Mistrovství Evropy v autokrosu v Nové Pace

HAVEX-auto je tradičním partnerem Autoklubu v Nové Pace a na tomto významném podniku, jakým bylo ME Evropy v autokrosu samozřejmě nechybělo. Ve Štikovské rokli jsme prezentovali vozy Škoda a značku HAVEX-auto. Partnerem akce byla pobočka Nová Paka. Srdečně tímto také gratulujeme panu Václavu Fejfarovi k jeho sedmadvacátému vítězství v ME.

A zde několik informací o samotném závodu: Celkem sto čtyři jezdců ze čtrnácti zemí nakonec prošlo přejímkami ke čtvrtému závodu Mistrovství Evropy v autokrosu. A po oba dny se bylo skutečně na co dívat. V sobotu po místní hodinové dešťové přeháňce na blátíčku, v neděli na kvalitně připravené trati, podávala většina aktérů skvělé sportovní výkony, které vyvrcholily finálovými jízdami. A to i v „C“ i „B“ finále byly k vidění velice zajímavé souboje. K tomu velká divácká kulisa, která vytvořila zejména českým jezdcům to pravé domácí prostředí.

Úřadující evropský šampion v autokrosu Václav Fejfar ovládl čtvrtý díl kontinentálního šampionátu, který se jel v Nové Pace. Na stupně vítězů jej v kategorii Touring autocross doplnili Otakar Výborný a Jan Bartoš. Na medailové pozice se ve Štikovské rokli prosadil i v kategorii Super buggy Tomáš Pospíšilík, který byl druhý.

Mezi patnácti jezdci převzatými do Junior buggy si nakonec vedl nejlépe Tříska, který vyhrál před Munklerem a Furazhkinem. A hrála se poprvé česká hymna. V Buggy 1600 měl velkou smůlu bývalý mistr Evropy Ondřej Musil. Sítem rozjížděk prošel suverénně a startoval z prvního místa. V zatáčce po startu dostal ránu zezadu, došlo k hromadné kolizi a závod byl zastaven. Do opakované jízdy už Musil s poškozeným autem neodstartoval. Nejvíce bodů tak brali Lagodny, Buddelmeyer a Szabó. Čtvrtý dojel Sekanina.

Dramatický průběh mělo i finále vozů Touring Autocross. Do čela šel Jan Brožek, ale ještě v první kole ho podjel v technické pasáži Václav Fejfar. Při nájezdu do pátého kola měl již náskok sto metrů před Brožkem, Kárai jel šestý. Poté nepříjemně havaroval po technické závadě Brožek a finále bylo zastaveno. Startovalo se tedy znova a Václav Fejfar opět odstartoval nejlépe a vítězství udržel až do cíle před Výborným a Bartošem. Pro Fejfara to bylo již sedmadvacáté vítězství v ME, navíc při premiéře nového vozu.

Datum: 11.7.2013