MČR v cyklokrosu

Vystavovali jsme na Mistrovství České republiky v cyklokrosu v Mladé Boleslavi dne 6.10.2012.

V Mladé Boleslavi panovalo 6.10.2012 krásné počasí – tedy slunečno a teploty přes dvacet stupňů. Vystavovali jsme vozy nové vozy Škoda a vůz Octavia z programu ojetých vozů Škoda Plus.

Na stupeň nejvyšší vystoupali  vítězové: kadetka Jana Czeczinkarová (Remerx Merida Team Kolín), žák David Zadák (Cykloteam Ostrov), kadet Lukáš Kunt (Remerx Merida Team Kolín), žena Martina Mikulášková (Stadion Louny), junior Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) a muž elite Martin Bína (ČEZ CT Tábor). Pořádající oddíl Johnson Controls Auto Škoda Mladá Boleslav pod vedením ředitele závodu Antonína Ungermana přestěhoval svůj závod z Mnichova Hradiště zpátky domů ze dvou hlavních důvodů. Na části tratě u mnichovohradišťského zámku začíná výstavba a pro rok 2013 vyhrála Mladá Boleslav kandidaturu na organizaci mistrovství Evropy. Ve hře bylo několik lokalit. Dokonce i původní okruh mistrovství světa 1987 v lesoparku Borek, park Štěpánka, či golfový areál v Michalovicích. Nakonec padla volba na louku vedle Štěpánky. Okruh se vyznačuje rovinatostí, za sucha je velmi rychlý, a chybí mu větší stoupání. Každopádně jak ukázaly výsledky, kdo umí cyklokros a má natrénováno, zvládne zajet na všem stejně dobře.

V Mladé Boleslavi opět potěšila divácká účast a atmosféra u trati, těší i neutuchající zájem mladých adeptů cyklokrosu a stoupající účastnické počty mladých děvčat a žen.

KADETKY (15 účastnic)
V mladší dámské kategorii se opakuje stále stejné pořadí. S velkým náskokem zvítězila Jana Czeczinkarová (Remerx Merida Team Kolín) před svou týmovou kolegyní Danielou Březinovou a Nikolou Bajgerovou (ACK Stará Ves n. Ondřejnicí). Stejně vypadá i průběžné pořadí poháru, v týmech vedou Kolíňanky.

ŽÁCI (22)
Vítězství z Uničova taktéž zopakoval David Zadák (Cykloteam Ostrov). Další dva mladí adepti cyklokrosu si na stupních vítězů odbyli letošní premiéru. Druhý byl Jiří Servus (Cyklo Mapei Kaňkovský) a třetí Petr Klabouch (Madeta Fitness Specialized). V celkovém pořadí si vedoucí pozici udrželi dnes šestý Jan Gavenda a jeho TJ Cykloprag.

KADETI (34)
V kadetech vybojoval vítězství opět Lukáš Kunt (Remerx Merida Team Kolín), na stupně vítězů se druhým místem vrátil Martin Matějček (ČEZ CT Tábor). Třetí přiběhl po svých svěřenec legendárního Miloše Fišery Jonáš Březina (Remerx Merida Team Kolín). V posledním sjezdu měl pád. Okamžitě byl převezen do nemocnice, takže na pódiu chyběl, a zpátky se vrátil s rukou v dlaze. Zlomená kost mu prakticky ukončila sezonu.

Prvenství v TOI TOI Cupu si udržel Kunt, v klubech vládnou Kolíňáci.

Lukáš Kunt: „Dnešní vítězství je pro mě dalším velkým úspěchem. V létě jsem absolvoval většinu závodů na silnici i horských kolech a takhle to dělám už tři roky. Před dvěma roky jsem si ověřil, že cyklistika je jenom jedna a není zase tak těžké kombinovat všechny tři disciplíny. Cyklokrosu se chci věnovat naplno dál, příští rok se tu koná mistrovství Evropy a je mým cílem se ho v juniorech zúčastnit. Chtěl bych jet taky mistrovství světa.“

ŽENY (12)
Mistryně republiky Martina Mikulášková (Stadion Louny) zvítězila znovu s velkou převahou, pro druhou příčku si od začátku jela Zuzana Pirzkallová (Remerx Merida Team Kolín). Na třetím místě dlouho bojovala Lucie Materová (SK Jiří Team Ostrava), avšak ke konci ji předstihla loňská vicemistryně v kadetkách Elena Vaníčková (Remerx Merida Team Kolín).

Mikulášková je první v průběžném pořadí jednotlivkyň, v týmech se do čela vyhouply děvčata z Remerx Merida Team Kolín.

Mimochodem, tento klub dnes dosáhl šesti pódiových umístění a průběžně vede v týmových soutěžích třech kategorií ze šesti. Inu zřejmě slušnej oddíl…

JUNIOŘI (38)
Stále stejná písnička: soupeře opět nenašel Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav), který si prakticky od začátku jel sólo závod. Avšak druhý za ním prvoročák Adam Ťoupalík (ČEZ Cyklo Team Tábor) na něj ztratil již jen šestnáct sekund. Poprvé se letos na stupně vítězů dostal Karel Svrčina (SK Jiří Team Ostrava), který sezonu začal vlažně, ale pak si zřejmě vzpomněl na to, že vloni reprezentoval a letos by rád taky, takže začal prokazovat výrazný progres své výkonnosti a výsledků.

V čele poháru figurují Karel Pokorný a jeho Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav.

Karel Pokorný: „Dnes to bylo hodně náročné, trať je rovná, ale těžká. Bylo velké teplo, dost jsem se potil. Dnes se mi nejelo dobře, ale jsem rád, že to stačilo na vítězství. Adam se mě držel na dohled, ale mě to nerozhodilo. Příští sezonu už budu v kategorii pod dvacet tři let. Pro mistrovství Evropy bych rád nějaký delší kopec, abych uplatnil svou sílu v nohách, ale s tratí se tady nic moc dělat nedá.“

Adam Ťoupalík: „Zkusil jsem to s Kájou první kolo. Zkusil jsem se zmáčknout, ale ještě na to nebylo. Raději jsem si zvolnil, ve druhém třetím kole jsem si počkal na Honzu Vastla a Kubu Honzíka, jel jsem chvilku s nimi, pak jsem za to zase vzal a hlídal si, aby nám Karel moc neodjížděl. Na příštích závodech bych ho chtěl zase potrápit, protože první místo je lepší než druhé. Sezona je ještě dlouhá.“

MUŽI ELITE A U23 (40)
V hlavní kategorii TOI TOI Cupu to znovu vypadalo jako na přeboru Tábora. Vloni si borci naší největší cyklokrosové stáje nevybojovali ani jedno účastnické místo na mistrovství světa v Koksijde, což byl historický neúspěch. Letos se vrátil Martin Bína a ostatním Táboritům management týmu zjevně důrazně promluvil do duše, a to tak že velmi. Po kvalitním silničním programu v létě nastoupili zejména Michael Boroš a Jakub Skála do sezony jako vyměnění.

Martin Bína (ČEZ CT Tábor) se brzy odpoutal od zbytku pole a za ním se utvořila silná osmičlenná skupinka, která si v boji o zbývající místa na pódiu nic nedarovala. Boroš se Skálou tentokrát nezaspali na startu a podíleli se na vývoji závodu. Velmi silní byli také další třiadvacítkáři Tomáš Paprstka (Remerx Merida Team Kolín) a Jan Nesvadba (Madeta Fitness Specialized), který však měl ještě před půlkou závodu velkou smůlu v podobě defektu galusky. A v aktivitě nezaostávali ani dva Boleslaváci Petr Dlask (Madeta Fitness Specialized) a Jiří Polnický (PSK Whirlpool Author).

V samotném závěru stejně jako v Uničově zazářili Táboráci: druhý v cíli byl Jakub Skála a třetí Michael Boroš. Domácí jezdci Dlask a Polnický skončili pod stupni vítězů na čtvrté respektive páté příčce.

První místo v TOI TOI Cupu si upevnil Martin Bína, druhý je Jakub Skála a na třetí pozici se posunul Michael Boroš. V týmech jsou bezkonkurenční závodníci ČEZ CT Tábor.

Vítězný Martin Bína: „Někdy ve druhém kole jsem si zrychlil, kluci tam nebyli, takže jsem si jel svoje tempo jako v Uničově. Dneska to ovšem bylo takové utrápené, nejelo se mi moc dobře, v týdnu jsem absolvoval hodně tréninků. Necítil jsem se čerstvě, ale stačilo to. Všechny závody však slouží jako příprava na světový pohár, který začíná za dva týdny v Táboře a na to se hlavně chystám.”

Na této nové trati se nedá odpočívat, je to pořád do tahu, je to taky uskákané, nejsou tu výjezdy, není tu ani žádný úsek, kde by se dalo oklepnout. Překvapilo mě, že pořadatelé tu trať nevytáhli trochu výš do toho lesíka, ale třeba to na základě našich komentářů změní.“

Druhý Jakub Skála: „Martin brzy ujel. Ve výjezdu na konci druhého okruhu byly ve skupince nějaké problémy, já se tomu vyhnul a s Tomášem Paprstkou jsme za to vzali. Měli jsme asi patnáct sekund náskok, v polovině jsme se ale zase sjeli.“

Třetí Michael Boroš: „Na rozdíl od Uničova jsem odstartoval dobře. Martin Bína odskočil hned na začátku, tak jsem si tam hlídal tu skupinu za ním, aby nikdo neodjel. Se Skáličem jsme pak v závěru zaútočili jako minulý víkend. Já jsem si hlídal Dlaskyho, Skálič za to vzal a já ho nestíhal, aby ho nikdo nedojel. Dlaskyho jsem potom ospurtoval na cílové rovince. Trať nebyla špatná, ale dost drncala.“

Datum: 6.10.2012
Zdroj: www.cyklokros.cz