna ostatní auta hodnocená v tomto kole se dostala na víc než 60 procent. Lodgy také propadlo v testech bezpečnosti dětí. Kvůli nízkému hodnocení jejich ochrany (77 procent) EuroNCAP dodává, zda je vhodné model označovat jako rodinný vůz.
Dacia Lodgy také postrádá stabilizační systém ESP. EuroNCAP připomíná, že automobilka využila poslední možnost, jak uvést na trh auto bez tohoto systému. Všechna auta homologovaná do provozu po 1. listopadu 2011 musí mít ESP ve standardní výbavě povinně. Lodgy však Renault, který je majitelem značky Dacia, stihl zhomologovat ještě před tímto datem. Stojí za zmínku, že stejnou strategii zvolila také Škoda u malého modelu citigo. Šéf EuroNCAP Michiel van Ratingen si všímá, že špatné zprávy o lodgy přicházejí chvíli po obdobně špatném hodnocení Dacie Sandero v jihoamerických crash testech LatinNCAP.
“Lodgy je rozpočtové auto a zákazníci přijmou kompromisy v pohodlí a výkonu, ale ne v bezpečnosti. EuroNCAP se domnívá, že bezpečnost cestujících by měla být prvořadá bez ohledu na to, kolik budou platit za své vozidlo,” komentuje výsledky dacie ostře van Ratingen. Ostatní auta si v crash testech vedla dobře. EuroNCAP si všímá, že si dobře vedlo i hybridní volvo, přestože elektrická část pohonu přidala skoro 350 kilogramů hmotnosti. U Range Roveru zmiňuje, že britský mamut dostane vylepšené opěrky hlavy, které lépe ochrání krční páteř posádky při zpětném rázu při nehodě. U VW Golf chválí armádu bezpečnostních asistentů, ale všímá si, že vozu chybí dnes už běžný připomínač nezapnutých pásů pro zadní sedadla.
Nezávislé crash testy
Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) je nezávislé sdružení evropských ministerstev dopravy, automobilových klubů, pojišťoven a organizací na ochranu spotřebitele. Organizace provádí nárazové zkoušky nových typů automobilů a vyhodnocuje jejich bezpečnost.
Datum: 28.11.2012
Zdroj: www.auto.idnes.cz
Foto: EuroNCAP