Popis ŠKODA Octavia RS

Design

Působivá záď

Jedním z klíčových prvků aerodynamicky tvarované zádi je výrazný difuzor, který vozu dodává dynamický styl. Ten je navíc zdůrazněn širokým pásem odrazky umístěným nad difuzorem. Tyto osobité prvky nového vozu Octavia RS doprovázejí velké lichoběžníkové chromované koncovky výfuku.

Zadní svítilny s moderní LED technologií a prosvícením do tvaru písmene C, typickým pro značku ŠKODA, jsou součástí standardní výbavy. A nezapomněli jsme u modelu Octavia RS ani na spoiler 5. dveří. Pro umocnění sportovního dojmu je u vozu RS doplněna volba jízdního profilu o funkci Performance Sound Generator, takže se spolu s motorem nastavuje i zvuk a řidič si v kabině užívá sportovnější projev vozu při dynamické jízdě (v nabídce mimořádných výbav od srpna 2013)

 

Dynamický charakter

V designu nového vozu ŠKODA Octavia RS se projevují rychlost a styl. Již na první pohled se tak prezentují sportovní geny. Stejně tak vůz reflektuje nový designový jazyk ŠKODA.

Příď upoutá dokonalou souhrou prvků, jako jsou charakteristická maska chladiče s plaketou RS, výrazná voštinová mřížka otvoru pro přívod vzduchu, nový přední nárazník ve stylu RS, mlhové světlomety a bi-xenonové světlomety s LED denním svícením (součástí standardní výbavy).

 

Sportovní vzhled i povaha

Moderní sportovní podvozek, dodávaný jako součást standardní výbavy, optimalizuje jízdní vlastnosti vozu ŠKODA Octavia RS, který je díky tomu radost řídit. V porovnání se základním modelem Octavia se světlá výška tohoto kompaktního sportovního liftbacku snížila o 12 mm. Vzadu je použita nově vyvinutá víceprvková náprava.

Přesné vedení předních kol zajišťuje přední náprava typu MacPherson s trojúhelníkovými spodními rameny. Součástí standardní výbavy je systém ESC (Electronic Stability Control) s integrovanou elektronickou uzávěrkou diferenciálu XDS, která zlepšuje trakci předních kol a snižuje tendenci vozů této třídy k nedotáčivosti při projíždění zatáček.

Bezpečnost

  1. Front Assistant a automatické brzdění Poznejte svého dalšího strážného anděla. Ten společně s Vámi sleduje, co se děje před vozidlem, a může Vás tak upozornit na blížící se nebezpečí. Je schopen sám zabrzdit a tím zabránit případné nehodě nebo alespoň zmírnit její následky.
  2. Lane Assistant Asistent pro udržování vozu v jízdním pruhu sleduje cestu před Vámi. Pokud zjistí, že neúmyslně vyjíždíte ze svého pruhu, informuje Vás o situaci a aktivně zasáhne, aby udržel Váš vůz v daném jízdním pruhu a tím zabránil možné nehodě
  3. Multikolizní brzda Představte si, že po kolizi s ochranným zábradlím se Váš vůz odrazí zpět do jízdního pruhu, kde se může srazit s přijíždějícím vozidlem... S multikolizní brzdou se této možnosti již nemusíte obávat.
  1. Crew Protect Assistant Proaktivní systém ochrany cestujících na předních sedadlech koordinuje palubní systémy tak, aby minimalizoval následky kritických dopravních situací. Systém monitoruje chování vozu, a pokud zjistí, že hrozí potenciální riziko, připraví prostor řidiče a spolujezdce na blížící se kolizi.
  2. Driver Activity Assistant Nechte si od svého vozu poradit - vidí věci objektivněji než vy. Asistent bdělosti řidiče Vás včas upozorňuje na zvyšující se únavu a tím Vám pomáhá zabránit vzniku možných nebezpečných situací.
  3. Airbagy Úkolem airbagů je zabránit kontaktu těla cestujících s pevnými součástmi vozu. ŠKODA Octavia RS může být vybavena až devíti airbagy.
 

Simply clever

Vyladěný komfort

Interiér nového vozu ŠKODA Octavia RS je proveden ve sportovní černé barvě. Přední dveře jsou vybaveny zabudovaným osvětlením, které navede zrak na kličky dveří. Sedadla řidiče a spolujezdce byla vytvořena v RS designu. Součástí standardní výbavy je i tříramenný volant potažený perforovanou kůží. Řadící páka a ruční brzda jsou rovněž potaženy kůží, zatímco prahové lišty a kryty pedálů jsou z nerezové oceli. Sdružený panel přístrojů lze vybavit barevným displejem Maxi DOT. Volant, řadící páka, prahové lišty i sedadla zdobí plaketa RS.

Technologie

Progresivní řízení

Pro lepší ovladatelnost a agilitu je nová ŠKODA Octavia RS vybavena inteligentním elektromechanickým variabilním řízením. Tato důmyslná technologie umožňuje dosáhnout zatočení pomocí menšího úhlu natočení volantu. Převodový poměr se mění v závislosti na rejdu, přičemž do 120 stupňů je změna směru předních kol větší, než je běžné. Na dlouhé, rovné cestě máte možnost sportovnějšího ovládání vozu. Jakmile přijdou zatáčky, volant automaticky začne citlivěji reagovat na dotek řidiče. Ve městě pak progresivní řízení snižuje námahu při parkování. Jednoduše perfektní.

 

Vysoký výkon

Pod kapotou nového vozu ŠKODA Octavia RS může být jeden ze dvou nových dvoulitrových čtyřválců. Vybrat si můžete benzinový motor o výkonu 162 kW (220 k), nebo dieselový motor o výkonu 135 kW (184 k). S benzinovým motorem ve spojení se šestistupňovou mechanickou převodovkou zrychlí nový vůz Octavia RS z 0 na 100 km/h za pouhých 6,8 sekundy. Maximální rychlost je úžasných 248 km/h, což je o 6 km/h více než u vozu RS druhé generace. Vůz vybavený dieselovým motorem a šestistupňovou mechanickou převodovkou zrychlí z 0 na 100 km/h za 8,1 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 232 km/h.