Popis ŠKODA Rapid Spaceback

Design a fotogalerie

Rapid Spaceback přináší nový designový styl značky ŠKODA a nabízí osvěžující, vizuálně atraktivní konfigurace. Mřížka chladiče je pevnou součástí přední masky a proto se nezvedá s kapotou. Nad chromovaným rámečkem mřížky chladiče dominuje logo ŠKODA. Integrované světlomety, tvoří s mřížkou chladiče jednotný designový celek, opticky rozšiřující vozidlo. Stejně tak spoiler s integrovanými mlhovými světlomety přispívá k vnímání robustnosti a šířky. Z boku zaujme Rapid svými elegantními čistými plochami a dynamickými liniemi, které zdůrazňují kompaktnost vozu.

Design ŠKODA Rapid Spaceback

Perfektní funkčnost designu se odráží také ve tvaru zadních pátých dveří, které po otevření nabízejí velkorysý prostor. Dynamika a robustnost vyzařuje z vozu i při pohledu zezadu. Pozoruhodný je detail prolomených ploch, které zároveň vytvářejí místo pro registrační značku. Název ŠKODA je napsán na zadní straně. Dynamický vzhled vozu dotvářejí dvoubarevné kryty vnějších zpětných zrcátek.

Zadní nárazník vozu ŠKODA Rapid Spaceback zdobí dvojice stylizovaných světel ve tvaru "kočičích očí". Při jízdě v noci nebo při nízké viditelnosti se v nich světla vzadu jedoucích automobilů odráží a upozorňují tak řidiče na rozměry vašeho vozu. To pomáhá k jeho lepší viditelnosti, ale podporuje i celkovou atraktivitu zadní části vozu.

Dynamická imprese

Ve srovnání s konvenčními hatchbacky připomíná silueta Spacebacku dynamická kombi. Má dva sloupky (C a D) za zadními dveřmi, zatímco většina hatchbacků má pouze C-sloupek. Prostor mezi C a D sloupkem vyplňuje zadní boční okno, což zvyšuje pocit prostornosti v interiéru a zlepšuje výhled z vozu. Spodní hrany oken vizuálně odlehčují boční linie vozu a posilují dynamický dojem.

Prostornost

ŠKODA Rapid Spaceback zaujme spoustou prostoru pro celou rodinu. Díky kompaktním vnějším rozměrům, délce 4,30 m, šířce 1,71 m a výšce 1,46 m, je stejně prostorný jako limuzina. K optimálnímu využití vnitřního prostoru přispívá i rozvor 2,60 m. Cestující vzadu mají nejvíce místa pro kolena (64 mm) i nejlepší prostor pro hlavu (980 mm) v této třídě.

Výborné využití obestavěného prostoru, vhodné tvarování a tradičně velká výška (55 cm) znamenají základní objem zavazadlového prostoru 415 litrů (včetně prostoru pod podlahou), který vzroste až na 1380 litrů po sklopení opěradel zadních sedadel. Tato čísla znamenají, že zavazadlový prostor Rapidu Spaceback patří mezi největší ve třídě kompaktních rodinných hatchbacků. Ve srovnání s Rapidem liftback je nakládací hrana snížena o dalších 14 mm na 676 mm, což umožňuje snadnější nakládání. Uvnitř je výška také snížena o falešnou podlahu, která vodorovně rozděluje zavazadlový prostor ve výšce 135 mm nad spodní hranou a vyrovnává podlahu zavazadlového prostoru se složenými opěradly zadních sedadel. Praktickým řešením je skladovací místo pro odložení plata za zadní sedadla, pokud potřebujete naložit vysoké předměty.

Sklopná zadní sedadla, dělená v poměru 60/40, výrazně zvyšují vnitřní variabilitu Rapidu Spaceback. Pokud je vůz navíc vybaven i sklopnou loketní opěrkou, lze po jejím sklopení bez problémů přepravovat také delší předměty, například lyže nebo veslařská pádla.

Detaily interiéru

Detaily interiéru

Chcete-li se cítít v Rapidu Spaceback jako doma, můžete si vybrat barevnou kombinaci palubní desky. V závislosti na úrovni výbavy může být černá-šedá, černá-béžová nebo černá-černá. Od úrovně výbavy Ambition výše, jsou tyto tři kombinace doplněny ozdobnými lištami v jedné ze čtyř možností. Dekorace je také na tříramenném volantu.

Všechna sedadla v Rapid Spaceback jsou příjemně pevná. Ta přední mají vyšší boční vedení, zajišťující spolehlivě pozici řidiče i spolujezdce při jízdě do zatáček. Vnější zadní sedadla jsou také výrazně anatomicky tvarovaná pro maximální pohodlí dvou cestujících. Pokud je to nutné, je v zadní části dost místa i pro tři osoby.

SunSet

SunSet

Skla s vyšším stupněm tónování v zadních oknech - Sunset - chrání cestující na zadních sedadlech před sluncem a zároveň nabízí pocit soukromí.

Zadní koncová světla

Zadní koncová světla zasahující do boku, jsou velmi dobře viditelná a výrazně zvyšují bezpečnost. Když svítí, je pro vozy ŠKODA typický tvar písmene C nepřehlédnutelný.

Ocenění pro model ŠKODA Rapid

Technické i designové kvality modelu ŠKODA Rapid Spaceback sklízejí pozitivní ohlasy v médiích a samozřejmě neunikly ani pozornosti odborníků. Důkazem je například zisk prestižního ocenění "reddot design award".

Designové doplňky

Designové doplňky

Chcete-li aby nový Rapid Spaceback měl atraktivní vzhled podle vašich představ, můžete vybírat ze široké škály stylových prvků, které nabízí ŠKODA Originální příslušenství. Přidání několika lesklých doplňků propůjčí vašemu Spacebacku porci elegance, sportovní spoilery zlepší dynamický vzhled. Okouzlující detaily v interiéru vám přinesou štěstí, kdykoli zadáte vaši automobilovou doménu.

Paket pro sportovní vzhled

Sada lesklých černých komponentů, včetně krytů zrcátek, předního spoileru a "závodního" polepu, dodává Rapidu Spaceback dynamický styl závodního vozu. Přidejte ještě další prvek - střešní spoiler v barvě karoserie - a vystupte z davu! Nemusíte mít těžký, žíznivý motor a drahé speciální díly, abyste se cítili jako závodníci. Ale pozor, přilba není součástí dodávky.

Pedály z nerezové oceli

Pedály z nerezové oceli

Skvěle vypadající sportovní pedály promění interiér vašeho vozu v závodní kokpit. Pedály z ušlechtilé oceli mají gumové úchyty zabraňující sklouznutí nohou. Dávají tak řidiči perfektní kontrolu nad vozidlem. K dispozici je dvou nebo třípedálové provedení v závislosti na tom, zda je vůz vybaven manuální nebo automatickou převodovkou.

Střešní spoiler

Střešní spoiler

Střešní spoiler, dodávaný v barvě střechy, zvýrazňuje dynamický vzhled vozu zejména při pohledu z boku. Ale to není všechno! Upravuje také proudění vzduchu v oblasti zádi vozu, takže zadní sklo je díky tomu méně náchylné ke znečištění. Nemusíte ho čistit tak často a budete mít dobrý výhled dozadu.

Dekorativní černé prahové lišty

Dekorativní černé prahové lišty

Kromě ochrany laku prahů před poškozením kamínky a nečistotami z obuvi cestujících, zvedá sada dekorativních lišt na vyšší úroveň i vzhled vozu. Lišty jsou vyrobeny ze snadno čistitelného vysoce kvalitního černého materiálu ABS. Sada obsahuje čtyři kusy, dva na přední a dva na zadní prahy, přičemž na předních prahových lištách může být nápis Rapid. Můžete volit mezi dvěma variantami: celé černé nebo černé s hliníkovými plochami.

17" litá kola Savio

Litá kola Savio

Faktem je, že dechberoucí kola z lehkých slitin mohou učinit předmětem obdivu kterýkoli vůz. Jen si představte, jak bude vypadat Rapid Spaceback se sportovními 17" koly z lehkých slitin! Kola Savio ve dvou barevných provedeních (černá/stříbrná) patří mezi nejatraktivnější z nabídky a měla by být první věcí, které budete věnovat pozornost při volbě vnějšího vzhledu vašeho vozu.

Plastová vložka do zavazadlového prostoru

Plastová vložka do zavazadlového prostoru

Originální příslušenství, to je především široký sortiment produktů. K dispozici jsou mimo jiné i praktické doplňky, které činí cestování automobilem mnohem příjemnější. Jedním z takových doplňků je plastová vložka do zavazadlového prostoru se zvýšeným okrajem (10 cm), která bezpečně zabraňuje jeho znečišťování.

Bezpečnost

Bezpečný design karoserie

Vysoce kvalitní tuhá stavba karoserie je základem bezpečnosti v případě všech typů nehod. Pro dosažení vysoké trvanlivosti skeletu byly použity velmi pevné materiály, zejména v oblasti prostoru pro cestující, kde jsou povoleny jen minimální deformace.

Přední i zadní část vozu při nárazu absorbují maximální množství energie. Speciální držáky motoru brání při nehodě jeho průniku do prostoru pro cestující. V případě silného nárazu motor klouže pod prostor pro posádku, kde nikoho neohrozí.

Design věnce volantu omezuje pohyb volantu proti řidiči v případě čelního nárazu. Umístění pedálů zajišťuje, že v případě nárazu kloužou mimo, čímž se snižuje riziko poranění nohy řidiče.

Protiblokovací brzdový systém (ABS)

Účelem ABS je udržet vůz pod kontrolou i při náhlém prudkém brzdění. Vůz se zablokovanými koly je nekontrolovatelný, ať už na kluzkém povrchu nebo suchém asfaltu. Systém ABS optimalizuje odvalování kol redukováním brzdné síly na jednotlivá kola. To umožňuje řidiči, ovládat vůz a zabránit tak případné srážce.

Protiblokovací brzdový systém (ABS)

Elektronická uzávěrka diferenciálu (EDL)

Na komunikacích s měnícími se povrchy, například suchý asfalt střídající se s ledem nebo sněhem, oceníte elektronickou uzávěrku diferenciálu EDL. Tento systém pracuje společně s ABS. Elektronická řídicí jednotka neustále přijímá data ze snímače otáček ABS na hnaných kolech. Pokud počítač zjistí, že jedno kolo prokluzuje, upraví brzdný tlak tak, aby jeho rychlost odpovídala druhému, neprotáčejícímu se kolu. Rovněž směruje točivý moment na kolo s lepším záběrem, které je schopno přenášet větší síly.

Protiblokovací brzdový systém (ABS)

Elektronický stabilizační systém (ESC)

Systém ESC (nebo elektronická kontrola stability), pomáhá řidiči zvládnout kritické situace, kdy má vůz tendenci dostat se do smyku. Řídicí jednotka neustále porovnává aktuální údaje o chování vozidla za jízdy s přednastavenými hodnotami. Pokud se hodnoty neshodují, řídící jednotka dá povel ke stabilizaci vozidla. Program stability využívá mimo jiné i schopnosti ABS, ASR a několik dalších speciálních čidel, což umožňuje zabránit prokluzu nebo zablokování kol. Princip fungování ESC spočívá v omezení točivého momentu motoru a přibrzdění vnitřního zadního kola v případě nedotáčivosti,nebo vnějšího předního kola v případě přetáčivosti.

Protiblokovací brzdový systém (ABS)

Asistent rozjezdu do kopce

Asistent rozjezdu do kopce

Asistent rozjezdu do kopce (HHC) umožňuje snadný rozjezd do stoupání, aniž by bylo nutné použít k rozjezdu ruční brzdu. Aktivuje se automaticky při sklonu stoupání větším než 5%, a to jak při jízdě vpřed, tak i vzad. Když řidič po zastavení uvolní brzdový pedál, systém automaticky udržuje tlak v brzdovém systému ještě po dobu 1 až 2 sekund.

Xenonové světlomety

Xenonové světlomety

Rapid Spaceback je první vůz ŠKODA s novinku v osvětlovací technologii - světlomety s nízkoenergetickými xenonovými potkávacími světly. Ty vytváří delší a širší paprsek světla než halogenové žárovky. Ve srovnání s nimi mají o 33% vyšší světelný tok a až třikrát delší životnost. Vzhledem k nízkému výkonu ve srovnání se standardními xenony, nemusí být světlomety Rapidu Spaceback vybaveny ostřikovači světlometů nebo dynamickým vyrovnáváním sklonu. Vydávají příjemnou barvu podobnou dennímu světlu.

Ukotvení Isofix

Kotevní body na zadních sedadlech zajišťují snadnou montáž dětských sedaček i lepší upevnění ke karoserii. To je důležité pro bezpečnost v případě srážky. Další kotevní body v zavazadlovém prostoru mohou být použity pro upevnění dětské sedačky pomocí TopTether systému

Airbagy

Hlavním účelem airbagů je zabránit (s pomocí bezpečnostních pásů), kontaktu těl cestujících s jakýmikoli pevnými částmi vozu, nebo alespoň minimalizovat následky takového kontaktu.

Řidič je chráněn čelním airbagem, který je namontován ve volantu, čelní airbag spolujezdce (s možností deaktivace) je umístěn v přístrojové desce.

Hlavové airbagy pokrývají vnitřní plochu oken od A-sloupku k C-sloupku. Chrání hlavy cestujících na předních a zadních sedadlech a tím zajišťují maximální bezpečí posádky.

Boční airbagy, umístěné v předních sedadlech, chrání hrudník a pánev řidiče i spolujezdce v případě bočního nárazu.

Technologie

Výkon

Výkon

Jednoduše řečeno, škála motorů pro Rapid Spaceback, to je potěšení z jízdy a nejvyšší hodnoty v oblasti ochrany životního prostředí. Pro Rapid Spaceback jsou k dispozici čtyři benzínové a dva vznětové motory. Tyto moderní agregáty nabízejí výkony v rozmezí od 55 do 90 kW, přičemž jejich spotřeba se pohybuje od pouhých 4,4 do 5,8 l/100 km.

Zelené technologie

ŠKODA Rapid Spaceback je vybaven moderními TSI a TDI motory, kombinujícími vyšší výkon s nižší spotřebou a nižšími emisemi. Přeplňované motory v Rapidu Spaceback (TSI a TDI motory, kromě 1,6 TDI/66 kW s automat. převodovkou DSG), mohou být navíc doplněny dalšími sofistikovanými technickými řešeními, ještě více snížujícími spotřebu a emise - Green tec

Automat. převodovka DSG

Automat. převodovka DSG

Sedmistupňová automatická převodovka DSG (Direct Shift Gearbox) spojuje výhody a potlačuje nevýhody manuálních převodovek a obyčejného měniče točivého momentu automatické převodovky. DSG umožňuje rychlé, přesné řazení a nabízí vysokou úroveň pohodlí zároveň. A co víc, dokonce nabízí nižší spotřebu paliva.

Parkovací senzory vzadu

Systém signalizace vzdálenosti od překážky je účinným pomocníkem při parkování ve stísněných prostorách. Vzdálenost, měřenou ultrazvukovými čidly v zadním nárazníku signalizuje akustický signál i zobrazení na displeji rádia (Swing, Amundsen s navigací). Interval signálů se zkracuje se zmenšující se vzdáleností, cca 30 cm před překážkou se změní v trvalý tón.

Klimatizace Climatronic

Automat. převodovka DSG

Klimatizace Climatronic zajišťuje stabilní prostředí v interiéru vozu, včetně automatického udržování zvolené teploty. Využívá senzory a další prvky pro sledování a nastavení teploty, směru a rychlosti proudění vzduchu do vozidla. Je rovněž schopna kompenzovat účinky intenzivního slunečního záření zvýšeným výkonem chlazení, takže není nutné teplotu upravovat manuálně.

Tempomat

Tempomat

Bolí vás pravá noha při dlouhotrvající jízdě po dálnici? Líbí se Vám jezdit na maximu rychlostních limitů, bez rizika jejich překročení? Pak je tempomat přesně to, co potřebujete. Stisknutím tlačítka zaaretujete požadovanou rychlost a tempomat ji automaticky udržuje až do doby než šlápnete na pedál brzdy, spojky, nebo tempomat vypnete.

Doporučení řazení převodových stupňů

Doporučení řazení převodových stupňů

Optimální řazení převodových stupňů šetří palivo a zvyšuje jízdní komfort. Nižší otáčky motoru znamenají nižší spotřebu paliva i tišší provoz. Doporučení změny převodového stupně je signalizováno na displeji v přístrojové desce symboly v jeho pravém horním rohu; ty buď potvrzují správnou volbu, nebo řidiči doporučují přeřadit na vyšší či nižší převodový stupeň.

Ovládání oken

Obě přední a zadní okna lze pohodlně ovládat z místa řidiče.

Přístrojová deska

Přístrojová deska je přehledná a snadno čitelná. Řidič má optimální výhled na panel přístrojů, který je umístěn na dobře viditelném místě za věncem volantu. Svým čistým a jasným stylem přístrojová deska skvěle doplňuje design exteriéru.

Palubní počítač

Multifunkční displej (MDF) zobrazuje různé funkce palubního počítače, např. aktuální čas, doporučení změny zařazení rychlostního stupně, ujeté kilometry (denní a celkové), spotřebu paliva, apod.

Maxi DOT

Maxi DOT displej řidiče průběžně informuje o nejrůznějších funkcích palubního počítače, venkovní teplotě, aktuálním čase i ujeté vzdálenosti (denní a celkové). Umožňuje i úpravy nastavení elektronických systémů vozu nebo (prostřednictvím analogových ukazatelů) monitorování údajů o teplotě chladicí kapaliny, či o stavu paliva.

Zábava i spousta informací

Naši konstruktéři vždy kladou důraz na to, aby řízení vozů ŠKODA bylo nejenom maximálně bezpečné, ale také co nejvíce komfortní. Proto kromě osvědčených asistenčních systémů pro větší bezpečnost, nabízí Rapid Spaceback také řadu nejmodernějších multimediálních systémů.

Rádio Swing

Rádio Swing

Jednou z mnoha užitečných funkcí rádia Swing je regulace hlasitosti v závislosti na rychlosti jízdy. Při jízdě ve vysokých rychlostech se hlasitost zvyšuje, po zpomalení se automaticky vrátí na původní úroveň. Také jistě oceníte funkci RDS-TMC, která slouží k zasílání informací o aktuální dopravní situaci. S Aux-in externím audio vstupem (3,5 mm jack), umožňuje rádio Swing přehrávání z externího audio zařízení (např. MP3 přehrávače).

Navigační systém Amundsen+

Navigační systém Amundsen+

Navigační satelitní systém Amundsen+ vám umožní najít váš cíl rychle a snadno. Ovládání pomocí 5" barevného LCD dotykového displeje s rozlišením 400x240 pixelů, umožňuje zobrazovat informace z klimatizace Climatronic, parkovacích senzorů i hodin. Předinstalovaná navigační data jsou načtena do Flash paměti s kapacitou 6 GB. Multimediální funkce obsahují rádio, čtečku paměťových karet, konektor pro externí audio zařízení a CD.

Příprava pro montáž telefonu GSM II

Příprava pro montáž telefonu GSM II

Pro pohodlné a bezpečné telefonování za jízdy využívá handsfree GSM II k připojení k mobilního telefonu bezdrátovou technologii Bluetooth. Umožňuje rovněž A2DP audio streaming, tzn. aktivní dvojí Bluetooth bezdrátové připojení současně - jedno pro mobilní telefon a druhé pro externí audio zařízení. Systém lze ovládat pomocí hlasového ovládání, displeje Maxi DOT, multifunkčního volantu, nebo dotykového displeje audio systému.

Aux-in, USB

S rádiem Swing a navigačním systémem Amundsen +, může být vůz vybaven Aux-in a USB výstupy pro přehrávání zvukových záznamů z mobilních zařízení, vybavených výstupy pro audio, USB vstupy a 3,5 mm jack. Konektory jsou umístěny před řadicí pákou, v blízkosti odkládacího boxu, výhodného místa pro uložení mobilního zařízení nebo telefonu. Zařízení s výstupem USB se po připojení nabíjí a zvuk lze ovládat na displeji rádia nebo navigačního systému.

Zelené technologie

Zelené technologie

Green tec je volitelný soubor technologií pro snížení spotřeby paliva a emisí CO2. Základ tvoří moderní přeplňované benzinové motory 1,2 TSI (63 a 77 kW), 1,4 TSI 90 kW a turbodiesely 1,6 TDI (66 a 77 kW). Snížení sledovaných hodnot je dosaženo použitím systému Start-Stop, využitím brzdné energie a pneumatikami s nízkým valivým odporem.

Start-Stop systém

Start-Stop systém

Když automobil stojí, běžící motor stále spotřebovává palivo a produkuje navíc i znečišťující látky. To je důvod, proč systém Start-Stop automaticky vypíná motor po zastavení vozidla.

Pokud řidič po určité době jízdy zastaví vůz, vyřadí na neutrál a uvolní spojkový pedál (a jsou-li splněny i další podmínky), motor se automaticky vypne. Jakmile řidič sešlápne spojku aby mohl opět zařadit, motor ihned naskočí.

Speciální pneumatiky

Speciální pneumatiky

Nižšího valivého odporu je dosaženo použitím odlišných gumových směsí, speciálně navrženým běhounem a vyšším doporučeným tlakem. Tato opatření také pomáhají prodloužit životnost pneumatik. Méně častá výměna pneumatik nejenom že šetří peníze, ale je také šetrná k životnímu prostředí.

Využití brzdné energie

Využití brzdné energie

Rekuperací se kinetická energie proměňuje zpět na využitelnou elektrickou energii. Při brzdění motorem dodává alternátor el. proud do spotřebičů a nabíjí baterii. Tím se šetří palivo, které by bylo jinak nutné použít pro tyto účely. Když vůz zrychluje nebo jede stálou rychlostí, auto využívá el. proud z akumulátoru, který je navíc v tomto režimu méně zatěžován. Přívod paliva je nastaven na nižší spotřebu

Simply clever

Simply clever

V duchu motta "Simply Clever", poskytuje Rapid Spaceback mnoho místa pro ukládání nejrůznějších věcí. Středová konzola je vybavena dvěma držáky nápojů, které mohou být použity i pro uložení menších předmětů. Praktické kapsy v předních dveřích pojmou lahve o objemu 1,5 litru.

V závislosti na stupni výbavy může být interiér vybaven držákem na sluneční brýle ve stropní konzole, nebo loketní opěrkou mezi předními sedadly. Cestující vzadu mohou využít kapsy ve dveřích, schopné pojmout 0,5 litrové láhve. Další úložné prostory jsou v zavazadlovém prostoru.

Obaly z občerstvení a podobný odpad lze odkládat během cesty do odpadkového koše umístěného v předních dveřích. Ten lze v případě potřeby snadno vyjmout a vyprázdnit.

Schránka na rukavice

Schránka na rukavice

Schránka před sedadlem spolujezdce patří k největším odkládacím schránkám ve vozu. Od stupně výbavy Ambition je schránka v palubní desce osvětlená a pokud je vůz vybaven klimatizací, i chlazená.

Sítě na předních sedadlech

Sítě na předních sedadlech

Odkládací kapsy na bocích opěradel předních sedadel jsou navrženy tak, aby zvládly uložení všech věcí, které cestující potřebují mít na dosah, jako jsou mobilní telefony, peněženky, apod.

Háčky na tašky

Háčky na tašky

Variabilitě a využití zavazadlového prostoru Rapidu Spaceback přispívají také dva masivní háčky na bocích. Jsou navrženy tak, aby na ně bylo možné pověsit předměty nebo zavazadla, která by jinak mohla být nestabilní, nebo by překážela na podlaze. Háčky oceníte, zejména když jdete na nákup, nebo potřebujete přepravit svou sportovní výbavu.

Síťový program s upevňovacími háčky

Síťový program s upevňovacími háčky

Síťový program s upevňovacími háčky brání menším předmětům v nežádoucím pohybu. Systém se skládá ze dvou svislých sítí pro umístění na zadní a boční straně zavazadlového prostoru a jedné horizontální sítě na podlahu. Obě svislé sítě jsou zdvojené a umožňují uložení menších předmětů až do hmotnosti 1,5 kg.

Odkládání zadního plata

Odkládání zadního plata

V situacích, kdy máte v plánu využít plnou výšku zavazadlového prostoru, musíte nejprve vyjmout zadní plato. Nemusíte ale přemýšlet kam s ním, jednoduše ho vložíte za zadní sedadla. Plato tak zabere minimální prostor a bude okamžitě k dispozici, jakmile vyložíte vysoký náklad. telefony, peněženky, apod.